|
|
کدخبر: ۱۸۴۹۰۹

همه آنچه که در مورد بادام هندی در طب سنتی باید بدانید

بادام هندی یکی از خوشمزه‌ترین و پرکاربردترین آجیل‌‌ها می‌باشد. این آجیل دارای خواص بی‌شماری نیز برای سلامتی است. فواید بادام هندی، شامل بهبود سلامت قلب، ارتقاء عملکرد مغز، بهبود هضم و افزایش جذب مواد مغذی می‌باشد. به‌علاوه این آجیل می‌تواند در کاهش وزن نیز به شما کمک کند.

در سال‌های اخیر مصرف بادم هندی، در اکثر کشورهای غربی افزایش‌یافته است. این افزایش به این دلیل است که آجیل‌ها به‌عنوان برخی از سالم‌ترین غذاهای موجود و به‌عنوان یک افزودنی مهم به رژیم غذایی برای پیشگیری از طیف وسیعی از بیماری‌های مزمن رده‌بندی می‌شوند. در ایران نیز اگرچه زمان زیادی از فراگیر شدن مصرف آن نمی‌گذرد، ولی محبوبیت بالایی بین مردم یافته است.

 

خواص بادام هندی چیست؟

برخلاف آجیل‌های دیگر این محصول بذر یک نوع درخت است. بادوم هندی، رنگ روشنی دارد و شکل آن شبیه کلیه است. این آجیل، میوه درخت استوایی آناکاردیوم اکسیدنتیل (Anacardium occidentale) است. میوه بادام هندی که کشو (Cashew) نام دارد طعم تلخی دارد. در برخی کشورها از کشو قرن‌ها به عنوان درمان سنتی برای درمان بیماری‌های مختلف ازجمله مشکلات قلبی و دیابت استفاده می‌شده است. این درخت‌ها بومی مناطق ساحلی برزیل هستند و میوه آن امروزه در سراسر جهان به‌ویژه در آشپزی آسیایی رایج است. غالباً این مغزدانه جزئی از آجیل مخلوط می‌باشد.

یکی از خواص بادام‌هندی افزایش سلامت قلب است. بادام هندی غنی از اسیدهای چرب غیراشباع و بسیاری از ترکیبات مفید دیگر مانند پروتئین گیاهی، فیبر خوراکی، مواد معدنی مانند مس، روی و منیزیم به‌علاوه آنتی‌اکسیدان‌هایی به شکل فیتوسترول‌ها و ترکیبات فنولیک است. مواد تشکیل‌دهنده آن حدود ۲۱ درصد پروتئین، ۴۶ درصد چربی و ۲۵ درصد کربوهیدرات می‌باشد.

یکی از عوامل کلیدی در مواد مغذی بادم هندی، محتوای چربی سالم آن‌هاست؛ زیرا عمدتاً از چربی‌های غیراشباع به شکل اسیدهای چرب غیراشباع تک حلقه‌ای و چند حلقه‌ای تشکیل شده است. تقریباً ۶۲ درصد چربی‌های آن چربی غیراشباع تک حلقه‌ای، ۱۸ درصد چربی غیراشباع چند حلقه‌ای و باقیمانده آن ترکیبی از چربی‌های اشباع‌شده است.

به دلیل اثرات مثبت این چریی‌ها بر متابولیسم و دیگر عملکردهای زیستی، بسیاری از مطالعات مصرف بادام هندی و سایر آجیل‌ها را با کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی، سرطان، دیابت و چاقی مرتبط می‌دانند.

 

ارزش غذایی بادام هندی

ارزش غذایی بادام هندی برای یک‌چهارم فنجان بادام هندی تقریباً به این قرار است:

 • ۱۹۶ کیلوکالری
 • ۵ گرم پروتئین
 • ۱ گرم فیبر
 • ۱۶ گرم چربی
 • ۷۵۰ میلی‌گرم مس (۸۴ درصد نیاز روزانه)
 • ۸۹ میلی‌گرم منیزیم (۳۳ درصد نیاز روزانه)
 • ۱۶۷ میلی‌گرم فسفر (۲۸ درصد نیاز روزانه)
 • ۹ میلی‌گرم روی (۲۳ درصد نیاز روزانه)
 • ۲۷ میلی‌گرم منگنز (۱۵ درصد نیاز روزانه)
 • ۱۱ میلی‌گرم ویتامین K (12 درصد نیاز روزانه)
 • ۲ میلی‌گرم آهن (۱۱ درصد نیاز روزانه)
 • ۲۳ میلی‌گرم فولات (۶ درصد نیاز روزانه)

 

۹ خاصیت بادام هندی برای سلامتی بدن

۱- بادام هندی و مبارزه با بیماری‌های قلبی

مصرف منظم بادام هندی، می‌تواند به کاهش خطر ابتلا به بسیاری از عوامل منجر به بیماری‌های قلبی ازجمله کلسترول بالا، فشارخون بالا و چاقی کمک کند. اعتقاد بر این است که اثرات سودمندی بر سطح استرس اکسیداتیو، التهاب و فعالیت عروق و شریان‌ها دارد و باعث افزایش سلامت قلب می‌شود.

خوردن بادام هندی می‌تواند به کاهش کلسترول بد (LDL) کمک کند و کلسترول خوب (HDL) را بهبود بخشد. این آجیل حاوی ترکیبات فیتوسترول خاصی است که نقش اساسی در غشای سلولی با تثبیت سلول‌ها و جذب کلسترول بازی می‌کنند. ترکیبات فیتوسترول خاص آن مسئول کاهش کلسترول است و این دلیلی بر این است که می‌تواند به جلوگیری از تشکیل پلاک در دیواره شریان‌های خون کمک نماید. همچنین این آجیل خوشمزه با کاهش سطح تری گلیسیرید و کاهش سطح التهاب به محافظت از شما در برابر بیماری‌های قلبی، حملات قلبی یا سکته مغزی کمک می‌کند.

۲- فواید خوردن بادام هندی و کمک به پیشگیری از سنگ صفرا

ازجمله خواص بادوم هندی کمک به کاهش خطر ابتلا به سنگ صفرا است. سنگ صفرا با سطح کلسترول در ارتباط است. این سنگ‌ها ناشی از کلسترول سفت شده‌ای هستند که نتیجه وجود کلسترول بیش‌ازحد در داخل صفرا بوده و از طریق دستگاه گوارش در بدن گردش دارند.

به‌طورمعمول کبد به میزانی کلسترول ترشح نمی‌کند که منجر به تشکیل سنگ شود. وقتی شخصی دارای کبد ضعفی باشد، کلسترول می‌تواند مانند چسب عمل کرده و سخت شود. این کلسترول با مواد دیگری مانند کلسیم داخل کیسه صفرا انقیاد پیدا کرده و تشکیل سنگ دهد.

۳- خاصیت بادام هندی بر لاغری و تناسب اندام

آجیل حاوی مقادیر زیادی چربی است. به‌عنوان‌ مثال بادوم هندی تقریباً از ۴۶ درصد چربی تشکیل‌شده است. به طور کلی آجیل‌ها دارای مواد مغذی زیادی هستند و مقادیر زیادی ماده معدنی و اسیدهای چرب مهم را که از کاهش وزن پشتیبانی می‌کنند تأمین می‌نمایند. این مغزدانه می‌تواند به شما کمک کند پس از یک وعده‌غذای احساس سیری بیشتری کنید. این موضوع منجر به ممانعت از میل شدید به غذا، پرخوری و خوردن میان وعده‌های ناسالم می‌شود. به‌طورکلی چربی مواد غذایی را دلپذیرتر می‌کند و جذب مواد مغذی محلول در چربی مانند ویتامین A و ویتامین D را افزایش می‌دهند.

علاوه بر آن منبع خوبی از پروتئین گیاهی است. این پروتئین گیاهی تا حدی به شکل آمینواسید مفید ال-آرژینین است. این آمینواسید یک پیشگام اکسید نیتریک است که در کمک به بهبود واکنش‌پذیری عروق و گردش خون مؤثر می‌باشد.

در پستاندارانی همچون انسان اکسید نیتریک یک مولکول مهم در سیگنالینگ سلولی به حساب می‌آید که در بسیاری از فرایندهای فیزیولوژیک و پاتولوژیک دخالت دارد. این ترکیب دارای خاصیت گشادکنندگی عروق است و دارای نیمه‌عمر کوتاهی در خون در حد چند ثانیه می‌باشد. جریان خون بهبود یافته به خروج سموم از سیستم گوارش کمک می‌کند و می‌تواند سبب بهبود سوخت و ساز، بالارفتن انرژی و بهتر شدن سلامت گوارش شود.

