|
|
کدخبر: ۱۵۱۱۲۷

سال ۹۲ با همه اتفاقات تلخ و شیرینش به قصه ها پیوست و هم اکنون ما گنجه ای پر از خاطرات از سال ۹۲ داریم.

به گزارشخبرنگار ورزشی باشگاه خبرنگاران، به بهانه پایان سال ۹۲ تعدادی از خاطرات ورزشی سال گذشته را دستچین کردیم که در ادامه از نظر خواهید گذراند.

*پروانه ای ترین حرکت سال

آندرانیک تیموریان با نجات دادن جان یک پروانه در تایلند حسابی نام خودش را سر زبان ها انداخت. وی در هیاهوی بازی برگشت یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا برابر بوریرام این کار را کرد و پس از آن مورد تقدیر نهادهای مرتبط با محیط زیست قرار گرفت.

*لوس ترین حرکت سال / لقبم کو؟!

جواد نکونام به این دلیل که مسئولان باشگاه استقلال برای ماندن او زیاد اصرار نکردند از این تیم جدا شد. وی انتظار داشت آبی ها همانگونه که به منتظری لقب اسطوره دادند، تا بلکه در ایران بماند، به او هم لقبی چیزی می دادند تا در این تیم می ماند!

*چرخنده ترین سال

علی دایی از مصاحبه تند ابتدای سالش علیه محمد رویانیان، به جایی رسید که با او برای هدایت پرسپولیس قرار داد بست و حتی گفت بدون رویانیان حاضر نیست در جمع سرخپوستان باقی بماند! هرچند شهریار در چرخش دیگر بعد از جدایی رویانیان هم به کارش در این باشگاه ادامه داد!

*کمیته ضد و نقیض سال

کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال با صدور احکام ضد و نقیضش حسابی در فرآیند برگزاری مسابقات لیگ برتر و رقابت سالم بین باشگاه ها تاثیر گذاشت کسر سلیقه ای امتیاز از برخی باشگاه ها و پارادوکس در مجازات تیموریان و صادقیان به خاطر ضربات آرنج و جریمه دیگر بنگر و رحمتی به خاطر توهین به تماشاگران از جمله مهمترین فراز های سوء مدیریت در کمیته انضباطی بود.

*نژاد گرایی سال

فیروز کریمی در حاشیه بازی پیکان و فجر سپاسی به یکی از بازیکنان حریف توهین نژاد پرستانه کرد. وی به همین دلیل ۸ جلسه از همراهی تیمش محروم شد که با زیرکی خاص خودش و البته استفاده از نقص قوانین انضبانی در ایران توانست این مجازات را در لیگ استانی قزوین بگذراند.

*بازگشت سال

بی قراری هواداران تراکتورسازی برای سپردن دوباره سکان هدایت این تیم به تونی اولیویرا جواب داد و این مربی پرتغالی در میان استقبال پرشور تبریزی ها به ایران برگشت. برخی از تبریزی ها این قدر از این بازگشت هیجان زده بودند که حتی شیشه اتومبیل حامل تونی را شکستند.

*فن سه امتیازی سال

اگر روی تشک کشتی بود، فک کمر شجاع خلیل زاده به میثم حسینی برایش سه امتیاز به دنبال می آورد. اما چون این اتفاق روی چمن سبز رخ داد. محسن قهرمانی یک پنالتی برای سپاهان گرفت و خورنده فن را بیرون کرد!

*یارگیری سال / من تومن با مسی!

بعد از برگزاری مراسم قرعه کشی جام جهانی در برزیل و مشخص شدن همگروهی ایران و آرژانتین، هاشم بیگ زاده و تقابل او بامسی به سوژه برخی از هواداران فوتبال در کشور تبدیل شد. طبق معمول این بار هم شوخی ها از حد خارج شد تا این اتفاق به لطیفه فوتبال ایران تبدیل شود.

*پیراهن سال

تعویض لباس رافت و مالدینی در پایان بازی ستارگان میلان و پیشکسوتان پرسپولیس هم یکی دیگر از سوژه های سال ۹۲ بود. تمسخر بازیکن آستاارایی سرخپوستان در حالی انجام شد که وی توانست با فروش این پیراهن ۲ دستگاه دیالیز برای بیمارستان شهرش بخرد و ۱۰ میلیون تومان به دست یک عکاس بیمار برساند.

