|
|
کدخبر: ۱۵۹۶۹۴

امسال حدود ۳۴ میلیارد تومان پرداختی خواهیم داشت

خبرگزاری تسنیم: معاون توسعه منابع انسانی و پشتیبانی وزارت ورزش و جوانان فدراسیون فوتبال را مسئول تأمین هزینه تمدید احتمالی قرارداد سرمربی تیم ملی دانست.

به گزارش خبرنگار ورزشیخبرگزاری تسنیم، سیدمناف هاشمی در نشست خبری خود که در محل وزارت ورزش و جوانان برگزار شد در خصوص صندوق حمایت از ورزشکاران و پیشکسوتان و عدم دریافت حقوق ۴ ماهه اعضای آن اظهار داشت: صندوق حمایت از پیشکسوتان و ورزشکاران در قالب یک شرکت است که به وزارت ورزش وابسته بوده و استقلال مالی دارد. آنها باید خودشان پاسخگوی نیازهای مالی شان باشند.

وی افزود: ۳ ماه پایانی سال گذشته این صندوق شرایط خوبی نداشت. در واقع اقدامات آنها در سال گذشته موفق نبوده اما امیدواریم در سال جاری بتوانند خودشان را اداره کنند. اوایل اسفندماه سال گذشته مبلغ یک میلیارد تومان به آنها دادیم تا بتوانند برخی امورات خود را انجام دهند. این صندوق بدهی های مختلفی دارد که با آن مبلغ واریزی یک ماه از عقب ماندگی های خود را پرداخت کردند و امروز ۳ ماه پرداختی عقب مانده دارند که با پرداخت مبلغی دیگر به آنها این عقب ماندگی به ۲ ماه کاهش یافته است. ما ۵۰۰ میلیون تومان در یک ماه جاری به آنها پرداخت کرده ایم تا عقب ماندگی های خود را جبران کنند.

او در پاسخ به این پرسش که فدراسیون فوتبال اعلام کرده برای تمدید قرارداد کی روش به ۱۶ میلیارد تومان در طول یک فصل نیاز دارد و همچنین عنوان کرده اگر دولت کمک نکند نمی توان او را در ایران نگه داشت و به این ترتیب وزارت ورزش چه کمکی به این موضوع می کند، تصریح کرد: در هر صورت فدراسیون فوتبال هم یکی از ۴۸ فدراسیون کشور است. تمام تصمیمات آنها توسط هیئت رئیسه و به صورت داخلی رخ می دهد و در خصوص موضوعات مهم با مقام عالی وزارت و یا معاونان صحبت می کنند. اینکه حقوق کی روش چگونه است و یا قرارداد او به چه صورت خواهد بود مسئولیتش با خود فدراسیون است و آنها پاسخگو هستند و باید به قراردادشان پایبند باشند.

معاون توسعه منابع انسانی و پشتیبانی وزارت ورزش ادامه داد: همان طور که در سال ۹۲ مبلغ ۱۶ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان به آنها کمک کردیم حتما در سال ۹۳ این کمک را خواهیم کرد و قطعا با توجه به رویدادهای مهم افزایش خواهد یافت احتمالا این عدد به ۲ برابر مبلغ کنونی می رسد. فدراسیون در خصوص مسائل داخلی، خودش پاسخگوست اما در بحثریالی ما به آنها کمک می کنیم.

هاشمی در خصوص بحثپرداخت پول ۲ میلیاردی به فدراسیون فوتبال که گفته می شد این پول باید به پرسپولیس داده شود و اینکه چرا این پول به صورت مستقیم به پرسپولیس داده نشد، گفت: حدود ۱۷ میلیارد تومان به فدراسیون فوتبال کمک کرده ایم. آنها برنامه های مختلفی از جمله پایه، زیرساخت و… دارند ما این ۲ میلیارد را به فدراسیون فوتبال دادیم اما اینکه فدراسیون تشخیص بدهد که آن را به یک تیم حرفه ای بدهد یا نه خودش پاسخگوست. پرداخت پول به تیم های حرفه ای از سوی ورزش و جوانان ممنوعیت دارد. اگر وزارت خانه هم دوست داشته باشد نمی تواند به صورت مستقیم پولی را به تیمی پرداخت کند. شاید علاوه بر آن ۲ میلیارد تومان مبالغ دیگری هم داشته باشیم اما این مبالغ به فدراسیون فوتبال داده شده است که آنها با تصمیم گیری در هیئت مدیره خود آن را تقویم کنند.