۴- خواص بادام هندی و کمک به سلامت و تقویت استخوان‌ها

از مهم ترین خاصیت های بادام هندی اینکه به علت دارا بودن کلسیم، منیزیم و پتاسیم همراه با مصرف کم سدیم منجر به بهبود سلامت استخوان‌ها می‌شود. این مواد معدنی با محافظت از استخوان در برابر از دست دادن مواد معدنی مرتبط هستند. خاصیت استخوان‌سازی بادام هندی به ذخیره ویتامین K آن‌ها نیز مربوط می‌باشد.

 

 

PicsArt_03-04-06.59.18

 

مصرف یک‌چهارم فنجان بادوم هندی بیش از ۱۲ درصد نیاز روزان بدن به ویتامین K را تأمین می‌کند. بنابراین بادام هندی منبع خوبی برای پیشگیری از کمبود ویتامین K به حساب می‌آید. ویتامین K با سایر مواد معدنی ضروری مانند کلسیم در کمک به استخوان‌سازی و حفظ تراکم مواد معدنی استخوان شرکت می‌کند. این عمل می‌تواند از ما دربرابر شکستگی و پوکی استخوان محافظت کند.

۵- خاصیت های بادام هندی و پیشگیری از سرطان کولون، پروستات و کبد

خوردن منظم آجیل ازجمله بادام هندی با کاهش خطر ابتلا به سرطان‌های رایج به‌ویژه سرطان‌های دستگاه گوارش، شامل سرطان‌های کبد و کولون، مرتبط است.

آجیل منبع خوبی از ویتامین‌های آنتی‌اکسیدانی لازم برای محافظت بدن در برابر آسیب‌های ناشی از میزان بالای رادیکال‌های آزاد است. رادیکال‌های آزادی که باعث استرس اکسیداتیو، آسیب زدن به DNA، جهش سلولی و تشکیل تومور سرطانی می‌شوند.

۶- فواید بادام هندی و بهبود عملکرد مغز

مغز عمدتاً از چربی ساخته‌شده و نیازمند اسیدهای چرب سالم در رژیم غذایی است. آجیل‌ها یکی از غذاهای گیاهی طبیعی غنی از چربی بوده و به عملکرد شناختی، بهداشت پیری و تنظیم خلق‌وخو کمک می‌کنند.

درون این محصول معرفی شده، چندین ماده مغذی وجود دارد که می‌توانند از طریق تنظیم مسیر انتقال‌دهنده‌های عصبی، انتقال سیناپسی و حفظ سیالیت غشا به پشتیبانی از توانایی‌های شناختی و فرآیند چندگانه مغز کمک کنند. کمبود اسیدهای چرب غیراشباع تک حلقه‌ای و چند حلقه‌ای در رژیم‌های غذایی با افزایش خطر ابتلا به برخی مشکلات روانی مانند ADHD (بیش‌فعالی)، اضطراب یا افسردگی، خوانش پریشی (اختلال در روان خوانی و درک مطلب) و زوال عقل مرتبط است.

۷-خواص بادام هندی و کاهش خطر ابتلا به دیابت

بادم هندی یک منبع عالی از چربی‌های غیراشباع تک حلقه‌ای است. بخشی از خواص ضد دیابتی آن به برخی عناصر فعال آن با نام عصاره هیدرواتانولیک که به شکل اسید آناکاردیک است و انتقال و کنترل گلوکز را تحریک می‌کند مربوط می‌شود. عصاره هیدرواتانولیک میوه درخت بادام هندی و ترکیب اصلی آن (اسید آناکاردیک) جذب گلوکز را تحریک می‌کند.(۱۰)

همچنین بادام هندی، به کاهش سطح التهاب کمک می‌کند. مطالعات نشان می‌دهد که یک رژیم غذایی حاوی آجیل سبب کاهش انتشار نشانگرهای زیستی التهابی شده و می‌تواند به مقاومت در برابر انسولین و بروز دیابت کمک کند. نشانگرهای زیستی معمولاً به یک شاخص قابل‌سنجش از بعضی حالات و شرایط بیولوژیک گفته می‌شود. علاوه بر این خاصیت بادم هندی، شامل توانایی در پیشگیری یا درمان عوارض جانبی دیابت ازجمله بالا بودن فشارخون، چاقی و خطرات قلبی عروقی است.

۸- مزایای بادام هندی و پیشگیری از سردردهای میگرنی

این آجیل به عملکرد سالم مغز و بهبود گردش خون کمک کرده و درعین‌حال فشارخون را کاهش می‌دهد. همچنین آجیل‌ها فیتوسترول‌های گیاهی را تأمین می‌کنند که هم در کاهش مدت سردرد و هم دفعات وقوع آن سودمند هستند.

علاوه بر این با تغییرات سریع در قند خون و هیپوگلیسمی که یک محرک شناخته‌شده دیگری برای میگرن است مبارزه می‌نماید. هیپوگلیسمی به پایین افتادن قند خون به زیر شصت میلی‌گرم بر دسی‌لیتر گفته می‌شود.

۹- خواص بادام هندی و کمک به حفظ سلامت پوست

مواد مغذی بادوم هندی به دلیل وجود اسیدهای چرب ضروری به‌سلامت پوست کمک می‌کنند. بدن ما برای حفظ خاصیت جذب آب و رهایی از تحریک‌پذیری پوست، پوسته‌پوسته شدن پوست و پیری زودرس پوست نیاز به منابع سالم چربی دارد.

همچنین منبع غنی از مس می‌باشد؛ که به تولید پوست، رنگ‌دانه مو یا ملانین و تشکیل کلاژن کمک می‌کند. کلاژن به خاصیت کشسانی پوست و مقاومت پوست در برابر پیری کمک می‌نماید.

 این آجیل دارای خواص بی‌نظیری برای سلامتی می‌باشد. البته به‌طورکلی آجیل‌ها دارای خواص فوق‌العاده‌ای برای سلامتی بدن هستند. انجمن قلب آمریکا به دلیل تأثیرات مثبت آجیل روی کاهش بیماری‌های قلبی، مصرف آجیل در رژیم غذایی را توصیه کرده است. همچنین آجیل‌هایی مانند بادام هندی می‌توانند از طریق تأثیر بر هضم غذا، برای معده نیز فوایدی داشته باشند. بادام هندی یک منبع غذایی سالم از آهن و منیزیم می‌باشد. قند کمی داشته و گزینه مناسبی برای میان وعده به‌حساب می‌آید.

 

خواص بادام هندی برای معده و محتوای آنتی‌اکسیدانی آن

بادام هندی، مانند سایر آجیل‌ها، منبع خوبی از آنتی‌اکسیدان‌ها است. این مواد از بدن در برابر آسیب سلولی ناشی از رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کنند. آنتی‌اکسیدان‌های موجود در بادام هندی می‌توانند محافظی در پوشش داخلی معده ایجاد کنند. پژوهشی در سال ۲۰۱۰ توسط دانشگاه فدرال سئارا در برزیل انجام شد. این مطالعه به بررسی اثر بادام هندی روی معده آسیب‌دیده موش‌ها پرداخت. پژوهش‌گران دریافتند که مصرف بادام هندی آسیب معده ناشی از الکل را کاهش می‌دهد. علاوه‌بر خواص بادام هندی برای معده، این آجیل از تغییرات مضر در ترکیب شیمیایی بدن که ناشی از مصرف الکل است جلوگیری می‌کند.

 

خواص بادام هندی برای قند خون

مصرف بادام هندی می‌تواند تأثیر مثبتی روی قند خون داشته باشد. هنگامی که نشاسته و قند مصرف می‌کنید، گلوکز وارد جریان خون می‌شود. این گلوکز سبب ترشح انسولین در بدن گشته و سطح طبیعی قند خون را حفظ می‌کند. قند اضافی در عضلات و کبد ذخیره می‌شود. دیابت به شرایطی گفته می‌شود که در آن بدن نمی‌تواند قند خون را به درستی سازمان‌دهی کند. تأثیر بادام هندی روی قند خون می‌تواند مثبت باشد. مطالعه‌ای که توسط دانشگاه مونترئال در سال ۲۰۱۰ انجام شد نشان داد که بادام هندی جذب گلوکز را در موش‌ها افزایش می‌دهد. این یافته‌ها به این معنا است که بادام هندی می‌تواند مکمل انسولین بوده و نویدبخش نوعی درمان دیابت باشد.

