|
|
کدخبر: ۱۵۱۰۵۹

در ۲۵ دیماه سال ۱۳۶۶ عملیات بیت المقدس ۲ با رمز یا زهرا(س) آغاز شد؛ فرماندهی عملیات را سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عهده داشت.

به گزارش مشرق - عملیات با نام بی بی بود، شهادت آرزوی همه، زمان را هیچ فرشته ای از دست نمی داد تا بتواند خط شکنی از بدر و فتح المبین را در آغوش گیرد تمام شهدا فاطمی بودند و حسینی می رفتند. دعا کنیم تا شهدا برایمان دعا کنند با رمز یا زهرا(س).

عملیات بدر

عملیات بدر با رمز یا زهرا(س)، در روز بیست اسفند ۶۳ کلید خورد. این عملیات همزمان با اولین سالگرد عملیات آبی - خاکی خیبر و در واقع دستیابی و تسلط بر جاده العماره – بصره و نیز راهیابی به مرکز اصلی هورهای غرب دجله و هم چنین تسلط بر شرق دجله همراه با انهدام نیرو از جمله اهداف این عملیات بود.

طی عملیات بدرعلاوه بر تلفات سنگین که به دشمن وارد شد، بیش از ۵۰۰ کیلومتر مربع از منطقه هور به تصرف نیروهای خودی درآمد، شهید عباس کریمی، دلاور مردی که پس ازشهادت حاج همت در خیبر، به فرماندهی لشگر ۲۷ محمد رسول الله(ص) منصوب شد نیز در روز ۲۴/۱۲ / ۱۳۶۳ در همین عملیات بر اثر اصابت ترکش خمپاره به سرش به شهادت رسید… مهدی باکری نیز از دیگر شهدای به نام این عملیات است.

بیت المقدس ۲

در ۲۵ دیماه سال ۱۳۶۶ ه ش عملیات بیت المقدس ۲ با رمز یا زهرا(س) آغاز شد. فرماندهی عملیات را که ازنوع تک گسترده بود، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عهده داشت. در عملیات بیش از ۲۵۰۰ نفر از افراد دشمن کشته و زخمی و ۷۸۵ نفر از افراد دشمن به اسارت در آمدند. بر اثر این عملیات غنائم زیادی نصیب نیروهای اسلام شد. نیروها در این عملیات می بایست از رودخانه قله چولان عبور می کردند. تیم راپل پادگان امام علی(علیه السلام) تهران در شرایط بسیار سخت و خطرناک و بصورت ابتکاری پلی بر روی رودخانه خروشان نصب کردند که طول آن به بیش از ۲۰۰ متر و ارتفاع تا لبه آب رودخانه بیش از ۴۰ متر بود جهت رعایت احتیاط ظرفیت عبوری را حداکثر ۱۰ نفر مشخص نمودند و همین مسئله باعثطولانی شدن عبور گردانها از پل می شد. این عملیات پیکر رزمندگان شجاعی را گل گون و الهی کرد.

طرح ریزی عملیات افتخارآفرین فتح المبین از اواسط آبان سال ۱۳۶۰ آغاز شد و فرمان حمله با رمز «بسم الله الرحمن الرحیم، بسم الله القاصم الجبارین و یا زهرا(س)» صادر شد

فتح ۷

یکی از مهمترین و کاری ترین حمله های نامنظم در جنگ، عملیات «فتح ۷» بود که طی آن نیروهای خودی تحت امر قرارگاه برون مرزی «رمضان» با رمز «یا فاطمة الزهرا(سلام الله علیها)» در روز۷ تیرماه ۱۳۶۶ وارد عمل شدند. نیروها با انهدام ساختمان مرکزی پارازیت و دکل مخابراتی و پست برق، شهر سیدصادق عراق را به مدت چند ساعت تحت کنترل خود گرفتند و در همین فاصله به تخریب ساختمان های دولتی پرداختند.

