|
|
کدخبر: ۱۴۷۸۱۱

خبرگزاری تسنیم: معاون آموزشی و پژوهشی سازمان جوانان هلال احمر از ایجاد بانک اطلاعات قند و فشار خون مسافران در طرح ملی ایمنی و سلامت مسافران نوروزی خبر داد.

به گزارش گروه سلامتخبرگزاری تسنیم، امیر معتمدی درخصوص تست رایگان قند و فشار خون مسافران در طرح ملی ایمنی و سلامت مسافران نوروزی گفت: شیوع بالای بیماریهای غیر واگیر در کشور ما عامل اصلی مرگ ومیر است، از جمله بیماریهای غیر واگیر، بالا بودن قند و فشار خون است که اکثر مردم به آن بی توجه هستند و نمی دانند که با یک آزمایش ساده می توانند متوجه بیماری خود شده وسریعا تحت درمان قرار بگیرند.

معاون آموزشی و پژوهشی سازمان جوانان جمعیت هلال احمر اظهار داشت: خوشبختانه سازمان جوانان هلال احمر، سازمانی است که به بحثهای سلامت محور توجه جدی دارد و در همین راستا، تست رایگان قند و فشار خون را در قالب طرح ملی ایمنی و سلامت مسافران نوروزی در دستور کار قرار داده است.

معتمدی با بیان اینکه تست رایگان قند و فشار خون سال های گذشته نیز انجام می شد، افزود: در طرح امسال یک نگاه پژوهشی به این طرح وجود دارد و اطلاعات افرادی که تست قند یا اندازه گیری فشار خون انجام می دهند برای یک مداخله جامع تر در آینده جمع آوری می شود.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و ارتباطات مردمی جمعیت هلال احمر، وی افزود: این طرح غربالگری محسوب نمی شود، چرا که غربالگری به پزشک و امکانات آزمایشگاهی دقیق نیاز دارد.

این مقام مسئول در سازمان جوانان جمعیت هلال احمر اضافه کرد: در همین راستا، پرسشنامه هایی تهیه شده تا اطلاعات دموگرافیک افرادی که قند یا فشار خون آنها توسط اعضا تست می شود، درج شود، در این حالت افرادی که فشار خون یا قند خون بالاتر از استانداردهای تعیین شده دارند، به پزشک ارجاع داده می شوند تا با انجام تست های دقیق تر، وجود یا عدم وجود بیماری در فرد مشخص شود.

نگاه حساسیت زایی و هشداری به تست رایگان قند و فشار خون

معاون آموزشی و پژوهشی سازمان جوانان جمعیت هلال احمر با تاکید بر اینکه در طرح ملی ایمنی و سلامت مسافران نوروزی، نگاه و رویکرد حساسیت زایی و هشداری به تست رایگان قند و فشار خون مسافران وجود دارد، گفت: اطلاعات جمع آوری شده در این طرح ضمن استفاده در طرح ها و مداخلات آموزشی سازمان جوانان هلال احمر در آینده، می توان مورد استفاده سازمان و نهادهایی همچون وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: هدف از کنترل رایگان قند و فشار خون مسافران نوروزی، ایجاد حساسیت لازم در بین هموطنان است و امید داریم بتوانیم در سالهای آینده مداخلات جامع تری برای ارتقای سلامت هموطنان اجرا کنیم.

انتهای پیام /

ارسال نظر