 

مصرف بادام هندی

به دلیل کالری بالای بادام هندی، شاید تصور کنید که مصرف آن منجر به اضافه وزن می‌شود. خوشحال باشید! مصرف بادام هندی آن‌قدرها هم که تصور می‌کنید منجر به اضافه وزن نمی‌شود. مطالعه‌ای که در سال ۲۰۰۷ توسط دانشگاه ناوارا در اسپانیا انجام شد نشان داد، در شرکت‌کنندگانی که هفته‌ای دو بار آجیل مصرف می‌کنند، خطر افزایش وزن کاهش می‌یابد. احساس سیری ناشی از چربی و پروتئین آجیل می‌تواند سبب افزایش احساس سیری شده و از پرخوری جلوگیری کند.

 

بادام هندی چیست و چه خواصی دارد؟

نخستین بار این میوه مقوی و مغذی در برزیل کشت‌شده است. حوالی سال‌های ۱۵۶۰ تا ۱۵۶۵ میلادی ساکنان پرتغالی آنجا آن را به قسمت‌هایی از هندوستان بردند. این آجیل از هندوستان به سمت جنوب شرق آسیا گسترش یافت و پس از مدت‌ها راه خود را به آمریکا و آفریقا باز کرد.

در حال حاضر درخت بادام هندی، به‌طور گسترده‌ای در مناطق استوایی جهان به‌ویژه قسمت‌هایی از هند، نیجریه، ویتنام، ساحل آج و اندونزی کشت می‌شود. نام انگلیسی این آجیل Cashew است و از Caju که در زبان پرتغالی به معنی آجیل خودرو است مشتق می‌شود.

این آجیل شبیه به میوه آلویی شکلی است که در انتهای میوه‌ای به شکل سیب رشد می‌کند. این میوه‌ها ابتدا روی درخت روییده و سپس رشد کرده و به شکل سیب درمی‌آیند. خود میوه سیبی‌شکل طعم تند و پوست نازکی دارد و معمولاً پس از چیدن خورده نمی‌شود. البته در برخی نقاط جهان نظیر برزیل و مناطقی از آفریقا، این میوه سیبی‌شکل به‌عنوان خوراکی شفابخش به‌حساب آمده و از آن به‌عنوان نوعی درمان طبیعی مانند مبارزه با باکتری‌ها استفاده می‌شود.

بادوم هندی طعم بسیار خوب و دل‌چسبی داشته و سرشار از مواد مغذی است. این آجیل در ایران کشت نمی‌شود و کاملاً وارداتی به‌حساب می‌آید. یکی از آیتم‌های مربوط به دسته‌بندی این آجیل سایز آن است. مثلاً بادام هندی ۲۴۰ به این معناست که در هر پوند آن ۲۴۰ عدد بادام هندی وجود دارد. اندازه‌های دیگر آن ۱۸۰ و ۳۶۰ است. ناگفته پیداست که مانند انس پسته که هرچه کمتر باشد پسته گرانتر است، هرچه این عدد کمتر باشد، قیمت بادام هندی بالاتر می‌باشد. انواع بادام هندی‌های موجود در ایران سایز ۲۴۰ و ۳۶۰ است. بادوم هندی ۱۸۰ به ندرت موجود بوده و بسیار نیز گران می‌باشد.

آیا بادام هندی خام سمی است؟

 انتخاب دیگرتان هم بادام هندی معمولی بوداده و خشک باشد. گرفتن پوست نازک روی آن و البته آجیل‌های دیگر، می‌تواند بیشتر آنتی‌اکسیدان‌های آن را از بین ببرد. این آسیب حتی بیشتر از بو دادن آن‌ها است. پوست سخت همه بادام هندی‌های موجود در بازار گرفته‌شده است؛ زیرا این پوست‌ها سمی محسوب شده و احتمال اینکه به باکتری نیز آغشته باشند وجود دارد.

از بادوم هندی یا سایر آجیل‌هایی که با روغن‌های گیاهی یا شکر و سایر افزودنی‌های مصنوعی پوشانده شده‌اند پرهیز کنید. البته معمولاً زمانی این اتفاق می‌افتد که آجیل‌های بسته‌بندی شده را خریداری می‌کنید. بنابراین برچسب آجیل‌های بسته‌بندی شده را به دقت بررسی کنید تا حاوی هیچ قند اضافه، نگهدارنده، روغن گیاهی هیدروژنه و مواد شیمیایی نباشد.

 

PicsArt_03-04-07.00.32

 

 

بادام هندی، پایدارتر از سایر آجیل‌ها محسوب می‌شود زیرا دارای مقادیر بالای اسید اولئیک است؛ اما بازهم بهتر است آن‌ها را در یک ظرف دربسته نگه‌داشته و دور از گرما ذخیره کنید تا تازگی خود را برای مدت طولانی‌تری حفظ کنند. بسیاری از مردم دوست دارند که آجیل‌ها، کره آجیل‌ها و آرد آجیل‌ها را برای حفظ مواد مغذی آن‌ها تا بیشترین حد ممکن، در یخچال نگه‌داری یا منجمد کنند.

در اینجا برخی از محصولاتی که با این محصول تهیه می‌شوند را برای اطلاع شما آورده‌ایم.

- آرد بادام هندی

با خشک‌کردن و آسیاب کردن بادام هندی می‌توانید آرد بادام هندی تهیه کنید. سعی کنید آن را با آرد نارگیل یا دیگر آردهای بدون گلوتن برای پخت مافین‌ها، پنکیک‌ها یا سایر خوراکی‌های مشابه ترکیب کنید.

- شیر بادام هندی

اگر از لاکتوز و لبنیات معمولی (پاستوریزه) پرهیز می‌کنید این آشامیدنی جایگزین مناسبی است. می‌توانید آن را جایگزین شیر بادام، شیر نارگیل یا شیرهای لبنی کنید. شیر بادام هندی کمی خامه‌ای‌تر از شیر بادام درختی بوده و فاقد شکر و لاکتوز است.

 

ینجا بخوانید:

همه آنچه که باید در مورد کیوی بدانید

 

 

برخی موارد استفاده از بادام هندی

بادام هندی شبیه به میوه آلویی شکلی است که در انتهای میوه‌ای به شکل سیب رشد می‌کند.

یکی از راه‌های افزایش خواص بادم هندی و کاهش مواد ضد مغذی آن (این مواد می‌تواند از جذب بعضی از مواد معدنی پس از خورده شدن جلوگیری کند)، این است که بادام هندی را یک‌شب در آب معمولی بخیسانید. همچنین می‌توانید جوانه آن را تهیه‌کرده تا مواد معدنی موجود در این آجیل را افزایش دهید.

راه‌های بی‌شماری برای افزودن این اجیل به وعده‌های غذایی وجود دارد؛ مصرف آن‌ها به‌عنوان یک میان وعده سالم، اضافه کردن آن‌ها به گرانولا یا جو پرک، مصرف کره آن با میوه، قرار دادن مقداری از آن‌ها در سالاد یا حتی تفت دادنشان در روغن داغ برخی از روش‌های مصرف بادام هندی هستند. نگه‌داری کره و آرد بادام هندی آماده در خانه و استفاده از آن در اسموتی‌ها، مالیدن آن روی محصولات پخته‌شده خانگی بدون گلوتن یا استفاده از آن به‌جای آرد گندم و سایر آردهای تصفیه‌شده یکی از روش‌های استفاده بیشتر از آن است.

برخلاف بسیاری از آجیل‌ها، بادوم هندی حاوی مقادیر مناسبی نشاسته است و این یکی از دلایلی است که از آن‌ها به‌عنوان غلیظ کننده عالی در شیر یا سس‌های خامه استفاده می‌شود؛ به‌ویژه هنگامی‌که پیش از استفاده خیسانده شده باشند. به همین دلیل است که از این میوه آجیلی در سراسر جهان برای غلیظ کردن سوپ، خورش گوشت و در تهیه دسر استفاده می‌شود.

 

مقدار مصرف بادام هندی در روز

استفان ساسوس (Stefani Sassos) متخصص تغذیه در انستیتو Good Housekeeping در خصوص مقدار مصرف بادام هندی در روز می‌گوید: “یک وعده ۱ اونسی (حدود ۱/۴ فنجان) در روز مقدار مناسبی برای مصرف بادام هندی به حساب می‌آید. با این مقدار مصرف می‌توانید از تمام مزایای بادام هندی برای سلامتی بهره‌مند شوید”.(۱) توجه کنید که این مقدار بادام هندی دارای ۱۹۶ کیلوکالری انرژی است. این مقدار کالری مقدار زیادی به حساب آمده و درصورت مصرف بیش از حد می‌تواند منجر به اضافه وزن گردد. درصورتی که تصمیم دارید برای کاهش وزن از بادام هندی استفاده کنید بهتر است دو نکته را به‌خاطر بسپارید. نخست این‌که بهتر است بادام هندی را دقابقی پیش از غذا میل کنید تا میل کمتری به غذا داشته باشید. دوم این‌که حتما باید از یک رژیم غذایی کم کالری استفاده کنید.

