|
|
کدخبر: ۱۵۰۷۵۹

در دیدار با شهردار قم مطرح شد

خبرگزاری تسنیم: آیت الله مصباح یزدی گفت: اصالت دادن به فرهنگ دینی و فعالیت در این زمینه باید یکی از اولویت های شهرداری قم باشد؛ و از ظرفیت های قانونی خود بهره بگیرد تا بتواند سهمی در ارتقای فرهنگ دینی جامعه خود داشته باشد.

به گزارشخبرگزاری تسنیمازقمو به نقل از روابط عمومی شهرداری قم، آیت الله محمد تقی مصباح یزدی پیش از ظهر امروز در دیدار با شهردار قم با اشاره به سالروز جمهوری اسلامی اظهار کرد: کار بزرگ امام در حقیقت جهشی عظیم در تاریخ منطقه بوده است.

وی افزود: رهبر معظم انقلاب امسال را به نام فرهنگ و اقتصاد با عزم ملی و مدیریت جهادی نامگذاری کرده اند؛ شهرداری ها هم به دلیل ارتباط نزدیکی که با فعالیت های اقتصادی و فرهنگ عمومی جامعه دارند می توانند در این زمینه تاثیرگذار باشند.

رئیس موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) با بیان اینکه فرهنگ در حوزه کار شهرداری در دو بخش قابل بررسی است، تصریح کرد: نخست باید به فرهنگ عمومی جامعه توجه داشت و در مرحله بعد فرهنگ دینی و انقلابی را مورد بررسی قرار داد.

وی تاکید کرد: در سال های گذشته رویکرد نسبتا خوبی از سوی مردم نسبت به برخی نهادها از جمله شهرداری وجود نداشته و آن هم به دو دلیل است؛ یکی اینکه مردم اطلاع درستی از خدمات شهرداری ندارند و دیگر اینکه برخی افراد هم بعضا در مجموعه های شهری تخلفاتی داشته اند که این مسئله مردم را بدبین می کند.

آیت الله مصباح یزدی با بیان اینکه رگه هایی از آن رویکرد منفی هنوز در برخی مردم وجود دارد خاطرنشان کرد: این فرهنگ باید تغییر کند و دیدگاه ها مثبت شوند؛ روحانیت در این زمینه می تواند تاثیرگذار باشد تا دیدگاه ها اصلاح شوند ولی شهرداری خودش رکن اصلی است و با حسن رفتار و عملکرد می تواند رویه مذکور را تغییر دهد.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به پرداخت عوارض از سوی مردم به شهرداری ها گفت: اگر مردم محل مصرف این عوارض را ندانند یا نتیجه این امر را در شهرشان نبینند بدبین خواهند شد بنابراین اطلاع رسانی صحیح موجب تصحیح رویکردها خواهد شد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به فرهنگ دینی اجتماع اشاره کرد و افزود: به این مقوله نه به عنوان یک ابزار پیشرفت بلکه به عنوان یک امر اصالت دار و حتی مقدم بر دیگر امور باید نگاه کرد زیرا انقلاب ما نیز یک تحول برآمده از دین بوده است.

آیت الله مصباح یزدی با بیان اینکه تحولات جهادی موجب بروز آسیب هایی در این زمینه در سطح کشور ما شده است گفت: نفوذ رسانه ای غرب بسیار زیاد است و در این میان مبارزه منفی تاثیر چندانی نمی تواند داشته باشد البته نباید مقابله با آنها را رها کرد.

استاد برجسته حوزه علمیه قم تصریح کرد: برای مقابله صحیح با این تهاجم فرهنگی و ضد دینی باید فعالیت فرهنگی مثبت داشت تا عملا وارد فاز بازدارندگی در مقابله با آنها شویم؛ دستگاه های سیاست گذار در سطح ملی نظیر وزارت ارشاد، حوزه علمیه، صدا و سیما و… نقش مهمی دارند ولی شهرداری ها هم از این مقوله جدا نیستند.

وی افزود: برای اصلاح فرهنگی و مقابله با تهاجمات غرب، نیازمند همکاری ملی و همدلی مردمی هستیم و رهبر معظم انقلاب هم بر این امر تاکید دارند.

آیت الله مصباح یزدی با بیان اینکه اگر شهرداری تمام همت خود را صرف امور عمرانی بدون توجه به فرهنگ دینی کند شاهد بروز آسیب و فساد حتی در همان طرح های عمرانی خواهیم بود، خاطرنشان کرد: اگر بوستانی ساخته می شود باید فرهنگ سازی و آموزش های دینی لازم را در همان مکان داشته باشیم تا از بروز آسیب جلوگیری کنیم.

رئیس موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) با بیان اینکه توجه به فرهنگ دینی در همه امور شهری موجب مقابله صحیح با تهاجم فرهنگی غربی می شود، افزود: این کار کمک به اهداف انقلاب اسلامی نیز هست؛ در برنامه ریزی های شهری و قبل از تصمیم گیری ها باید از سایر نهادها دعوت به همفکری شود تا بعدا مشکلی به وجود نیاید.

وی افزود: اصالت دادن به فرهنگ دینی و فعالیت در این زمینه باید یکی از اولویت های شهرداری قم باشد؛ منتظر طرح ها و مصوبه های کلان نباشید و از ظرفیت های قانونی خود بهره ببرید تا بتوانید سهمی در ارتقای فرهنگ دینی جامعه خود داشته باشید.

آیت الله مصباح یزدی در پایان خاطرنشان کرد: از تلاش های جدی و خیرخواهانه مدیریت شهری قم تشکر می کنم و آرزوی موفقیت برای شما را دارم.

انتهای پیام / ب

ارسال نظر

پربیننده ترین