*هدیه سال / دهنوی بر سر چند راهی

قاسم دهنوی بعد از عقد قرارداد با چند باشگاه، به حکم کمیته انضباطی و با پیگیری های سعید شیرینی به پرسپولیس پیوست تا سرپرست سابق سرخپوشان از او به عنوان هدیه اش به هواداران یاد کند. کادوی سال البته چندان در جمع قرمزها موفق نبود و در بازی جام حذفی برابر فولاد هم پنالتی تیمش را خراب کرد و موجب حذف قرمزپوشان از این جام شد.

*غش سال / محسن، قهرمان شد

با افشاگری علی دایی در مورد محسن قهرمانی، پرونده این داور بعد از بازی رفت سپاهان و پرسپولیس به کمیته انضباطی فراخوانده شد تا پس از ماه ها بررسی و تحقیق، سرانجام این قاضی فوتبال به ۸ ماه محرومیت محکوم شود. قهرمانی که همیشه دوست داشت دیده شود و مورد توجه قرار بگیرد، ماه ها به خاطر این پرونده روی بورس بود.

*تلخ و شریرین سال / ۲ خداحافظی برای یک مرد

۲ مراسم خداحافظی در سال ۹۲ برای مهدوی کیا برگزار شد. ستاره ارزشمند پرسپولیس و تیم ملی ابتدا در حاشیه بازی فینال جام حذفی و بعد از شکست سرخپوشان برابر سپاهان ۴ گوشه زمین آزادی را با حالتی غمبار و غریبانه بوسید و خداحافظی کرد اما سپس از آن در بازی پیشکسوتان پرسپولیس و میلان به شکل ستودنی دور افتخار زد و از دنیای بازیگری کنار رفت. این مراسم دوم به شکل دوست داشتنی باعثدلجویی از " کیا " شد.

*آرنج سال / فرار سال

ضربات آرنج پیام صادقیان به بازیکنان تیم های مقابل در لیگ سیزدهم حسابی خبرساز شد. او حتی بعد از تحمل یک جلسه محرومیت هم رفتارش را بهتر نکرد تا نگرانی ها در مورد آینده اش به ویژه با لباس تیم ملی بیشتر شود. البته در این بخش باید یک تقدیر درست و حسابی هم از آندرانیک تیموریان به عمل آورد که با ضربه ای بسیار محکم تر از همه تلاش های صادقیان، صورت سینا عشوری را زخمی کرد. گریز او از محرومیت بعد از این ضربه، به خودی خود می تواند لقب فرار سال را بگیرد.

*غیر منتظره سال / فرها در نیمه راه

فرهاد مجیدی که کلا علاقه زیادی به نصفه کاره گذاشتن رفاقت هایش دارد، مثل لیگ یازدهم در لیگ سیزدهم هم وسط کار ول کرد و رفت. با این تفاوت که او این بار برای همیشه فوتبال را کنار گذاشت. شماره ۷ خیلی تلاش کرد وداعش حالت سورپرایز داشته باشد، اما خبر مربوط به این تصمیم او را مدت ها قبل در رسانه ها منعکس شده بود. با این همه برای بازی خداحافظی مجیدی فقط ۶ هزار نفر راهی استادیوم آزادی شدند.

*تبلیغ سال

فقط همین کم بود که در آستانه کنسرت های نوروزی فلان خواننده لس آنجلسی، آقای مربی برای ایشان در صدا و سیمای مملکت تبلیغ کند، خوب شد محمد مایلی کهن را به موقع ممنوع التصویر کردند وگرنه حتما برنامه های کنسرت خواننده محبوبش را هم به سمع و نظر ملت می رساند.

*استعداد سال

امیر حسین حاجی زاده یک پسربچه ۹ ساله است که ویدئو های مربوط به حرکات تاکتیکی وی در سال ۹۲ حسابی بین کار بران ایرانی اینترنت مشهور شد. اهالی فوتبال به او لقب مسی اردبیلی دادند و باشگاه پرسپولیس اقدام به جذب این کودک کرد.

