|
|
کدخبر: ۱۸۰۰۰۳

علی دایی گفت: همه می‌دانند که قهرمانی پرسپولیس در لیگ‌هفدهم قطعی است و آنها نیازی به پیروزی برابر ما ندارند. پرسپولیس حتی اگر تا پایان فصل دیگر امتیازی کسب نکند هم بی‌شک قهرمان است.

به گزارش افکارنیوز ،

سال 1396 برای علی دایی از نقطه‌نظر ورزشی دو حالت متفاوت داشت. آقای‌گل جهان فوتبال ابتدای سال را با قهرمانی نفت تهران در جام‌حذفی جشن گرفت. اما در این تیم نماند و به سایپا پیوست. با تیمی که تحت عنوان بازیکن و سرمربی قهرمان لیگ‌ششم شده بود. حالا با نارنجی‌پوشان در آستانه کسب سهمیه آسیایی قرار دارد.

بنا بر گفته‌های شهریار فوتبال ایران، در سال 1396 سه اتفاق تلخ ملی، کام هم‌وطنان‌مان را تلخ کرد. اولین آنها زلزله استان کرمانشاه بود که علی دایی از روزهای ابتدایی این حادثه به میدان آمد و از مردم ایران برای یاری رساندن به بازماندگان این بلای طبیعی مدد گرفت. کار نا جایی پیش رفت که مردم استان کرمانشاه و بخصوص سرپل‌ذهاب به علی دایی لقب «آقای دل دنیا» داده و این واژه را جایگزین «آقای‌گل دنیا» کردند.

در واپسین روزهای سال 1396 و به بهانه نزدیک شدن به نوروز و آغاز سال 1397 روزنامه پیروزی گفت‌وگوی عیدانه‌ای داشته با علی دایی که ماحصل آن را در ادامه می خوانید:

-در آستانه سال نو برای مخاطبان ما و طرفداران خودتان از آداب و رسوم و سنت‌های خاص مردم اردبیل در این ایام صحبت می‌کنید؟

ما در اردبیل برای ایام نوروز و استقبال از سال نو مراسم خیلی خاص و متفاوتی نسبت به سایر شهرها و استان‌های ایران نداریم. تنها اگر بخواهم برای‌تان بگویم، شاید در برخی جزئیات تفاوت‌هایی به چشم بیاید. خب همه جای ایران وقتی مردم به استقبال سال نو می‌روند، تقریبا همه یک کار مشخص انجام می‌دهند. ما در اردبیل شاید برای این ایام و روزها مثل چهارشنبه‌سوری و یا تحویل سال غذاهای متفاوت و خاص مردم اردبیل را طبخ می‌کنیم و این شاید تنها نکته متفاوت ما نسبت به دیگر مردم و شهرهای ایران در استقبال از سال نو باشد.

-چه اتفاقی در سال 1396 دوست داشتید که رخ بدهد، اما این‌طور نشد یا کاربه نتیجه قطعی نرسید و به سال بعد موکول شد؟

اتفاق خاصی را دنبال نمی‌کردم که حتما انجام بشود. خودم همیشه آرزو دارم وضع اقتصادی و معیشتی مردم کشورم خوب باشد. خانواده‌ها در آرامش و رفاه نسبی زندگی کنند. اما خب امسال که این اتفاق نیفتاد. امیدوارم برای سال 1397 شرایط متفاوت شود. به گونه‌ای که مردم بتوانند از حداقل امکانات برای زندگی بدون استرس و دردسر بهره‌مند بشوند. هیچ پدری و هیچ مرد خانواده‌ای شرمنده همسر و فرزندانش نشود.

-در سال 1396 از بعد ورزشی به اهدافی که مدنظر داشتید، رسیدید؟

در ابتدای سال با تیم نفت قهرمان جام‌حذفی شدیم. این کار بزرگی بود که مجموعه کادرفنی و بازیکنان در کنار یکدیگر در تیمی وفق به انجام آن شدند که هیچی نداشت. ما نه مدیرعاملی دیدیم و نه هیأت‌مدیره‌ای! دست خالی و با همت بازیکنان و کادرفنی موفق به انجام این کار بزرگ شدیم. در ادامه هم که به سایپا آمدم. تیمی که آخرین بازی رسمی‌ام را با پیراهن آن انجام دادم و در مقام بازیکن - سرمربی موفق شدیم به اتفاق کلیه عوامل از بازیکنان تا مدیریت وقت و کادرفنی، همگی در کنار هم قهرمان لیگ‌ششم بشویم. اگر یک‌سری امتیازات را مفت از دست نداده بودیم، به طور حتم الان سایپا در لیگ‌هفدهم شرایط بسیار بهتری در جدول داشت. حالا امید به خدا در ادامه راه با سعی و تلاش بیشتر، پایانی خوب برای این فصل سایپا رقم خواهیم زد.