همچنین طی این حمله به پادگان ها و یگان ضد شورش عراق خسارات سنگینی وارد آمد و۶ پایگاه حفاظتی اطراف شهر سیدصادق نیز منهدم شد. این عملیات خسارات جبران ناپذیری را بر ارتش عراق وارد آورد.

فتح المبین(اِنّا فَتَحنا لَکَ فَتحَاً مُبیناً)

با پیروزی عملیات طریق القدس و قطع ارتباط زمینی یگان های عراق در دو منطقه ی غرب دزفول و غرب رود کارون، زمینه مناسب برای عملیات در هر یک از این دو منطقه فراهم شد. طرح ریزی عملیات افتخارآفرین فتح المبین از اواسط آبان سال ۱۳۶۰ آغاز شد و فرمان حمله با رمز «بسم الله الرحمن الرحیم، بسم الله القاصم الجبارین و یا زهرا(س)» صادر شد. در این عملیات، رزمندگان اسلام موفق شدند ضمن زخمی و به هلاکت رساندن ۰۰۰،۱۰ نفر از سربازان دشمن تعداد ۲۰۰،۲ نفر از آنان را به اسارت خویش در آورند و ۷ فروند هواپیمای دشمن را سرنگون و تعداد ۶۰ دستگاه تانک عراقی را منهدم و منطقه ای به وسعت ۶۵۰ کیلومتر مربع در محورهای عملیاتی شوش و دزفول را از وجود دشمن پاک کنند. روز سه شنبه سوم فروردین تعداد اسرای تخلیه شده به مرز ۵۰۰۰ نفر رسید و رزمندگان ایرانی به کلیه اهداف خود دست یافتند و منتظر مرحله ی بعدی عملیات شدند.

کربلای ۵

عدم موفقیت در عملیات کربلای ۴ بحران بزرگی را برای فرماندهان جنگ ایجاد کرده بود و استحکامات شلمچه را غیر قابل عبور می دانستند. اما در این میان فرمانده کل سپاه از شکست درکربلای ۴ فقط ضعف دشمن در شلمچه را شناسایی کرده بود، به هر صورت عملیات کربلای ۵ در وضعیت بسیار دشوار طراحی و بلافاصله در ۱۹ دی ماه ۶۵ با رمز مبارک «یا زهرا(س)»، با هدف تصرف شلمچه در ساعت یک بامداد آغاز شد. در این عملیات رزمندگان اسلام با پشتیبانی و حمایت آتشبارهای سنگین از مواضع خود خارج و چون صاعقه بر سر دشمن فرود آمدند. رزمندگان اسلام با عبور از موانع بسیار دشمن، مواضع عراق را از سمت شمال مورد هجوم قرار دادند و تا دوم اسفند ۶۵ به اهداف اصلی خود دست یافتند. در عملیات از دشمن بیش از ۹۰۰۰۰ کشته و زخمی به جای ماند و ۲۳۸۵ نفر هم به اسارت در آمدند. پیروزی ایران در این منطقه شمارش معکوس پایان جنگ را در پی داشت.

کربلای ۶

عملیات کربلای ۶؛ تلاشی برای آزادی منطقه شمال «سومار» و «نفت شهر» بیش از هر زمان دیگر برای ایرانی ها اهمیت داشت، چرا که حدود شش سال از جنگ می گذشت و هنوز این مناطق تحت اشغال عراق بود. با تداوم عملیات کربلای ۵ در شلمچه، زمان اجرای عملیات در نفت شهر بیش از پیش ضرورت یافت. از این رو عملیات کربلای ۶ در تاریخ ۲۳ دی ماه ۱۳۶۵ با رمز «یا فاطمه زهرا(سلام الله علیها)» توسط ارتش جمهوری اسلامی به اجرا درآمد. در صورت موفقیت این عملیات، از فشار دشمن در جنوب کاسته می شد و پیشروی رزمندگان در منطقه شرق بصره تسهیل می شد، اما اینگونه نشد و فرماندهان این عملیات به دستاوردهای موجود آن بسنده کردند. در این عملیات که به وسعت ۱۰۰ کیلومتر انجام شد، بلندی های شمال شرقی نفت شهر آزاد و پل های ارتباطی منطقه رودخانه «کنگاگوش» به تصرف ارتش خودی درآمد.

