|
|
کدخبر: ۱۸۵۱۱۸

با توجه به درآمد و حقوق بالای برنامه نویسی و جذابیت‌های متعدد آن، افراد بسیاری تصمیم می‌گیرند که وارد دنیای برنامه نویسی شوند.

محبوبیت برنامه نویسی در سال‌های اخیر به قدری افزایش یافته است که تقریباً اکثر افراد در مورد آن چیزهایی شنیده‌اند. با توجه به درآمد و حقوق بالای برنامه نویسی و جذابیت‌های متعدد آن، افراد بسیاری تصمیم می‌گیرند که وارد دنیای برنامه نویسی شوند. در این راستا، اولین سوالی که به وجود می‌آید این است که اصلاً برنامه نویسی چیست و چه کاربردی دارد؟ علاوه بر آن، سوال‌های دیگری هم پیرامون مفهوم برنامه نویسی برای بسیاری از افراد به وجود می‌آیند. مثلاً این سوال که الگوریتم برنامه نویسی چیست ، انواع برنامه نویسی چیست ، هدف از برنامه نویسی چیست ، شرکت برنامه نویسی چیست و بسیاری از سوالات دیگر در خصوص برنامه نویسی وجود دارند. در این مطلب سعی کرده ایم به طور جامع و با بیانی ساده به این سوال‌ها پاسخ دهیم.
 

برنامه نویسی چیست؟

برنامه‌نویسی یک روش حل مسئله به کمک کامپیوتر است. فرض کنید که وارد بانک می‌شوید و کدملی خود را به متصدی بانک اعلام می‌کنید. متصدی به کمک تنها یک کد تمامی اطلاعات حساب بانکی شما را پیدا می‌کند. مشخصات شما، گردش‌های مالی، موجودی و..
این امکان به کمک برنامه‌نویسی ایجاد شده است. سیستمی که برای بانک طراحی شده با دریافت کدملی شما، اطلاعات شما را از میان میلیون‌ها اطلاعات دیگر پیدا کرده و در قالب جداول نمایش می‌دهد.
مردی روی صندلی نشسته در حال برنامه نویسی_برنامه نویسی را چگونه شروع کنیم؟ + راهنمای مسیر شغلیدر واقع یک تیم برنامه‌ نویسی این سیستم را به این صورت برنامه‌نویسی کرده‌اند. بنابراین می‌توان گفت برنامه‌نویسی یک علم است که به کمک آن می‌توان به کامپیوتر دستوراتی برای اجرا داد. دستورات را در قالب کدهایی به کامپیوتر می‌دهیم این اطلاعات و دستورات در مغز کامپیوتر (CPU) پردازش می‌شوند و خروجی کار به کاربر نمایش داده می‌شود.
جالب است بدانید کامپیوتر‌ها زبان‌ انسان‌ها را درک نمی‌کنند. آنها تمامی اطلاعات را به صورت اعداد صفر و یک می‌بینند! یک برنامه‌نویس به کمک یک زبان برنامه‌نویسی منظور خود را به یک نرم افزار منتقل می‌کند. این دستورات به کدهای ۰ و ۱ تبدیل می‌شوند و کامپیوتر آنها را درک کرده و پردازش می‌کند!
اگر بخواهیم این مفهوم را به جمع‌بندی شده تعریف کنیم بهتر است بگوییم برنامه‌نویسی علم حل مسئله به کمک کامپیوتر است.
 

برنامه نویس کیست؟

حالا که با مفهوم برنامه نویسی آشنا شدید می‌توانید بگویید که یک برنامه نویس کیست! برنامه‌نویس شخصی است که سعی می‌کند برای مسئله‌ها بهترین پاسخ‌ها را پیدا کند و آنها را به کمک زبان‌های برنامه‌نویسی به کامپیوتر منتقل کند. بدین صورت کامپیوتر اطلاعات دریافتی را پردازش می‌کند و خروجی کار را نمایش می دهد.
پس شخص برنامه‌نویس باید به فرآیند حل مسئله، تحلیل داده‌ها، عیب‌یابی و… مسلط باشد.
اگر بخواهیم کمی ساده‌تر توضیح دهیم که برنامه نویس چه کسی است، میتوان گفت همان شخصی که در کامپیوتر شروع به تولید یک نرم‌افزار می‌کند. ممکن است این نرم‌افزار برای اجرا در صفحات وب باشد، یا برای اجرا در دسکتاپ، موبایل و….
 

