|
|
کدخبر: ۱۴۶۱۸۰

رئیس قوه قضائیه خطاب به قضات جدید دستگاه قضایی:

خبرگزاری تسنیم: رئیس قوه قضائیه در مراسم تحلیف کارآموزان قضایی با تاکید بر حفظ استقلال توسط قضات گفت: صاحبان قدرت و ثروت سراغتان می آیند و برای تغییر حکم به حیله های مختلف متوسل می شوند.

به گزارش خبرنگار قضاییخبرگزاری تسنیم، آیت الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه در مراسم تحلیف ۳۳۷ کارآموز قضایی با بیان این که طی برنامه پنجم توسعه بناست ظرف ۵ سال ۴ هزار قاضی به دستگاه قضایی اضافه شوند، اظهار داشت: تا پیش از این دوره ۸ هزار قاضی در دستگاه قضایی مشغول به فعالیت بودند که ورود یک دوم این تعداد به قوه قضائیه کمک زیادی به استواری و اقتدار این دستگاه خواهد کرد.

وی خطاب به کارآموزان گفت: منصبی که به آن تکیه می زنید منصبی بسیار بالاست که هم در متون دینی و هم در قانون اساسی کشور به آن اشاره شده است و کسی در عظمت آن تردیدی ندارد. در قانون اساسی باب یازدهم و اصل ۱۵۶ به بعد مسئولیت ها و اختیارات قاضی و دستگاه قضایی بیان شده که مجموعه بسیار وسیعی را مشمول می شود که بعضا بیش از اختیاراتی است که شرع به آن اشاره شده است.

رئیس قوه قضائیه ادامه داد: هر چه این مقام از عظیم تر و مسئولیت های آن عظیم تر است خطراتی هم که در مسیر عمل قاضی قرار می گیرد بسیار بزرگ تر است. جهل و هواهای نفسانی خطرهایی هستند که منشاء اکثر مشکلات است.

آملی لاریجانی خاطرنشان کرد: قاضی برای صدور رای مناسب و صحیح به اطلاعات وسیعی نیاز دارد و باید هم به قانون و هم به فتاوای فقهی احاطه داشته باشد. قاضی نمی تواند به بهانه این که مطلبی را در قانون نیافته است از صدور رای استنکاف کند.

وی با تاکید مجدد بر لزوم به روز کردن اطلاعات توسط قضات گفت: قانون مجازات اسلامی مواد متعددی از آن تغییر کرده و همچنین نظام آئین دادرسی کیفری که در حال بررسی است نیز دچار تغییراتی شده که در نهایت به کیفری یک و ۲ تبدیل می شود و تمام اینها نشان دهنده ضرورت به روز شدن اطلاعات قاضی است.

رئیس قوه قضائیه ادامه داد: فهم فتاوا ولو به صورت فتوایی نیز کار دشواری است و این طور نیست که بدون استدلال قابل فهم باشد. در فهم قوانین هم به کار بستن مطالب فقهی به شما کمک می کند.

آملی لاریجانی با بیان این که این دانش چیزی نیست که با یک ماه و یا چند ماه به دست بیاید، گفت: شما را توصیه می کنم که از افول اطلاعات قضایی اجتناب کنید زیرا اطلاعات باید به سرعت جدید شود. رکود سرمایه و اطلاعات خودش فسادآور است.

وی با بیان این که مسئله مهم تر مسئله مقابله با هواهای نفسانی است، گفت: وجود انسان با هواهای نفسانی توام است و باید دید در مقام مقابله با هوای نفسانی چه می کند. برخی مناصب ظرفیت بیش تری برای جولان هوای نفسانی دارد و این در حالی است که قاضی در مقام قضاوت و صدور حکم باید به طرف اجرای عدالت برود. رسول اکرم(ص) در روایتی زیبا می فرماید یک ساعت اجرای عدالت بهتر از ۷۰ سال عبادتی است که شب های آن را برای نماز قیام کرده و روزهای آن را روزه گرفته باشد. این مطلب مهمی است که انسان بتواند با یک ساعت اجرای عدالت چنین مقام مهمی به دست آورد. خداوند سفره گسترده ای را برای شما فراهم کرده است که اگر بتوانید از آن استفاده کنید قدم بزرگی برای تعالی خود و جامعه برداشته اید.

