|
|
کدخبر: ۱۶۹۱۶۴

سازمان لیگ باید تبدیل به یک شرکت سهامی شود

مدیرعامل باشگاه ذوب آهن اصفهان گفت: تعیین قانون سقف بودجه برای باشگاه ها یک قانون خلق الساعه در فوتبال ایران است که موجب شفاف سازی نمی شود و نهایتا به تعطیلی چند باشگاه بزرگ منجر خواهد شد.

سعید آذری در گفت وگو با خبرنگار ورزشیخبرگزاری فارس، درباره وضعیت تیم فوتبال باشگاه ذوب آهن گفت: در حال حاضر همه باشگاه ها در حال استراحت هستند و فعالیت رسمی باشگاه ذوب آهن برای فصل آینده از ۲۰ اردیبهشت ماه آغاز خواهد شد.

ما یک کار زیبا را برای فصل آینده طراحی کرده و می خواهیم همه چیز برنامه محور باشد. ما ۹ صبح ۲۰ اردیبهشت، نام سرمربی فصل آینده تیم فوتبال ذوب آهن را بر روی سایت خروجی باشگاه قرار می دهیم و روز ۲۳ اردیبهشت که مصادف با ولادت حضرت علی(ع) و روز پدر است، نشست خبری سرمربی فصل آینده را در اصفهان برگزار می کنیم. شروع تمرینات مان هم مصادف با روز تولد امام حسین(ع) یعنی ۱۰ خرداد است.

وی در مورد اینکه گزینه های زیادی در رسانه ها برای سرمربی تیم ذوب آهن مطرح شده است، گفت: ما برنامه های فیروز کریمی را بررسی کرده ایم و از مربیان دیگر برنامه ای نگرفته ایم بلکه مذاکراتی با آنها انجام شده است. در نهایت اعلام خبر سرمربی ذوب آهن حق سایت باشگاه است که در همان تاریخی که گفتم بر روی خروجی سایت قرار می گیرد.

آذری در مورد اعلام بودجه باشگاه ها به سازمان لیگ گفت: شنیده ام برخی می خواهند نزد وزیر صنایع بروند و همچنین از باشگاه های حاضر در فوتبال سقف بودجه می خواهند. این مسائل کار درست و اصولی نیست باشگاهی مثل ذوب آهن در چندین رشته مختلف تیم داری می کنند آیا باید هزینه و بودجه ای همه این تیم ها را به سازمان لیگ فوتبال ارائه کنیم؟ در اوایل تیر ماه مجمع کارخانه ذوب آهن برگزار می شود و ما تا زمانی که مجمع رسمی شرکت ذوب آهن بودجه را تائید و تصویب نکند نمی توانیم بودجه ای به سازمان لیگ اعلام کنیم. حتا سازمان لیگ از من خواست بودجه تقریبی را به آنها اعلام کنم که من نمی توانم چنین کاری انجام دهم زیرا تا هیأت مدیره و مجمع کارخانه ذوب آهن بودجه را تائید و تصویب نکنند من نمی توانم بودجه ای اعلام کنم. ما هیأت مدیره، مجمع عمومی کارخانه ذوب آهن را هم داریم.

مدیرعامل باشگاه ذوب آهن تصریح کرد: به عقیده من تعیین سقف بودجه برای باشگاه ها نهایتا به اینجا می انجامد که سهامداران برخی کارخانجات از جمله ذوب آهن عطای هزینه کردن در ورزش حرفه ای را به لقای آن می بخشند و می گویند این هزینه را صرف ورزش همگانی کارخانه کنید. زیرا ۱۵-۱۶ هزار پرسنل داریم و این بودجه را صرف ورزش همگانی بکنیم. به نظر من تعیین سقف بودجه برای باشگاه ها یک تصمیم خلق الساعه در فوتبال ایران است. از این تصمیمات خلق الساعه در ورزش و فوتبال ایران زیاد گرفته شده که مضراتش را هم دیده ایم. مثلا همان طرح ۲۷ ساله ها که اجرا شد باعثشد که بسیاری از استعدادهای ورزشی ما هدر بروند.

آذری با اشاره به قوانین دیگری از این دست گفت: یک روز می گویند ورود دروازه بان خارجی ممنوع. یک روز قانون سقف قرارداد را می گذارند و اکنون هم قانون سقف بودجه را تعیین کرده اند. شاید تعیین بودجه برای باشگاه ها از نظر فدراسیون فوتبال، وزارت ورزش و سازمان لیگ کاری ارزشمند باشد اما آیا به تبعات این موضوع فکر کرده اند؟

مدیرعامل باشگاه ذوب آهن با تاکید بر انجام شفاف سازی در ورزش و به ویژه فوتبال گفت: برای شفاف سازی راهکارهای قانونی و زیادی وجود دارد و این راهی که در پیش گرفته شده تبعات زیادی خواهد داشت و منجر به شفاف سازی هم نخواهد شد. یکی از راهکارهای شفاف سازی در فوتبال این است که باشگاه ها و عوامل اجرایی آنها شماره حساب دقیق رابه سازمان لیگ اعلام کنندکه قابل پیگیری هم باشد. متاسفانه برخی باشگاه ها شماره حساب های حقیقی را اعلام کرده اند که قابل پیگیری و دسترسی نیست. برخی باشگاه ها چک میگو فروش، میوه فروش یا شرکت فولاد را به بازیکنان داده اند که این مسائل باعثاختلال در شفاف سازی است و سازمان لیگ باید ابتدا از باشگاه ها شماره حساب مشخص و معین و حقوقی بگیرد. شنیده ام که مدیر یکی ازباشگاه ها چندین نفر را استخدام کرده بود و با نام آنها دسته چک هایی گرفته بود که آن چک ها را به بازیکنان تیمش می داد که این چک ها خیلی قابل پیگیری و ردیابی هم نیست و ردیابی آنها سخت است.

آذری پیشنهاد دیگری هم برای شفاف سازی در فوتبال ارائه کرد و گفت: در حال حاضر سازمان لیگ ما یک سازمانی است که هیأت مؤسس آن پنج آدم حقیقی هستند. در حالی که سازمان لیگ که رئیس آن نائب رئیس فدراسیون فوتبال است باید از دل فدراسیون فوتبال منفک شود و تبدیل به یک شرکت سهامی خاص گردد. شرکتی که سرمایه گذاران و سهامداران آن باشگاه های فوتبال ایران در لیگ های برتر و دسته اول، دوم و سوم هستند و این شرکت طبق قانون تجارت اداره شود. اینگونه فوتبال ما شفاف سازی می شود.

مدیرعامل باشگاه ذوب آهن با اشاره به بحثخصوصی سازی پرسپولیس عنوان کرد: قرار بود که این باشگاه خصوصی سازی شود اما بعد از آنکه اعلام شد ۳۰ میلیارد تومان کمک به پرسپولیس می شود بحثخصوصی سازی هم به فراموشی سپرده شد. اگر شفاف سازی است چرا اعلام نمی کنند این ۳۰ میلیارد تومان را چه سازمان، نهاد یا شخصی به پرسپولیس کمک می کند. شک نکنید که با انجام قانون سقف بودجه برای باشگاه ها نهایتا کار به اینجا کشیده می شود که چند باشگاه بزرگ منجر به تعطیلی خواهد شد.

انتهای پیام /

ارسال نظر