|
|
کدخبر: ۱۵۹۵۲۱

۵۷ روز تا جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل

در خبرهای منتشر شده از تعداد سوء قصد و حمله به خبرنگاران در برزیل مشخص شد این کشور یکی از خطرناک ترین مکان ها برای خبرنگاران است.

به گزارشخبرگزاری فارس، بر اساس خبرهایی که چند روز پیش منتشر شد، خبرنگاران هنوز هم در کشور برزیل تحت فشار پلیس و تظاهر کنندگانی که مخالف برگزاری جام جهانی۲۰۱۴ در این کشور هستند قرار دارند.

بر اساس اعلام منابع اطلاعاتی، حمله به خبرنگاران ۲۳۲ درصد افزایش داشته است. خبرها نشان می دهد که در سال ۲۰۱۲ بیش از ۴۰ حمله به کارکنان رسانه وجود داشته که در سال ۲۰۱۳ به ۱۳۶ مورد رسیده است. این خبرها که توسط انجمن دفاع و حمایت از انسان ها اعلام شده که در این زمینه می گوید: افزایش این حمله ها به کارکنان رسانه می تواند نتیجه تظاهراتی باشد که از سال ۲۰۱۳ آغاز شده است. این اعتراض ها به خاطر پول فراوانی بود که برای سیستم حمل و نقل و آماده سازی جام جهانی برزیل در سال ۲۰۱۴ هزینه می شد.

از سال ۲۰۰۹، کارکنان رسانه های مختلف در برزیل قربانی ۳۲۱ حمله از سوی مهاجمان بود ه اند. ۱۸ روزنامه نگار در همین بازه زمانی کشته شدند. در نتیجه برزیل یکی از خطرناک ترین کشورها در دنیا برای خبرنگاران است.

یکی دیگر از دلایل افزایش این جرم ها علیه خبرنگاران به این خاطر است که قانون درستی برای مجازات شرکای جرم در این اتفاق ها وجود ندارد. این موضوع خطرهای ناشی را در جریان تظاهرات هم برای شرکت کنندگان در آن و هم برای خبرنگاران را افزایش می دهد.

دو خبرنگار به نام های مائوری کونیگ و آندره کارمانته چندی پیش تهدید به مرگ شدند. کونیگ دو ماه به پرو تبعید شد زیرا از کارهای پشت پرده و غیر قانونی پلیس برزیل در پرانا پرده برداشته بود. او زمانی که از تبعید بازگشت اعلام کرد دیگر علاقه ای به پوشش خبرهای پلیس ندارد. کارمانته نیز از کشور بیرون رانده شد. او جرم سنگین تری داشت زیرا مقاله ای در مورد تخلف های یک پلیس بازنشسته و یک عضو انجمن شهرداری نوشته بود. او پس از آن از کارش اخراج شد. چند روز پیش هم دو خبرنگار به خاطر کارهایی که انجام دادند به خروج از محل زندگی خود محکوم شدند.

در سال ۲۰۱۳ و چند ماهی که از ۲۰۱۴ می گذرد شرایط خبرنگاران در برزیل بدتر شده است. در ۶۶ حمله به خبرنگاران، چهار تن کشته شده اند. سه مورد تهدید، دو حکم تفتیش قضایی، ۶ تهدید به مرگ، یک مورد دستگیری و سه مورد ضرب و جرح در ۶ ماه گذشته در برزیل علیه خبرنگاران رخ داده است. این موضوع در آستانه آغاز جام جهانی هنوز هم یک نگرانی مهم برای برگزار کنندگان است.

وزیر مربوطه در برزیل که ادواردو کاردوزو است در این خصوص قول هایی داده و اعلام کرده در حال تنظیم پروتکل هایی است که پلیس در هنگام بروز تظاهرات از آنها استفاده کند.

انتهای پیام / خ

ارسال نظر