|
|
کدخبر: ۱۴۷۱۶۰

جامعه مداحی و ستایشگری اهل بیت(ع) در سالی که گذشت چند تن از فعالان این حوزه را از دست داد؛ از نغمه سرایان آیینی گرفته تا تعزیه خوانان سنتی و پیرغلامان هیئتی.

گروه فرهنگی مشرق- مداحان و ستایشگران اهل بیت(ع) یکی از تأثیرگذارترین اقشار در شکل دهی عقاید و تفکرات مذهبی یک جامعه هستند و چه نیکوست این تأثیرگذاری در راستای فرمایشات رهبر معظم انقلاب باشد: «خوب است که در این نوحه خوانی ها مضامین اسلامی، مضامین انقلابی، مضامین قرآنی گنجانده بشود». ایشان خطاب به جامعه مداحی فرمودند: «کاری است که هیچ کس دیگر غیر از شما نمی تواند این کار را بکند؛ یعنی هیچ رسانه ای واقعاً قادر نیست که این جور معارف الهی را با جسم و جان و فکر و روح و احساس و عقل و مانند این ها آمیخته کند. لذا کار، کار مهمّی است؛ کار بزرگی است و امیدواریم که ان شاءالله خدای متعال به شما توفیق بدهد و شما را مأجور بدارد که بتوانید به بهترین وجهی ان شاءالله این کار را پیش ببرید».

از این رو هر مداح به مثابه یک رسانه است و این رسانه وقتی خاموش می شود، اگر وظیفه ذاکری خود را به خوبی ادا کرده باشد، هرگز از یادها نمی رود. در ادامه و در آستانه سال جدید با کمکخبرنامه هفتگی دعبلاز برخی درگذشتگان یک سال گذشته حوزه نغمه سرایی، ذاکری و مداحی یاد می کنیم.

خلیل رضاییکه شش دهه در حوزه تعزیه خوانی فعالیت داشت، اردیبهشت ماه دار فانی را وداع گفت و در قطعه هنرمندان بهشت زهرا تشییع شد.

وی که از فرزندان میرزا رحمت الله رضایی، از تعزیه خوانان قدیمی کشور بود، از کودکی فعالیت خود در این حوزه را آغاز کرد و توانست با همکاری هنرمندان باسابقه و بزرگی چون مرحوم فیاض مجالس تعزیه زیادی را اجرا کند.

رضا صفاییاز مداحان خوشنام اهل بیت عصمت و طهارت در شهر بوشهر درگذشت. صفایی که به دلیل سکته قلبی در بیمارستان بستری بود، در اردیبهشت ماه در ۶۵ سالگی به دعوت حق لبیک گفت.

وی علاوه بر تبحّر در نوحه خوانی و مدیحه سرایی اهل بیت(ع) ادعیه شب های ماه مبارک رمضان، اذان و دعای سحر را نیز با استادی تمام قرائت می کرد.

در خردادماه سال ۹۲،رضا انصاریانمداح اهل بیت(ع) و صاحب صوت به یاد ماندنیصلوات خاصه امام علی بن موسی الرضا(ع)بر اثر عارضه قلبی و در سن ۵۴ سالگی درگذشت. پیکر مرحوم انصاریان که از مداحان سرشناس کشوری و شهر مشهد مقدس بود، در حرم مطهر رضوی به خاک سپرده شد.

تیرماه ۹۲حبیب الله معلمیپیشکسوت دفاع مقدس پس از مدتی که در بیمارستان نفت اهواز بستری بود، از دنیا رفت. شعر معروف «ای لشگر صاحب زمان آماده باش» از سروده های اوست. حبیب الله معلمی زاده ۱۵ بهمن ۱۳۰۵ در رامهرمز بود. در زمان جنگ همراه با فرزندانش به جبهه رفت و به سرودن شعر می پرداخت و گاه شعرهایش را صادق آهنگران در جبهه ها می خواند. از میان شعرهای او که به نوحه درآمده است به اینها می توان اشاره کرد: «با نوای کاروان / بار بندید همرهان»، «شور حسین است چه ها می کند»، «ای لشگر صاحب زمان / آماده باش آماده باش» و… از میان کتاب های او می توان به «خونین نامه عاشقان حسین»، «وادی عشق» و «شفق خونین» اشاره کرد.

حسن کوچک زادهمداح سرشناس اهل قم نیز در مرداد ماه سال ۹۲ پس از ۸۰ سال ذاکری اهل بیت علیهم السلام در حرم حضرت اباعبدالله الحسین به دیدار معبود شتافت. پیکر این مداح و ذاکر اهل بیت، پس از انتقال به ایران در حرم حضرت معصومه(س) به خاک سپرده شد.

حمید مظهریمتخلص به «اشک کرمانی» پس از تحمل یک دوره بیماری، در مهرماه امسال سن ۷۵ سالگی درگذشت. وی در ششمین دوره جشنواره امام رضا(ع) به عنوان خادم نمونه فرهنگ رضوی که توسط وزیر وقت فرهنگ و ارشاد اسلامی مورد تقدیر قرار گرفت.

برگزاری و دبیری سه دوره کنگره سراسری شعر رضوی، تألیف چند جلد کتاب در موضوع شعر ولایی و کمک به ترویج شعر ولایی از جمله فعالیت های فرهنگی این شاعر و مدیحه سرای پیشکسوت بود.

قربانعی ارغوانمعروف بهحاج قربیآبان ماه امسال درگذشت.

وی از پیشگامان مبارزه با رژیم ستمشاهی و از پیرغلامان اهل بیت(ع) در همدان بود و در شهرهای اصفهان، مشهد، کردستان، نجف و کربلا نیز چهره ای شناخته شده به جساب می آمد.

در بهمن ماه سال ۹۲ نیز شاعر آئینی و مداح شناخته شده خوزستانملافاضل سکرانیدرگذشت و پیکرش در شهر زادگاهش شادگان تشییع و تدفین شد.

وی اشعار زیادی سروده است و در بسیاری از اوزان شعر، دستی بر آتش داشت اما در وزن و نظم شعر ابوذیه از مهارت خاصی برخوردار بود و به همین دلیل به «عمید الابوذیه» ملقّب بود.

احمد میرکیمشهور بهملاحاجیاز ذاکران اهل بیت(ع) بهمن ماه امسال در بوشهر درگذشت.

وی به صورت مادرزادی نابینا به دنیا آمد و از نوجوانی شروع به روضه خوانی و مداحی کرد. ملاحاجی فارغ التحصیل حوزه علمیه و امام جماعت مسجد چغادک بود. او بخش هایی از قرآن کریم و ادعیه هایی همچون کمیل، زیارت عاشورا، توسل و افتتاح را از بر بود.

حسن میرزاعلی لواسانینیز از پیشکسوتان مداحی شهر تهران بود که در اسفند ماه سال ۹۲ درگذشت. وی که مسئول شورای تبلیغات جنوب شهر استان تهران، عضو هیئت رئیسه شورای کشور، نماینده شورای کشور در ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر، عضو شورای مرکزی ستاد امر به معروف و عضو شورای شهر ستاد ساماندهی مردم نهاد شهر تهران بود، پس از ۵۰ سال ذاکری و ستایشگری اهل بیت(ع) در ۶۰ سالگی به دیدار حق شتافت. - See more at:

ارسال نظر