زبان برنامه نویسی چیست ؟

زبان‌های برنامه نویسی اساساً برای ترجمه یک برنامه به کدهای ماشین به مانند یک واسط عمل می‌کنند. یادگیری زبان‌های برنامه نویسی نسبت به یادگیری کدهای صفر و یک ماشین بسیار ساده‌ترند و بنابراین برای برنامه نویسان بسیار مفید و کاربردی هستند. در مثال لگو، یک زبان برنامه نویسی به نوعی شبیه به یک مترجم عمل می‌کند؛ این مترجم می‌تواند دستورالعمل‌های دریافتی به زبان انسان را به دستورالعمل‌های قابل تشخیص برای شخصی تبدیل کند که به زبان دیگری صحبت می‌کند. می‌توان زبان‌های برنامه نویسی را چیزی بین زبان ماشین و زبان محاوره انسان‌ها تصور کرد.
انواع زبان‌های برنامه نویسی بسیاری وجود دارند که هر کدام دارای کاربرد مخصوص به خود هستند. زبان‌های برنامه نویسی مثل پایتون و جاوا زبان‌هایی همه‌منظوره هستند که می‌توان به وسیله آن‌ها وظایف محاسباتی گوناگونی را اجرا کرد. همچنین، زبان‌هایی مثل HTML ،Robot C یا CSS زبان‌هایی هستند که برای مقاصد خاصی مثل راهبری ربات‌های هوشمند یا ساخت وب سایت‌ها طراحی شده‌اند. علاوه بر این، زبان‌های برنامه نویسی معمولاً در خصوص میزان قدرتمندی هم با یکدیگر متفاوت هستند. 
زبان های برنامه نویسی_برنامه نویسی را چگونه شروع کنیم؟ + راهنمای مسیر شغلیبرای مثال، جاوا اسکریپت یک زبان اسکریپتی به حساب می‌آید که برای انجام وظایف کوچک‌تر طراحی شده است. اما جاوا و پایتون می‌توانند به لحاظ محاسباتی پردازش‌های بسیار پیچیده‌تری را اجرا کنند. می‌توان میزان قدرتمندی و «سطح» یک زبان برنامه نویسی را به وسیله سنجش میزان شباهت آن زبان به کدهای ماشین اندازه‌گیری کرد. زبان‌های سطح پایین مثل زبان اسمبلی یا C، نسبت یک زبان سطح بالا مثل جاوا یا پایتون به کدهای باینری بسیار نزدیک‌ترند. ایده اساسی این است که هر چه سطح یک زبان برنامه نویسی پایین‌تر باشد، کدهای آن زبان شباهت بیش‌تری به زبان ماشین دارند.
جدا از اهدافی که هر زبان برنامه نویسی برآورده می‌کند، معمولاً تمایلات و سلیقه شخصی هم در انتخاب یک زبان برنامه نویسی دخیل هستند. در واقع، برای برآورده کردن یک هدف خاص و پیاده‌سازی یک قابلیت عملکردی مشخص، قدرت انتخاب وجود دارد و می‌توان از بین چند زبان برنامه نویسی یکی را برگزید. می‌توانید چند زبان برنامه نویسی را امتحان کنید و به این وسیله مشخص می‌شود که کدام یک از آن‌ها برای شما مناسب‌تر هستند.
 

نخستین زبان‌های برنامه‌نویسی چگونه به‌وجود آمدند؟

همانطور که گفتیم، کار با زبان باینری چندان آسان نبود، به همین علت انسان‌ها برای هر دستور یک معادل کلمه‌ای در نظر گرفتند و از آن به بعد به کمک آن کلمات برنامه‌نویسی می‌کردند، که به آن زبان اسمبلی (Assembly) گفته می‌شد.
به عنوان مثال به جای کد 01001101 عبارت SUM را به ماشین تحویل می‌دادند و کامپیوتر زحمت تبدیل این عبارت به معادل باینری آن را بر عهده داشت، اگر تا قبل از به وجود آمدن این زبان رشته‌ی عددی 01001101 نشان‌دهنده‌ی عملیات جمع در کامپیوتر بود، از این پس عبارت SUM برای کامپیوتر معادل 01001101 و به معنای عملیات جمع تلقی می‌شد.
البته که در نهایت تمام این دستورات برای فهم کامپیوتر باید به زبان باینری تبدیل می‌شد، که این فرایند (یعنی تبدیل دستورات اسمبلی به باینری) بر عهده‌ی اسمبلر بود، از آن‌جایی که تبدیل زبان اسمبلی خود احتیاج به پردازش جداگانه‌ای داشت، بنابراین از سرعت کمتری نسبت به زبان باینری برخوردار بود.
به مرور زمان، زبان‌های پیشرفته‌ای خلق شد که امکانات و قابلیت‌های گسترده‌تری را در اختیار برنامه‌نویسان قرار می‌داد، زبان‌هایی مانند سی، جاوا، پایتون و… نمونه‌هایی از این زبان‌ها به شمار می‌آیند، هرچند زبان‌های سطح بالا سادگی و کارایی بیشتری را در اختیار برنامه‌نویس قرار می‌دادند، اما زبان‌های سطح پایین مانند باینری و اسمبلی همچنان از سرعت بیشتری برخوردار هستند، چراکه فرایند تبدیل و کامپایل در آن‌ها وجود نداشته و پردازش کمتری توسط رایانه انجام می‌شود.
امروزه در سیستم‌هایی که احتیاج به سرعت پردازش بالایی دارند، به‌عنوان مثال فضاپیماها، سیستم‌های بیمارستانی یا ربات‌های خاص از زبان‌های سطح پایین‌تر مانند اسمبلی و حتی باینری استفاده می‌شود، اما در برنامه‌نویسی‌های معمولی، مانند اپلیکیشن‌های کامپیوتر، موبایل و وب از زبان‌های سطح بالا استفاده شده و وظیفه‌ی کامپایل یا ترجمه‌ی دستورات برعهده‌ی کامپیوتر گذاشته می‌شود.
 