وی در خصوص اینکه آیا تا پیش از خصوصی سازی ۲ تیم استقلال و پرسپولیس پولی به آنها تزریق می شود یا نه، عنوان کرد: از من بحثبودجه ای بپرسید. من در حیطه وظایف خود صحبت می کنم. تمام پرداخت های ما به نام فدراسیون فوتبال بوده و هیچ گونه توصیه ای به کسی نکردیم که آن را چگونه خرج کند. حالا اگر مثلا فدراسیونی مانند تکواندو تمایل دارد به یک ورزشکار بیشتر بدهد آن را در هیئت رئیسه تصویب می کند و این کار را می کند، این دیگر مسئولیتش با فدراسیون است.

معاون توسعه منابع انسانی و پشتیبانی وزارت ورزش در پاسخ به این پرسش که چه زمانی پروژه های ملی مثل ورزشگاه نقش جهان و چندین پروژه دیگر به بهره برداری می رسند، عنوان کرد: ۲ اتفاق مهم را در سال ۹۳ به جدیت دنبال می کنیم که در گذشته شاید کمتر به آنها توجه شده است. بالغ بر ۳۲۰۰ پروژه نیمه تمام عمرانی داریم که باید تمام شود. حدود ۲۰۰ پروژه بزرگ از طرف شرکت توسعه، تجهیز و نگهداری اماکن عمومی آغاز شده است که برخی از آنها ۵ درصد پیشرفت داشته اند و برخی دیگر ۹۸ درصد. تلاش ما در سال ۹۳ این است که با احکام قانونی خود این پروژه ها را تا حدودی به سرانجام برسانیم.

او یادآور شد: یکی از احکام قانونی ما این اجازه را به ما می دهد که برخی از املاک خود را که زیر ۵۰ درصد پیشرفت داشته اند به پیمانکار و یا بخش خصوصی داده و یا با کمک خیرین آنها را به سرانجام برسانیم. می توانیم آنها را هم که زیر ۵۰ درصد پیشرفت هستند به فروش برسانیم. البته اینها تا یک سقف بودجه ای مشخص است. برخی از این املاک امروز در مرحله شناسایی است.

هاشمی ادامه داد: فاینانسی به مبلغ ۵۰۰ میلیون یورو در حال پیگیری است که مقدمات کار آن توسط بانک های چینی و کارگزار چینی صورت گرفته که در حال رسیدن به یک جمع بندی هستیم. جلسات اولیه در این راستا برگزار شده است. بدین ترتیب حدود ۲ هزار میلیارد تومان فعال می شود که ما می توانیم بسیاری از پروژه های عمرانی به اتمام برسانیم. با اعتبار موجود وزارت و این منابع نمی توان پروژه های کل کشور را به اتمام رساند. امیدواریم با این ۲ طرح پروژه ها را به اتمام برسانیم.

وی تأکید کرد: کاملا امیدواریم در سال های ۹۳ و ۹۴ خیلی از پروژه های بزرگ را راه اندازی کنیم. تلاش می کنیم پروژه های کمتری را افتتاح کنیم. اگر همین ۳۲۰۰ پروژه افتتاح شوند سرانه ورزش کشور به یک متر می رسد، هرچند به اندازه یک دوره ۵ ساله عقب هستیم اما همین هم قابل قبول است.

معاون توسعه منابع انسانی و پشتیبانی وزارت ورزش اظهار داشت: بحثهای معارضان ورزشگاه نقش جهان حدوداً رفع شده است. حساب های مالی آنها مسدود شده بود و حدود ۱۰ میلیارد تومان از حساب های آنان برداشته شده بود. روال جاری وزارت ورزش برای بهره برداری از ورزشگاه نقش جهان انجام شده است. امیدواریم تا سال ۹۴ ورزشگاه نقش جهان به اتمام برسد اما باید بگویم که اگر واقع بین باشیم امکان راه اندازی این ورزشگاه تا پایان سال ۹۳ وجود ندارد.