 

 

آلرژی به بادام هندی

بادام هندی و سایر آجیل‌های درختی می‌توانند به‌طور بالقوه باعث مشکلات یا واکنش‌های حساسیتی در بعضی افراد شوند. بعضی‌اوقات واکنش‌های حساسیتی به آجیل می‌تواند حتی کشنده نیز باشد. البته اکثر افراد هیچ آلرژی شناخته‌شده‌ای نسبت به آجیل ندارند و هیچ‌گونه واکنش منفی را در خوردن بادام هندی تجربه نمی‌کنند. اگر به آجیلی حساسیت دارید تا وقتی‌که واکنش به همه انواع دیگر آجیل را تست نکرده‌اید از خوردن بادام هندی و آجیل‌های دیگر پرهیز کنید؛ زیرا آلرژی به یک نوع آجیل معمولاً به این معنی است که در هنگام خوردن سایر آجیل‌ها نیز ممکن است واکنش‌های منفی رخ دهد.

اگر کسی در حال حاضر از مشکل سنگ کلیه رنج می‌برد؛ ممکن است لازم باشد از خوردن بادام هندی اجتناب نموده یا با دقت مصرف آجیل خود را پایش کند؛ زیرا بادام هندی به‌طور طبیعی حاوی اگزالات های قابل‌حل در معده و روده بوده که می‌توانند مشکلات کلیوی را بدتر نمایند.

خواص بادام هندی در بارداری

بادام هندی چه خواصی دارد؟ ما در این مطلب از فروشگاه هفت مغز توضیحات کاملی در رابطه با مزایای بادوم هندی برای سلامت پوست، پیش‌گیری از سنگ صفرا، پیشگیری از سرطان کولون، پروستات و کبد و… را بررسی کردیم. به دلیل واکنش‌های احتمالی پیش بینی نشده از مصرف ناگهانی بادام هندی توسط کودکان و البته هر آجیل یا خوراکی آلرژی زای دیگر جلوگیری کنید. اگر در دوران بارداری وزنگیری خوبی ندارید، بادام هندی انتخاب خوبی است. هر ۳۰ گرم بادوم هندی ۱۲/۴۳ گرم چربی دارد که بیشتر آن چربی غیر اشباع و مابقی آن چربی اشباع است. نکته قابل توجه درباره فواید بادام هندی، اینکه یک ماده غذایی مغذی برای کسانی است که قبل از بارداری دچار کمبود وزن هستند زیرا کربوهیدرات و چربی بالایی دارد. البته در مصرف آن زیاده روی نکنید، زیرا کالری بالایی دارد و ممکن است برای شما مشکلاتی ایجاد کند.

در زمان بارداری، در مورد مصرف مواد غذایی توصیه‌های زیادی به شما می‌شود. احتمالا از به‌خاطر سپردن این‌همه اطلاعات کلافه خواهید شد! پیش از خوردن هر چیزی، به این فکر خواهید کرد که آیا مصرف این خوراکی در دوران بارداری بی خطر است یا نه و این نگرانی ادامه خواهد داشت. غذاهایی هستند که باید در دوران بارداری از آن‌ها اجتناب کرد، با این‌حال غذاهای زیادی هم وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید! به غیر از خوردن غلات، سبزی‌ها و میوه‌ها، می توانید میوه‌های خشک و آجیل‌ها را نیز مصرف کنید. در این مقاله درباره خوردن بادام هندی در دوران بارداری توضیحاتی خواهیم داد. بادام هندی مغذی و خوشمزه است؛ ولی آیا مصرف بادام هندی برای خانم‌های باردار بی خطر است؟

آیا خوردن بادام هندی در دوران بارداری بی خطر است؟

بله! به شرط رعایت احتیاط لازم مصرف بادام هندی در دوران بارداری بی‌خطر می‌باشد. مقاومت در برابر عطر و طعم بادام هندی بسیار دشوار است. بادام هندی ترکیبی عالی از مواد مغذی داشته و طعم بی‌مانند آن تقریبا همه را به خود جذب می‌کند. اگر در زمان بارداری در حین مصرف بادام هندی چند اقدام احتیاطی انجام دهید، می توانید بدون نگرانی از عوارض جانبی مصرف بادام هندی، این آجیل‌های مغذی را با خیالی راحت مصرف کنید. برای رشد سالم کودک، یک زن باردار نیاز به جذب بیشتر کلسیم، ویتامین‌ها، روی، پروتئین، کربوهیدرات‌ها، فیبر و آهن دارد. بادام هندی می‌تواند تمام این مواد مغذی لازم را برای یک زن باردار فراهم کند. اگر در مصرف بادام هندی اعتدال را رعایت کنید به مشکلی بر نخواهید خورد.

بادام هندی قرص‌های ویتامین طبیعی موجود در طبیعت به‌حساب می‌آیند. هر اونس (۲۸ گرم) بادام هندی حاوی ۹ گرم کربوهیدرات، ۴.۳ گرم پروتئین و ۱۳ گرم چربی است. در این‌جا به چند مورد از خواص بادام هندی در دوران بارداری اشاره می‌کنیم؛

 • بادام هندی دارای تمام ویتامین‌های لازم برای رشد و نمو کودک می‌باشد و میان وعده‌ه‌ای ایده‌آل در دوران بارداری است.
 • خواص ضد باکتریایی بادام هندی می‌تواند به مبارزه با عفونت‌ها کمک کند.
 • بارداری برای بسیاری از خانم‌ها دوران سختی است، مصرف بادام هندی می‌تواند انرژی لازم را برای یک زن باردار به‌سرعت تأمین کند.
 • محتوای بالای فیبر بادام هندی می‌تواند به مبارزه با یبوست و اسهال کمک نماید.
 • هر اونس بادام هندی حاوی ۱.۷ میلی‌گرم آهن است. از این رو بادام هندی می‌تواند یکی از غذاهای غنی از آهن باشد. این آجیل می‌تواند به همراه سایر مواد خوراکی مقدار ۲۷ میلی‌گرم نیاز روزانه بدن به آهن را تأمین نماید. زنان باردار بیشتر در معرض خطر کم‌خونی فقر آهن قرار دارند. آنان در طول دوران بارداری به آهن بیشتری نیاز دارند. این نیاز به آهن بیشتر می‌تواند با گنجاندن بادام هندی در رژیم غذایی زنان باردار تأمین شود. بادام هندی می‌تواند به مبارزه با کم خونی ناشی از فقر آهن کمک نماید.
 • بادام هندی منبعی غنی از منیزیم است و همراه با کلسیم سبب سلامت استخوان می‌شود. بادام هندی سبب تسکین اسپاسم عضلات، فشار خون بالا، خستگی و میگرن می‌گردد.
 • یک اونس بادام هندی حاوی ۹.۸ میکروگرم ویتامین K است. زنان باردار روزانه به ۹۰ میکروگرم از این ویتامین حیاتی نیاز دارند تا اطمینان حاصل کنند که درگیر خونریزی بیش از حد نمی‌شوند.
 • در صورت مصرف بادام هندی در دوران بارداری، رشد سلول‌های خونی جنین تسریع می‌شود. زیرا یک اونس بادام هندی حاوی ۰.۶ میلی گرم مس بوده و می‌تواند بخشی از نیاز زنان باردار به هر گرم مس را برطرف نماید.
 • بادام هندی ویتامین‌های ضروری و سایر مواد مغذی مورد نیاز کودک را در مرحله رشد تأمین می‌نماید.
 • بادام هندی برای جلوگیری از پوسیدگی لثه و دندان در دوران بارداری مفید است.
 • گنجاندن بادام هندی در رژیم بارداری ممکن است به حفظ سطح پروفیل چربی، به‌ویژه اگر مستعد دیابت بارداری باشید، کمک کند.

