|
|
کدخبر: ۱۷۸۳۹۸

جام ملت های آفریقا که همواره از رویداد های ورزشی بوده که تحت تاثیر مسائل غیر ورزشی هم قرار گرفته است آمارها ونکات جالب توجهی را در خود می بیند.

به گزارش سرویس ورزشی امید نیوز - سی ویکمین دوره ی جام ملت های آفریقا, از شنبه ی گذشته آغاز شد. در اینجا نگاهی می اندازیم به رکورد هایی جالب از ۳۰ دوره ی قبلی
*این رقابت ها از سال ۱۹۵۷ آغاز شد. اولین دوره در سودان و با حضور ۳ کشور سودان, مصر و اتیوپی برگزار گردید که در نهایت مصر به قهرمانی رسید. البته قرار بود آفریقای جنوبی هم در این رقابت ها شرکت کند ولی حکومت آپارتاید آن ها به علت این که در ترکیب اتیوپی بازیکن سیاه پوست وجود داشت اجازه ی شرکت کردن آن ها را نداد.
*این بازی ها از سال ۱۹۶۸ تا ۲۰۱۲ به طور مرتب و هر دو سال یک بار در سال های زوج برگزار شد و از سال ۲۰۱۳ به علت تداخل نکردن با سال جام جهانی در سال های فرد برگزار می شود.
*اولین و دومین دوره ی این رقابت ها در سال های ۱۹۵۷ و ۱۹۵۹ با حضور ۳ تیم سودان, مصر و اتیوپی برگزار گردید و در سال ۱۹۶۲ ۴ تیم در این رقابت ها شرکت کردند. دو دوره ی بعدی در سال های ۱۹۶۳ و ۱۹۶۵ با حضور ۶ کشور دنبال شد و بین سال های ۱۹۶۸ و ۱۹۹۲ ۸ تیم در این مسابقات شرکت میکردند. با افزودن ۴ تیم در این سال تعداد تیم ها به ۱۲ رسید. از سال ۱۹۹۸ تا کنون ۱۶ تیم در این جام مصاف می دهند.
*تا کنون ۱۸ کشور میزبانی این تورنمنت را بر عهده داشته اند که مصر و غنا با ۴ میزبانی در این زمینه پیشتاز بوده اند. البته یکی از میزبانی های غنا به طور مشترک با نیجریه بوده است. اتیوپی و تونس هم هر یک ۳ بار برگزار کننده ی این مسابقات بوده اند.
*در دو دوره از رقابت ها میزبانی به صورت مشترک بوده است, یکی در سال ۲۰۰۰ به میزبانی غنا و نیجریه و دیگری در سال ۲۰۱۲ به میزبانی گابن و گینه استوایی
*۱۵ کشور هرگز نتوانستند به این رقابت ها راه یابند شامل بروندی, آفریقا ی مرکزی, چاد, جزایر قُمُر, جیبوتی, اریتره, گامبیا, لسوتو, ماداگاسکار, موریتانی, ساووتوم و پیرینسیپ, مجمع الجزایر سیشل, سومالی, سودان جنوبی و سوازی لند
*تا کنون ۱۴ کشور توانستند در این رقابت ها قهرمان شوند که مصر با ۷ قهرمانی رکورد دارست و غنا و کامرون هر یک با ۴ قهرمانی مشترکا در رده ی دوم قرار دارند. نیجریه ۳ بار قهرمان شده و ساحل عاج و جمهوری دموکراتیک کنگو هر کدام ۲بار. الجزایر, تونس, مراکش, کنگو, اتیوپی, سودان, آفریقا ی جنوبی و زامبیا نیز یک بار هر کدام تمع قهرمانی را چشیده اند.
*مصر با قهرمانی متوالی در سال های ۲۰۰۶,۲۰۰۸ و ۲۰۱۰ تنها تیمی است که توانسته ۳ بار متوالی قهرمان شود. آنها پس از مکزیک, آرژانتین و ایران چهارمین تیم در جهان هستند که به این مهم دست یافته اند.
*رکورد بیشترین حضور در فینال با ۹ بار متعلق به غنا است و پس از آن مصر با ۸ و نیجریه با ۷ قهرمانی قرار دارند.
*ساموئل اتوئو با مجموع ۱۸ گل بهترین گل زن تاریخ رقابت ها است. او در سال ۲۰۰۰,۴ گل, ۲۰۰۲ و ۲۰۰۴,۱ گل, ۲۰۰۶ و ۲۰۰۸ ۵ گل و ۲۰۱۰ ۲ گل به ثمر رساند. لورنت پوکو از کامرون با ۱۴ و رشیدی یاکینی از نیجریه با ۱۳ گل در رده های بعدی قرار دارند.

ارسال نظر