|
|
کدخبر: ۱۵۱۱۱۴

نماینده اسبق کلیمیان در مجلس گفت: جامعه یهودی ایران تنها جایی در دنیا است که امنیت خود را دارد، کنیسه ها و مدارس خود را دایر دارد، ما در تهران ۱۳ کنیسه دایر داریم.

به گزارش مشرق، روز گذشته مراسم ختم خاخام یوسف همدانی کهن رهبر و مرجع دینی کلیمیان ایران در کنیسای باغ صبا با حضور کلیمیان تهران و شهرستان ها برگزار شد.

در ابتدای مراسم مجری برنامه حاضرین را به یک دقیقه سکوت به صورت ایستاده برای شادی روح خاخام یوسف همدانی امر کرد.

در ادامه برنامه مهران دانیال کهن به قرائت فاتحه «پاتح الیاهو هناوی» پرداخته و باعثشد برخی از حضار به گریه بپردازند.ابراهیم سعیدیان، شاعر ملی و رئیس کانون فرهنگی هنری جامعه کلیمیان در سخنانی گفت: من توانایی صحبت کردن راجع به شخصیت خاخام همدانی را ندارم. بنده از طرف خودم و جامعه کلیمیان مصیبت وارده را به کلیه جامعه یهود و روحانیت تسلیت عرض می کنم، و علو درجات را برای او از خدا خواستارم و امیدوارم که او همراه با ابراهیم، اسحاق و یعقوب محشور شود.

سعیدیان در پایان به شعرخوانی درباره مرجع دینی کلیمیان ایران پرداخت.

شموئیل مسیح اسرائیلی از شاگردان خاخام یوسف همدانی کهن در ابتدای سخنان خود متنی عبری از کتاب دینی را خوانده گفت: در کتاب دینی خدا گفته است که شخصی که عاقل و حکیم است به دانش خود غرّه نشود، شخص قهرمان هم به قدرت خود تکبر نورزد و ثروتمند هم به ثروت خود تکیه نکند و از آن به دیگران فخر نفروشد، بلکه انسان به آن چیزی ببالد و فخر بفروشد آن گاه که در راه من سلوک می کند، چرا که من خدایی هستم که عدل را فراهم می کنم.

مسیح اسرائیلی با اشاره به خاطره هایی از مرحوم خاخام یوسف همدانی گفت: خاخام یوسف از کودکی بسیار در مسئله شیطا(ذبح مذهبی یهودیان) فعالیت می کردند و عموی ایشان به او گفته بودند: تو باید توجه کنی که برای این مسئله به دنیا آمده ای و باید این کار را ادامه دهی.

مسیح اسرائیلی افزود: او هیچ گاه کارها را به خاطر پول انجام نمی دادند و هیچ توجهی به مسائل مالی نداشتند و حتی اگر می خواستند به دادگاه بروند هیچ گاه هم فتوای اشتباهی نمی دادند، حتی اگر کسی بعد از فتوای ایشان اعتراضی می کردند بعد مدتی صبر و تحقیق به اشتباه خودشان پی می بردند.

وی افزود: خاخام یوسف اعتقاد داشت که قدرتمندان و زورمندان هیچ گاه نجات پیدا نکرده اند و می گفتند که فقط ترس از خدا، انسان را نجات می دهد و انسان باید در قول و عمل یکسان باشد.

مجری برنامه با تشکر از خواهران و برادران مسلمان و دیگر ادیان گفت: این حضور به دلیل احترام و شأن این مرحوم است و حضور این عزیزان نشان از اتحاد ادیان ابراهیمی است.

مهرداد ساسانی فر سخنران بعدی این برنامه در ابتدا به بحثباران و چرایی باراش باران توسط خدا پرداخته گفت: بارش باران از توکل و ایمان افراد صورت می گیرد و ما باید توجه کنیم که در کتب دینی آمده است که گفته شده: خدایا، من کاری را که می خواستی انجام دادم و حالا خدایا برای ما باران بیاور.

وی با اشاره به مسائل حضرت موسی گفت: در زمان حضرت موسی بسیار کسانی بودند که اعتراض می کردند، حضرت در برابر اعتراض آنها به خدا گفت: آیا خدایا من این قوم را زایمان کرده ام که اینها از من گوشت و غذا را می خواهند. پس من پدر این قوم نیستم و نباید از من انتظار داشته باشند که برایشان کاری را انجام دهم.

