|
|
کدخبر: ۱۴۷۲۳۱

با بهره برداری از سکو، چاه ها، خطوط لوله دریایی و پالایشگاه ساحلی، بزرگترین فاز پارس جنوبی رسما در مدار بهره برداری قرار گرفت تا ظرفیت تولید گاز ایران در آستانه نوروز روزانه بیش از ۴۰۰ میلیون فوت مکعب افزایش یابد.

به گزارش خبرنگار مهر، همزمان با تاخیر در آغاز تولید گاز در چهار فاز قدیمی ۱۵ تا ۱۸ پارس جنوبی، تولید زودهنگام گاز از بزرگترین فاز این میدان مشترک گازی رسما آغاز شده است.

در حال حاضر از مجموع ۱۲ حلقه چاه اولین سکوی فاز ۱۲ پارس جنوبی، تولید گاز از پنج حلقه چاه آغاز شده ضمن آنکه هفت حلقه چاه دیگر این سکوی دریایی آماده بوده و تا چند هفته آینده به تدریج وارد مدار تولید خواهند شد.

در روزهای اخیر حدود ۴۲۰ میلیون فوت مکعب گاز طبیعی از سکوهای دریایی به اولین واحد شیرین سازی گاز در پالایشگاه ساحلی فاز ۱۲ منتقل می شود که پس از فرآورش و جداسازی میعانات گازی و گازهای مایع، گاز آن به خط لوله شششم سراسری تزریق می شود.

با آغاز تولید زودهنگام گاز از بزرگترین فاز پارس جنوبی، در روزهای پایانی اسفند ماه ظرفیت تولید گاز ایران به طور متوسط روزانه ۴۰۰ میلیون فوت مکعب افزایش یافته است که پیش بینی می شود تولید گاز از این فاز مشترک تا بهار سال آینده به یک میلیارد فوت مکعب در روز افزایش یابد.

رکن الدین جوادی معاون وزیر نفت اخیرا در گفتگو با مهر با اشاره به آغاز تولید زودهنگام گاز از بزرگترین فاز پارس جنوبی از راه اندازی دومین خط تولید گاز در پالایشگاه فاز ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی تا بهار سال آینده خبر داد و گفته است: تزریق گاز تولیدی فاز ۱۲ پارس جنوبی به شبکه سراسری آغاز شده است.

به گزارش مهر، با بهره برداری از طرح تولید زودهنگام فاز ۱۲ و دومین واحد شیرین سازی گاز در پالایشگاه فاز ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی در مجموع روزانه حدود ۲۰ تا ۲۲ میلیون مترمکعب به ظرفیت برداشت و پالایش گاز ایران از این میدان مشترک با قطر افزوده شود.

هدف از طرح توسعه فاز ۱۲ پارس جنوبی به عنوان یک مگا پروژه گازی، تولید روزانه ۸۱ میلیون متر مکعب گاز ترش و غنی، ۱۲۰ هزار بشکه میعانات گازی، ۷۵۰ تن گوگرد و مایعات گازی است.

در بخش فراساحلی این طرح مشترک گازی در مجموع طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی ۴ سکوی دریایی شامل سه سکوی مستقل سرچاهی(هریک دارای ۱۲ حلقه چاه) و یک سکوی اقماری(۹ حلقه چاه) هر کدام مجهز به تفکیک کننده سه فازه(گاز مایعات آب) جهت آزمایش چاهها، دو واحد تفکیک کننده سه فازه(گاز مایعات آب) جهت جداسازی آب، تصفیه کننده آبهای آلوده به مواد نفتی قبل از تخلیه به دریا، سکوی مشعل سه پایه در فاصله ۱۶۰ متری از سکوی اصلی جهت تخلیه اضطراری است.

از سوی دیگر ساخت سه رشته خط لوله دریایی ۳۲ اینچی به طول تقریبی ۱۵۰ کیلومتر جهت انتقال گاز تولیدی به پالایشگاه و یک رشته خط لوله ۲۰ اینچ به طول ۲۰ کیلومتر جهت اتصال سکوی اقماری هم در دستور کار قرار دارد.

ارسال نظر