*چرت سال

بدون تردید چرت سعید شیرینی روی نیمکت پرسپولیس در میانه های دربی ۷۸ را می توان مهم ترین خواب فوتبال ایران در یک دهه گذشته دانست. اگر شما هم مثل ما هرگز پدیده ای را ندیده بودید که بتواند در محاصره صد هزار نفر انسان هیجان زده درست وسط مهم ترین بازی باشگاهی کشور چشم روی هم بگذارد به طور حتم از آشنایی با سعید خان شیرین مشعوف می شدید.

*تفریح ناسالم سال

حضور تیم ملی امید کشورمان در کیش باعثبوجود آمدن حاشیه های زیادی شد که از آن جمله می توان به متهم شدن برخی بازیکنان به استفاده از قلیان اشاره کرد. جالب اینکه ظاهرا حتی یکی از پزشکان تیم هم بچه ها را در این حرکت گروهی فوق العاده در سفره خانه همراهی کرده است. اشتباه دوستمان فقط جایی بود که فاکتور یک و نیم میلیونی مربوط به این عملیات را پرداخت نکردند و یک بهانه حسابی برای رسانه ای شدن این موضوع باقی گذاشتند.

*ملبورن سال

ملبورن سال، اولسان بود. درست بعد از باخت به ازبسکتان دیگر هیچ کس باور نمی کرد تیم ملی کشورمان بتواند به جام جهانی برسد، اما بازیکنان سه بازی را پشت سر هم بردند و کاری کردند کارستان. جالب اینکه این بار هم گل صعود را یک مشهدی برایمان زد. خرداد ۹۲ رضا قوچان نژاد خداداد عزیزی دیگری برایمان شد و تنها حمله ایران روی دروازه حریف را به تک گل بازی تبدیل کرد.

*نقره داغ سال

در سالی که گذشت، مهدی رحمتی بعد از مدت ها شماره یک تیم ملی را تحویل یک بازیکن دیگر داد. ابتدا در سال ۹۱ ستاره تیم استقلال فقط در یک مصاحبه مدعی شد شاید بخواهد از بازی های ملی اعلام بازنشستگی کند و کمی به استراحت بپردازد. اما ظاهرا همین اظهار نظر ساده در کنار بی میلی رحمتی به امضای نامه عذرخواهی باعثشد تا مشکلات کی روش با او در سراسر سال ۹۲ ادامه پیدا کند. برخلاف برخی گمانه زنی ها، گلر آبی ها حتی به اردوی آخر تیم ملی در اسفند هم دعوت نشد تا بختش برای حضور در جام جهانی به کمترین میزان ممکن برسد.

*ریزش سال

استقلال در نیمه دوم سال ۹۲ سه بازیکن اصلی اش را از دست داد تا یک رکورد عجیب از خودش به جا بگذارد. فرها مجیدی خداحافظی کرد، پژمان منتظری به قطر رفت و نکونام هم سر از کویت درآورد تا امیر قلعه نویی بیش از هر زمان دیگری احساس تنهایی کند.

*سرمای سال / یار دوازدهم کو؟

از نظر قهر تماشاگران با ورزشگاه ها، سال ۹۲ را شاید بتوان تلخ ترین سال تاریخ فوتبال ایران دانست. در شرایطی که به نظر می رسید صعود تیم ملی کشورمان به جام جهانی بتواند شور و شوق تعقیب مسابقات را زیر پوست مردم تزریق کند. این اتفاق رخ نداد تا هنگام میزبانی استقلال در برخی دیدار های خانگی اش تعداد حضار در ورزشگاه با انگشت قابل شمارش باشد.

*لطیفه سال / نوسترا داموس وارد می شود

وزیر ورزش گفت: بوسنی را که راحت می بریم، نیجریه را هم کمی کار می برد ولی من بریم، بردن آرژانتین هم دور از دسترس نیست! یعنی اگر خبرنگار حضور ذهن داشت و برنامه را تا فینال با گودرزی چک می کرد، قشنگ جام جهانی را گرفته بودیم!

انتهای پیام /

منبع: مجله تماشاگر

ارسال نظر