مهارت برنامه نویسی 

مهارت برنامه نویسی که با عنوان مهارت کدنویسی (Coding Skill) هم شناخته می‌شود به هنر استفاده از زبان‌های برنامه نویسی مختلف برای نوشتن دستورات با هدف هدایت یک کامپیوتر، برنامه کاربردی (اپلیکیشن) یا برنامه نرم افزاری گفته می‌شود. در مهارت برنامه نویسی کارها و وظایف مورد نظر برای کامپیوتر تعیین می‌شوند. مهارت‌های برنامه نویسی امکان ایجاد نرم افزارهای کامپیوتری، بازی‌ها، اپلیکیشن‌ها، وب‌سایت و بسیاری از موارد دیگر را فراهم می‌سازند.
مهارت کدنویسی یا همان مهارت برنامه نویسی به دانش و درک زبان‌ها، چارچوب‌ها و معماری‌هایی گفته می‌شود که یک برنامه نویس را قادر می‌سازند تا هر نوع محصول نرم افزاری را ایجاد کند. در دنیایی که تماماً به صورت دیجیتالی متصل است، مهارت‌های کدنویسی تقریباً در تمام جنبه‌های زندگی انسان دخیل هستند. از این رو، پرورش مهارت‌های برنامه نویسی برای موفقیت در هر حوزه‌ای بسیار ضروری به نظر می‌رسد. برنامه نویسان کدهایی را برای ایجاد محصولات دیجیتالی نوین با استفاده از مهارت‌های استثنایی کدنویسی خود خلق می‌کنند. برای خلق چنین محصولاتی تنها مهارت برنامه نویسی کافی نیست و باید این مهارت را با مهارت‌های تجزیه-تحلیل و تفکر خلاقانه تلفیق کرد.

پسر برنامه نویس روی صندلی درحال کار با سیستم_برنامه نویسی را چگونه شروع کنیم؟ + راهنمای مسیر شغلی

کاربرد برنامه نویسی 

برنامه نویسی یا همان کدنویسی تقریباً در تمام جنبه‌های زندگی مُدرن کاربرد دارد. تمام اپلیکیشن‌ها یا همان برنامه‌های نصب شده روی گوشی‌های هوشمند، تبلت‌ها یا کامپیوترها به وسیله کدها اجرا می‌شوند. در سایر سیستم‌های دیجیتال مثل تلویزیون، ماشین حساب و حتی یخچال هم از برنامه نویسی استفاده شده است. امروزه تقریباً همه اتومبیل‌ها هم دارای کامپیوترهای تعبیه شده هستند که در آن‌ها هم برای کنترل همه چیز از سیستم تهویه گرفته تا تزریق کننده‌های سوخت از برنامه نویسی استفاده می‌شود.
در شهرها از برنامه‌های کامپیوتری و کدنویسی برای راهبری و کنترل چراغ‌های راهنمایی استفاده می‌شود. سیستم‌های آنالوگ قدیمی امروزه با استفاده از سیستم‌های کامپیوتری بهینه‌سازی شده‌اند. این قابلیت به مهندسان کامپیوتر امکان می‌دهد تا بتوانند سیستمی بهینه‌تر و در عین حال کم هزینه‌تر را بسازند.
برنامه نویسی ، زندگی روزمره را به میزان بسیار زیادی تحت تاثیر قرار داده است؛ به این دلیل که کدنویسی و کامپیوترها تقریباً در همه صنایع و در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرند و این رشد و نفوذ در تمام بخش‌های کلیدی صنایع مختلف در آینده نیز ادامه خوهد داشت. کامپیوترها جایگزین فناوری‌های منسوخ شده خواهند شد و کدنویسی در زندگی روزمره انسان‌ها بیش‌تر و بیش‌تر حضور خواهد داشت.
 

ویژگی های یک برنامه نویس موفق و حرفه ای

 • مهارت های فنی چشمگیر
یکی از اشتباهات بسیاری از مدیریت نیروی انسانی شرکت ها و سازمان ها ، استخدام برنامه نویسان تازه کار است. یک برنامه نویس که عمدتا با یک زبان قدیمی تر کار کرده است، معمولا زبان جدید را براحتی فرا میگیرد. از آنجا که سال ها تجربه او بنیاد خوبی در فراگیری زبانهای برنامه نویسی دیگراست.
 • تمایل به یادگیری
فناوری همیشه در حال تکامل است و مهارت ها و توانایی های برنامه نویسی امروز، احتمالا در چند سال آینده از بین می رود. مهم این است برنامه نویسی پیدا کنید که علاقه مند به پیروی از آخرین تکنیک های برنامه نیوسی باشد و مشتاق به اضافه کردن دانش دیگری به لیست تجربه ها و دانش هایش باشد.
 • مهارت های اشکال زدایی
کدنویسی تنها بخشی از روند برنامه نویسی است. هنگامی که یک نرم افزار درست کار نمی کند، انتظار می رود که برنامه نویس به سرعت و به طور موثر به ریشه مشکل رسیده و مشکل را حل کند. به جای صرف هزینه های کورکورانه و تغییرات کلان، برنامه نویسی را پید کنید با شیوه های حل مسئله آشنا بوده و بتواند به راحتی به سیستم اضافه شده و مشکل را حل کند.
 • شور و شوق برای کار
برنامه نویسان موفق معمولا در شغل خود با اشتیاق فراوان مشغول هستند و مدیران شرکت های موفق معمولا در پی کسانی هستند که بتوانند مشتاقانه در مدت زمان طولانی با آنها همکاری کنند.. این اشتیاق به کار یک ضرورت نیست، بلکه راهی برای افزایش موقفیت در کار است.
 • ایجاد محیط کار با ویژگی های مورد نیاز شما
برخی از برنامه نویسان نیاز به سکوت کامل برای تمرکز دارند، در حالی که دیگران در هرج و مرج راحت تر کار می کنند. بنابراین بهتر است قبل از استخدام و شروع کار ، شرایط محیط کاری ذکر شود.
 • توانایی رسیدگی به شکست
مهم است برنامه نویسانی را پیدا کنید که اشتباهات و خطاهای خود را به عنوان یک چالش و نه نشانه ای از شکست بینند. انعطاف پذیری و مدیریت بحران در زمان های بحرانی یکی از ویژگی های یک برنامه نویس موفق است.
 • علاقه به کار گروهی
یک برنامه نویس موفق به ندرت به تنهایی کار می کند ، حتی اگر او تنها توسعه دهنده در شرکت است، بایستی توانایی کار با برنامه نویسان، مدیران کسب و کار و کارکنان بازاریابی دیگر را داشته باشد.
 • تمایل به تحقیق
یک برنامه نویس خوب و با تجربه تنها به کدنویسی و مباحث حرفه خود بسنده نمی کند. بلکه در مورد مشاغل و حرفه های گوناگون و روند کاری کسب و کارهای مختلف تحقیق می کند تا بتواند نرم افزارهای مشتریان خود را همگام با خواسته های آن ها طراحی و پیاده سازی کند
دختر برنامه نویسی_برنامه نویسی را چگونه شروع کنیم؟ + راهنمای مسیر شغلی

