|
|
کدخبر: ۱۵۱۱۵۵

ورزشکاران حرفه ای جهت رفع خستگی، افزایش کارایی ورزش و درمان آسیب ها می توانند از ماساژ درمانی استفاده کنند.

به گزارشخبرنگار ورزشی باشگاه خبرنگاران، زمانی که ماهیچه بیش از حد فعالیت دارد مواد زاید ازجمله اسیدلاکتیک در عضلات تجمع می گردد که باعثدرد، گرفتگی و حتی اسپاسم عضلانی می شود.

ماساژ به طور عام و ماساژ سوئدی به طور خاص، گردش خون و جریان لنفادی را بهبود می بخشد.

مواد غذایی و اکسیژن تازه را به بافت های بدن می رساند که در نهایت مواد خارج و بهبودی حاصل می گردد.

همچنین عضلات درحال کشش می توانند به رگهای خون و اعصاب فشار آورند و با محدود کردن جریان خون باعثایجاد درد شوند.

با ماساژ منطقه مورد نظر به تدریج فشار عضله بر اعصاب درگیر کم شده و درد کاهش می یابد همین مکانیسم در بهبود عضلات آسیب دیده با ماساژ باعثسودمندی آن است علاوه بر این، ماساژ سبب افزایش اندروفین ها یا همان نابود کننده های درد و افزایش ترشح هورمون سروتونین یا تعدیل کننده خلق و خوی می شود.

همچنین ثابت شده که هورمون استرس یا کورتیزول را آزاد می نماید به همین دلیل ماساژ اغلب به عنوان یک درمان تکمیلی برای افرادی که سیستم ایمنی آنها بر اثر استرس تضعیف شده توصیه می شود.

البته ماساژ عبارت است از یکسری حرکات ریتمیک و نظام یافته که بر روی عضلات و بافت های نرم بدن انجام می شود که این درمان به رهایی از استرس و فشار عضلانی و درد ناشی از صدمات و سرعت بهبود ناراحتی های حاد مزمن کمک می کند.

اثر موضعی ماساژ شامل اثر برروی جریان خون، پوست و بافت پیوندی و عضله و تغییر تنوس عضلانی است. همچنین اثر عمودی ماساژ شامل اثر بر روی اعصاب نباتی، علامت تاثیر آن روی اعصاب آرامش که بعد از ماساژ مشاهده می شود و تغییر زبان بعضی که کم یا زیاد می شود از مواردی که می توان از ماساژ استفاده کرد:

در تمام مواردی که تقلیل درد، تورم و روان کردن مفصل یا عضله مورد نظر باشد در شکستگی ها و در رفتگی ها و ضرب دیدگی پس از طی دوره بیماری از ماساژ استفاده می شود.

همچنین برای آماده کردن بدن جهت کارهای بدنی شدید و ازدیاد جریان خون از این روش سود می برند. اما در صورتی که فرد مبتلا به تب بالا، التهاب، عفونت، یرقان و یا بیماری های عفونی پوستی است باید از ماساژ اجتناب کرد همچنین روی زخم های بز یا سوختگی یا موضع جراحت قبلی ماساژ انجام ندهید.

در کوفتگی یا رگ به رگ شدن، ماساژ را به مدت ۲۴ ساعت به تاخیر بیندازد.

در صورت ابتلا به یک بیماری مزمن مانند سرطان یا بیماری قلبی قبل از انجام ماساژ با پزشک مربوطه مشورت نمایید.

امروزه در اکثر تیم های ورزشی در هنگام تمرین ها یا ماساژور حرفه ای حضور دارد و تمام بازیکنان در پایان تمرین و یا مسابقه چند دقیقه ای را ماساژ می بیند.

این کار در جهت رفع خستگی افزایش کارایی ورزش و درمان آسیب های قدیمی یا جدید را استفاده می شود نکته حائز اهمیت در ماساژ این است که ماساژ های حرفه ای انتخاب کنید چرا که یک ماساژ بد نه تنها سبب بهبودی و رفع خستگی نمی شود بلکه باعثوخامت آسیب و تشدید دردهای عضلانی می شود.
انتهای پیام /

ارسال نظر