ساسانی فر در بحثاعتراض موسی به خدا گفت: اگر که قوم یهود اعتراض کردند و یا گوساله پرستیدند حضرت موسی در مقابل خدا از آنها دفاع کرد و این قوم را آزمایش خود دانست.

هارون یاشا دارابی نماینده اسبق کلیمیان ایران در مجلس شورای اسلامی در سخنانی گفت: ایشان شخصیتی بود که در ارتباط با منافع کلیمیان ایران در رابطه با حکومت جمهوری اسلامی در جایگاه یک روحانی دقیق عمل کردند.

وی افزود: مهمترین جنبه شخصیتی ایشان فروتنی او بوده و ما شاهد بودیم که دیروز تا مراسم تدفین ایشان هوا بسیار صاف و آفتابی بود اما بعد از تدفین ایشان تا امروز صبح آسمان بدون قطعی باران داشت، چرا که ایشان در طول عمر خودشان بارها تتیلای باران را می خواندند.

دارابی در زمینه بحثطلاق و سختگیری او گفت: شاهد بودیم که در بعضی موارد سختگیری بسیاری در بحثطلاق داشتند و بعضی مواقع بسیار آسان با آن برخورد می کردند چرا که ایشان به این نتیجه رسیده بودند که اگر طلاق موجب متلاشی شدن خانواده می شود آن را انجام نمی دادند.

دارابی افزود: در روزهای اولی که جمهوری اسلامی در سال ۵۷ به پیروزی رسیده بود من و خاخام یوسف خدمت امام(ره) رسیدیم و به ایشان باصراحت گفتیم که ما یهودی هستیم و می خواهیم هم یهودی بمانیم و تمام منافع خود را هم می خواهیم. و امام هم اینها را پذیرفت.

وی افزود: ما در جریان جنگ و انقلاب شهدایی را هم تقدیم ایران کرده ایم، جامعه ما یک جامعه کوچک است و امنیت بسیاری را دارد. جامعه یهودی ایران تنها جایی در دنیا است که امنیت خود را دارد، کنیسه ها و مدارس خود را دایر دارد. ما در تهران ۱۳ کنیسه دایر داریم.

نماینده اسبق کلیمیان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ما به ارزش های یهودیت پایبند بودیم و ملت ایران هم پذیرفته است و ما بخشی از ملت ایران هستیم و خاخام یوسف نماد این ارتباط بوده است.

در ادامه مراسم آرش تهرانی به بیان چند کلامی از شرعیات و دستورات یهود پرداخته روایت هایی از تلمود را قرائت کرد.

همچنین فلورا توکلی رئیس انجمن بانوان کلیمی به شعرخوانی پرداخت.

همچنین یهودا گرامی نیز به بیان بحثچرایی خلقت انسان از دیدگاه دین یهود پرداخت و گفت: ما در این دنیا آمده و آفریده شده ایم برای اینکه صرفاً زندگی در عالم دیگری است.

وی با اشاره به اینکه هیچ عملی از دیدگاه خدا مخفی نمی ماند، گفت: ما باید در رفتارهای مان پاسخگو باشیم. ما وظیفه داریم علت به وجود آمدن خودمان را بشناسیم و چرایی آن را بدانیم.

دکتر سامیه یح، رئیس انجمن کلیمیان تهران در سخنانی گفت: اساس پایه هر دینی را روحانیون آن دین تشکیل می دهند، اگر بخواهیم آن دین را حذف کنیم نیازی به محو کردن همه افراد آن دین نیست فقط باید روحانیان آن را حذف کرد.

وی افزود: انجمن کلیمیان برای این موضوع تشکیل شده است که احترام روحانیت یهودی حفظ شود و احترام آنها افزایش پیدا کند، احترام به روحانیت یعنی احترام به دین. خدا را شکر می کنم که اکنون افرادی وجود دارند که می توانند جای خاخام یوسف همدانی را بگیرند.

در پایان مراسم خاخام دکتر حمامی به بیان موعظه و چندی از خاطرات خاخام یوسف همدانی پرداختند.


ارسال نظر