آینده شغلی برنامه نویسی

بعد از اینکه در مورد آینده برنامه نویسی صحبت کردیم خیلی ها می خواهند برنامه نویسی را به عنوان شغل اصلی انتخاب کنند و همش می پرسن آینده شغلی رشته برنامه نویسی چگونه است؟ به این دوستان به جرات می توان گفت آینده شغلی رشته برنامه نویسی به شدت عالی و پر پول است. اگر شما یک زبان برنامه نویسی را به خوبی و عمقی یاد بگیرید شرکت ها خواهان به خدمت گرفتن شما هستند و دوست دارند شما برای آنها کار کنید. البته این یک مدل کسب درآمد از برنامه نویسی است و شما می توانید از برنامه نویسی به شکل های مختلفی کسب درآمد کنید. 
پس اگر می خواهید برنامه نویسی را به عنوان شغل اصلی خود انتخاب کنید اصلا تردید نکنید چون آینده فوق العاده برای این حوزه وجود دارد و می توان با جرات گفت هر کسی که برنامه نویسی را خوب و عمقی یاد گرفته است الان وضعیت درآمدی خوبی دارد. یک جمله معروف در زمینه برنامه نویس برای کسب درآمد وجود دارد که به شدت مهم است.
آینده شغل برنامه نویسی در تمام جهان بسیار رو به رشد بوده و هرروزه کارفرماهای زیادی به دنبال افراد مستعد برای انجام کارها و سفارش های خود هستند؛ اما به این نکته هم باید حتماً توجه کرد که تعداد افرادی که هرروزه به عنوان برنامه نویس وارد بازار کار می شوند به شدت رو به افزایش است.
فناوری اطلاعات و صنعت کامپیوتر در جهان به شدت رو به رشد است و به تبع آن تقاضا برای انواع نرم افزارهای کامپیوتری جدید در صنایع مختلف نیز در حال افزایش است. در کنار این مورد، با توجه به توسعه کامپیوتر و نفوذ آن به داخل تقریباً همه خانواده ها، صنایع، شرکت ها وابستگی بیش ازپیش جوامع به این دستاورد بزرگ بشر، حوزه برنامه نویسی کامپیوتر نیز در حال رشد است و زمینه های کاری بسیار زیادی را برای آن می توان تصور کرد. پس می توان به آینده شغل برنامه نویسی به شدت خوش بین بود.
زن و مرد برنامه نویس مشغول کار_برنامه نویسی را چگونه شروع کنیم؟ + راهنمای مسیر شغلی
یکی دیگر از موقعیت های شغلی برنامه نویسی، کار کردن در واحد فناوری اطلاعات سازمان های دولتی و کار کردن در یک شرکت تولیدکننده محصولات نرم افزاری و یا کار کردن به صورت پروژه ای و شخصی است؛ که دست برنامه نویسان را در این کار به شدت و به راحتی باز گذاشته است.
دورکاری و آزادکاری عامل مهم دریافتن شغل مناسب در این حوزه، داشتن تجربه، تخصص و تسلط بر تکنولوژی و زبان های برنامه نویسی روز دنیاست که به خوبی می توانید از آن به عنوان بهترین اهرم برای درآمدزایی استفاده کنید.
 

