|
|
کدخبر: ۱۴۵۷۷۲

در پی انتشار خبر مرگ ۱۵ معلول در مرکز نگهداری نارمک انجام شد

خبرگزاری تسنیم: نشست اعضای فراکسیون دفاع از حقوق معلولان با مسئولان سازمان بهزیستی در پی انتشار خبر مرگ ۱۵ معلول، در محل مرکز نگهداری معلولان نارمک انجام شد.

به گزارش خبرنگار اجتماعیخبرگزاری تسنیم، در پی انتشار خبر مرگ ۱۵ کودک معلول در مرکز نگهداری معلولان نارمک، فاطمه آلیا، قاسم جعفری و سلطانی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و اعضای فراکسیون دفاع از حقوق معلولان با همایون هاشمی رئیس سازمان بهزیستی، یحیی سخنگویی معاون امور توانبخشی سازمان و برخی دیگر از مسئولان این سازمان نشستی را در محل این مرکز واقع در نارمک برگزار کردند.

در این نشست همایون هاشمی رئیس سازمان بهزیستی کشور اظهار داشت: ما سعی کردیم حضورمان را در رسانه ها زیاد کنیم و از همه استمداد می طلبیم و خوشحالیم که یکی از نتایج آن رشد ۶۰۰ درصدی مشارکت مردمی است و اینکه ۹۵ درصد فعالیت های مددکاری توسط کمک های مردمی انجام می شود. اینجا همه با دل کار می کنند و خوشبختانه آسایش نسبی در حوزه خدمات رفاهی و معلولان ایجاد شده است.

همچنین یحیی سخنگویی معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی نیز گفت: در مورد معلولان ما یاد گرفتیم و یاد می دهیم که به توانمندی آنها توجه شود و الآن می خواهیم در جامعه القاءکنیم که به آنچه انجام می شود توجه کنیم نه یک اتفاق نادر.

وی ادامه داد: در حال حاضر بیش از ۱۱ میلیون معلول در جامعه ما وجود دارند که سه درصد آنها معلولان خیلی شدید و شدید هستند که با مشکلات حرکتی، جسمی، ذهنی، قلبی، تنفسی و… مواجهند، ضمن اینکه ۲۰ هزار بیمار روانی در مراکز ما نگهداری می شوند که اگر رها شوند آسایش از سطح شهر گرفته می شود.

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی افزود: با نگهداری معلولان ۱۰۰ هزار خانواده در آرامش نسبی به سر می برند، خانواده هایی که اکثراً از نگهداری فرزندان خود عاجزند این معلولان با معلولیت های شدید حتی با یک سرماخوردگی ساده دچار مشکلات جسمی شدید می شوند. اما درمان برای این بچه ها به صورت کامل انجام می شود.

سخنگویی همچنین گفت: در مراکز وردآورد که کودکان به لحاظ جسمی وضعیت بهتری دارند و سرپا هستند قطعاً آمار فوت نیز کمتر است چرا که بسیاری از معلولان چند معلولیتی در اثر عدم تحرک به سرعت دچار عفونت های ریوی می شوند.

در ادامه فاطمه آلیا نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: نباید زحمات بهیاران و نیکوکاران در این مکان نادیده گرفته شود و انتشار اینگونه افکار ممکن است در مراقبین ایجاد دلسردی کند. این افراد دلسوزانه در این مکان ها تلاش و خدمت می کنند. نباید در بحثمعلولان قرایض سیاسی وارد این حوزه شود، از مسئولان و معاونان و نمایندگان در مجلس می خواهیم که به کمک دولت و سازمانهای مردم نهاد کم و کسری ها را در این زمینه برطرف کنند.

در پایان قاسم جعفری عضو فراکسیون دفاع از حقوق معلولان اظهار داشت: یکی از وظایف مجلس شورای اسلامی نظارت است و یک بازوی نظارت رسانه ها هستند و ما از رسانه ها می خواهیم به درستی و با دقت کار خود را انجام دهند. ما نیز از سوی فراکسیون حمایت از حقوق معلولان و فراکسیون حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان به این جا آمده ایم تا حساسیت خود را نسبت به این موضوع نشان دهیم از سازمان بهزیستی هم می خواهیم که این تهدید را برای خود تبدیل به فرصت کند.

انتهای پیام /

ارسال نظر

پربیننده ترین