|
|
کدخبر: ۱۵۰۵۷۹

لالیگا یا لیگا بی بی وی ای دسته برتر لیگ حرفه ای فوتبال اسپانیا است.

به گزارشگروه ورزشی باشگاه خبرنگاراناین لیگ با شرکت ۲۰ تیم برگزار می شود. در پایان هر فصل سه تیم قرار گرفته در ته جدول به دسته دوم سقوط کرده و با سه تیم برتر دسته دوم جایگزین می شوند. لالیگا یکی از مهمترین لیگ های فوتبال دنیاست و هم اکنون پس از لیگ برتر انگلستان دومین لیگ معتبر فوتبال اروپاست. این لیگ بیش از هر لیگ دیگری از سوی یوفا در رده اول معتبرترین لیگ های اروپایی قرار گرفته است.

تاکنون ۵۸ تیم در لا لیگا مسابقه حضور داشته اند و ۹ تیم دستیابی به جام قهرمانی را تجربه کرده اند. از دههٔ ۱۹۵۰ لالیگا تحت سیطره رئال مادرید و بارسلونا بوده است. رئال ۳۲ بار و بارسلونا ۲۱ بار قهرمان این مسابقات شده اند.

در دهه ۱۹۳۰ و ۱۹۴۰ و ۲ دهه اخیر لالیگا قهرمانان دیگری را نیز به خود دیده است که شامل اتلتیکو مادرید، اتلتیک بیلبائو، والنسیا، سویا، دپورتیو لاکرونیا، رئال سوسیداد و رئال بتیس می شود.

لالیگا یکی از محبوب ترین لیگ های ورزش های حرفه ای در دنیاست. هر مسابقه آن در فصل ۲۰۰۷-۲۰۰۸ به طور میانگین ۲۹٬۰۲۹ تماشاگر داشته که آن را در رده هشتم در میان تمام لیگ های ورزشی دنیا و در رده اول در میان لیگ های فوتبال(بعد از آن بوندسلیگا و لیگ برتر انگلستان) قرار می دهد.

*قهرمانان لالیگا
تاکنون تیم های اتلتیک بیلبائو، اتلتیکو مادرید، بارسا، بتیس، دپورتیو لاکرونی، اسپانیول، ختافه، لوانته، مایورکا، اوساسونا، ریسینگ سانتاندر، رئال مادرید، رئال سوسیداد، هرکولس، سویا، والنسیا، ویارئال و رئال ساراگوسا موفق شده اند دراین لیگ به عنوان قهرمانی دست یابند. اما موفق ترین تیم در کسب این عنوان تا کنون تیم رئال مادرید بوده است.

ارسال نظر