|
|
کدخبر: ۱۰۸۴۴۳

خرید و فروش خانه ۴۱ درصد کاهش یافت

دی امسال بیش از ۱۳۴ هزار معامله مسکن انجام شده که نسبت به دی پارسال بیش از ۶۱ هزار مورد کاهش یافته است.

به گزارشامیدبه نقل از ایسنا، دی امسال بیش از ۱۳۴ هزار معامله مسکن انجام شده که نسبت به دی پارسال بیش از ۶۱ هزار مورد کاهش یافته است.

از مجموع معاملات مسکن در دی امسال حدود ۸۳ هزار مورد مربوط به خرید و فروش بوده درصورتیکه سال گذشته حدود ۱۴۲ هزار قرارداد خرید و فروش خانه ثبت شده بود که کاهش ۵۹ هزار موردی را به همراه دارد.

درحالی که پیش‌بینی می‌شد با آغاز فصل زمستان درصدی از رکود بازارمسکنکاسته شود و معاملات رونق گیرد، کاهش چشمگیرمعاملات مسکندر دی‌ ماه نه‌تنها مهر تایید بر ادامه رکود بازار در سال جاری زد بلکه کاهش ۴۰۰۰ موردی خرید و فروش را نسبت به ماه قبلش ثبت کرد.

این درحالیست که پیش‌بینی‌ها مبنی بر رونق معاملات مسکن از پاییز و زمستان بود و به گفته رییس کمیسیون تخصصی املاک ایران باید یخ بازار مسکن در نیمه دوم امسال می‌شکست و تقاضای خرید و فروش بیشتر می‌شد اما تا کنون اینگونه نشده و مردم همچنان منتظر کاهش بیشتر قیمت‌ها هستند و هنوز عادت نکرده‌اند که زمان مناسب شدن قیمت، برای خرید آن کالا اقدام کنند بلکه طبق عادت دیرینه خود زمان افزایش قیمت و داغ بودن بازار یک محصول یا کالا به حجم تقاضا می‌افزایند و بر داغ‌تر شدن آن بازار و حبابی شدن قیمت‌ها می‌افزایند.

بر اساس آمار موجود از میزان قراردادهای منعقد شده مسکن در کل کشور، از ابتدای امسال هرچه قیمت‌ها با نزول بیشتری همراه شده معاملات نیز کمتر شده و بازار با رکود مواجه شده است که به زعم کارشناسان و دست‌اندرکاران مسکن سال رکود بازار پس از یکسال افزایش قیمت طبیعی است اما تجربه نشان داده طولانی شدن رکود بازار مسکن عاقبت خوشی ندارد و ممکن است افزایش مجدد قیمت‌ها را به همراه داشته باشد.

ارسال نظر