|
|
کدخبر: ۱۵۰۹۱۸

ورزش تای چی به همراه دارو درمانی می تواند به حفظ تعادل در سالمندان کمک کرده و از افتادن آن ها جلوگیری نماید.

جمشید جهانی مسئول کمیته تحقیقات پژوهش هیأت پزشکی ورزشی استان فارس در گفتگو باخبرنگار ورزشی باشگاه خبرنگاراناظهار داشت: ورزش منظم دستگاه حفظ تعادل بدن را وادار به ترمیم خود می کند. باید هر فعالیتی را در حین حرکت انجام داده و همزمان تعادل خود را نیز حفظ کنید. بررسی های صورت گرفته نشان می دهد که انجام حرکات ورزشی هوازی مانند ورزش چینی " تای چی " به همراه دارو درمانی می تواند به حفظ تعادل در سالمندان کمک کرده و از افتادن آن ها جلوگیری نماید.

وی ادامه داد: افتادن سالمندان معمولاً با مشکلاتی چون شکستگی های استخوان مفصل ران و صدمات وارد به سر همراه است که همه این عوامل باعثوابستگی سالمندان به دیگران می شود که حتی ممکن است باعثمرگ آنها شود. افتادن سالمندان به اندازه خطر بروز سکته و حمله قلبی در آنها اهمیت دارد و می توان به راحتی از بروز چنین اتفاقاتی جلوگیری کرد.

وی افزود: محیط امنی برای آنان بسازید. سلامت از خانواده شروع می شود، مخصوصاً برای آنهایی که دچار اشکال در تعادل هستند. سطوح لیز خطرناکند، پس فرش های سرنده را بردارید و کفپوش ها را واکس نزنید. شب یک چراغ روشن کنید و برای راه پله ها نرده بگذارید. در هنگام استحمام چشمان خود را باز نگاه دارید. گروه تحقیقاتی دانشگاه یال معتقدند که بهترین راه برای جلوگیری از افتادن سالمندان ایمن کردن محیط اطراف و بالا بردن قدرت تعادل آن هاست.

جهانی تاکید کرد: بررسی ها نشان می دهد که انجام برخی حرکات ورزشی هوازی از جمله " تای چی " می تواند در بالا بردن تعادل آنها مؤثر باشد. به کاربردن حرکاتی مانند تای چی به همراه استفاده از دارو درمانی می تواند در تقویت تعادل و گام های سالمندان اثرگذار باشد چون که برخی از داروها همانند داروهای ضد افسردگی و داروهای خواب آور در بالا بردن خطر افتادن آن ها تأثیر دارد که بهتر است با پزشک در خصوص مصرف داروهای آن ها مشورت کنید.

انتهای پیام /

ارسال نظر