روش‌هایی برای مصرف بادام هندی در دوران بارداری

خوردن آجیل بادام هندی در دوران بارداری می‌تواند به نیازهای غذایی روزانه کمک کند. در این‌جا چند روش ساده برای گنجاندن آن‌ها در در رژیم بارداری را برای شما می‌آوریم؛

 • یک روش ایده آل برای مصرف بادام هندی مخلوط کردن آن با سایر میوه‌های خشک و تهیه یک میان وعده عالی است.
 • می توان بادام هندی را با مخلوط کن له کرده و کره بادام هندی درست کنید. می‌توان این کره را به همراه میوه‌ها و سبزی‌ها مصرف نمود.
 • می توانید بادام هندی را به همراه شکلات‌ها و دسرها استفاده کنید.
 • می‌توانید بادام هندی را به پنکیک صبحانه خود اضافه نمایید.

اگرچه بادام هندی دارای مواد مغذی فراوانی است، مصرف زیاد آن در برخی خانم‌ها سبب مشکلاتی می‌شود. اضافه وزن یکی از آن‌ها است، زیرا مقدار کالری بادام هندی بسیار زیاد است. اگر بیش از حد طبیعی بادام هندی مصرف شود، زن باردار می‌تواند با مشکل کلیه و مثانه مواجه شود. زیرا بادام هندی حاوی اگزالات است و می‌تواند در مایعات بدن شما متمرکز شده و عوارض بارداری را تحریک نماید.

 

موارد احتیاطی که هنگام خوردن بادام هندی باید رعایت شود

در اینجا موارد احتیاطی وجود دارد که باید هنگام مصرف بادام هندی در دوران بارداری رعایت شوند.

 • اطمینان حاصل کنید که بادام هندی خام است و در آن ادویه‌های تند به‌کار نرفته است. بادام هندی نمکی مقادیر زیادی سدیم در خود دارد و در دوران بارداری باید از مصرف مقدادیر زیاد آن اجتناب شود.
 • توصیه می شود روزانه بیش از یک اونس (۲۸ گرم) بادام هندی در طول دوران بارداری مصرف نکنید، زیرا سبب ایجاد مشکلاتی می‌شود.
 • در صورت حساسیت به بادام هندی از مصرف آن خودداری کنید. علائم آلرژی به بادام هندی می‌تواند شامل عطسه، سرفه، بثورات پوستی، التهاب پوست و سوء هاضمه باشد.
 • پیش از مصرف بادام هندی در دوران بارداری با پزشک خود مشورت کنید.

 

خواص بادام هندی در طب سنتی

بادام هندی برخلاف نام خود متعلق به کشور هند نیست و محصول کشور برزیل است. بادام هندی یک درخت گرمسیری است و همانند درخت‌های پرتقال و دارچین همیشه سبز است. بادام هندی یکی از پرمصرف ترین و محبوب‌ترین آجیل‌ها و تنقلات در سراسر دنیا است. بادام هندی یا کاشو که نام علمی آن Anacardium occidentale در اصل متعلق به سواحل شمال شرقی برزیل است اما به طور گسترده در مناطق گرمسیری مانند هندوستان، سریلانکا، کنیا و تانزانیا کشت می‌شود. بادام هندی حاوی مواد مغذی فراوانی است و خواص و فواید بسیاری دارد. یکی از مهم ترین خواص بادام هندی، خواص بادام هندی برای معده است که در ادامه به آن می‌پردازیم. در این مطلب از غفاری دایت که در رابطه با خواص بادام هندی برای معده است به بررسی مواردی مانند خواص بادام هندی در طب سنتی، خواص بادام هندی برای معده، خواص بادام هندی برای لاغری، بادام هندی خام سمی است، مقدار مصرف بادام هندی در روز و در نهایت مضرات بادام هندی می‌پردازیم.

متخصصان طب سنتی بر این باورند که بادام هندی طبیعتی گرم و خشک دارد. مصطکی، عسل و ربوب ترش مصلح‌هایی هستند که طب سنتی برای بادام هندی در نظر می‌گیرد. بادام هندی خواص و فواید بسیاری برای بدن دارد. بادام هندی سرشار از پروتئین و مواد معدنی مانند مس، کلسیم، منیزیم، ‌آهن، فسفر، پتاسیم و روی است.  بادام هندی حاوی روی است و به همین دلیل می‌تواند موجب تقویت مو و افزایش رشد مو شده و از ریزش مو و سفیدی مو جلوگیری کند. از دیگر خواص بادام هندی می‌توان به مواردی مانند جلوگیری از چین و چروک شدن پوست، جلوگیری از سرطان، حفظ سلامت لثه و دندان، افزایش انرژی بدن، درمان کم خونی در کودکان، ایجاد خواب منظم در زنان یائسه، درمان کبد چرب، پیشگیری و درمان یبوست، درمان جوش صورت و آکنه، تشکیل گلبول‌های قرمز خون و درمان کم خونی، باروری مردان ، تنظیم فشار خون، پیشگیری از بیماری‌های قلبی در زنان باردار و کاهش وزن و لاغری اشاره کرد.

 

چاقی صورت

اگر از لاغری رنج می برید و می خواهید وزن اضافه کنید توصیه ما به شما استفاده از بادام هندی می باشد. بادام هندی دارای کالری بسیار مناسبی می باشد و مصرف آن در یک رژیم غذایی سالم می تواند علاوه بر اضافه وزن باعث چاقی صورت و زیبایی بیشتر آن شود.

 

مفید برای دیابت

بادام هندی یکی از آجیل هایی محسوب می شود که علاوه بر اینکه می تواند باعث کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع دوم شود، به دلیل وجود کلسترول و قند بسیار پایین می تواند تا حدودی به کاهش سطح خون و کمک به بهبود دیابت نیز مفید باشد.

 

کاهش چین و چروک پوست

بادام هندی به دلیل اینکه حاوی مقادیر مناسبی از آهن و مس می باشد می تواند به سلامت پوست کمک کند. علاوه بر اینکه مصرف بادام هندی باعث می شود چین و چروک های پوست کاهش یافته و از پیری زودرس پوست جلوگیری شود.

 

مفید برای کودکان

یکی از دلایل مهمی که توصیه می شود کودکان از بادام هندی استفاده کنند وجود پروتئین های طبیعی این میوه می باشد. اگر می خواهید کودکان شما دارای استخوان های قوی و محکم تری باشند حتما بادام هندی را در رژیم غذایی شان قرار دهید.

 

کاهش فشار خون بالا

اگر از فشار خون بالا رنج می برید توصیه می شود با مشورت پزشک بادام هندی را به رژیم غذایی خود بیافزایید. بادام هندی علاوه بر اینکه به عنوان یک دیورتیک طبیعی محسوب می شود، حاوی مقادیر غنی از پتاسیم و منیزیم می باشد که به کاهش فشار خون بالا کمک می کنند.

 

درمان چربی خون

نتیجه تحقیقان نشان داده است که بادام هندی دارای مقادیر غنی از چربی های غیر اشباع، پتاسیم، فیبر رژیمی و منیزیم می باشد و به همین دلیل شما می توانید با مصرف بادام هندی در یک رژیم غذایی سالم علاوه بر درمان چربی خون، کلسترول بالای خون را نیز کاهش دهید.

 

قوای جنسی مردان

برخی پزشکان متعقدند که مصرف بادام هندی می تواند به درمان ناباروری در مردان کمک کند. آنها بر این بارو هستند که مصرف روزانه بادام هندی می تواند باعث افزایش کیفیت اسپرم ها و همچنین افزایش تولید اسپرم شود که در نتیجه به افزایش باروری کمک می کند.

 

درمان کبد چرب

کبد چرب یکی از بیماری های شایع کبدی است که معمولا با افزایش وزن و مصرف مواد غذایی چرب، مشروبات الکی، فشار خون بالا و … به وجود می آید. این بیماری در نتیجه باعث کاهش وزن و اشتها و مشکلات بسیاری برای بدن می شود.

به طور کلی بیماری کبد چرب باعث مسموم شدن کبد می شود که در نتیجه باعث کاهش عملکرد صحیح کبد می شود. برای جلوگیری و درمان این بیماری باید از مواد غذایی طبیعی و دارای خاصیت سم زدایی استفاده شود.

بادام هندی به دلیل اینکه می تواند به سم زدایی بدن کمک کند، برای درمان و پیشگیری از ابتلا به کبد چرب بسیار مفید است. علاوه بر این مصرف بادام هندی در یک رژیم غذایی صحیح می تواند به پیشگیری از ابتلا به سنگ صفرا نیز کمک کند.

 

لاغری و کاهش وزن

بادام هندی همانطور که می دانید دارای چربی و کالری بالایی می باشد و به همین دلیل خیلی از افراد تصور می کنند که بادام هندی برای افزایش وزن مفید است. اما جالب است بدانید که از بادام هندی برای کاهش وزن هم استفاده می شود.