عملیات نصر ۷ در تاریخ ۱۴ مرداد ۱۳۶۶ با رمز ‹‹یا فاطمه الزهرا(س) ›› در منطقه عمومی ‹‹سلیمانیه›› عراق به اجرا درآمد. این عملیات که به تصرف و انسداد معبر ضد انقلاب درغرب کشور همراه بود

نصر ۵

به منظور پاسخگویی به شرارت های عراق در خلیج فارس، بمباران مناطق کردنشین تصرف و تأمین بخشی از ارتفاع مسلط بر قلعه دیزه عراق. در جریان تکمیل عملیات کربلای ۱۰، سپاه پاسداران، دشمن بعثی را در این منطقه مورد حمله قرار می دهند و ضربات مؤثری به آنها وارد می آورند و سنگرهای آنان را که معروف به «حفره روباه» بود یکی پس از دیگری تسخیر می کنند. دشمن شکست خورده به طرف مرزهای بین المللی عقب می نشیند. طی این عملیات علاوه بر خارج کردن تعداد ۱۰ روستای ایران از زیر دید و تیر مستقیم عراق، تعداد ۱۹ روستای عراق در زیر دید و تیر رزمندگان اسلام قرار می گیرد. با تسلط بر ارتفاعات منطقه، به ویژه بلندی های بوجار، راه نفوذ ضد انقلاب به داخل مرزهای ایران اسلامی مسدود می شود و با تسخیر ارتفاعات مشرف به شهر قلعه دیزه عراق این شهر در دید کامل رزمندگان قرار می گیرد، به طوری که با چشمان غیرمسلح قابل رویت می شود. با تأمین و تثبیت مواضع متصرفه، ۲۰ کیلومتر از نوار مرزی تحت کنترل سپاه اسلام در می آید.

نصر ۷

عملیات نصر ۷ در تاریخ ۱۴ مرداد ۱۳۶۶ با رمز ‹‹یا فاطمه الزهرا(س) ›› در منطقه عمومی ‹‹سلیمانیه›› عراق به اجرا درآمد. این عملیات که به تصرف و انسداد معبر ضد انقلاب درغرب کشور همراه بود. شامل منطقه ای به وسعت ۳۰ کیلومتر مربع می شد. تهاجم وسیع نیروهای خودی سبب گردید که علی رغم هوشیاری نسبی دشمن کلیه اهداف عملیات در مرحله نخست به دست آید. مرحله دوم آن نیز پس از اجرای آتش توپخانه روی مواضع دشمن از دو محور آغاز شد. نیروهای ایرانی پس از سه ساعت درگیری اولین قله به تصرف درآورده و جاده آسفالت سردشت - قلعه دیزه و پاسگاه مرزی بلفت را در دست خود گرفتند. در این عملیات ۴ فروند چرخبال، ده ها قبضه خمپاره انداز، ۱۰ دستگاه تانک و نفربر. ۵۰ دستگاه خودرو و مقداری زیادی سلاح سبک و نیمه سنگین دشمن منهدم شد. ۱ تیپ و ۷ گردان عراق از بین رفت و کشته و زخمی ها و اسرای عراق به ۱۲۸۵ نفر رسید.

