|
|
کدخبر: ۱۵۹۲۱۴

شانس قهرمانی برزیل این بار بیشتر است

خبرگزاری تسنیم: سرمربی حریف ایران در جام جهانی ۲۰۱۴، در بخش دوم گفت و گوی خود با سایت فیفا، تجارب قبلی اش از حضور در جام جهانی را مرور و وضعیت برزیل را برای حضور در مرحله نهایی جام جهانی سال جاری ارزیابی کرد.

به گزارشخبرگزاری تسنیم، آلخاندرو سابیا، سرمربی تیم ملی آرژانتین، یکی از حریفان ایران در مرحله گروهی جام جهانی ۲۰۱۴، در بخش دوم مصاحبه خود با سایت فدراسیون جهانی فوتبال گفت که شرایط جوی برزیل چگونه می تواند بر عملکرد تیم های اروپایی حاضر در جام جهانی تاثیر بگذارد.

فیفا: شما حضور در جام جهانی را تجربه کرده اید زمانی که به عنوان دستیار دانیل پاسارلا در جام جهانی ۱۹۹۸ کار می کردید. آیا می توانید وضعیت تیم تان قبل از آن تورنمنت و شرایط فعلی تیم تان پیش از سفر به جام جهانی ۲۰۱۴ را با هم مقایسه کنید؟

سابیا: این دو کاملاً متفاوت هستند. همیشه روی تیم ملی آرژانتین فشار است اما فشاری که روی سرمربی وجود دارد، روی دستیاران او نیست. پیش از این هر کاری که انجام می دادم تلاش برای کمک به سرمربی تیم و ایفای نقش به عنوان یک همراه برای رساندن او به خواسته هایش بود اما اکنون من آن کسی هستم که برای تیم تصمیم می گیرد و باید با بازیکنان کنار بیاید. شاید تورنمنت ها مشابه باشند اما مسئولیتی که اکنون دارم شرایط را متفاوت می کند.

فیفا: آیا آن دوره اتفاقی افتاد که این بار بخواهید از تکرار آن جلوگیری کنید؟

سابیا: این بار باید اطمینان حاصل کنیم که بازیکنان انرژی شان را در برخی مقاطع خاص از تورنمنت حفظ می کنند. ما در آن جام جهانی مشکل داشتیم. یک روز بعد از آنکه هلند، یوگسلاوی را در وقت های اضافه شکست داد، ما هم انگلیس را در ضربات پنالتی شکست دادیم. آدرنالین تمام وجود ما را پر کرده بود چون انگلیس رقیب قدیمی ما بود و ضربات پنالتی هیجان زیادی داشت. برای آن پیروزی جشن بزرگی گرفتیم. پس از آن در دمای بیش از ۳۰ درجه به مصاف هلند رفتیم و باختیم. نگران این هستم که آن اتفاق دوباره تکرار شود و به همین خاطر این بار تلاش خواهم کرد بازیکنانم را تا جای ممکن آرام نگه دارم و به آنها اجازه دهم هر چه سریع تر تجدید قوا کنند.

فیفا: ۲ سال پیش در گفت و گویی که با سایت فیفا داشتید، از اسپانیا و آلمان به عنوان بهترین تیم های دنیا در آن زمان نام بردید و این قبل از آن بود که برزیل را به آنها اضافه کنید. امروز در پاسخ به این سوال که بهترین تیم های دنیا کدامند، چه می گویید؟

سابیا: من باز هم برزیل را همسطح آلمان و اسپانیا قرار می دهم. قهرمانی برزیل در جام کنفدراسیون های سال ۲۰۱۳ مرا متعجب نکرد. راستش برزیلی ها هرگز مرا غافلگیر نکرده اند. حتماً دلیلی برای اینکه آنها ۵ بار قهرمان جام شده اند وجود دارد. اگر نگاهی به گذشته بیندازید خواهید دید که برزیلی ها همیشه جزو بهترین ها بوده اند. آنها از توانایی های جسمانی، فنی و تکنیکی زیادی برخوردارند. برزیل همیشه یکی از بخت های قهرمانی بوده و به نظرم این بار حتی شانس شان برای قهرمانی بیشتر است چون میزبان هستند.

فیفا: برخی ها از هم اکنون درباره فینال آرژانتین – برزیل در جام جهانی ۲۰۱۴ صحبت می کنند. نظر شما در این باره چیست؟

سابیا: می دانم و این سوالی بوده که همیشه مطرح بوده است. اگر به قرعه کشی نگاه کنید می بینید که چنین احتمالی وجود دارد. البته من خودم را وارد این مسئله نمی کنم چون در حال حاضر چیزهای مهمتری دارم که به آنها فکر کنم. با این حال امیدوارم چنین اتفاقی رخ دهد.

فیفا: در میان مدعیان قهرمانی این دوره جام جهانی چند تیم اروپایی هستند. فکر نمی کنید که شرایط جوی برزیل روی عملکرد این تیم ها تاثیر بگذارد؟

سابیا: بستگی دارد. بازی در آمریکای شمالی و آمریکای جنوبی مانند هم نیست. بازی در مکزیک که گرما و فشار هوا بیشتر فشار می آورد یک چیز است و بازی در شیلی و آرژانتین که در آنها جام جهانی در فصل زمستان برگزار می شود، چیز دیگری است. برزیل شرایط آب و هوایی میان این ۲ منطقه دارد و به نوعی برای خود یک شبه قاره است.

در برخی مناطق این کشور دمای هوا به ۲۴ تا ۲۵ درجه می رسد و برخی مناطق دیگر تا ۳۳ و ۳۴ درجه هم بالا می رود که این دماهای مختلف وقتی رطوبت هوا را هم به آنها اضافه کنید اصلاً مشابه هم نیستند. شاید بازیکنان در روز بازی این را احساس نکنند اما در بازی بعدی شان حتماً آن را حس خواهند کرد. به این حال همه چیز به این بستگی دارد که آنها در کل تورنمنت چطور به شرایط واکنش نشان دهند.

فیفا: فکر می کنید هنوز خیلی زود است که به عنوان اسطوره در یاد و خاطره فوتبال دوستان آرژانتینی ماندگار شوید؟
سابیا: خب، نمی دانم که آیا واقعاً اینطور است یا نه. فکر می کنم بیشتر دوست دارم به عنوان یک بازیکن حرفه ای، یک کارگر سختکوش، کسی که سعی کرد کارهای درست را انجام دهد و می خواست بازیکنانش را با هم متحد کند، در یاد ها بمانم.

انتهای پیام /

ارسال نظر