|
|
کدخبر: ۱۵۱۱۸۴

فراز و نشیب بسکتبال در سال ۱۳۹۲

سال ۱۳۹۲ برای بسکتبال ایران با چندین قهرمان در مسابقات باشگاهی و ملی همراه بود، در گزارش زیر مهمترین اتفاقات بسکتبال در سال ۹۲ را مرور می کنیم.

به گزارشخبرنگار ورزشی باشگاه خبرنگاران، سال ۱۳۹۲ با قهرمانی تیم ملی بسکتبال در جام ملتهای آسیا، صعود به جام جهانی و قهرمانی در رده باشگاهی آسیا برای بزرگسالان بسکتبال سال خوبی بود اما عملکرد برخی تیم های پایه در این سال نگران کننده به نظر می رسید.

اتفاقات بسکتبال ایران در سال ۱۳۹۲ به ترتیب ماه مرور می کنیم.

*فروردین، کناره گیری مهرام از غرب آسیا

با توجه به اتمام سوپر لیگ بسکتبال در سال ۱۳۹۱، تمام اهالی بسکتبال تا اواسط فروردین به طور کامل استراحت داشتند و در این روزها مهمترین اخبار مربوط به حضور اصغر کار دوست در تیم شانفیل لبنان و همچنین افشاگری ارسلان کاظمی در مورد توهین های نژاد پرستانه طی دوران بازی در کالج رایس بود.

اواسط فروردین نیز جز توافق تیم مهرام با مصطفی هاشمی برای شرکت در غرب آسیا اعلام شد اما حضور تیم نایب قهرمان در غرب آسیا با توجه به عدم موفقیت در جذب بازیکن خارجی منتفی شد و از طرفی تیم الریاضی لبنان هم از حضور دربازیها انصراف داد تا تیم های پتروشیمی و فولاد ماهان به عنوان نماینده های ایران در غرب آسیا شرکت کنند و شانفیل از لبنان به مسابقات اعزام شود.

از طرفی حامد حدادی نیز در روزهای پایانی فروردین آخرین بازی خود را در لیگ بسکتبال NBA انجام داد و در لیست ۱۴ نفره تیم فولاد ماهان برای بازیهای غرب آسیا قرار گرفت.*اردیبهشت، ناکامی پتروشیمی در باشگاههای غرب آسیا

هر چند وضعیت امنیتی کشور عراق برای میزبانی غرب آسیا مناسب نبود اما بالاخره با تامین امنیت مسابقات، ۲ تیم پتروشیمی و فولاد ماهان راهی بازیها شدند در این مسابقات تیم پتروشیمی که قهرمان فصل قبل لیگ شده بود با باخت ابتدایی مقابل ماهان، شانس صعود به جام باشگاهها را از دست داد و تیم ماهان با نایب قهرمانی به آسیا صعود کرد.

شانفیل لبنان به قهرمانی این مسابقات رسید در این ماه تیم ملی سه نفره ایران هم در اولین دوره مسابقات آسیایی سه نفره سوم شد.

*خرداد، شروع کار تیم ملی بزرگسالان

اوایل خرداد اردوی تیم ملی بسکتبال بزرگسالان برای شرکت در جام ملتهای ۲۰۱۳ آسیا آغاز شد و ۲۶ بازیکن به این اردو دعوت شدند تیم ملی اواخر خرداد نیز راهی تورنمنتی تدارکاتی در ترکیه شد و چند بازی تدارکاتی با تیم های اروپایی برگزارکرد.

همچنین، مهران شاهین طبع با توجه به کنار رفتن میتف از تیم های ملی به عنوان کمک مربی تیم ملی در جام ملتها معرفی شد.