اولین نکته که در مورد بادام هندی باید بدانیم این است که چربی های موجود در این میوه از چربی های مفید محسوب می شوند و به همین دلیل باعث افزایش وزن نمی شود. البته نکته مهم در مورد مصرف بادام هندی این است که درست مصرف شود.

اگر مصرف بادام هندی بدون برنامه باشد می تواند باعث افزایش وزن شود، ولی اگر در یک رژیم سالم غذایی قرار بگیرد علاوه بر این که به طور کلی به سلامت بدن کمک می کند، می تواند به کاهش وزن و لاغری نیز کمک کند.

مصرف بادام هندی می تواند باعث کاهش اشتها شود که به همین دلیل می تواند از پرخوری جلوگیری کند. از دیگر خاصیت های بادام هند برای سلامتی بدن می توان به افزایش سوخت و ساز بدن و سم زدایی سیستم گوارش اشاره کرد.

 

حساسیت و آلرژی

بادام هندی از میوه هایی محسبو می شود که ممکن است برخی افراد به مصرف خوراکی یا موضعی ان حساسیت داشته باشند. علائم اصلی حساسیت به بادام هندی سرفه های شدید، تنگی نفس و آبریزش بینی هستند و کسانی که به این میوه حساسیت دارند بهتر است از مصرف آن خودداری کنند.

در طب سنتی، در خصوص خواص و مزاج بادام هندی این گونه آمده است که:

 • طبیعت بادام هندی، در طب سنتی گرم و خشک است.
 • برای استخوان سازی ۵ عدد بادام هندی را در میان وعده صبح میل کنید.
 • حاوی چربی اشباع شده است که برای سلامت قلبی عروقی مفید است.
 • میزان بالای فیبر در بادام هندی، یبوست و اسهال را به خصوص در دوران بارداری کاهش می‌دهد

 

 

اینجا بخوانید:

سنگ کلیه و چگونگی مبارزه با آن

 

 

 • پتاسیم و منیزیم موجود در این آجیل برای درمان فشار خون بالا، کلسترول و چربی خون بسیار مفید است.
 • عنصر مس موجود در بادام هندی، باعث تقویت و افزایش رشد مو شده و از ریزش و سفید شدن آن‌ها جلوگیری می‌کند.
 •  سرشار از مس است و برای تولید انرژی و انعطاف پذیری بیشتر رگ های خونی، استخوان ها و مفصل ها ضروری است.
 • بادام هندی حاوی مقدار اندک قند و کلسترول مضر است که باعث می‌شود تا خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ کاهش پیدا کند.
 • درست مثل بادام، سطح قند خون شما را کنترل می کند. در یک تحقیق مشخص شد که سطح فعالیت آنتی اکسیدان های بادام هندی، پس از برشته شدن افزایش پیدا می کند!

مصلح

مصطکی، عسل و ربوب ترش مصلح های بادام هندی، بر مبنای طب سنتی اند.

 

دادن بادام هندی به نوزاد از چند ماهگی مجاز است؟

احتمالا می دانید که انواع مغزها یکی از مغذی ترین غذاهایی هستند که پس از مدتی باید با رعایت دستورالعمل ها به تغذیه کمکی دلبندتان اضافه کنید. درمیان مغزها بادام هندی یکی از پرکالری ترین آنها است که خصوصا برای نوزادانی که وزنگیری خوبی ندارند می تواند بسیار مفید باشد. در ادامه این مقاله به شما خواهیم گفت که دادن بادام هندی به نوزاد از چند ماهگی مجاز است و چگونه می توانید بادام هندی را به برنامه غذایی نوزاد اضافه کنید.

دادن بادام هندی به نوزاد از چند ماهگی مجاز است؟

بادام هندی و کره بادام هندی را می توان از حدود 9 ماهگی که نوزاد می تواند انواع دانه ها را به صورت پودر شده مصرف کند، وارد برنامه غذایی کودک کرد، به شرطی که آجیل کاملاً آسیاب شده و کره آن با ماست یا مایعی مانند شیر مادر یا شیرخشک رقیق شود و هنگام سرو مراقب باشید. بادام هندی به عنوان یک آجیل درختی طبقه بندی می شود، یک ماده حساسیت زای غذایی.

توجه: آجیل و دانه کامل یک خطر معمول خفگی است. اگر تصمیم دارید بادام هندی را برای کودک خود سرو کنید، مسئولیت اطمینان از غذا خوردن کودک در محیطی ایمن، در صندلی مناسب، تحت نظارت دقیق و اطمینان از اینکه فرزند شما برای جویدن و بلعیدن آن آمادگی دارد، به عهده شما است.

 

PicsArt_03-04-07.01.18

 

 

آیا دادن بادام هندی به نوزادان مفید است؟

بله! بادام هندی و کره بادام هندی منبع فوق العاده ای از چربی های امگا برای سیستم عصبی و رشد مغز، همچنین مس (برای جذب آهن ضروری)، منیزیم و اسیدهای آمینه برای رشد سلول است. مانند همه آجیل ها، بادام هندی منبع خوبی از چربی و آهن برای نوزادانی است که رژیم های گیاهی دارند. آنها همچنین یک ماده متنوع در پخت و پز هستند.

آیا دادن بادام هندی به نوزادان خطر خفگی به همراه دارد؟

بله، همانطور که همه آجیل ها اگر ریز خرد نشده باشند، خطر خفگی دارند.

چگونه دادن بادام هندی به نوزاد را شروع کنیم؟

برای معرفی بادام هندی به کودک خود، کره بادام هندی را خریداری (یا تهیه کنید) و آن را قبل از سرو با شیر مادر، شیر خشک یا ماست رقیق کنید. روش دیگر این است که شما می توانید آجیل کامل بادام هندی را در یک دستگاه غذاساز (یا با دست با هاون) خرد کرده و روی یک غذای دیگر مانند آووکادو، موز یا بلغور جو دوسر بپاشید.

آیا دادن بادام هندی به نوزاد حساسیت زا است؟

بله. بادام هندی دانه ای خوراکی است که به عنوان آجیل درختی، یک ماده حساسیت زای غذایی طبقه بندی می شود. خبر خوب این است که کمتر از 1 درصد از جمعیت آمریکا به آجیل های درختی حساسیت دارند. خبر بد این است که فقط 9 درصد از کودکانی که به آجیل درختان حساسیت دارند، آلرژی آنان در بزرگسالی از بین می رود. اگر کودک شما سابقه خانوادگی آلرژی دارد قبل از دادن بادام هندی در خانه، با متخصص آلرژی کودکان صحبت کنید.

برخی از آجیل ها و میوه های درختی دارای ساختار پروتئینی مشابه هستند، بنابراین اگر کودک شما به آجیل های درختی آلرژی داشته باشد، مراقب باشید. به عنوان مثال، بادام هندی، پسته و انبه از نظر گیاهشناسی با یکدیگر ارتباط دارند. اگر کودک شما به یکی از آنها حساسیت داشته باشد، احتمالاً مشکل با بقیه نیز وجود دارد.

چقدر بادام هندی به نوزاد بدهیم؟

برای معرفی بادام هندی به نوزاد، مقدار کمی (مانند یک هشتم قاشق چای خوری) مغز ریز خرد شده را در ماست ساده یا یک غلات گرم سرو کنید و از نزدیک او را تحت نظر داشته باشید. در غیر این صورت می توانید یک چهارم قاشق چایخوری کره بادام هندی را با شیر مادر، شیر خشک یا ماست (اگر قبلاً لبنیات را معرفی کرده اید) رقیق کرده و نیمی از آن را به کودک خود بدهید. اگر واکنشی مشاهده نشد، به مرور مقدار آن را بیشتر کنید و تا یک قاشق چای خوری افزایش دهید.

چگونه بادام هندی را برای نوزادانی که از شیر گرفته می شوند، تهیه کنیم؟

هر نوزادی طبق جدول زمانی خاص خود رشد می کند. پیشنهادات آماده سازی در زیر فقط برای اطلاع رسانی است و جایگزین توصیه های حرفه ای متخصصان پزشکی یا متخصص تغذیه و غذا خوردن کودکان نیست. توصیه های پزشکی حرفه ای را هرگز نادیده نگیرید و به دلیل آنچه در اینجا خوانده اید در جستجوی آن تأخیر نداشته باشید.

