|
|
کدخبر: ۱۵۰۵۲۲

اقتصاد مقاومتی در بخش کشاورزی از نگاه کارشناسان ۲۰

خبرگزاری تسنیم: مدیرکل دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان سازمان شیلات گفت: مقرر شده این سازمان در جهت تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی طی یک دوره زمانی معین، سالانه حداقل ۱۰ درصد به میزان تولیدات و ضریب خودکفایی محصولات اضافه کند.

عیسی گلشاهی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادیخبرگزاری تسنیماظهار داشت: سازمان شیلات کشور براساس سیاستهای ابلاغی اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری در حال تنظیم سیاست ها و برنامه هایی در جهت تحقق این اهداف است.

وی اضافه کرد: یکی از مهم ترین موضوعاتی که در حال حاضر ما براساس سیاست های ابلاغی مذکور و همچنین قانون انتزاع دنبال می کنیم این است که قرار شده طی دوره زمانی معینی به صورت سالانه حداقل ۱۰ درصد به میزان تولیدات و ضریب خودکفایی محصولات اضافه کنیم.
گلشاهی با بیان اینکه نکته قابل توجه در حوزه شیلات این است که به طور کلی میزان وابستگی آن به نهاده ها و مواد اولیه خارجی به نسبت سایر بخش ها پایین تر است، تصریح کرد: بنابراین آسان تر از سایر بخش ها می توان در این حوزه خود را از وابستگی به نهاده های خارجی رها ساخت و به خودکفایی رسید.
وی اضافه کرد: براساس برنامه ریزی به عمل آمده مقرر شده ما بتوانیم از امکانات ایجاد شده در طول سالیان گذشته(از لحاظ زیر بنایی)، امکان بهره برداری فوری با کمترین میزان وابستگی به عوامل خارجی مانند تسهیلات بانکی، نهاده های اولیه مورد نیاز(که باید وارد شود) و استفاده از سرمایه های بخش غیر دولتی برای افزایش تولید در داخل کشور استفاده کنیم.
وی در رابطه با ظرفیت های پنهان مانده بخش شیلات گفت: ما یک سری اراضی شناخته شده داریم مانند اراضی مستعد فعالیتهای پرورش ماهی که در سه دسته تقسیم بندی می شوند:
الف) دسته اول اراضی مستعد، شناسایی شده اما فاقد زیر ساخت که این دسته برای راه اندازی به سرمایه گذاری بیشتری نیازمند هستند.
ب) دسته دوم اراضی شناسایی شده دارای امکانات و زیرساخت های لازم برای بهره برداری، در واقع این اراضی سایت های پرورش ماهی هستند که از قبل شناسایی شده اند و هم اکنون باید به بهره برداری برسند وتنها نیاز به سرمایه گذاری دارند.
ج) دسته سوم اراضی هستند که بویژه در بخش پرورش میگو وجود دارند، در این اراضی زیرساخت ها و امکانات فراهم وساخت استخرها و مشخص بودن بهره ورداران انجام شده ولی بنا به دلایلی بهره بردار برای راه اندازی آنها مراجعه نکرده است.
گلشاهی افزود: در حال حاضر ما به دنبال این هستیم که بهره بردار این اراضی تغییر یابد، بهره بردار جدید سرمایه گذاری و از این امکانات استفاده کند.
وی با تاکید بر اینکه بخش شیلات قابلیت و امکانات این را دارد که در صورت معادل سازی به راحتی با نفت رقابت کند، اضافه کرد: بعنوان مثال در سال جاری میانگین قیمت هر کیلو میگوی صادراتی هفت دلار بوده که اگر این میزان را به وزن یک بشکه نفت تعمیم دهیم، خواهیم دید که ارزش اقتصادی یک کیلوگرم میگو بالاتر ازمعادل آن در نفت است.
گلشاهی تصریح کرد: البته بخش ما به تنهایی توان رقابت با نفت را ندارد چراکه نفت صادرات عمده ای است که ارزآوری بالایی برای کشور دارد.
وی ادامه داد: ولی ما می توانیم در این جهت که به محصولات شیلاتی در میان سایر محصولات صادراتی بخش کشاورزی بعنوان صادراتی قابل اتکا و با پایداری بالا(منابع آبزی جزو منابع تجدید پذیر محسوب می شوند) توجه شود، قدم برداریم تا بتوانیم آن را جایگزین بخشی از درآمدهای نفت کنیم.

گلشاهی اظهار داشت: آبزیان به عنوان غذایی سالم این قابلیت را دارند که هر چه میزان مصرف آنها در جامعه رشد می کند در واقع سطح سلامت جامعه ارتقا می یابد و از سویی هزینه های بهداشتی و درمانی کاهش پیدا می کند.
وی تصریح کرد: بنابراین افزایش مصرف سرانه در حوزه آبزیان با سایر حوزه های مواد پروتئینی متفاوت است.
گلشاهی با بیان اینکه ما که در کنار بحثارتقا سطح سلامت جامعه، افزایش بهره وری را در حوزه آبزیان پیگیری می کنیم، افزود: در همین راستا به دنبال این هستیم که به صورت سالانه و مرتب میانگین بهره برداری از آبزیان را افزایش و میانگین ضایعات حاصله در بخش را کاهش دهیم.

وی با اشاره به اینکه برنامه ریزی این کار انجام شده، ادامه داد: ما سعی داریم در سال اول اجرای برنامه(۱۳۹۳) با ایجاد تغییراتی در مدیریت بهره برداری از این منابع، اهداف مذکوررا حاصل کنیم و در سالیان بعد با استفاده از امکانات و تجهیزاتی که برای نگهداری محصول و… نیاز داریم، بتوانیم میزان ضایعات موجود را کاهش دهیم.
گلشاهی اضافه کرد: علاوه براقدامات مزبور برخی فعالیت هایی که در حال حاضر داریم برای انجام آنها برنامه ریزی می کنیم این است که بتوانیم از دور ریزها و زایدات موجود در حوزه آبزیان بهره برداری کنیم.
وی ادامه داد: بعنوان مثال زمان فیله سازی ماهی مقداری ضایعات به وجود می آید که ما قصد داریم از این ضایعات برای مصارف انسانی بهره برداری حداکثری نماییم و اگر چنین اقدامی امکان پذیر نبود به روش دیگر از آنها ارزش اقتصادی کسب کنیم.
گلشاهی افزود: بعنوان مثال برای غذای حیوانات خانگی یا محصولاتی که قابلیت صادرات دارند.

وی اظهار داشت: همچنین افزایش مصرف انسانی گونه هایی مانند کیلکا و ساردین که کمتر به آنها توجه شده است در دستور کار سازمان شیلات قرار گرفته است.
انتهای پیام /

ارسال نظر