|
|
کدخبر: ۱۵۰۸۴۵

کانوپولو یک ورزش گروهی و جذاب است که روی آب با قایق و توپ انجام می شود.

به گزارشگروه ورزشی باشگاه خبرنگاران، کانوپولو، که در برخی کشورها " کایاک پولو " نامیده می شود، یک ورزش گروهی با توپ است، که بر روی آب و توسط ۲ تیم با ۵ بازیکن(هریک بر روی یک قایق ِ کانو) انجام می شود و هر تیم تلاش می کند تا توپ را وارد دروازه حریف کند، در پایان تیمی که تعداد گل بیشتری به ثمر رسانده است، برنده خواهد بود.

کانوپولو یکی از انواع ورزش قایقرانی ِ کانو و کایاک است.

این رشته در سه دوره اخیر بازی های جهانی که مخصوص مهمترین ورزش های غیرالمپیکی است، برگزار شده است.

*پیشینه

این ورزش در بسیاری از نقاط دنیا قرن ها بازی می شده است، چه به منظور تفریح و چه به شکل مسابقه.

هم اکنون نهاد نمایندگی کننده این ورزش کمیته کانوپولو فدراسیون بین المللی قایقرانی است که از سال ۱۹۹۴ هر ۲ سال مسابقات جهانی این رشته را برگزار می کند.

تا سال ۲۰۱۲ ده دوره مسابقات قهرمانی جهان کانوپولو برگزار شده و استرالیا و هلند هر کدام سه بار و فرانسه و بریتانیا هر کدام ۲ بار در بخش مردان به قهرمانی رسیده اند و در بخش زنان هم آلمان و بریتانیا هر کدام چهار بار و استرالیا ۲ بار قهرمان کانوپولوی جهان شده اند.

در بازی های جهانی نیز آلمان و فرانسه و هلند در بخش مردان هر کدام یک بار و در بخش زنان آلمان ۲ بار و بریتانیا یک بار به مقام قهرمانی رسیده اند.

کانوپولو ترکیبی از واترپولو و قایقرانی است، از نظر تاکتیکی به بسکتبال و واترپولو شباهت دارد. ورزشکاران این رشته باید مهارت زیادی در قایقرانی و کنترل قایق داشته و از سرعت عمل و قدرت بدنی بالایی(به ویژه دست ها) برخوردار باشند.

*قوانین

از توپ واترپولو برای این مسابقه استفاده می شود و هر بازیکنی تنها تا ۵ ثانیه پس از تصاحب توپ حق مالکیت آن را دارد. دریبل زدن با انداختن توپ به سمتی دیگر و پشت سر گذاشتن بازیکن مدافع انجام می شود. تکل بازیکن صاحب توپ با تنه زدن به شانه ها و پشت او انجام می شود.

هر مسابقه دو داور دارد که هر کدام یک نیمه را کنترل می کنند و دو خط نگهدار هم دروازه را زیر نظر دارند. داور برای جریمه شخصی بازیکنان خطا کار از سه کارت سبز، زرد و سرخ استفاده می کند.

تعداد تعویض ها محدودیتی ندارد و اطلاع داور نیز لازم نیست، اما باید ابتدا بازیکن تعویض شده از محوطه خارج شود، سپس یار جایگزین وارد بازی شود.

محوطه بازی ۳۵ در ۲۳ متر مساحت دارد و محدوده آن معمولاً به وسیله طناب های معلق مشخص می شود(مانند مسابقات شنا). دروازه یک متر عرض و یک و نیم متر طول دارد و در ارتفاع ۲ متری معلق است. دروازه بان با نگهداشتن پاروی خود به شکل عمودی از دروازه دفاع می کند.

زمان بازی ۲ نیمه ۱۰ دقیقه ای است و هر نیمه همانند واترپولو با قرار گرفتن همه بازیکنان رو به روی دروازه خودی و انداختن توپ به مرکز زمین توسط داور آغاز می شود.

انتهای پیام /

ارسال نظر

پربیننده ترین