|
|
کدخبر: ۱۵۹۴۸۸

۵۷ روز تا جام جهانی ۲۰۹۱۴ برزیل

سرمربی تیم ملی فوتبال آرژانتین ابراز امیدواری کرد فینال رقابت های جام جهانی ۲۰۱۴ میان میزبان و تیم کشورش برگزار شود.

به گزارشخبرگزاری فارس، الخاندرو سابلا در دومین بخش از مصاحبه اختصاصی خود با سایت فیفا به تجربیات گذشته اش در رقابت های جام جهانی اشاره کرد؛ شرایط تیم ملی برزیل را در رقابت های جام جهانی ارزیابی کرد و تشریح کرد که چگونه آب و هوای برزیل بر کشورهای اروپایی اثر خواهد گذاشت. در زیر گفت و گوی وی را با سایت فیفا می خوانید:

* پیش از این به عنوان دستیار دنیل پاسارلا در رقابت های جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه حضور داشتید. آیا می توانید آماده سازی برای آن رقابت ها را با این دوره مقایسه کنید؟

کاملا متفاوت است. همیشه فشار وجود دارد اما فشار بیشتری روی سرمربی است تا دستیارانش. تمام کاری که قبلا انجام دادم، این بود که تلاش کنم تا به سرمربی کمک کنم و دستیار وی باشم تا هرچه می خواهد، در اختیارش قرار دهم اما اکنون من کسی هستم که تصمیمات را می گیرد و باید بهای آنها را بپردازد. رقابت ها شاید همان باشد اما کار من همه چیز را متفاوت می کند.

* آیا اتفاقی در آن دوره افتاده که نخواهید این بار تکرار شود؟

مطمئن بودم که بازیکنان در زمان های خاصی از مسابقات انرژی خود را ذخیره می کنند. در آن رقابت ها یک مشکل داشتیم. یک روز پس از اینکه هلند توانست یوگسلاوی را در وقت های اضافه شکست دهد، ما انگلیس را در ضربات پنالتی شکست دادیم. هیجان زیادی به وجود آمد زیرا آنها رقیب دیرینه ما هستند و وقت های اضافه، ضربات آزاد و… خیلی هیجان انگیز بود. ما پس از آن پیروزی واقعا جشن گرفتیم. سه روز بعد در دمای بالاتر از ۳۰ درجه مقابل هلند به میدان رفتیم. اگر همان اتفاق این بار هم بیفتد، تلاش می کنم تا جایی که بتوانم بازیکنان را آرام کنم و به آنها اجازه می دهم تا هرچه زودتر انرژی خود را به دست آورند.

* شما دو سال پیش در مصاحبه ای با ما اعلام کردید که اسپانیا و آلمان بهترین تیم های جهان در آن زمان هستند، پیش از آنکه برزیل را به آن لیست اضافه کنید. آیا امروز هم همان جواب را می دهید؟

من اکنون برزیل را هم در ردیف اسپانیا و آلمان قرار می دهم. از عملکرد عالی برزیل در جام کنفدراسیون ها تعجب زده نشدم. در حقیقت برزیل هرگز مرا حیرت زده نمی کند. به همین دلیل است که آنها پنج بار قهرمان جام جهانی شده اند. اگر نگاهی به تاریخ داشته باشید، می توانید ببینید که آنها همیشه بهترین تیم بوده اند. آنها توانایی های زیادی دارند: توانایی فیزیکی، ورزشی و تکنیک های فوق العاده. برزیل همیشه مدعی است و این بار این مسئله بیشتر هم هست زیرا میزبان هستند.

* به نظر می رسد فشار بازی کردن در خانه تأثیری روی آنها نداشته است.

خیلی از این مسئله مطمئن نیستم. میزبان بودن یک شمشیر دولبه است و شخصیت بازیکنان را محک می زند. در حالی که همیشه بهتر است میزبان باشید، گاهی این مسئله به ضرر شما تمام می شود. این فشار در جام کنفدراسیون ها هم روی برزیل بود و آنها بسیار عالی آن را مدیریت کردند. اسکولاری نقش بزرگی در این مسئله داشت و من فکر می کنم آنها در جام جهانی همین همان قدر عالی کار می کنند.