آینده برنامه نویسی در ایران

 خیلی ها می خواهند در مورد آینده برنامه نویسی در ایران بدانند، در تمامی جهان و صدالبته در ایران در سال های گذشته میزان استخدام برنامه نویسان کامپیوتر، مخصوصاً آن گروهی که به زبان های برنامه نویسی تحت وب تسلط بیشتری داشته اند، با نرخ قابل قبولی در حال افزایش بوده است به گونه ای که حتی نوجوانان نیز در بسیاری از این موارد و مشاغل خود را به کارهای مناسبی مشغول کرده اند.
باید گفت به دلیل توسعه صنعت نرم افزار در داخل کشور پیش بینی می شود این روند همچنان ادامه یابد. البته آمار و اطلاعات دقیقی از سوی مراجع ذیصلاح در این خصوص اعلام نگردیده است اما به جرات می توان گفت اگر با برنامه وارد این کار شوید و مراحل آموزش و کسب تخصص را به خوبی سپری کنید آینده شغل برنامه نویسی برای شما بسیار روشن است.
آینده شغلی برنامه نویسی در سراسر جهان رو به بهبود است. چه در ایران و چه در کشورهای اروپایی، آسیایی و آمریکایی و حتی آفریقا نیز این رشته بسیار پررونق گردیده. مثلاً در استرالیا در ۵ سال گذشته میزان استخدام برنامه نویسان در مقایسه با متوسط رشد همه مشاغل (۱۰.۲)، رشد ۲۴.۲ درصدی داشته است؛ که بسیار جالب و امیدوارکننده است.
همچنین در آمریکا پیش بینی می شود میزان استخدام برنامه نویس ها در بین سال های ۲۰۱۲ تا ۲۰۲۲ به میزان ۸ درصد رشد داشته باشد. درحالی که متوسط رشد استخدام همه مشاغل ۱۱ درصد خواهد بود این برتری بزرگی برای برنامه نویسان است و همین آمار آینده شغلی برنامه نویسی را در وضعیت مطلوب تری نسبت به سایر مشاغل قرار می دهد.
پس با این شرایط می توان گفت وضعیت آینده برنامه نویسی در ایران بسیار روشن و عالی می باشد. فقط باید این موضوع را فراموش نکنید که اگر می خواهید در این حوزه به درآمد برسید باید یک زبان را خوب و عمقی یاد بگیرید.
مرد در حال کار با کامپیوتر_برنامه نویسی را چگونه شروع کنیم؟ + راهنمای مسیر شغلی