*تیرماه، پیروزی جوانان مقابل آرژانتین، انتخاب ارسلان در یارکشی NBA

تیم ملی بسکتبال جوانان ایران با حضور در جام جهانی جوانان موفق به شکست آرژانتین و راه یافتن به دور دوم شد جوانان ایران موفق به صعود از مرحله دوم مسابقات نشدند و با شکست دوباره آرژانتین، در جام جهانی یازدهم شدند از طرفی ارسلان کاظمی بازیکن تیم اورگان هم در دور دوم یارکشی NBA به تیم فیلادلفیا رسید و اولین بازیکن ایرانی لقب گرفت که در یارکشی سالانه NBA انتخاب می شد.

تیم ملی بزرگسالان قهرمانی جام ویلیام جونز تایوان را در این ماه به دست آورد.

*مرداد: قهرمانی دوباره در جام ملتهای آسیا

در شرایطی که تیم ملی بسکتبال لبنان به خاطر دخالتهای سیاسی در مسائل داخلی بسکتبال این کشور، از حضور در مسابقات بین المللی محروم شد، تیمهای ایران، چین، فیلیپین و کره به عنوان مدعیان اصلی در جام ملتهای آسیا شرکت کردند تیم ایران بعد از شکست تمام حریفان در فینال با فیلیپین، میزبان مسابقات روبه رو شد و برای سومین بار قهرمانی آسیا را به دست آورد ایران با فیلیپین و کره جنوبی اولین تیم هایی بودند که به جام جهانی ۲۰۱۴ راه پیدا کردند.

تقدیر نشدن از ملی پوشان بسکتبال و بی توجهی به این رشته از مواردی بود که بار دیگر بعد از قهرمانی تیم ملی مورد توجه قرار گرفت.

بعد از قهرمانی بزرگسالان، نوجوانان زیر ۱۷ سال نیز در سالن آزادی به مصاف حریفان غرب آسیا رفتند و قهرمانی این بازیها را به دست آورند.

همچنین، تیم ملی بسکتبال سه نفره در مسابقات المپیک آسیایی نوجوانان چهارم شد.*شهریور، قهرمانی ماهان در آسیا

تیم فولاد ماهان اصفهان که به عنوان نماینده ایران در جام باشگاههای آسیا شرکت کرد با استفاده از حامد حدادی و مهدی کامرانی به عنوان بازیکن کمکی به مسابقات رفت و به قهرمانی بیست و چهارمین دوره جام باشگاههای آسیا رسید.

از طرفی تیم ملی باهم در تورنمنت ABA چین شرکت کرد و قهرمان این مسابقات شد.

بانوان بسکتبال نیز بعد از ۹ سال دست به کار شده و با دعوت از تیم های ترکمنستان و عراق تورنمنتی چهار جانبه با حضور تیم های بزرگسالان و جوانان ایران برپا کردند.

در این ماه حسن نوربخش رییس کمیته داوران و مسابقات بسکتبال، بعد از سالها از سمت خود کنار رفت و ورژآبکاریان؟ با خداحافظی از دنیای قضاوت، ریاست کمیته داوران و؟؟؟؟؟ ریاست کمیته مسابقات را برعهده گرفتند.

ساختار سازمان لیگ با این تغییرات، به شکل شورایی تبدیل شد.

*مهر، ناکامی نوجوانان

بعد از تابستان موفق بسکتبال نسل جدید نوجوانان در رده زیر ۱۵ سال میزبان حریفان آسیایی از ۱۶ کشور بودند و در نهایت با قرار گرفتن در رده ششم، شانس صعود به بازیهای جهانی را از دست دادند.

عملکرد نوجوانان، انتقادات زیادی را متوجه فدراسیون کرد.

همچنین در این ماه برنامه ریزی فصل جدید سوپرلیگ نیز انجام و تغییراتی در نحوه برگزاری مسابقات در نظر گرفته شد تا با اضافه شدن یک مرحله به مسابقات سوپرلیگ تعداد بازیها افزایش پیدا کرده و مسابقات تا سال ۹۳ ادامه پیدا کند.

شهرداری گرگان نیز در اقدامی جدید، مسابقه خیریه ای با تیم ملی بسکتبال راه انداخت که قرار شد این مسابقه در تقویم سالانه بسکتبال گنجانده شود.