هاشمی عنوان کرد: اگر بحثفاینانس جاری شود خیلی از پروژه ها در ۶ ماه دوم سال ۹۳ عملیاتی می شوند و بسیاری دیگر از آنها در ۶ ماه نخست سال ۹۴ به بهره برداری خواهند رسید که این می تواند اوج کار ما باشد.

وی یادآور شد: جلساتی را با مسئولین محترم نهاد ریاست جمهوری داشته ایم. قول های حمایتی از دولت گرفته شده است که پرداختی های ما بهتر از سال ۹۱ باشد. پرداخت های ما ۷۲ میلیارد تومان در سال ۹۲ بوده است. در تاریخ مشابه و در سال ۹۱،۵۸ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان کل پرداختی وزارت به کل کشور بوده است. ما در سال ۹۲ با تمام مشکلات موجود تخصیص های خوبی داشتیم. با مشکلات موجود بیش از ۶۰ میلیارد تا پایان سال ۹۲ پرداخت کردیم و با ۱۲ میلیاردی که در فروردین ماه به زیرمجموعه های خود دادیم، مجموع پرداختی ما ۷۲ میلیارد شد. می دانید که پایان سال مالی تا آخر فروردین سال بعد محاسبه می شود که این نشان از حمایت های خوب دولت دارد.

معاون توسعه منابع انسانی و پشتیبانی وزارت ورزش تأکید کرد: در آخرین جلسه شورای برون مرزی ۹۷ تیم اردوهای داخلی و خارجی خود را آغاز کردند. فدراسیون ها برای منابع مالی خود از نهادهای مختلف کمک می گیرند. این ۱۲ میلیارد را به فدراسیون هایی که امید مدال آوری بیشتری دارند، بیشتر تخصیص خواهیم داد البته بخشی از آن را تخفیف داده ایم. بنا داریم هر ماه متناسب با نیاز فدراسیون ها پرداختی به آنها داشته باشیم تا در راه آماده سازی برای بازی های آسیایی اینچئون کره جنوبی مشکلی نباشد.

هاشمی در خصوص موضوع شرکت توسعه، تجهیز و نگهداری اماکن ورزشی و اینکه اگر این بخش نگهداری اماکن را به فدراسیون ها بدهد چه می شود، گفت: شاید تصور می شود که شرکت توسعه از فدراسیون های ما پول می گیرد. شرکت توسعه یکی از شرکت های واگذاری است که برای اداره خودش و نظارت بر پروژه ها باید منابع مختلفی را به دست بیاورد. خیلی از فدراسیون های ما پولی را که به شرکت توسعه می دهند در حد کرایه زمین است. اگر هم بدهند در حد اجاره مختصر یک زمین است که البته من آمار دقیقی ندارم اما فکر نمی کنم شرکت توسعه بیش از ۲۰ میلیارد تومان بابت اجاره از فدراسیون ها طلب داشته باشد. شرکت توسعه و تجهیز بازوی عمرانی وزارت است. سوال من از شما این است که شرکتی که برای راه اندازی ۳ هزار پروژه به ۳ هزار میلیارد تومان بودجه نیاز دارد آیا می تواند با ۱۱۲ میلیارد تومان کاری از پیش ببرد؟

وی در خصوص هزینه ۲۰ میلیاردی فدراسیون فوتبال برای حضور در جام جهانی اظهار داشت: توافقی که صورت گرفته بخشی از آن محقق شده است. ما روز گذشته ۲.۵ میلیارد تومان به فدراسیون فوتبال پول پرداخت کرده ایم. هر قولی که مقام عالی وزارت بدهد حتما وزارت خانه آن را محقق می کند، البته ۲،۳ مجموعه تلاش می کنند که پول هایی را به فدراسیون بدهند. این مجموعه ها اسپانسرهای مالی هستند اما مطمئن باشید وزارت خانه اگر بیشتر از آنها کمک نکند، کمتر نخواهد بود.