والفجر ۵

عملیات «والفجر۵» ساعت ۲۴ روز۲۷ بهمن ماه ۱۳۶۲ با رمز «یا زهرا(سلام الله علیها») در منطقه کوهستانی، حدفاصل شهرهای مهران و دهلران به اجرا درآمد. نیروهای عمل کننده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در دو مرحله با هدف آزادسازی بلندی های منطقه وارد عمل شدند. در همان ساعات نخست، ده ها کیلومتر مربع از خاک ایران آزاد و به تسلط نیروهای ایرانی درآمد، در مرحله دوم نیروهای اسلام توانستند در ۳۵ کیلومتری بزرگراه بغداد - بصره است پیشروی و مستقر شوند. در این مرحله نیز۴ تیپ کوهستانی عراق به طور۱۰۰ درصد و تیپ ۵۰ زرهی لشکر۱۲ بیش از۵۰ درصد منهدم شد و دشمن با دادن ۳۷۷۰ تن کشته و زخمی و اسیر در طی شش پاتک سنگین عقب نشینی کرد. در مجموع دو مرحله عملیات، منطقه ای به گستردگی ۱۱۰ کیلومتر مربع آزاد گردید و۴۰ دستگاه تانک و نفربر، مقداری سلاح سبک و نیمه سنگین، ۲ فروند چرخبال، ده ها دستگاه خودروی نظامی و۱۰ انبار مهمات دشمن منهدم و ده ها دستگاه تانک و نفربر، شماری خودروی نظامی و انواع سلاحهای سبک و نیمه سنگین به غنیمت رزمندگان سپاه پاسداران درآمد.

نیروهای ارتش عراق ناباورانه در برابر تهاجم قوای ایرانی غافلگیر شدند و لشگر گارد را وارد میدان کردند. این شتابزدگی و عدم توجه کامل نسبت به منطقه باعثمحاصره لشگر گارد توسط رزمندگان سپاه و بسیج شد و با وضعیت ذلت باری به هلاکت رسیدند

والفجر ۶

نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ساعات باقی مانده تا عملیات بزرگ خیبر و برای انهدام بخشی از توان جنگی قوای دشمن، عملیات «والفجر۶» را طرح ریزی کردند تا در منطقه مرزی «چزابه» به اجرا در آید. حمله در ساعت ۲۳ و۲۰ دقیقه شامگاه ۲ اسفند ماه ۱۳۶۲ و با رمز «یازهرا(سلام الله علیها») به مرحله اجرا در آمد. در محور تنگه چزابه نیروهای سپاه موفق به شکستن خطوط دفاعی دشمن شده و تا سحرگاه که نبرد به جنگ تن به تن کشیده شد، محور جاده سوبله به چزابه، تحت سلطه نیروهای ایران درآمد. با آغاز عملیات خیبر در منطقه «هورالهویزه» و «هورالعظیم» عملیات دو روزه والفجر۶ به اتمام رسید.

والفجر ۷

عملیات انجام نشده والفجر ۷ قرار بود در سال ۱۳۶۳ در مناطق زید و کوشک در شمال ایستگاه حسینیه انجام شود که به علت موقعیت منطقه و استحکامات دشمن و از همه مهم تر به علت رها کردن آب در منطقه توسط دشمن، امکان اجرای آن به وجود نیامد.

والفجر ۸

در ساعت ۲۲:۱۰ روز ۲۰/۱۱ / ۶۴با رمز «یا فاطمة الزهراء» توسط فرماندهی کل سپاه والفجر۸ آغاز شد. یگانهای نیروی زمینی سپاه و بسیج با یورش به استحکامات دشمن بعثی از محورهای مختلف تهاجم خود را آغاز کردند و برجسته ترین و پیچیده ترین عملیات جنگی جمهوری اسلامی ایران با هدایت فرماندهی سپاه و پشتیبانی سازمانی متشکل از نیروی زمینی، هوایی، دریایی سپاه و نیروی هوایی ارتش و نیروهای جهاد سازندگی به اجرا درآمد.

نیروهای ارتش عراق ناباورانه در برابر تهاجم قوای ایرانی غافلگیر شدند و لشگر گارد را وارد میدان کردند. این شتابزدگی و عدم توجه کامل نسبت به منطقه باعثمحاصره لشگر گارد توسط رزمندگان سپاه و بسیج شد و با وضعیت ذلت باری به هلاکت رسیدند. دشمن دربازپس گیری منطقه فاو تمام توان خود را به کار گرفت اما هر بار تلفات سنگین و جبران ناپذیری را متحمل می شد، حدود یک سال جزیره فاو تحت تصرف نیروهای ایرانی بود که بعد از آن با عملیاتهای مختلف ایران از این منطقه خارج شد.

* منبع: نشریه حکیم

ارسال نظر