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه منصب قضاوت منصب پرخطری است، تأکید کرد: افراد صاحب قدرت به سراغتان می آیند و برای این که حکم را به نفع خود بگیرند به حیله های مختلف متوسل می شوند. از همین الآن به خودتان و دیگران اجازه ندهید مانع اجرای عدالت شود تا بدون هوای نفس بتوانید حق و عدالت را اجرا کنید.

آملی لاریجانی ادامه داد: فقرا و محرومان جامعه گرفتار هستند و فقیران و محرومان زیادی در جامعه داریم و این در حالی است که متاسفانه ما با آرامش زندگی می کنیم که این نه با طبیعت انسانی و نه با فرامین الهی سازگاری ندارد. باید درد محرومان را بفهمیم ولی متاسفانه جامعه با ایجاد فاصله بین فقرا و اغنیا این اصل را در هم شکسته است.

وی افزود: اگر اغنیا با پول و ثروت و قدرت شما را جذب کنند و حتی گاهی از راه های دارای توجیه وارد شوند آنگاه حق روی زمین می ماند و آدم دردمند دردمندتر می شود.

رئیس قوه قضائیه در ادامه سخنان خود با تأکید بر این که در جامعه ای که با هدف اجرای اسلام و احکام اسلامی پا گرفت، واقعاً پذیرفته نیست در محاکم آن در حق فقیر و مظلوم اجحاف شود، خطاب به کارآموزان قضایی گفت: شما کارگزاران نظام هستید و در مقامی حضور دارید که در معرض امتحان بزرگی قرار می گیرید و امیدوارم باطن پاک خود را حفظ کنید هر چند کار دشواری است. بدانید صاحبان پول و قدرت سراغتان خواهند آمد. پس باید از همین حالا کمربندهایتان را سفت کنید.

آملی لاریجانی با بیان اینکه درخواست دوست و آشنا هیچ تاثیری در کار شما نباید داشته باشد، گفت: متأسفانه گاهی در رسیدگی ها به وضع قضات دیده می شود قاضی از کسی ناراحت شده و غضب می کند یا کسی که شایسته نیست در زندان عفو شود با نظر قاضی بازداشت موقت می شود یا این که در روز پنجشنبه اعلام می کند که وثیقه بیاورد و متهم وقتی نمی تواند وثیقه را تامین کند ۴۸ ساعت بازداشت می شود.

وی اظهار داشت: باید حواسمان جمع باشد در قرارهای صادر شده غضب و عصبانیت خود را دخیل نکنیم. مطمئن باشید این اعوانات سراغتان می آید.

رئیس قوه قضائیه افزود: در راستای نو شدن دانش قضایی معاونت آموزش قوه قضائیه اقداماتی خوبی انجام داده تا در طول خدمت هم بتوانید آموزش دیده و اطلاعات خود را بهبود ببخشید.

آملی لاریجانی با تأکید بر این که قضات باید استقلال خود را حفظ کنند، اظهار داشت: شما نباید به چپ و راست بغلتید بلکه باید کار خود را طوری انجام دهید که فقط پیش خدا روسفید باشید البته استقلال قاضی با مشورت کردن مخصوصاً در پرونده های کلان و ملی منافاتی ندارد زیرا باید مصالح عمومی را رعایت کرد به عنوان مثال اگر اجرای حکمی موجب وهن جامعه می شود باید این موضوع را لحاظ کرد.

وی در پایان با بیان این که همه ما در مسیر خطرات بزرگی چه در زندگی شخصی و چه در زندگی کاری هستیم قضات را به رعایت اخلاق توصیه کرد و گفت: اخلاق در تار و پود زندگی ما وجود دارد و سراغ ما می آید زیرا چگونگی زندگی کردن برای همه ما مهم است.

رئیس قوه قضائیه ادامه داد: در دستگاه قضایی اخلاق برای شخصیت قاضی و حتی علم او مهم است روشنایی باطن در فهم مسائل بسیار تاثیرگذار است.

انتهای پیام /

ارسال نظر