معاون توسعه منابع انسانی و پشتیبانی در خصوص اینکه مبنای پرداخت پول به فدراسیون های ورزشی چیست و چگونه است تصریح کرد: یک مبنای خاص داریم. ما کمیته ای تحت عنوان کمیته برنامه ریزی تشکیل داده ایم. آنها تشخیص می دهند که چه برنامه ای داشته باشیم و متناسب با آن تلاش کنیم. امیدواریم که این کمیته در چارت وزارت قرار بگیرد. شاخص های ما برای توضیح منابع مالی با هماهنگی معاونت ورزش قهرمانی خواهد بود. آنها جدولی را به ما اعلام می کنند و ما بر اساس برنامه های فدراسیون ها به آنها بودجه خواهیم داد. برای سال ۹۳ پیش بینی می کنیم در سال جاری بودجه پرداختی به فدراسیون ها کمتر از ۸۰ میلیارد تومان نباشد. با هماهنگی سجادی و بررسی شاخص هایی که عرض کردم بودجه را به فدراسیون ها خواهیم داد.

هاشمی اضافه کرد: وزارت ورزش و جوانان مانند خیل جامعه و سایر وزارت خانه ها و نهادهای دولتی در راستای حمایت از اقشار ضعیف جامعه در راستای اقتصاد مقاومتی به شکل هماهنگ پیش می روند که می توانم قاطعانه بگویم بالای ۹۸ درصد مدیران ورزشی کشور که زیر نظر وزارت خانه هستند از دریافت یارانه انصراف داده اند تا کمکی به اقشار ضعیف جامعه کنند.

وی در خصوص بحثسخت افزاری تیم هایی که به لیگ برتر فوتبال راه پیدا می کنند و مشکل امکاناتی دارند گفت: در حوزه ورزش خیلی اطلاع ندارم. دوستانی که در سازمان لیگ و فدراسیون هستند می دانند که چه کاری را باید انجام بدهند. تکرار می کنم ما هیچگونه حمایتی از باشگاه و تیمی نداریم اما توزیع اعتبار برای سخت افزار برای شرایط خاص است به طور مثال استانهای محروم در ورزش پایه سخت افزار می گیرند و ما سعی می کنیم به نسبت هر استان و شرایطی که دارد بودجه ای را به مدیرکل داده تا آن در شهر و استانش به اماکن مختلف تخصیص بدهد.

معاون توسعه منابع انسانی و پشتیبانی وزارت ورزش یادآور شد: مبالغ بدهی های فدراسیون ها هم در پرداختی ها لحاظ می شود. در طول هفته گذشته با تخصیص هایی که در اماکن ورزشی صورت گرفت حدود ۸۰ میلیارد تومان وجه نقد به استانها داده شد. ۲۰ میلیارد تومان هم به صورت جاری به آنها داده شد که سرجمع آنها مبلغ ۱۰۰ میلیارد تومان برای تکمیل پروژه ها می شود.

هاشمی در خصوص بدهی های فدراسیون ها گفت: بدهی کلی فدراسیون ها تا آخر اردیبهشت ماه مشخص و اعلام می شود و آنها را اعلام می کنیم در خصوص استقلال و پرسپولیس هم بحثبازرسی و حسابرسی مطرح است که کارهای آن بر عهده آقای خادم است.

وی در خصوص مستقر شدن نمایندگان سازمان بازرسی در وزارت ورزشی و جوانان گفت: سازمان بازرسی مجاز است در هر زمان و شرایط به دستگاه های اجرایی دولتی و غیردولتی نظارت کند و هیچ مشکل خاصی در این مورد نیست.

معاون توسعه منابع انسانی و پشتیبانی در پایان یادآور شد: می خواهیم در سال ۹۳ تغییر رویکردی در خزانه دارها و افرادی که ذی حساب فدراسیون ها هستند داشته باشیم قرارداد اکثر این افراد تا پایان اردیبهشت ماه است امسال نگاه ویژه ای داریم نگاه وزارت، نظارت و دید عالی است. همه منابعی که به فدراسیون ها می رسد باید دقیق و شفاف باشد و خود فدراسیون ها بتوانند پاسخگو باشند. ما همه آنها در قالب یک پکیج مدیریتی می خواهیم و خزانه دارها و ذی حسابها بتوانند آنان را به معاونت ما ارائه بدهند.

انتهای پیام /

ارسال نظر

پربیننده ترین