راهنمای مسیر شغلی برنامه نویسی

تا اینجا گفتیم که چرا برنامه نویسی، شغلی پرطرفدار است و برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس باید چه مهارت‌هایی داشته باشید. اکنون به این می‌رسیم که برای حرفه‌ای شدن در برنامه نویسی باید چه مراحلی را طی کنید.
 • هدف خود را مشخص کنید
باید بدانید که چرا می‌خواهید برنامه نویسی را یاد بگیرید؟ ممکن است بخواهید آن را به عنوان یک شغل تمام وقت و حرفه‌ای دنبال کنید. شاید هم فقط به دنبال رسیدن به درک بهتری از جهان پیرامون خود هستید. به هر حال یک برنامه نویس حرفه‌ای ممکن است تمام زندگی خود را وقف آن کند. چرا که شما برای حرفه‌ای شدن در این مهارت باید زمان زیادی را صرف کنید.
اگر هنگام شروع کار خود بدانید چرا می‌خواهید برنامه نویسی را یاد بگیرید، این مسیر برای شما لذت‌بخش‌تر خواهد شد. کسب درآمد، ایده پردازی، مدیریت کسب و کارهای آنلاین، تقویت تفکر منطقی و پاسخ بسیاری دیگر از چرایی‌ها، دلایلی برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه‌ای خواهند بود.
 • یک پلتفرم برای برنامه نویسی انتخاب کنید
پس از اینکه دلایل خود را مشخص کردید، نوبت به آن است که یک پلتفرم برای یادگیری برنامه نویسی انتخاب کنید. می‌دانیم که برنامه نویسی روی دستگاه‌های مختلفی انجام می‌شود. شما ممکن است برنامه نویسی وب را انتخاب کنید یا به سمت گوشی‌های هوشمند روانه شوید. انتخاب هر چه که باشد به عهده شماست. آیا می‌خواهید برنامه نویسی Back-end یاد بگیرید یا در زمینه Front-end و طراحی UI فعالیت کنید؟
شاید هم بخواهید وارد حوزه‌ی هوش مصنوعی شوید و دستی در فناوری‌های نوظهور داشته باشید. پاسخ به این سؤالات باعث روشن‌تر شدن مسیر فعالیت و پیشروی شما می‌شود. بنابراین با خودتان صادق باشید و مسیر را روشن کنید. چرا که دنیای برنامه‌نویسی بسیار گسترده‌تر از آن است که بتوانید تصورش را کنید. اما در کل پلتفرم‌های اصلی شامل موارد زیر هستند:
 1. برنامه نویسی تحت موبایل (اندروید و iOS)
 2. برنامه نویسی تحت وب (بک اند و فرانت اند)
 3. برنامه نویسی دسکتاپ (نرم‌افزارهای کاربردی تحت ویندوز)
 • شروع به یادگیری یک یا چند زبان برنامه نویسی کنید
پس از انتخاب حوزه‌ی فعالیت خود، نوبت آن است که زبان‌های برنامه‌نویسی مرتبط با آن را یاد بگیرید. همیشه بهتر است در ابتدا از یک زبان برنامه‌نویسی جامع‌تر و پایه‌ شروع کنید. چرا که هر زبان، دامنه‌ای نامحدود دارد و جا برای فراگیری آن همیشه باز است.
اما این را هم باید بدانید که اتکا به تنها یک زبان، شما را محدود خواهد کرد. بنابراین لازم است پس از تسلط نسبی به یکی از زبان‌ها، زبان دیگری را نیز یاد بگیرید. برخی از بهترین زبان های برنامه نویسی برای شروع کار، شامل موارد زیر هستند:
 1. پایتون (Python)
 2. پی اچ پی (PHP)
 3. CSS / HTML
 4. جاوا اسکریپت (Java Script)
 5. جاوا (Java)
 6. سوئیفت (Swift)
 7. سالیدیتی (Solidity)
 8. روبی (Ruby)
 9. سی (C)
 10. سی پلاس پلاس (C++)
 11. سی شارپ (C#)
زبان‌های برنامه‌نویسی تنوع بسیار زیادی دارند و آنچه در بالا فهرست کردیم، شناخته‌شده‌ترین آن‌ها هستند. بهتر است پیش از شروع به یادگیری، از فرد متخصص در این زمینه کمک بخواهید. مشخص کردن زمینه‌ی فعالیت منجر به بیشتر شدن آگاهی شما برای انتخاب زبان برنامه نویسی مورد نظر خواهد شد.
 • منابع یادگیری را پیدا کنید
راه‌های زیادی برای یاد گرفتن برنامه نویسی وجود دارند. شما می‌توانید از طریق مطالعه‌ی کتاب‌های برنامه‌نویسی، شرکت در دوره‌های حضوری یا آنلاین، جست و جو در اینترنت، مراجعه به سایت‌های مرجع، تماشای ویدئو در یوتیوب یا با کمک گرفتن از یک برنامه نویس ماهر اقدام به یادگیری کنید. باید خودتان بدانید که کدام روش برای شما مناسب‌تر است. ممکن است یک نفر با شرکت در دوره‌های حضوری، بازخورد بیشتری دریافت کند و فرد دیگری از طریق کتاب‌های مختلف بتواند زبان موردنظر را بهتر یاد بگیرد. بهترین روش همواره این است که ذهن کنجکاوی داشته باشید و خود را محدود به یک روش نکنید. همواره سعی کنید یادگیری را از روش‌های مختلف انجام دهید. اما منابعی معتبر و درست را برای این منظور انتخاب کنید.
 • تمرین، تمرین و تمرین!
تماشای ویدئو، شرکت در دوره‌ها، مطالعه کتاب یا راهنمایی خواستن از یک برنامه نویس ماهر، تنها قدم اول است. مهارت شما فقط با تمرین کردن و تکرار آن به وجود خواهد آمد. تا می‌توانید با انجام پروژه‌های مختلف، تمرینات بیشتری انجام دهید تا سطح مهارت خود را بالا ببرید. هرچه تجربه‌ی بیشتری در انجام عملی پروژه‌ها داشته باشید، توانایی بیشتری در درک برنامه‌نویسی خواهید داشت.
چرا که جز با آزمون و خطا کردن نمی‌توانید ایرادات کار خود را پیدا کنید. اگر پروژه‌ای در ذهنتان ندارید بهتر است به دنبال فهرستی از پروژه‌های تعریف شده باشید و آن‌ها را انجام دهید. گاهی اوقات شاید لازم باشد از روی پروژه‌های انجام شده و منبع باز، رونویسی کنید!
 • با چالش‌ها روبرو شوید و به حل مسئله و تحقیق بپردازید
برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه‌ای لازم است تلاش زیادی کنید. ممکن است وسط راه خسته و ناامید شوید. اما باید بدانید که این بخشی مهم از مسیر شغلی شماست. پیشنهاد ما این است که همواره انگیزه‌ها و اهداف خود را مرور کنید تا بتوانید نیروی بیشتری برای تمرین کردن بیابید. حل مسائل پیش رو مستلزم تحقیق و جستجو کردن است.
خوشبختانه این روزها منابع زیادی وجود دارند که می‌توانند پاسخ سؤالات شما را سریعاً بدهند. همچنین باید روی رشد فردی خودتان نیز حسابی کار کنید. مثل یک برنامه‌نویس فکر و زندگی کنید. تفکر منطقی داشته باشید، صبوری پیشه کنید، متمرکز باشید و همواره به دنبال یافتن راهی برای حل مسائل بروید.
 • رزومه‌ی خودتان را بسازید
یادگیری یک زبان برنامه نویسی بخشی از روند تبدیل شدن به برنامه نویس است. بخش مهم‌تر آن، این است که با آنچه یاد گرفته‌اید شروع به ساختن یک نرم‌افزار کنید. روزهای خود را در رویای گرفتن یک پروژه‌ی خوب هدر ندهید. بهتر است کارتان را با یک ایده‌ی ساده شروع کنید. این ایده ممکن است طراحی یک وب‌سایت شخصی، ایجاد برنامه‌ای برای حل یک مشکل عادی روزمره یا ساخت دستورالعملی برای یک دستگاه باشد.
مهم نیست از کجا رزومه‌ی خود را می‌سازید. مهم این است که ذهنی خلاق داشته باشید و ایده‌های خود را با جدیت دنبال کنید. اهمیتی ندارد اگر شکست بخورید، اگر در این مسیر ثابت قدم باشید، به زودی با مجموعه‌ای نمونه‌ کارها و دستاوردهای مختلف همراه خواهید بود. برای انجام پروژه‌های برنامه نویسی، می‌توانید به عنوان فریلنسر در پونیشا ثبت نام کنید و برای پروژه‌های مختلف، پیشنهاد خود را ارسال کنید.
 • به روز باشید و همواره یاد بگیرید
 یک برنامه نویس ماهر همواره در حال یادگیری است و پا به پای تکنولوژی پیش می‌رود. مهارتی که تا چند ماه پیش پول‌‌ساز بود، ممکن است دیگر به کارتان نیاید. به همین دلیل لازم است خودتان را به روز نگه دارید. از فناوری‌های جدید باخبر باشید و یادگیری دیگر زبان‌ها را از یاد نبرید. بهترین کار این است که هر روز برای خودتان یک چالش جدید ایجاد کنید. این را تبدیل به یک عادت کرده و روش‌های مختلف را به کار بگیرید.
دختر برنامه نویس_برنامه نویسی را چگونه شروع کنیم؟ + راهنمای مسیر شغلی

درآمد برنامه نویس با سابقه کار

سطح تجربه مهم‌ترین عامل در تعیین حقوق افراد در مشاغل مختلف است. طبیعتاً هرچه میزان تجربه بیشتری داشته باشید، حقوق و دستمزد شما نیز بالاتر می‌رود. در زیر حقوق برنامه نویس را با توجه به سطح تجربه تقسیم و دسته بندی کردیم که در اختیار شما قرار می‌دهیم.
 