-علی دایی چقدر به مقوله شانس و خوش‌شانسی و بدشانسی اعتقاد دارد؟

شانس موضوعی نیست که شما در خانه بنشینید و به سراغ‌تان بیاید. بلکه بر اثر میان سعی و تلاشی که خودتان می‌کنید، می‌توانید درصد موفقیت‌تان در مسیر و هدفی که دارید را بالا ببرید. اگر موفقیتی برای شما حاصل بشود، خب حتما تلاش کرده‌اید و برخی شرایط نیز به پیش‌برد اهداف‌تان کمک کرده است. وگرنه این‌طور نیست که شما فقط تصمیم بگیرید به هدفی برسید، اما برای انجام آن هیچ تلاشی نکید و به قول معروف فقط بر اثر شانس آن اتفاق به نحو مطلوب برای شما رقم بخورد.

-این‌که در راه‌آهن، دروه دوم حضورتان در پرسپولیس، صبا، نفت و امسال در سایپا هم مسئولیت سنگین مسائل فنی تیم را برعهده داشتید و هم این‌که به دلیل مشکلات مالی باشگاه‌های ذکرشده، بازیکنان را باید در قبال این مسائل آرام کردید و این روند همچنان ادامه دارد، کار را سخت‌تر نمی‌کند؟

خب این قسمت من بوده است و کاری از شخص من ساخته نبوده و نیست. وضع اقتصادی باشگاه‌ها نیز مانند جامعه با مشکلات بسیاری مواجه بوده و هست. این مورد در تیم‌هایی که من بوده‌ام نمود بیشتری داشته است. البته در سایپا امسال من از نزدیک شاهد تلاش‌های آقای درویش برای حل مشکلات هستم. مدیریت باشگاه از هیچ تلاشی در این زمینه فروگذار نکرده است. امیدوارم این مورد در سایپا برطرف شود تا من و همکارانم در کادرفنی با خیالی آسوده به مسائل فنی و فوتبالی تیم بپردازیم.

-نماد سال 1397 موجودی است که به وفاداری و قدرشناسی شهرت دارد. تعبیر شما به این دو خصیصه که باید در انسان‌ها وجود داشته باشد، در مردمان زمان حال چیست؟

تعبیر خاصی نمی‌توانم داشته باشم. چون شرایط امروز جامعه از هر لحاظ که توجه کنید، نسبت به 10 سال قبل تفاوت بسیار زیادی کرده است. حتی شرایط امروز را نمی‌توان با شرایط زندگی در 20 یا 30 سال قبل مقایسه کرد. آدم‌ها جور دیگری زندگی می‌کردند. همه با کوچک‌ترین چیزی خوشحال می‌شدند. کانون خانواده‌ها گرم‌تر بود و همسایه از حال همسایه بی‌خبر نبود. اما الان چنین شرایطی را نمی‌بینیم. مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم باعث شده وفاداری آدم‌ها حتی نسبت به کوچک‌ترین مسائل متفاوت حتی نسبت به 10 سال پیش باشد. الان متأسفانه وفاداری و قدرشناسی کم‌رنگ شده است.

-در اولین بازی‌تان در سال 1397 برابر پرسپولیس قرار خواهید گرفت. به هرحال نام شما با دو قهرمانی و یک عنوان آقای‌گلی به پرسپولیس متصل است. نتیجه این بازی می‌تواند سند قهرمانی پرسپولیس را قطی به نام سرخ‌پوشان بزند یا سایپا را یک قدم دیگر به کسب سهمیه آسیایی نزدیک کند؟

شرایط تیم ما را همه می‌دانند. شرایط پرسپولیس هم مورد پنهانی نیست. من خودم همیشه طرفدار پرسپولیس و خواهان موفقیت این تیم و خوشحالی هوادارانش بوده و هستم. همه می‌دانند که قهرمانی پرسپولیس در لیگ‌هفدهم قطعی است و آنها نیازی به پیروزی برابر ما ندارند. پرسپولیس حتی اگر تا پایان فصل دیگر امتیازی کسب نکند هم بی‌شک قهرمان است. این بازی یک فینال بزرگ برای ما با توجه به شرایط جدول است. شاید حساس‌ترین بازی فصل ما. با تمام علاقه‌ای که به پرسپولیس دارم و احترامی که برای آقای برانکو قائلم، در تیمی که کار می‌کنم برای موفقیتش از هیچ تلاشی فروگذار نمی‌کنم. الان من نسبت به تیم خودم عرق و تعصب باید داشته باشم. کسب 3 امتیاز این بازی کمک بزرگی می‌کند به اهدافی که داشتیم برسیم.

