|
|
کدخبر: ۱۵۹۱۴۶

انتخابات بسکتبال را برگزار نمی کنیم!

معاونت ورزش حرفه ای و قهرمانی وزارت ورزش و جوانان معتقد است که وقتی لیگ برتر فوتبال زودتر تمام شده دیگر تیم ملی نباید به خاطر لیگ قهرمانان آسیا صبر کند.

بهاره محمدی -به گزارشخبرگزاری فارس، نصرالله سجادی، بعد از رفتن حمید سجادی در دولت یازدهم معاونت ورزش حرفه ای و قهرمانی را برعهده گرفت. در اولین اقدام انتخابات فدراسیون هایی که مدت ها با سرپرست اداره می شد را برگزار کرد، اگرچه برگزاری این انتخابات و بحثشوراها حاشیه هایی را به همراه داشت، اما وزارت ورزش طبق قانون برخورد کرد تا انتخابات در سلامت کامل برگزار شود. همین موضوع باعثشد تا بسیاری از فدراسیون ها سروسامان بگیرند و فضا برای برگزاری بازی های آسیایی بهتر فراهم شود.

بازی های آسیایی ۲۰۱۴، جام جهانی فوتبال و بحثهای مطرح شده درباره سرخابی ها باعثشد تا سراغ سجادی برویم و گفت وگوی مختصری با وی داشته باشیم که مشروح آن را در زیر می خوانید:

* فارس: ابتدا از بازی های آسیایی شروع می کنیم؛ درباره حریفان ایران گزارشی به شما داده می شود؟ کارشناسان گزارشات خاصی را به شما داده اند؟

از آبان ماه تک تک رشته هایی که قرار است به اینچئون اعزام شوند، رشته هایی که شانس مدال دارند و یا مدال کسب می کنند با اعضایشان، کادر فنی و روسای فدراسیونها جلسه داشتیم و مسائل را بررسی کردیم. آنها از وضع خودشان و رقبایشان به ما تحلیل داده اند، می دانند رقیبانشان چه کسانی هستند. مثلا در کشتی در کدام وزن چه تیم هایی شرکت می کنند و رقیبان چه کسانی هستند. همه مشخص شده اند. حتی پیش بینی مسائل مالی شده، نیازها را اعلام کرده اند، اگر نیاز به مربی خارجی بوده گفته اند و ما هم تلاش کردیم بیشتر موارد را تامین کنیم. همه اطلاعات را به صورت دقیق استخراج کرده ام و اطلاعات دقیقی دارم. اطلاعات ما بر اساس اطلاعاتی است که فدراسیون ها داده اند. از طرفی کارشناسانی داریم که اطلاعاتی دارند. من هم غریبه نیستم و با این بازی ها آشنا هستم. از ۱۶ دوره ۹ دوره شرکت کرده ام و می دانم بازی های آسیایی چیست. نظارت های ما با شناخت است.

* فارس: به نظر می رسد با اطلاعات دقیقی که دارید می توانید بگویید ایران در این بازی ها چه مقامی کسب می کند؟

پیش بینی روی کاغذ یک موضوعی است و در عمل موضوع دیگر، بنابراین کارها باید اجرا شود. به فاصله ۴۵ روز قبل از بازی ها می توان گفت وضعیت هر رشته به چه صورت است. حالا نباید روی این موضوع اصرار کنیم و باید رشته ها خوب ظاهر شوند. این خوب ظاهر شدن به این معنا نیست که فقط در مسابقات شرکت کنند. با فدراسیون ها و ورزشکاران در این مورد جدی صحبت کرده ایم.

* فارس: برای حل مشکلات مالی در خصوص این بازی ها هم فکری کرده اید؟

امیدوار هستیم در این مورد مشکلی نداشته باشیم و اعتبارات به موقع تخصیص داده شود.

* فارس: بدهی های کشتی همچنان پابرجاست و مسئولان این فدراسیون گفته اند بودجه ای که وزارت می دهد برای هزینه های جاری است، کمکی برای حل این مشکل می کنید؟

ما دنبال این هستیم و حتما کمک می کنیم تا مشکلات آنها حل شود.

* فارس: مجامع انتخاباتی بوکس، سوارکاری، تیراندازی، بسکتبال هنوز مشخص نشده، وضعیت این فدراسیون ها به چه صورت خواهد بود؟

بسکتبال را هنوز اعلام نکرده ایم. انتخابات فدراسیون هایی که امسال دوره ۴ ساله شان تمام شده است را برگزار می کنیم، غیر از بسکتبال که برگزار نخواهد شد. فکر می کنم دوره ریاست این فدراسیون ۲۲ تیر تمام می شود، اما ورزشکاران این رشته در همان زمان خودشان را برای رقابت های قهرمانی جهان و بازی های آسیایی آماده می کنند، بنابراین وزارت ورزش تصمیم گرفت انتخابات بعد از بازی های آسیایی برگزار شود تا وضعیت آنها را بهم نریزیم. انتخابات خودش حاشیه دارد. رشته های دیگر را هم در این یک یا دو ماه آینده برگزار می کنیم.