 • سابقه کاری زیر سه سال
بیشترین: ۱۰,۰ میلیون تومان
میانگین: ۵,۶ میلیون تومان
کمترین: ۲,۶ میلیون تومان
 
 • سابقه کاری سه تا هفت سال
بیشترین: ۱۵,۰ میلیون تومان
میانگین: ۸,۹ میلیون تومان
کمترین: ۴,۱ میلیون تومان
 
 • سابقه کاری هفت تا پانزده سال
بیشترین: ۱۹,۲ میلیون تومان
میانگین: ۱۰,۹ میلیون تومان
کمترین: ۵,۶ میلیون تومان
 
 • سابقه کاری پانزده سال به بالا
بیشترین: ۲۰,۰ میلیون تومان
میانگین: ۱۰,۷ میلیون تومان
کمترین: ۵,۰ میلیون تومان
 
 

یادگیری برنامه نویسی چقدر طول میکشد؟

نخست بیایید پارامترهای زیر رو بررسی کنیم و به جواب برسیم:
چه پارامترهایی در مدت زمان یادگیری برنامه نویسی تاثیرگذارند؟
 1. زبان برنامه نویسی
 2. پیش زمینه قبلی
 3. منبع آموزشی
 4. ضریب هوشی و سرعت یادگیری
 5. زبان انگلیسی

بیایید یک به یک بررسی کنیم هر کدام از این پارامترها چه تاثیری در مدت زمان یادگیری برنامه نویسی دارند.

 

 • زبان برنامه نویسی:
بعضی از زبان های برنامه نویسی مثل ++C و یا C مدت زیادی برای یادگیری نیاز دارد. در یک چنین زبان های سطح پایینی بیشتر کارها باید توسط برنامه نویس انجام شود. یکی از این کارها مدیریت حافظه هاست. همینطور مباحث نسبتا سختی مثل Pointer ها می تواند باعث سردرگمی یک تازه کار شود.
متاسفانه بسیاری از افراد بواسطه راهنمایی اشتباهی که از طرف دیگران می شوند، در وهله شروع به یادگیری، سراغ این زبان ها می روند. در صورتی که زبان های شیرینی مثل پایتون و سی شارپ برای اینکار وجود دارد. شخصا به افرادی که می خواهند وارد این فیلد شوند، شروع با زبان پایتون را پیشنهاد می کنم.
 • پیش زمینه قبلی:
اگر بواسطه دانشگاه یا مدارس دوره هایی مثل VB گذرانده باشید، می تواند کمک نسبتا خوبی به شما در یادگیری زبان های جدید و مدرن کند.
 • منبع آموزشی مناسب:
در انتخاب منبع آموزشی دقت کنید. همیشه منبع آموزشی با سطحی انتخاب کنید که مناسب شما است. اگر یک تازه کار هستید، مطمئن شوید منبع آموزشی شما مباحث را از پایه آموزش میدهد. همینطور مطمئن شوید مدرس روشی شیوا و بیانی ساده داشته باشد. بهترین روش این است که ویدیوهای رایگان دوره مورد نظر را در صورت امکان مشاهده کنید.
نکته مهمتر این است که سراغ منابع آموزشی “دانشگاه طور” نروید! منابعی که قدیمی است یا اصرار عجیبی دارد که ریاضیات را با برنامه نویسی تلفیق کند! یکی از علت هایی که دانشجویان ما بعد از فارغ التحصیلی از برنامه نویسی متنفر میشوند، این است که مجبور بوده اند مساله های ریاضی را با استفاده از یک زبان برنامه نویسی حل کنند! در صورتی که مثال های بسیار زیبایی را می توان به عنوان تمرین به دانشجو داد. مثالهایی که به نیازهای دنیای واقعی نزدیک تر است.
 • ضریب هوشی و سرعت یادگیری:
مسلما هر چه ضریب هوشی شما بالاتر باشد، زمان یادگیری برنامه نویسی کاهش پیدا می کند. ولی به این معنی نیست که یادگیری برنامه نویسی ضریب هوشی بالا می خواهد. شخصا در طراحی دوره های برنامه نویسی این موضوع را مد نظر قرار می دهم که قرار است دانشجوهای من نوجوانان به بالا باشند!
 • زبان انگلیسی:
اگر در حد خواندن سواد زبان انگلیسی دارید، می توانید سریعتر مشکلات برنامه نویسی را پیدا کنید. به دو دلیل، دلیل اول اینکه محیط های برنامه نویسی، خطاهای پیش آمده را به زبان انگلیسی به شما نمایش می دهد. دلیل دوم این است که شما وقتی با خطایی مواجه می شوید، می توانید آنرا خیلی سریع در سایت هایی مثل stackoverflow.com جستجو کنید. اگر با این سایت آشنایی ندارید، باید بدانید بعد از گوگل، این سایت مثل یک معلم دلسوز در کنار شما خواهد بود. نه فقط موقع یادگیری، بلکه حتی زمانی که متخصص می شوید…
اگر از زبان انگلیسی چیزی نمی دانید، احتمالا کمی بیشتر از حد معمول اذیت می شوید. پس اگر تصمیمتان برای یادگیری برنامه نویسی به صورت حرفه ای جدی است، حتما و حتما یادگیری زبان انگلیسی را در برنامه تان قرار دهید.
 