باتوجه به شرایط اقتصادی لیگ و بودجه کم تیم ها، ۳ ملی پوش بسکتبال یعنی حامد حدادی، صمد نیکخواه و اصغر کار دوست تصمیم به بازی در خارج از مرزهای کشور گرفتند. سیچوان و فوجیان چین مقصد ۲ بازیکن اول و لیگ کویت مقصد اصغر کار دوست بود که در ابتدای سال نیز بازی در لبنان را تجربه کرده بود.

برخلاف ۳ ملی پوش قبلی، ارسلان کاظمی که در دور دوم یارکشی NBA انتخاب شده بود، با هماهنگی مسئولان فیلا دلفیا راهی ایران شد تا در این فصل به جای بازی در NBA همراه با تیم پتروشیمی خود را برای فصل های آینده و همچنین جام جهانی بستکتبال آماده کند.

ارسلان به خاطر حضور در کمپ تابستانی NBA فرصت عضویت در تیم ملی و حضور در جام ملت های آسیا را از دست داده بود.

*آبان؛ شروع سوپر لیگ بسکتبال با ۱۲ تیم / بازگشت ذوب آهن

با اتمام فصل مسابقات بین المللی و ملی، نوبت به لیگ های مختلف بسکتبال رسید. هر دو سوپر لیگ بانوان و آقایان از ۱۶ آبان شروع به کار کردند.

بانوان برای فصل جدید تغییراتی اساسی در ساختار برگزاری سوپر لیگ ایجاد کردند و این لیگ را به ۲ دسته A و B تقسیم کردند.
دسته A نیز به دو گروه الف و ب تقسیم شد.

سوپر لیگ بسکتبال آقایان نیز چند چهره جدید داشت. تیم نیاوران فصل قبل با نام افرا خلیج فارس برای اولین بار وارد سطح اول بسکتبال شد. تیم ذو ب آهن با بازگشت سعید آذری در رأس باشگاه، با بودجه ای محدود بار دیگر به سوپر لیگ بازگشت. تیم های تکماش قزوین و نیروی زمینی هم از دسته اول به جمع سوپر لیگی ها اضافه شدند. تیم تکماش در شروع لیگ به " هفت الماس " تغییر نام داد و تیم نیروی زمینی با هدف جمع کردن بازیکنان سربازی تیم های دیگر وارد لیگ شد که در نهایت هم تنها موفق به گرفتن امیر صدیقی از مهرام تهران شدند. دو تیم مهرام و نیروی زمینی تا چند هفته اول لیگ بر سر بازیکنان سرباز خود بحثداشتند و علیه یکدیگر مصاحبه می کردند. در حالی که تیم همیاری زنجان با تغییرات مدیریتی تا روز آخر هم برای حضور در لیگ اعلام آمادگی نکرده بود در جلسه آخر لیگ، وارد مسابقات شد و تیم شیراز با تصمیم فدراسیون اجازه ورود دوباره به سوپر لیگ را پیدا نکرد.

دعواهای مهدی کامرانی و مهرامی ها نیز از سوژه های شروع فصل بود.*آذر، لیگ بدون جذابیت

هفته های ابتدایی لیگ، انتقادات زیادی را متوجه بازی های نه چندان جذاب و ضعف تیم ها کرد. نیمی از تیم های لیگ با مشکلات مالی مسابقات را شروع کرده بودند. تیم مهرام م با رفتن ستاره ها با ترکیبی جوان کار خود را آغاز کرد. فولاد ماهان با مشکلات درون باشگاهی تا آستان انحلال پیش رفت و در این میان تنها تیم پتروشیمی تمام ستاره های خود را در اختیار داشت. نیم فصل اول لیگ در حالی با قهرمانی پتروشیمی به پایان رسید که در یک اسپنسر بازیکن آمریکایی این تیم هم راهی لیگ چین شد تا ماهشهری ها بدون خارجی به کار خود ادامه دهند.

