|
|
کدخبر: ۱۷۸۷۶۲

کاهش رتبه باشگاهی ایران

رتبه بندی جدید اعلام شده این معنا را میدهد که عملکرد نمایندگان ایران در سال۲۰۱۷ در باشگاه های آسیا در سهمیه بندی دور بعدی جام باشگاه های آسیا تاثیر زیادی دارد.

به گزارش امید نیوز و به نقل از ورزش۳ _ طبق رده بندی جدید وب سایت " گلوبال رنکینگ "، ایران با ۵۹.۶۹، در رتبه هشتم تیم های آسیایی قرار گرفته است که موید تنزل رتبه بالای کشورمان در ماه های اخیر می باشد.

این رتبه در حالی به دست آمده است که در آخرین رده بندی سال ۲۰۱۶ که در روزهای واپسین این سال منتشر شد، ایران در رتبه چهارم آسیا قرار داشت و حالا در کمتر از ۲ ماه، ۴ پله سقوط برای کشورمان رخ داده است.

در حال حاضر امارات با ۹۶.۵۶ و با یک رتبه صعود، در صدر کشورهای آسیایی قرار گرفته است و کره جنوبی با یک رده تنزل در رتبه دوم با ۸۹.۲۳ قرار گرفته و رتبه سوم متعلق به قطر با ۷۸.۸۴ میباشد، اما ایران با افت فاحش و با امتیاز ۵۹.۶۹، در رتبه هشتم جدول قرار دارد و علیرغم صدرنشینی در رنکینگ فیفا در عرصه ملی، در زمینه باشگاهی اوضاع چندان مساعدی ندارد.

بعد از حذف تاثیر عملکرد تیم ملی در تقسیم سهمیه، شرایط ایران به شدت در معرض خطر است و به احتمال فراوان در سالهای آینده شاهد کسر سهمیه کشورمان در رقابت های لیگ قهرمانان خواهیم بود. در واقع به این شکل که سهمیه ایران از۱ + ۳، به ۲ + ۲ یا حتی به۱ + ۲ تغییر پیدا کند که این مسئله قطعا میتواند به کاهش سطح لیگ قهرمانان آسیا منجر شود، از طرفی به افزایش رقابت در لیگ ایران بیانجامد اما این مسئله اصلا به سود ایران نیست چرا که این مسئله مساوی با کاهش اعتبار لیگ ایران است.

در واقع این جدول حاصل حذف عمکرد تیم های ملی از عملکرد باشگاه های آن ها میباشد و فقط عملکرد تیم های باشگاهی کشور های آسیایی مد نظر قرار داده شده و برای همین است که از از۴ کشور اول۳تیم از کشور های عربی حوزه خلیج فارس میباشند، که حتی سابقه ی حضور در جام جهانی آنها مجموعا به تعداد انگشتان یک دست هم نمیرسد، و همچنین در سالهای اخیر هم در رقابت های ملی نتایج چندان مناسبی کسب نکرده اند، اما به پاس خرج کردن شیوخشان وجذب بازیکنان و مربیان سطح بالا توانسته اند باساختن تیم های قدر، بهترین جایگاه ها را برای خود کسب کرده و از شانس بیشتری در سهمیه بندی آسیا برخوردار شوند.

باید گفت از سال ۲۰۱۷، عملکرد کشورها در جام ملت های آسیا و همچنین لیگ قهرمانان اسیا از عوامل تعیین سهمیه در فصل آتی خواهد بود اما آنطور که اشاره شداین رده بندی از سوی وب سایت " گلوبال رنکینگ " انجام شده و لزوما موضع رسمی AFC در خصوص سهمیه بندی نخواهد بود.

ارسال نظر