|
|
کدخبر: ۱۵۶۱۷۹

قائم مقام شرکت ملی صنایع پتروشیمی با تشریح دلایل کاهش و عدم تحقق اهداف تولید محصولات پتروشیمی ایران در سال ۹۲، کاهش گازرسانی را مهمترین عامل این کاهش تولید در سال گذشته اعلام کرد.

حسن پیوندی در گفتگو با مهر در تشریح دلایل کاهش تولید محصولات پتروشیمی و فرآورده های پلیمری ایران در سال ۹۲ گفت: سال گذشته نزدیک به نیمی از دلایل عدم تحقق اهداف تولید محصولات پتروشیمی در کشور ناکافی بودن خوراک اختصاص یافته به صنایع پتروشیمی بود.

قائم مقام شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اعلام اینکه زمستان سال گذشته به دلیل سرمای شدید گازرسانی به پتروشیمی ها با محدودیت های متعددی روبرو شدند، تصریح کرد: حتی بعد از پایان دوره سرما و کاهش مصرف گاز توسط مشترکان خانگی، بازهم برای مدتی گاز مجتمع های مختلف پتروشیمی توسط شرکت ملی گاز به دلیل عدم پرداخت بدهی های معوق قطع شد.

این عضو هیات مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی با یادآوری اینکه یکی دیگر از دلایل کاهش تولید محصولات پتروشیمی در سال گذشته کمبود خوراک اتان بود، تصریح کرد: تاخیر در راه اندازی فازهای پارس جنوبی هم منجر به کمبود اتان مورد نیاز برای صنایع مختلف پتروشیمی کشور شده است.

این مقام مسئول یادآور شد: بر این اساس با وجود راه اندازی و بهره برداری از فاز یک، دو و سه طرح مجتمع پتروشیمی پارس که مسئولیت جداسازی اتان از پروپان و بوتان را بر عهده دارد سال گذشته با کمبود جداسازی اتان این مجتمع پتروشیمی روبرو بودیم.

وی علت آن هم به مشکلات صادراتی و عدم صدور پروپان و بوتان باز می گردد که این موضوع منجر به افزایش ذخیره پروپان و بوتان در مخازن پتروشیمی پارس و در نهایت کاهش ظرفیت جداسازی اتان از مایعات گازی به حدود ۲۵ درصد شد، افزود: این مضوع منجر به کاهش تحویل خوراک به مجتمع های پلی اتیلنی و پلیمری کشور شد.

به گزارش مهر، بیژن زنگنه وزیر نفت شهریور ماه سال گذشته با اشاره به برنامه ریزی برای جهش دوم در توسعه صنعت پتروشیمی از افزایش ارزش تولید محصولات پتروشیمی و فرآورده های پلیمری ایران به ۴۰ میلیارد دلار در سال خبر داده بود.

در همین حال فروردین ماه سال گذشته شرکت ملی صنایع پتروشیمی با انتشار گزارشی، اعلام کرده بود: سالجاری تولید واقعی پتروشیمی کشور به ۵۰ میلیون تن افزایش می یابد بر این اساس پیش بینی می شود میزان محصولات قابل فروش در سالجاری به ۳۶ میلیون تن برسد.

علاوه بر این سال گذشته در حالی ۹ طرح همچون پی. وی. سی اروند، پلی اتیلن سنگین کرمانشاه، فاز اول اتیلن کاویان، بوتن - ۱ جم و فاز اول خط لوله اتیلن غرب در مدار بهره برداری قرار گرفته بود که در ۶ ماهه دوم سال جاری تنها واحد پلی اتین پتروشیمی ایلام راه اندازی شده بود.

علی محمد بساق زاده مدیرکنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی اسفند ماه سال گذشته در جمع خبرنگاران با اشاره به وجود چالش های مختلف برای تولید محصولات پتروشیمی در سال ۹۲، گفت: تولید محصولات پتروشیمی ایران تا پایان سال به ۴٠ میلیون تن خواهد رسید.

این مقام مسئول با یادآوری اینکه امسال در نظر داشتیم حدود ۴٥ میلیون تن تولید داشته باشیم، تاکید کرد: به دلیل برخی مشکلات موجود از جمله کمبود خوراک گاز در فصل زمستان رقم ۴٥ میلیون تن محقق نشد.

ارسال نظر