*دی، حواشی در لیگ

با گذشت ۲ ماه از سوپر لیگ بسکتبال حواشی زیادی وارد مسابقات شد. محرومیت تماشاگران تیم ها به خاطر فحاشی و پرتاب اشیاء، جرایم بازیکنان و مربیان به خاطر اعتراضات داخل زمین و نارضایتی از عملکرد داوران حواشی هفته به هفته لیگ را تشکیل می داد.

تیم های نفت آبادان و بهشت هیرکان سولن نیز تنور مسابقات دسته اول را گرم نگه داشتند.

هرچه تیم دوم گرگان در لیگ دسته اول عملکرد موفقی داشت، تیم سوپر لیگی این شهر روزهای بدی را در لیگ سپری می کرد تا به تدریج تماشاگران از بازیهای سوپر لیگی به بازیهای تیم موفق دسته اولی خود کوچ کنند.

*بهمن، سخت ترین قرعه جام جهانی برای ایران

مهمترین اتفاق بهمن ۹۲ برای بسکتبال ایران، قرعه کشی جام جهانی ۲۰۱۴ اسپانیا بود. تیم ملی ایران در حالی که هدف صعود از مرحله اول مسابقات را در سر می پروراند با تیم های فرانسه، اسپانیا، صربستان، برزیل و مصر هم گروه شد و دیگر حرفی از صعود به مرحله بالاتر به میان نیامد.

فصل عادی سوپر لیگ هم با صدرنشینی پتروشیمی و بیرون ماندن تیم های افرا خلیج فارس شهرداری گرگان، استقلال قشم و نیروی زمینی از جمع ۸ تیم برتر به پایان رسید.

حامد حدادی سورپرایز تیم معراج برای بازی های پلی آف بود که همراه صمد نیکخواه تیم تهرانی را به پتروشیمی بندر امام ترجیج داد.

اوج حاشیه های لیگ نیز با دیدار پایانی مهرام و پتروشیمی در تهران پیش آمد که مهدی کامرانی بعد از چند درگیری با اعضای تیم مهرام پاسخ تمام صحبت های ابتدای فصل را با چند مصاحبه داد و برای یک هفته توجهات را به خود معطوف کرد.

*اسفند، اولین تجربه مرحله جدید و بازی های غرب آسیا

مرحله دوم سوپر لیگ بسکتبال برای اولی بار در آخرین ماه سال ۹۲ برگزار شد و نگاه بیشتر مربیان و تیم ها به این مرحله منفی بود، برخی به طور کلی این مرحله را اضافی می دانند، عده ای به نحوه گروه بندی و برخی با توجه نشدن به جایگاه مرحله اول تیم ها مخالف بودند.
در نهایت این مرحله در دو گروه A و B پی گیری شد.

تیم های پتروشیمی، دانشگاه آزاد، فولاد ماهان و هفت الماس به ترتیب در گروه A اول تا چهارم شدند و تیم های مهرام، ذوب آهن، همیاری و صنایع هم در گروه B اول تا چهارم شدند.

در نیمه دوم اسفند هم بازی های باشگاهی غرب آسیا به میزبانی مهرام تهران برگزار شد. مهرامی ها در رقابتی سخت با پتروشیمی بندر امام به قهرمانی این مسابقه رسیدند. تیم مهرام برای مرحله پلی آف حامد حدادی و صمد نیکخواه را به جمع بازیکنان خود اضافه کرده بود.

آخرین اتفاق بسکتبال بانوان در سال ۱۳۹۲ هم قهرمانی تیم کشاورز قزوین و نایب قهرمانی ارارات بود. بر خلاف سال های گذشته که تا روزهای پایانی سال مسابقات بسکتبال ادامه داشت تمام فعالیت های بسکتبال در سال ۹۲ تا روز ۲۲ اسفند به پایان رسید.

انتهای پیام /

ارسال نظر