|
|
کدخبر: ۱۳۳۷

ماه مبارک رمضان فرصت مناسبی برای ترک برخی عادات غلط است.

به گزارشامیدنیوزبه نقل ازوب دا، مدیر گروه بهداشت محیط و حرفه ای گفت: همگان می دانند که مصرف سیگار برای سلامتی مضر است و نه تنها سلامت خود فرد بلکه سلامت اطرافیان فرد را نیز به مخاطره می اندازد.

مهندس نعمت الله معروفی افزود: ماه مبارک رمضان که ماه اطاعت از امر خداوند و مقاومت در مقابل وسوسه های شیطانی است، این فرصت را در اختیار افراد سیگاری قرار می دهد که مقدمه ترک دائم و یا حتی موقت سیگار را فراهم کنند.

وی بیان داشت: به دلیل طولانی بودن ساعات روزه داری و نسبتا " کوتاه بودن زمان صرف غذا در طول شبانه روز، لازم است که برای وعده های سحر و افطار به سهل الهضم و یا کند هضم بودن غذا دقت کنیم و استفاده از غذاهای سهل الهضم در افطار توصیه می شود.

وی گفت: رژیم غذایی باید به نسبت مناسبی از همه گروه های میوه ها، سبزی ها، گوشت، مرغ، ماهی، نان، غلات و لبنیات باشد، غذاهای سرخ کردنی برای سلامتی مضر است و مصرف آن ها باید محدود شود زیرا مصرف این غذاها باعثسوء هاضمه، سوزش معده و افزایش وزن می شود.

مدیر گروه بهداشت محیط و حرفه ای مرکز بهداشت نیشابور توصیه کرد: در ماه مبارک رمضان از غذاهای حاوی فیبر شامل انواع میوه و سبزی، نان تهیه شده از گندم کامل(سنگک)، غلات و دانه ها، نخود سبز و پخته، کدو مسمایی، بلغور، اسفناج و سایر گیاهان مثل برگ چغندر(غنی از آهن)، میوه های با پوست، میوه های خشک مخصوصا " گلابی، آلو، انجیر و بادام بیشتر استفاده شود.

وی گفت: از کشک های پاستوریزه استفاده کنید در غیر اینصورت به خاطر بیماری بوتولیسم که بسیار کشنده است حتماً آنرا به مدّت ۵ دقیقه خوب بجوشانید.

معروفی خاطرنشان کرد: زولبیا وبامیه را از مراکز بهداشتی تهیه کنید تا خطر اضافه کردن رنگ و همچنین استفاده از روغن های سوخته در تهیه آن را کم کنید و همچنین از روغن مناسب جهت پخت و پز غذا استفاده کنید در ضمن توجّه داشته باشید که از مصرف روغنی که بوی بد یا رنگ تغییر یافته دارد خودداری شود.

ارسال نظر