-علی دایی با پرسپولیس و نفت موفق شد جواز حضور در لیگ‌قهرمانان آسیا را کسب کند. اما هربار به دلایلی فصل بعد در این تیم‌ها حضور نداشت تا ثمره زحماتش را ببیند. اگر با سایپا موفق به کسب سهمیه آسیایی بشوید، آیا خودتان این تیم را در آسیا هدایت خواهید کرد؟

من برای فصل آینده نیز با سایپا قرارداد دارم. اگر اتفاق خاصی رخ ندهد، همراه این تیم خواهم بود. البته چه باشم و چه نباشم سال بعد اگر سایپا در آسیا حضور داشته باشد، برای این مجموعه آرزوی موفقیت خواهم داشت.

-علی دایی همیشه برای خط حمله تیم‌ملی و پرسپولیس در مقاطع مختلف، در کنار فرشاد پیوس، خداداد عزیزی و علی کریمی یک زوج پرقدرت بود. با کدام‌یک از این سه نفر راحت‌تر بودید و پرقدرت‌تر عمل کردید؟

با هر سه این عزیزان که از بزرگان فوتبال ایران هستند در مقاطع مختلف زوج حمله خوبی را تشکیل دادیم. با فرشاد پیوس در پرسپولیس فصل عالی و بی‌نظیری داشتیم. با خداداد عزیزی و علی کریمی هم سال‌های بسیار خوبی در تیم‌ملی داشتیم.

-یک سوال بی‌ربط به فوتبال؛ شما دو تاریخ تولد دارید. 14 بهمن و 1 فروردین. کدام یک حقیقی است؟

من در اصل در 14 بهمن به دنیا آمده‌ام و این تاریخ تولد اصلی‌ام است. اما شناسنامه‌ام را برای 1 فروردین گرفتند تا بتوانم زودتر به مدرسه بروم.

-از رسم و سنت عیدی دادن و عیدی گرفتن هم صحبت می‌کنید؟

دوران کودکی و نوجوانی که عیدی می‌گرفتم. بعدها هم عیدی گرفتم و هم عیدی داده‌ام. الان که بیشتر عیدی می‌دهم. اما همچنان از دست پربرکت مادر عیدی می‌گیرم. البته دوستان خوبی هم دارم که لطف می‌کنند و عیدی می‌دهند. اما هر چه که در دوران کودکی عیدی گرفتم، حالا باید پس بدهم.

-الان بچه‌ها با عیدی‌هایی که می‌گیرند می‌توانند مانند دوران نوجوانی و کودکی شما چیزهایی را که دوست دارند، تهیه کنند؟

فکر نکنم این‌طور باشد. چون این عیدی‌های امروزی قدرت خرید بالایی به بچه‌ها نمی‌دهد. قیمت اجناس مورد علاقه بچه‌ها بالاست و روی این عیدی‌های امروزی حساب خاصی نمی‌توانند باز کنند. بیشتر جنبه یادگاری دارد و بچه‌ها این عیدی‌ها را به عنوان یادگاری از پدر و مادر و اقوام نگه می‌دارند.

-آرزوی علی دایی در لحظات تحویل سال نو چه خواهد بود؟

خب در سال 1396 سه حادثه تلخ ملی داشتیم. در کنار سوانح متعدد رانندگی که جان شیرین خیلی از هم‌وطنان‌مان را می‌گیرد، حادثه تلخ زلزله استان کرمانشاه، سوختن و غرق شدن نفت‌کش سانچی و سقوط هواپیمای ATR که در تمامی این موارد بسیاری از هم‌وطنان عزیزمان را از دست دادیم و خانواده‌های آنها امسال اولین عید بدون عزیزان‌شان را خواهند داشت. شاید به هیچ‌وجه نتوانیم حس و حال آنها را که در فراق عزیزان‌شان سال را تحویل خواهند کرد درک کنیم. اما برای همگی این عزیزان آرزوی آرامش و صبر دارم. امیدوارم نه تنها در سال 1397 و نه هیچ سال دیگری شاهد چنین مسائلی برای مردم خوب کشورم نباشم. همچنین آرزو می‌کنم در سال جدید وضع اقتصادی مرد ایران بهتر شود. چون با بهبود اوضاع اقتصادی مردم و جامعه، جلوی خیلی از بزه‌کاری‌ها گرفته خواهد شد . کسی برای به دست آوردن یک لقمه نان به سمت کار خلاف نمی‌رود، مگر که ذات درستی نداشته باشد.

 

ارسال نظر

پربیننده ترین