* فارس: و اما درباره فوتبال، وضعیت هیأت مدیره استقلال و پرسپولیس چه زمانی مشخص خواهد شد؟

این موضوع در اختیار آقای خادم است و قرار است وی کارهای مربوط به این موضوع را پیگیری کند.

* فارس: بحث۲ میلیاردی که مطرح شد به چه صورت است؟

بحثخصوصی سازی قرار شده از طریق معاونت حقوقی مجلس پیگیری شود.

* فارس: مدیر تیم های ملی اعلام کرده شما با چند باشگاه صحبت کردید تا بازیکنان شان را در اختیار تیم ملی قرار دهند.

در صورتی که لازم باشد وزارت ورزش به تیم ملی کمک کند حتما ما این کار را می کنیم. تیم ملی برای کشور است، برای سربلندی ایران است و همه ما باید کمک کنیم. اولویت همه آماده شدن تیم ملی خوب برای حضور در جام جهانی است.

* فارس: طبق صحبت های شما باشگاه ها ملزم هستند بازیکنانشان رادر اختیار تیم ملی قرار دهند؟

از قبل هم گفته بودیم، مسئول فوتبال در کشور فدراسیون فوتبال است. فدراسیون فوتبال قبل از مسابقات گفته بود بازیکنان تیم ملی باید با تیم ملی اردو بروند، پس این گونه انجام شود منطقی است، نمی شود که هر کسی برای خودش صحبتی کند.

* فارس: استقلال و سپاهان دو باشگاهی هستند که بازیکنان ملی پوش خود را به تیم ملی ندادند.

فدراسیون هر چیزی که می گوید باید اجرا شود. کی روش از دو ماه قبل گفته تیم را می خواهد، ما که نمی خواهیم در برزیل نتایج عجیب و غریب بگیریم. می خواهیم تیم ملی خوب ظاهر شود. بنابراین نمی شود که برای بازی های تدارکاتی ترکیب کامل نباشد. لیگ را به خاطر جام جهانی به موقع تمام کردند، حالا نمی توانیم یک ماه دیگر برای جام باشگاه های آسیا صبر کنیم. کادر فنی تشخیص داده پس باید انجام شود.

* فارس: پیش بینی تان از جام جهانی چیست؟

پیش بینی نمی دانم(با خنده) باور کنید. من دعا می کنم خوب ظاهر شوند و هر چه در توان دارند به کار بگیرند. باید بگوییم که آرژانتین ۱۵ بار در جام جهانی شرکت کرده، ۲ بار قهرمان و ۲ بار نایب قهرمان شده است. باید بگوییم نیجریه و بوسنی چگونه تیمی هستند؟ نیجریه در المپیک ۱۹۹۶ قهرمان شده و بوسنی هم دارای فوتبال بسیار سطح بالایی است و خودمان روی کاغذ چه تیمی هستیم، بعد توقعات را اعلام کنیم.

* فارس: کمک ۴۰ میلیاردی وزارت ورزش به فدراسیون فوتبال شده، اما بازهم آنها از مشکلات مالی صحبت می کنند.

پول به آنها داده شده و مشکلات مالی نخواهند داشت. آقای وزیر هم این صحبت را اعلام کرده است. حالا هم می خواهند اعزام شوند، اگر پولی داده نشده پس چگونه اعزام می شوند؟

* فارس: فوتبالی ها اعتراض دارند این پول به آنها در دقیقه ۹۰ داده شده است.

اصلا این طور نبوده است.

* فارس: نظر وزارت ورزش برای تمدید قرارداد با کی روش چیست؟ وزارت ورزش تمایلی برای این ماندن کی روش دارد؟

وزارت به هیچ عنوان درباره مربیان خارجی تیم های ملی نظر خاصی ندارد و این وظیفه فدراسیون است.

* فارس: شنیده شده وزارت ورزش تمایل دارد مربی ایرانی باشد.

ما چنین چیزی نگفته ایم. حداقل به عنوان مسئول فنی وزارتخانه اطلاعاتی ندارم.

* فارس: میزبانی های بزرگ باعثمی شود ایران را به کشورهای مختلف بشناسانیم، کمکی برای میزبانی ایران در جام ملت های آسیا داشته اید؟

ما با ۶ استانی که میزبانی را برعهده خواهند داشت چندین بار جلسه داشتیم. مدیر کل ها و روسای هیات های فوتبال همراه با وزیر ورزش و مسئولان فدراسیون در جلسه نهایی که چند روز پیش در وزارت ورزش برگزار شد، حضور داشتند. عزم همه جزم است تا این میزبانی را بگیریم. برای حضور گروه ۱۸ نفره ای که از طرف AFC قرار است به ایران بیایند پروتکل تهیه کرده ایم، با توجه به این دستور به صورت یکنواخت با آنها برخورد شود، بنابراین هم امکانات را نشان می دهیم و هم مدیریت سازمان را. البته برای امکانات الان نمی توانیم کاری انجام دهیم؛ امکانات برای زمان بعد از انتخاب میزبانی ایران است که بتوانیم برنامه ریزی کنیم و بودجه بگیریم. این امکانات فقط شامل استادیوم نیست. باید از تمام شهری که میزبان است در همه مسائل کمک گرفته شود. البته این موضوع برای آینده است به شرطی که میزبانی را بدهند.

انتهای پیام / ی

ارسال نظر