9 تا ۱۲ ماهگی: بادام هندی را با دستگاه غذاساز یا هاون ریز خرد کرده و روی غلات، ماست یا میوه گرم بپاشید. برای سرو کره بادام هندی، آن را با شیر مادر، شیر خشک، یا ماست مخلوط کنید. کرم بادام هندی روش دیگری برای معرفی مغزهای درختی به کودک است. کافی است بادام هندی ها را چند ساعت در آب خیس کنید تا نرم شوند (کمی له می شوند) و سپس آنها را در غذاساز ریخته و میکس کنید تا کاملا پوره شوند. کرم بادام هندی یا کره بادام هندی رقیق شده را در قاشق کودک بریزید و قاشق را به او بدهید یا آن را روی میز بگذارید تا خود او خوردن آن را تمرین کند.

۱۲ تا ۲۴ ماهگی: افزودن بادام هندی ریز خرد شده به غلات، میوه ها و ماست را ادامه دهید و کره بادام هندی را با دسر مخلوط کنید. این سن نیز سن خوبی برای معرفی کره بادام هندی روی نان تست است که نازک پخش می شود.

نکته: کره بادام هندی در هر دستورالعمل جایگزینی عالی برای کره بادام زمینی است.

 

دستور العمل مرغ با کرم نارگیل-بادام

مواد لازم:

• شیر نارگیل

• ران یا سینه های مرغ بدون پوست

• کره مغز بادام هندی

• ماست

1. یک قوطی شیر نارگیل را در ماهیتابه ای نچسب روی حرارت زیاد بریزید. به محض جوش آمدن، حرارت را تا حد متوسط کم کنید.

2. مرغ را به ماهیتابه اضافه کرده و روی آن را بپوشانید و بگذارید تا پخته شود. اگر تکه های مرغ خیلی کوچک باشند چند دقیقه طول می کشد و برای برش های ضخیم تر، بیشتر طول می کشد. مرغ را از ماهیتابه خارج کرده و شیر نارگیل را دور بریزید. مرغ پخته شده را روی تخته برش قرار دهید.

3. در حالی که مرغ در حال خنک شدن است، چند قاشق کره بادام هندی را با کمی ماست مخلوط کنید. اگر سس خیلی رقیق بود، کره بادام هندی بیشتری اضافه کنید و اگر سفت بود، ماست بیشتری اضافه کنید.

4. مرغ را به صورت نوار یا تکه های کوچک برش داده و با سس مخلوط کنید. در ظرفی سرو کنید که روی میز چسبیده باشد.

برای دادن بادام هندی به نوزاد و نیز سایر مغزها عجله نکنید، اگر نشانه هایی از حساسیت را مشاهده کردید حتما تا چند ماه دیگر صبر کنید. بیشتر آلرژی های غذایی پس از پایان یک سالگی برطرف خواهند شد.

 

بادام هندی و کره بادام هندی را می توان از حدود 9 ماهگی که نوزاد می تواند انواع دانه ها را به صورت پودر شده مصرف کند، وارد برنامه غذایی کودک کرد، به شرطی که آجیل کاملاً آسیاب شده و کره آن با ماست یا مایعی مانند شیر مادر یا شیرخشک رقیق شود و هنگام سرو مراقب باشید. بادام هندی به عنوان یک آجیل درختی طبقه بندی می شود- یک ماده حساسیت زای غذایی.

 

بله! بادام هندی و کره بادام هندی منبع فوق العاده ای از چربی های امگا برای سیستم عصبی و رشد مغز، همچنین مس (برای جذب آهن ضروری)، منیزیم و اسیدهای آمینه برای رشد سلول است. مانند همه آجیل ها، بادام هندی منبع خوبی از چربی و آهن برای نوزادانی است که رژیم های گیاهی دارند. آنها همچنین یک ماده متنوع در پخت و پز هستند.

چگونه دادن بادام هندی به نوزاد را شروع کنیم؟

برای معرفی بادام هندی به کودک خود، کره بادام هندی را خریداری (یا تهیه کنید) و آن را قبل از سرو با شیر مادر، شیر خشک یا ماست رقیق کنید. روش دیگر این است که شما می توانید آجیل کامل بادام هندی را در یک دستگاه غذاساز (یا با دست با هاون) خرد کرده و روی یک غذای دیگر مانند آووکادو، موز یا بلغور جو دوسر بپاشید.

 

آیا دادن بادام هندی به نوزاد حساسیت زا است؟

بله. بادام هندی دانه ای خوراکی است که به عنوان آجیل درختی، یک ماده حساسیت زای غذایی طبقه بندی می شود. خبر خوب این است که کمتر از 1 درصد از جمعیت آمریکا به آجیل های درختی حساسیت دارند. خبر بد این است که فقط 9 درصد از کودکانی که به آجیل درختان حساسیت دارند، آلرژی آنان در بزرگسالی از بین می رود. اگر کودک شما سابقه خانوادگی آلرژی دارد قبل از دادن بادام هندی در خانه، با متخصص آلرژی کودکان صحبت کنید.

 

مزایای خوردن بادام هندی در بارداری

بر اساس تحقیق اداره کشاورزی آمریکا حدود ۳۰ گرم بادام هندی حاوی:

 • ۱۵۷ کالری
 • ۸/۵۶ گرم کربوهیدرات
 • ۱/۶۸ گرم قند
 • ۰/۹ گرم فیبر
 • ۵/۱۷ گرم پروتئین
 • ۱۲/۴۳ گرم چربی
 • ۱۰ میلی گرم کلسیم
 • ۱/۸۹ میلی گرم آهن
 • ۸۳ میلی گرم منیزیم
 • ۱۶۸ میلی گرم فسفر
 • ۱۸۷ میلی گرم پتاسیم
 • ۳ میلی گرم سدیم
 • ۱/۶۴ میلی گرم روی

بادام هندی همچنین حاوی ویتامین های B، C و 7 میکروگرم فولات است. فولات موجود در آن از بروز نقایص لوله عصبی در جنین جلوگیری می کند.

حدود ۳۰ گرم بادام هندی ۱۸ عدد بادام هندی کامل است. بادام هندی سرشار از اسید چرب غیر اشباع و چربی غیر اشباع و منبع خوبی از پروتئین است.

 

بادام هندی می‌تواند به عنوان یک منبع انرژی مورد استفاده قرار گیرد

بادام هندی کالری بسیار زیادی دارد. شما می‌توانید از حدود ۳۰ گرم بادام هندی، معادل ۵۶/۸ (هشت ممیز پنجاه و شش) گرم کربوهیدرات دریافت کنید. این مقدار به ۱۵۷ کالری تبدیل می‌گردد. این باید به شما انرژی ببخشد و بر احساس خستگی و ضعف شما در دوران بارداری غلبه کند. فقط به یاد داشته باشید که فقط یک مشت بادام هندی هر از چندی برای شما کافی است و نباید در مصرف آن زیاده روی کنید.

 

بادام هندی به مادران باردار دچار کمبود وزن کمک می کند به وزن مناسب برسند

اگر در دوران بارداری وزنگیری خوبی ندارید، بادام هندی بخورید. هر ۳۰ گرم بادام هندی حاوی 43/12 گرم چربی است، که ۹ گرم آن اسید چرب غیر اشباع و مابقی چربی غیر اشباع است. به دلیل کربوهیدرات و چربی بالا، بادام هندی یک ماده غذایی مغذی و قوی برای کسانی است که قبل از بارداری دچار کمبود وزن هستند و یا افرادی که وزنشان در دوران بارداری به اندازه کافی اضافه نمی‌شود.

سعی کنید از مصرف بادام هندی شور اجتناب کنید. چون حاوی سدیم بالا است. به یاد داشته باشید، عدم وزن گیری مناسب و ایده‌آل در بارداری می‌تواند به این معنی باشد که نوزاد شما در هنگام تولد خیلی کوچک است. چنین نوزادانی برای شیر خوردن از سینه مادر دچار مشکل هستند و در خطر ابتلا به بیماری قرار دارند. برخی از آنها همچنین دچار تاخیر در رشد و تکامل هستند و به رشد متناسب با سن خود نمی‌رسند.

بنابراین اگر شاخص توده بدنی (عدد BMI) شما قبل از باردار شدن کمتر از 5/18 باشد، شما لاغر محسوب می‌شوید و باید در دوران بارداری حدود 5/12 تا ۱۸ کیلو گرم به وزنتان اضافه شود.

 

PicsArt_03-04-06.58.44

 

 

لازم نیست که برای دریافت کالری و مواد مغذی موجود در آن مقدار زیادی بادام هندی مصرف کنید، بلکه بادام هندی را به عنوان قسمتی از یک رژیم غذایی کامل برای افزایش وزن به طور پیوسته و دریافت بهتر مواد مغذی آن قرار دهید.

