|
|
کدخبر: ۱۴۹۰۳۸

یک مقام مسئول در وزارت نیرو از صادرات ۳.۸ میلیارد دلار خدمات فنی و مهندسی صنایع آب و برق ایران به ۱۷ کشور جهان در قالب ۷۰ طرح و پروژه خبر داد و اعلام کرد: هم اکنون برخی از کالاهای آب و برقی ایرانی به اروپا صادر می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، بهرام نظام الملکی با بیان اینکه سال گذشته صنایع آب و برق رتبه نخست صادرات خدمات فنی و مهندسی به بازارهای جهانی را در اختیار گرفته اند، گفت: در حال حاضر ۵۲ شرکت ایرانی در ۷۰ پروژه به ارزش سه میلیارد و ۸۳۲ میلیون دلار در ۱۷ کشور جهان مشارکت دارند.

مدیرکل دفتر توسعه صادرات و خدمات فنی و مهندسی وزارت نیرو با تاکید بر اینکه با احتساب پروژه های تمام شده و در حال مذاکره با کشورها، در مجموع شرکت های ایرانی در بخش آب و برق در ۴۰ کشور جهان حضور دارند، تصریح کرد: هم اکنون ایران در بخش سدسازی جز سه کشور برتر جهان است.

این مقام مسئول با اشاره به صادرات برخی از کالاها و تجهیزات آب و برق ایرانی به کشورهای اروپایی، بیان کرد: از این رو صادرات خدمات فنی و مهندسی صنایع آب و برق ایران در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی ابلاغ شده از سوی مقام معظم رهبری انجام می گیرد.

وی با تاکید بر اینکه پیمانکاران و سازندگان تجهیزات و کالاهای صنعت آب و برق ایران در جهان در یک شرایط برابر با پیمانکاران دیگر کشورها رقابت نمی کنند، تبیین کرد: محدود بودن منابع بانک ها برای ارائه تسهیلات بانکی و اعتباری به صادرکنندگان و همچنین بالا بودن نرخ سود تسهیلات بانک های داخلی در مقایسه با کشورهای دیگر از مشکلات مهم برای فعال شدن شرکت ها در بخش صادرات است.

نظام الملکی یکی از مشکلات پیش روی صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی را رعایت نکردن قوانین مربوط به ضمانت نامه های بانکی از سوی بانک ها عنوان کرد و افزود: شرکت های ایرانی برای تهیه ضمانت نامه برای پروژه های خارج از کشور، باید با پرداخت دو درصد نقد و ۹۸ درصد سفته از انواع و اقسام ضمانت نامه ها برخوردار شوند و این در حالی است که اکنون بیشتر شرکت ها برای شرکت در مناقصه های پروژه های خارج از کشور، هزینه های زیادی برای تهیه ضمانت نامه می پردازند.

وی همچنین از تدوین پیشنهادی برای رونق بخشی به صادرات فنی و مهندسی در صنعت آب و برق در چارچوب سیاست های اقتصاد مقاومتی خبر داد و اظهار داشت: این بسته پیشنهادی پس از تایید وزیر نیرو به ریاست جمهوری ارسال می شود که در صورت اجرایی شدن آن، عمده موانع پیش روی صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی در بخش آب و برق برطرف می شود.

ارسال نظر