* برخی از مردم به امکان برگزاری دیدار فینال بین دو تیم برزیل و آرژانتین در ماراکانا فکر می کنند. نظر شما در این باره چیست؟

من می دانم که این مسئله وجود دارد و اگر به قرعه نگاه کنید، امکان این اتفاق وجود دارد. من نمی توانم به این مسئله فکر کنم زیرا در حال حاضر مسائل دیگری در ذهن من وجود دارد. با این حال امیدوارم این اتفاق بیفتد.

* چند تیم اروپایی در میان مدعیان حضور دارند. آیا شما فکر می کنید که آب و هوای برزیل عامل مهمی در این مسابقات محسوب شود؟

بستگی دارد. بازی کردن در شمال و جنوب آمریکا با هم برابر نیست. بازی کردن در مکزیک که گرما و رطوبت وجود دارد، یک چیز است و بازی کردن در شیلی یا آرژانتین که جام جهانی در زمستان برگزار می شود، مسئله دیگری است. برزیل در میان قاره آمریکا قرار دارد و خودش کشوری با دو نوع آب و هوای متفاوت است. در برخی شهرها دمای هوا ۲۴ یا ۲۵ درجه است که با دمای ۳۳ یا ۳۴ درجه با رطوبت بالا تفاوت زیادی دارد. شاید بازیکنان این را در یک روز احساس نکنند اما در بازی بعدی متوجه خواهند شد. همه این ها به این بستگی دارد که در تمام تورنمنت چه واکنشی داشته باشید.

* بگذارید به موضوع تیم ملی آرژانتین بپردازیم که با شرایط فعلی دروازه بانانش کمی مشکل دارد. به نظر می رسد سرجیو رومرو، ماریانو آندوخار و آگوستین اوریون همگی کمی از شرایط اوج خود فاصله گرفته اند. آیا این که اسم آنها را برای حضور در ترکیب تیم ملی خیلی زود اعلام کردید، ریسک بزرگی نبود؟

مسئله این است که من اسامی آنها را اعلام نکردم. چیزی که من گفتم این بود که «تقریبا مطمئنم» این سه بازیکن در ترکیب اصلی حضور دارند و شرایط تغییر نکرده است. آنها تقریبا مطمئن هستند که سه دروازه بان اصلی ما برای مسابقات هستند. همه آنها دروازه بان های خوبی هستند و اکنون زمانی است که باید به آنها اعتماد به نفس بیشتری داد. باید در هر جایگاهی رقابت سالم وجود داشت. باید به بازیکنان انتخاب اولتان اعتماد داشته باشید، بدون اینکه باعثشوید آنها باور کنند که همیشه بازی می کنند زیرا این می تواند منجر به کاهش رقابت در تیم شود.

* وقتی زمان اعلام نهایی فهرست بازیکنانتان برسد، چگونه به بازیکنانی که با تیم تمرین می کردند اما قرار نیست راهی جام جهانی شوند، صحبت می کنید؟

آماده شدن برای راهی که من در آن قرار دارم، بسیار سخت است. سخت است و فراموش نکنید که من هم یک بازیکن بودم. خیلی سخت است که به این فکر کنید که به کسی بگویید چیزی که برایش رویا پردازی کرده، وجود نخواهد داشت اما این هم یکی دیگر از مسئولیت های این شغل است و می دانم که چه زمانی باید این کار را بکنم.

* خیلی زود است که از شما بپرسیم دوست دارید در تاریخ فوتبال آرژانتین چگونه از شما یاد شود؟

بسیار خب، من نمی دانم که آیا برای پرسیدن این سوال خیلی زود است یا نه. گمان می کنم دوست دارم به عنوان یک حرفه ای، سخت کوش و کسی که تلاش کرد کار درست را انجام دهد و مردم را در کنار هم جمع کند و تمام انرژی اش را در فوتبال وقف کند، شناخته شوم.

* دوست دارید این را قبل از جام جهانی بنویسند یا بعد از آن؟

چه شما دوست داشته باشید یا نه، همیشه آن را پس از پایان کارتان می نویسند.

انتهای پیام / خ

ارسال نظر

پربیننده ترین