|
|
کدخبر: ۱۴۶۴۷۰

سید ضیاء هاشمی در جلسه رئیس سازمان سینمایی با صنوف سینما رئیس جامعه صنفی تهیه کنندگان سینمای ایران گفت: اظهارات رئیس هیات مدیره خانه سینما مبنی بر عدم عضویت ۷۰ درصد عوامل فیلمهای سینمایی در خانه سینما مبین این نکته و مفهوم است که ۷۰ درصد عوامل فعال سینمای ایران تمایلی به عضویت خانه سینما نداشته و این خود گواه عدم جامعیت خانه سینما است.

به گزارش مشرقبه نقل از سینماپرس، در پی اظهارات فرهاد توحیدی رئیس و سخنگوی هیات مدیره خانه سینما مبنی بر فعالیت ۷۰ درصد از نیروهای سینمایی خارج از صنف در ۱۲۰ فیلم جشنواره، سید ضیاءهاشمی رئیس جامعه صنفی تهیه کنندگان با ارسال یادداشتی نسبت به این اظهارات واکنش نشان داد.

متن کامل یادداشت هاشمی به شرح ذیل است: اظهارات رئیس هیئت مدیره خانه سینما مبنی بر عدم عضویت ۷۰ درصد عوامل فیلمهای سینمایی در خانة سینما مبین این نکته و مفهوم است که ۷۰٪ عوامل فعال سینمای ایران تمایلی به عضویت خانه سینما نداشته و این خود گواه عدم جامعیت خانة سینما است. بخشی از این ۷۰ درصد عواملی که تمایل به عضویت در خانه سینما ندارند را جوانان خلاق و هنرمندی تشکیل می دهد که به دلیل رفتارهای قیم مأبانه و تفکرِ یا با من یا بر من حاکم در خانه سینما و وجود فیلترهای سخت گزینشی و سلیقه ای و فردی، مانع اصلی این عدم تمایل به عضویت نهاد به ظاهر صنفی است.

در ادامه این یادداشت آمده است: رفتارهای یک جانبه و تفکر غالب در خانه سینما و همفکری با جریان های خاص و ویژه خوار سبب شده تا خانه سینما از یک نهاد صنفی به یک محفل خصوصی عده ای قلیل تبدیل شده و منافع گروه و افراد اهم بر منافع جمع و اعتبار سینمای ایران گردد اینکه دولت دهم یک لشگر بی نام و نشان را وارد سینما کرده صرف نظر از اینکه ادعایی واهی است توهین مستقیم به ۷۰ درصد عوامل فعال سینمای ایران است که با عدم تمایل به عضویت خانه سینما آماج این حملات غیر منصفانه قرار می گیرند.

در بخش پایانی یادداشت هاشمی می خوانیم: اظهارات آقای توحیدی سند متقن و اماره ای است غیر قابل انکار که خانه سینما نمایندگی تمامی آحاد فعالان سینمای ایران را نداشته و این زنگ هشداری است برای رئیس سازمان سینمایی و سند تخلف ایشان از برسمیت شناختن خانه سینما بعنوان جامعة اصناف سینمای کشور از هیچ حمایت بی حد و حصری دریغ نکرده و مسیر را در بیراهه طی می کند. حمایت ۵۰۰ میلیونی برای شش ماه گذشته از نهادی که تنها ۳۰ درصد فعالان سینما در آن عضویت دارند یعنی تخصیص رانت به عده ای قلیل که در صورت شهامت محل هزینه کرد این تحفه ایام ماه عسل خانه سینما و رئیس سازمان سینمایی چه شده است؟

ارسال نظر