|
|
کدخبر: ۱۴۶۰۹۵

خبرگزاری تسنیم: تکنولوژی استفاده از گاز ازن به جای دیگر ضد عفونی کننده های پرخطر در ایران بومی شد و برای نخستین بار در کشور یک شرکت محقق ایرانی تکنولوژی انحصاری غرب را آماده تولید انبوه کرده است.

به گزارشخبرگزاری تسنیم، این تکنولوژی استفاده از گاز ازن که توسط این محقق ایرانی تولید شده است جایگزین مناسبی بجای مواد ضدعفونی کننده سرطان زا و وارداتی که بیش از ۳۰ سال است در کشور های غربی منسوخ گردیده و استفاده از آن را سازمان بهداشت جهانی FDA از سال ۲۰۱۵ نیز ممنوع اعلام کرده است بوده و بیش از یک قرن است که در انحصار چند کشور غربی بوده است.
علی بهشتی مدیر عامل شرکت ازن سازان پاسارگاد تنها تولید کننده داخلی این دستگاه ها در خاورمیانه با اشاره به اهمیت تولید این محصول در ایران گفت: ماده ضدعفونی کننده گازازن نخستین بار در سال ۱۷۸۳ توسط وان مورن کشف شد در سال ۱۸۵۸ زیمنس اولین دستگاه تولید ازن به روش تخلیه الکتریکی را به بازار عرضه نمود و برای تصفیه خانه ای در کشور هلند که از آب رودخانه راین تغذیه می نمودمورد استفاده قرار گرفت و برای گند زدایی کنترل بو مزه رشد جلبک قارچ عوامل بیماری زا به کار گرفته شد و از آن پس بجای ضدعفونی کننده های پرخطر وسرطان زا مانند کلر فرمالین پرمنگنات فرمالدئید متیل بروماید و… مورد استفاده قرار گرفت.
این محقق جوان کشور افزود باتوجه به نو بودن این تکنولوژی در داخل کشور استفاده از آن ملزم به اخذ تائیدیه از مراکز مهم و مرتبط با دستگاه ازن ژنراتور بوده که با همکاری معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری در چندین بخش مختلف بکار گیری و پس از گذشت ۲ سال از کارکرد دستگاه ها مورد ارزیابی کیفی قرار گرفته و نتیجه آن تایید مطلوب کارکرد دستگاه ها از مرکز تحقیقات و سرم سازی رازی –داروسازی باریج اسانس - انجمن صنایع لبنی و تخمیری کشور و بیش از ۱۰۰ شرکت معتبر در زمینه دام و طیور –صنایع غذایی لبنی و بسته بندی – آبزیان - آب و فاضلاب - اسخرهای شنا - کارخانجات مقوا سازی و… بوده است.
علی بهشتی که از سال۱۳۸۷ تحقیقات خود را در این زمینه شروع و درسال ۱۳۹۱بعنوان دارنده واحدتولیدی برتر صنعت معدن تجارت ایران انتخاب و بعنوان مدیر نمونه جوان کشور مورد تقدیر قرار گرفت تصریح کرد: شرکت ازن سازان پاسارگاد تنها تولیدکننده دستگاه های ازن ژنراتور درایران نسبت به ارائه این تکنولوژی اقدام وپس اخذ تائید کیفیت و نتیجه مثبت آن در راستای اقتصاد مقاومتی گام بر داشته و ضمن بی اثر کردن تحریم ها نسبت به صادرات دستگاه به کشور های همسایه نیز پیش قدم بوده است.
وی گفت: ازن ژنراتور دستگاهی است که بدون نیاز به ماده اولیه(ماده اولیه اکسیژن موجود در هوا) و عدم باقیمانده شیمیایی به عنوان قوی ترین اکسید کننده و ضد عفونی کننده درجهان شناخته شده است و استفاده از آن یکی از مهمترین دغدغه های کشور به شمار می رفته است.
بهشتی تاکید کرد: ازن به جای کلیه محلولهای شیمیایی اعم از کلر، آب اکسیژنه، پرسیدین، هالامید و… استفاده می گردد که علاوه بر از بین بردن کلیه میکرو ارگانیسمها موجب صرفه جویی در زمان و انرژی میشود و چون مکانیسم عمل ازن برروی دیواره باکتری است، سرعت عمل آن حدود ۳۰۰۰ بار سریعتر از کلر در آب میباشد.
تکنولوژی جدید تولید ازن که منجر به ضریب تبدیل بالای اکسیژن به گاز ازن گردیده است با استفاده از روش کرونا دیسشارژینگ بوده که در این روش که الهام گرفته از رعد و برق درآسمان می باشد، با استفاده از رعد و برق مصنوعی و بدون صدا ازن تولید می گردد. ولتاژ برق با استفاده از ترانسفورماتور هایولتاژ افزایش یافته و در الکترود دستگاه هزاران بار در ثانیه رعد و برق های کوچک اتفاق میافتد که این عمل باعثتبدیل اکسیژن به ازن می گردد.
وی همچنین بر ارزآوری و عملکرد شرکت ازن سازان پاسارگاد این شرکت دانش بنیان بر پایه اقتصاد مقاومتی اشاره کرد وگفت: با توجه به اینکه فعالیت این شرکت تحقیقاتی مورد تایید وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی بوده و نتایج این فعالیت در کشور نیز مورد ارزیابی قرار گرفته زمان آن فرارسیده با همت مسئولین و معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری و بنیاد ملی نخبگان و وزارت صنعت معدن تجارت در راستای حذف مواد ضدعفونی کننده وارداتی پرخطرو قبل از ورود افراد سودجو برای راه اندازی خط تولید انبوه دستگاه های ازن ژنراتور در کشور برای سلامت جامعه تمهیدات لازم اندیشیده شود.
علی بهشتی این مبتکر ایرانی در آخر اشاره کرد: در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری بر مبنای اقتصاد مقاومتی در سال های گذشته گام برداشته و در حال حاضر نیازمند کمک تمامی مسولین در این زمینه می باشد.

انتهای پیام /

ارسال نظر