 

مضرات خوردن بادام هندی در بارداری

با زیاده روی به آسانی می‌توانید حساب کالری‌های دریافتی را از دست بدهید وقتی که مشغول خوردن یک کاسه پر از بادام هندی بو داده با مقداری کره روی آن هستید. برای تجسم و درک این مسئله، به مقادیر زیر توجه کنید:

 • یک قاشق غذاخوری کره با بادام هندی ۹۴ کالری دارد.
 • ۳۰ گرم بادام هندی خام بدون نمک دارای ۱۵۷ کالری است.
 • ۳۰ گرم بادام هندی بو داده با روغن، بدون نمک حاوی ۱۶۴ کالری است.

زمانی که وسوسه می‌شوید به اندازه دو نفر غذا بخورید، اکثر پزشکان به شما توصیه می‌کنند که مراقب اضافه وزن خود باشید. مقدار وزنی که باید اضافه کنید به عدد BMI قبل از بارداریتان بستگی دارد. وزن گیری ایده‌آل در دوران بارداری به عدد BMI قبل از بارداری بستگی دارد.

 • کم وزنی پیش از بارداری 5/12 تا ۱۸ کیلوگرم افزایش (ارقام با ممیز را چک کن)
 • وزن نرمال پیش از بارداری 5/11 تا ۱۶ کیلوگرم افزایش
 • اضافه وزن پیش از بارداری ۷ تا 5/11کیلوگرم افزایش
 • چاقی پیش از بارداری ۵ تا ۹ کیلوگرم افزایش

داشتن BMI پیش از بارداری 5/18 و 9/24 نرمال و طبیعی است؛ BMI بین ۲۵ و 9/29 اضافه وزن محسوب می‌شود؛ و BMI بالای ۳۰ چاقی به حساب می‌آید. اگر شما جزء دو گروه آخر هستید، باید مراقبت بیشتری نسبت به کالری‌های دریافتی خود اعمال کنید. افزایش وزن بیش از حد می‌تواند باعث شود نوزاد شما در هنگام تولد بسیار درشت باشد. این می‌تواند زایمان را دچار مشکل کرده و احتمال سزارین را افزایش دهد. ممکن است مشکلات مرتبط با زایمان نیز بروز کند، و حتی ممکن است کودک دچار چاقی مفرط شود.

اگر بیشتر از هفته‌ای نیم کیلو افزایش وزن داشته باشید، ممکن است نیاز داشته باشید که مراقب هر چیزی که می‌خورید باشید و ببینید آیا زیاده روی شما در خوردن، این مشکل را بوجود آورده است.

 

مصرف بیش از حد بادام هندی ممکن است کلسترول یا فشار خون را افزایش دهد.

اگر چه بیشتر چربی های موجود در بادام هندی، چربی غیر اشباع سالم هستند ولی همچنین مقداری چربی اشباع حدود ۲/۲ گرم به ازای هر ۳۰ گرم در آن وجود دارد. پس اگر شما مراقب مصرف چربی، خصوصا چربی های اشباع هستید، باید یک مراقبت ویژه در مورد مصرف بادام هندی داشته باشید، همچنین به خاطر داشته باشید که حتی چربی های غیر اشباع نیز باید به مقدار متعادل به مصرف برسند.

نگرانی دیگری که در مورد خوردن بادام هندی وجود دارد، وجود اُکزالات به مقدار زیاد در آن است. اما اگر با حفظ تعادل و محدودیت مصرف شوند و شما سابقه سنگ کلیه نداشته باشید، جای نگرانی نیست.

 

 

اینجا بخوانید:

خوراکی های ضد سرطان را بشناسید

 

 

مصرف چربی اشباع شده به مقدارزیاد می‌تواند کلسترول بدن وکلسترول لیپو پروتیئن یا ال دی ال را افزایش دهد.در نتیجه، می‌تواند ریسک بسته شدن شریان ها را افزایش دهد. حتی اگر شما مشکل قلبی عروقی یا کلسترول بالا نداشته باشید، متخصصین علم تغذیه شما را از مصرف چربی های اشباع، بیش از ۱۰ درصد کالری دریافتی روزانه منع می‌کنند.

این قوانین به ویژه در زمان بارداری باید رعایت شوند. حجم خون شما در دوران بارداری به منظور رفع نیاز اضافی به اکسیژن، افزایش می یابد. این امر ممکن است به این معنی باشد که بدن شما ممکن است در معرض فشار خون کمی بالاتر از حد معمول باشد.

اما اگر به علت رسوب در شریان ها، شما فشار خون داشته باشید. مصرف زیاد غذاهای چرب می‌تواند رگ های شما را بسیار تنگ تر و در نتیجه منجر به افزایش فشار خون در رگ ها شود، که مشکلاتی برای بارداری شما ایجاد می شود. حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد از بانوان در هنگام بارداری دارای فشار خون بالا می شوند و اگر به طور دقیق تحت نظارت نباشند ممکن است در هنگام بارداری و یا زایمان با مشکلات عدیده مواجه شوند.

 • ریسک ابتلا به مشکلات تنفسی در نوزاد، پیش و در حین بارداری
 • این مسّله می تواند بر رشد جنین تاثیر بگذارد                                                   
 • خطر افتادگی و جدا شدن جفت از رحم قبل از شروع زایمان

 

بادام هندی برای کسانی که دچار آلرژی به آجیل های درختی هستند، مشکل آفرین است.

درمورد واکنش های شدید آلژیک که بعضی افراد به بادام زمینی دارند هیاهوی بسیاری وجود دارد، اما آیا می دانستید که آلرژی به بادام هندی می تواند خیلی شدید تر باشد؟ کسانی که به آجیل های درختی حساسیت دارند، واکنش آنان می تواند حتی شدید تراز مصرف سایر آجیل های آلرژی زا مثل آلرژی بادام زمینی باشد.اگر پیش از بارداری بادام زمینی نخورده اید و یا اگر به آجیل ها و یا برخی مواد غذایی آلرژی دارید، در دوران بارداری اقدام به مصرف بادام هندی نکنید. اما اگر قبلا مصرف کرده اید و نسبت به آن واکنش آلرژیک نداشته اید، نباید از مصرف آن هراسی داشته باشید. محققان دریافته اند که بادام هندی در برخی از افراد واکنش های آلرژیک شدید ایجاد می کند. برطبق یک مطالعه مقایسه ای در کودکان مبتلا به آلرژی به بادام هندی و زمینی، کودکانی که به بادام هندی آلرژی دارند علائم قلبی عروقی بیشتری تجربه کردند و تنفس آن ها دچار خس خس بیشتری نسبت به کودکانی که به بادام زمینی آلرژی داشتند، بوده است، همچنین گزارشی مبنی بر استفاده بیشتر از تزریق ماهیچه ای آدرنالین که یک درمان اورژانسی برای آلرژی های شدید است، توسط گروهی که به  بادام هندی آلرژی داشتند، وجود دارد. در زیر به برخی از نشانه های واکنش آلرژیک به بادام هندی اشاره می شود:

 • دردهای شکمی
 • گرفتگی شکمی
 • تهوع
 • اسهال
 • اشکال در بلع
 • خارش دهان و گلو
 • خارش چشم
 • خارش پوست
 • آبریزش بینی یا گرفتگی بینی
 • تنفس مقطع
 • شوک آنافیلاکسی

شوک آنافیلاکسی می تواند مرگبار باشد و باید بلافاصله مورد توجه و رسیدگی قرار بگیرد تا از شوک شدن بدن جلوگیری شود. این ممکن است با علائم ذکر شده فوق شروع شده و به سرعت به ضعف تنفس، کاهش فشار خون و شوک منجر شود.

همه این علائم نه تنها آزار دهنده هستند بلکه می توانند برای شما و جنین تان خطرناک نیز باشند.

اگر شما مشکوک به آلرژی به بادام هندی هستید و می خواهید در دوران بارداری کاملا از بادام هندی به دور باشید، باید اطمینان حاصل کنید که به فراتر از مصرف آجیل به شکل ساده هم نگاه کنید. در اینجا چند ماده غذایی که دارای بادام هندی هستند ذکر می شوند:

 • آجیل مخلوط
 • میان وعده های مخلوط
 • سس پستو
 • غذاهای آسیایی
 • کره بادام
 • آب نبات آجیلی
 • بستنی
 • کیک ها
 • شکلات ها

 

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار