|
|
کدخبر: ۱۴۳۹

معاون طب سنتی وزیر بهداشت با اشاره به اینکه عرق کاسنی بهترین نوشیدنی برای رفع تشنگی در زمان غذای سحری برای روزه‌داران به حساب می‌آید، گفت: روزه‌داران از نوشیدن چای در زمان سحر به دلیل کاهش آب بدن آنان در طول روز به جد خودداری کنند.

به گزارشامیدنیوزبه نقل از تسنیم، محمود خدادوست در تشریح فواید روزه‌داری و همچنین روش صحیح تغذیه در این ایام اظهارداشت: یکی از مقولات مهم در زمان تغذیه سحر آن است که روزه‌داران به جای آب می‌توانند جهت رفع تشنگی در طول روز از نوشیدنی کاسنی استفاده کنند که بسیار می‌تواند در رفع تشنگی آنان در طول روز موثر واقع شود.

نوشیدن چای در سحر آب بدن روزه داران را در طول روز می‌کاهد

وی در تشریح نوشیدن چای در زمان سحری افزود: چای یک ماده ادرار‌آور است و اگر افراد در زمان سحری چای پر رنگ بنوشند مجبور می‌شوند در طول روز مکرراً به سرویس بهداشتی بروند و تخلیه ادرار باعثکم شدن آب بدن آنان می‌شود بنابراین توصیه می‌شود چای در زمان سحر نوشیده نشود و حتی‌المقدور کسانی که می‌خواهند چای بنوشند چای بسیار کم‌رنگ میل کنند.

معاون طب سنتی وزیر بهداشت در زمینه قواعد مصرف غذاهای سحر برای روزه‌داران بیان داشت: روزه‌داران باید در تمام سحر غذاهایی را میل کنند که بیشترین کالری را داشته باشد و انرژی مورد نیاز آنان را در طول روز برای آنها فراهم کند که می‌تواند این غذاها از جمله موادغذایی گوشتی، کربوهیدرات و نشاسته را در برگیرد.

غذای پرچرب در سحر ممنوع

وی در پاسخ به این پرسش که برخی عنوان می‌کنند که در زمان سحر می‌توان غذاهای پر چرب میل کرد، افزود: خیر، به هیچ وجه این مسئله صحیح نیست چون می‌تواند بشدت افراد را در طول روز از بابت تشنگی دچار مشکل کند.

در زمان سحر به هیچ عنوان سبزی مصرف نشود

خدادوست در تشریح مواد غذایی که باعثتشنگی و همچنین رفع تشنگی روزه‌داران در طول روز می‌شود، گفت: روزه‌داران باید دقت داشته باشند که در زمان سحر به هیچ عنوان سبزی میل نکنند و به جای آب نیز از عرق کاسنی استفاده کنند و کسانی که بسیار تشنه می‌شوند و عطش زیادی دارند می‌توانند تخم خرفه را در داخل ظرفی بریزند و برای چند بار دوغ بر روی این تخمه خرفه‌ها ریخته تا این دوغ‌ها جذب تخمه خرفه شود و در نهایت می‌توانند بعد از مدتی که از جذب این فرآیند گذشت این تخمه خرفه‌ها را به اندازه یک قاشق مرباخوری با غذا میل کنند که بسیار در رفع تشنگی آنها موثر است.

وی خاطرنشان کرد: روزه‌داران باید دقت کنند همانطور که افطار میل می‌کنند باید زمان مصرف شام آنان نیز تا زمان خواب ۲ تا ۳ ساعت فاصله داشته باشد و در زمان سحر نیز پس از میل کردن غذا دیگر نباید بخوابند. زیرا هضم غذا دچار مشکل می‌شود و می‌توانند این زمان را به مناجات و مطالعه بپردازند و در صورتی که فرصتی برای خوابیدن آنان فراهم شد به هیچ عنوان پس از خوردن غذای سحری بر روی شکم نخوابند که مضرات خاص خود را دارد.

ارسال نظر