|
|
کدخبر: ۱۸۱۰۵۵

شمارش معکوس برای برگزاری بیست و یکمین دوره جام جهانی که مقدمات آماده سازی آن از هشت سال پیش تاکنون در دست انجام بوده، آغاز شده است و این در حالی است که ریشه های جام جهانی 2018 روسیه به 90 سال پیش باز می گردد.

به گزارش امیدنیوز : شبکه تلویزیونی راشا تودی روز سه شنبه نوشت: 28 ماه مه 1928، درست در چنین روزی کنگره فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) هفدهمین اجلاس سالانه خود را در آمستردام هلند برگزار کرد؛ جایی که اعضای این کنگره به اجماع تصمیم گرفتند تا تورنمنت بین المللی مخصوص خود را که بعدها با نام جام جهانی شناخته شد، راه اندازی کنند.
تا پیش از این، فیفا مسوولیت برگزاری المپیک را برعهده داشت، در واقع موفقیت این نهاد در برگزاری این تورنمنت که از سال 1920 آغاز شده بود، «ژول ریمه» رییس وقت فیفا را بر آن داشت تا مقدمات برگزاری تورنمنتی تک ورزشی (فوتبال) را فراهم آورد.
دو سال بعد یعنی در سال 1930، نخستین دوره جام جهانی در اروگوئه برگزار شد؛ کشوری که در آن زمان قطب برتر فوتبال جهان محسوب می شد. تیم فوتبال اروگوئه که پیش از این دوبار مدال طلای بازی های المپیک را به دست آورده بود، صدمین سال استقلال خود از برزیل را با حضور در نخستین دوره جام جهانی جشن گرفت.
در این دوره در مجموع 13 تیم شامل تنها چهار تیم از منطقه اروپا (بلژیک، فرانسه، رومانی و یوگسلاوی)، هفت تیم از آمریکای جنوبی و دو تیم از آمریکای شمالی حضور داشتند.
اروگوئه به عنوان برترین تیم جهان، با پیروزی 4- 2 مقابل آرژانتین در نخستین فینال جام جهانی، جام را از ژول ریمه دریافت کرد.
چندین دهه پس از برگزاری نخستین جام جهانی، قالب این تورنمنت به 24 تیم و بعد از آن به 32 تیم تغییر یافت؛ بطوری که تیم های آسیا، آفریقا و آمریکای شمالی هم شانس حضور در این رویداد بزرگ را داشته باشند.
البته در دوران جنگ جهانی دوم ، این تورنمنت به مدت دو دوره برگزار نشد و پس از 12 سال به میزبانی برزیل برگزار شد.
ایده گسترش جام جهانی همچنان ادامه دارد و براساس تصمیم فیفا قرار است جام جهانی 2026با حضور 48 تیم برگزار شود.
برزیل با پنج عنوان قهرمانی پرافتخار تیم در تاریخ جام جهانی است. آلمان و ایتالیا هر کدام با چهار عنوان در رده های بعدی قرار دارند. آرژانتین و اروگوئه هم هر کدام دو بار به مقام قهرمانی دست یافته اند. فرانسه، انگلیس و اسپانیا هم هر کدام یک بار جام را تصاحب کرده اند.
در جام جهانی 2018 روسیه که از 24 خرداد ماه به مدت یک ماه به میزبانی روسیه برگزار می شود، برای نخستین بار از فناوری کمک داور ویدیویی (VAR) استفاده خواهد شد؛ فناوری که بیست و یکمین دوره این رقابت ها را به مدرن ترین دوره تاریخ این تورنمنت بزرگ تبدیل کرده است.

ارسال نظر