|
|
کدخبر: ۱۵۹۲۰۳

معاون سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، نسبت به فعالیت برخی لیزینگ های غیرمجاز در کشور هشدار داد و گفت: نظارت و پایش مستمر نحوه ارایه خدمات لیزینگ همواره در دستور کار سازمان حمایت قرار داشته و با متخلفان فاقد مجوز و دارای تخلف احتمالی مطابق قانون اقدام خواهد شد.

علیرضا رفیعی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به برخی تخلفات صورت گرفته از سوی شرکت های لیزینگ برای فروش اقلام مختلف کالایی گفت: نظارت بر نحوه ارایه خدمات لیزینگ در اولویت اهداف و راهبردهای معاونت نظارت بر کالاهای مصرفی و شبکه های توزیعی و اقتصادی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان قرار دارد.

معاون نظارت بر کالاهای مصرفی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان افزود: نقش صنعت لیزینگ در تامین منابع مالی مورد نیاز بنگاههای کوچک و متوسط اقتصادی بسیار مهم و موثر است، در حالیکه سهم و جایگاه فعلی صنعت لیزینگ در پرتفوی بازار سرمایه کشور حدود ۳ درصد است که ضرورت دارد این بخش تقویت شود.

وی تصریح کرد: نظارت بهینه و ساماندهی هدفمند بازار لیزینگ از جمله ابزارهای توسعه پایدار و بسترساز اشتغال زایی و ارتقاء امنیت سرمایه گذاری در این بخش است.

به گفته رفیعی، مطابق مقررات و قوانین جاری، تمامی اشخاص حقیقی و یا حقوقی برای فعالیت در صنعت لیزینگ باید مجوزهای تاسیس و فعالیت را از بانک مرکزی دریافت و در چارچوب ضوابط و دستورالعمل های مربوطه نسبت به ارایه خدمات لیزینگ به مشتریان اقدام نمایند.

معاون نظارت بر کالاهای مصرفی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان ادامه داد: در حال حاضر بسیاری از شرکتهای خدماتی ارایه دهنده خدمات لیزینگ شامل خودرو، لوازم خانگی و ساختمان، فاقد مجوزهای لازم از مراجع ذیصلاح بوده که این از عوامل و موارد اصلی تضییع حقوق مصرف کنندگان و متقاضیان این بخش است که ساماندهی این بخش را ضروری می کند.

رفیعی گفت: سازمان حمایت با توجه به شرح وظایف نظارتی خود و قوانین مربوطه از جمله قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان، نظارت جدی و مستمر را برای نظام مند کردن این بخش با همکاری متولیان اصلی آن و انجمن ملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان در دستور کار قرار داده است.

وی خاطرنشان کرد: نظارت بر نحوه ارایه خدمات لیزینگ و اعمال قانون نسبت به واحدهای متخلف براساس اختیارات قانونی این سازمان و هماهنگی های بعمل آمده با سایر مراجع ذیربط اعمال خواهد شد.

رفیعی اظهار داشت: با توجه به گزارشات متعدد واصله مبنی بر وجود برخی تخلفات در فعالیت بعضی از بنگاههای مرتبط و وجود شرکتهای لیزینگ(واسپاری) فاقد مجوز، ساماندهی آن امری اجتناب ناپذیر است و بر این اساس، واحدهای خدماتی فاقد مجوز، می بایست در اسرع وقت نسبت به اخذ مجوزهای لازم و قرار گرفتن در چارچوب قوانین و مقررات بانک مرکزی اقدامات لازم را صورت دهند.

وی تاکید کرد: نظارت و پایش مستمر نحوه ارایه خدمات لیزینگ همواره در دستور کار سازمان حمایت قرار داشته و با متخلفان فاقد مجوز و دارای تخلف احتمالی مطابق قانون اقدام خواهد شد.

ارسال نظر

پربیننده ترین