پس میبینید که هر کدام از موارد بالا تعیین کننده این است که چه میزان زمان برای یادگیری لازم دارید.
برنامه نویسان_برنامه نویسی را چگونه شروع کنیم؟ + راهنمای مسیر شغلی

تفاوت طراح سایت و برنامه نویس 

برای توسعه دهندگان تازه کار و کسانی که به تازگی می خواهند برنامه نویسی یا طراحی سایت را شروع کنند اول از همه باید مشخص شود که تفاوت برنامه نویسی و طراحی سایت دقیقا چیست و چرا این دو مفهوم را مجزا از یکدیگر بررسی می کنند. بله کاملا درست است که طراحی سایت در بخش اجرا و پس از طراحی، نوعی از برنامه نویسی می باشد، اما برنامه نویسی به طراحی سایت محدود نمی شود. طراحی سایت در اصل اشاره به موارد کد نویسی برای سایت، دیزاین سایت، جایگذاری المان ها و محتوا، اجرای دستورات داخل سایت و هر کاری می شود که مربوط به بالا آوردن یک سایت می شود.
حال در “فرق برنامه نویسی و طراحی سایت” باید این موضوع را در نظر بگیرید که برنامه نویسی اما اشاره به موارد غیر از این ها هم دارد. برنامه نویسی در واقع تنظیمات دستوراتی است که برای کامپیوتر انجام می دهند که یک کار را انجام بدهد. در واقع به بیان دیگر برنامه نویسی، مجموعه ای از دستورات است که کامپیوتر برای انجام یک کار پیروی می کند. برنامه نویسی چیزی به جز تولید عملکرد های منطقی مختص به کارکرد های کامپیوتری نیست و این کارکرد ها می توانند به هر شکلی باشند. 
 

تفاوت برنامه نویسی و هوش مصنوعی

در برنامه نویسی عادی ما به ازای ورودی های مشخص، خروجی های مشخصی داریم. با چند تا if و else و محاسبات دیگر، ارتباط بین ورودی و خروجی مشکل خواهد شد. به قولی میشه گفت بحث دو، دو تا، چهار تا است.
اما در یک سیستم هوش مصنوعی، تنوع ورودی بسیار زیاد است. و از قبل ما نمی توانیم تمام زوایای ورودی را در نظر بگیریم. به همین دلیل خروجی به شکلی بر اساس تجربه ای که مدل کسب کرده، بدست می آید. مثلا یک سیستم تشخیص چهره را در نظر بگیرید، امکان نداره از قبل، ما شکل ظاهر تمام چهره ها را داشته باشیم و بر این اساس خروجی ها را تشخیص بدیم.
اما ماشین حساب ویندوز را در نظر بگیرید. درسته می تونه اعداد مختلف را به عنوان ورودی بگیره. ولی خب ماهیت اعداد متفاوت نیست و بر اساس رابطه ای از قبل مشخص خروجی بدست میاد.
اما هوش مصنوعی نیاز به تجربه های قبلی داره، و بر اساس تجربیات قبلی، در مورد ورودی های جدید تصمیم میگیره. این مسئولیت در هوش مصنوعی به عهده یادگیری ماشین است.

در واقع، کد، قسمت اصلی ساخت یک نرم افزار شرطی است. اما در نرم افزار هوش مصنوعی، کد اصلی‌ترین بخش نمی‌باشد. درست است که هنگام ساختن نرم افزار هوش مصنوعی باید کد بنویسیم، اما بخش اصلی هوش مصنوعی را داده‌ها تشکیل می‌دهند. (جمع آوری داده‌ها، برچسب گذاری داده‌ها، تجزیه و تحلیل داده‌ها با استفاده از الگوریتم‌ها برای تشخیص الگوها). نرم افزار نمی‌تواند ماشین را براند، اما نرم افزار می‌تواند داده‌ها را جمع آوری کند. خودروها دارای سنسورهای نزدیک میدان، میکروفون، دوربین، لیدار (رادار لیزری) و رادار هستند. سپس هوش مصنوعی با نحوه گردش به راست، نحوه گردش به چپ، نحوه صاف رفتن، نحوه تشخیص علامت توقف و نحوه تشخیص چراغ راهنما آشنا می‌شود و این کار را به دلیل الگوها انجام می‌دهد، زیرا تمام داده‌ها را دارد. زمانی که خودرو خودران هزار علامت توقف را می‌بیند، می‌تواند به خودی خود علامت توقف را تشخیص دهد، زیرا بارها آن را دیده است.

پسر برنامه نویس روی صندلی درحال کار با سیستم_برنامه نویسی را چگونه شروع کنیم؟ + راهنمای مسیر شغلی

جمع‌بندی

در این مقاله به سوال برنامه نویسی چیست پاسخ داده شد. برنامه نویسی کلیه اقدامات، فعالیت‌ها و فرآیندهایی است که برای ایجاد یک برنامه و با هدف اجرای یک وظیفه خاص توسط کامپیوتر انجام می‌شود. توضیح داده شد که با وجود پیچیده بودن کامپیوترها، آن‌ها فاقد هوشمندی هستند و برای اجرای یک وظیفه باید دقیقاً برای کامپیوتر مشخص شود که چه کارهایی را باید انجام دهد. برنامه نویسی به همین فرآیند تعیین تمامی گام‌ها و مواردی گفته می‌شود که باید طی شوند تا یک برنامه در کامپیوتر به درستی و بدون خطا اجرا شود.

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار