|
|
کدخبر: ۱۵۹۴۳۱

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از سفر رئیس جمهور به آنکارا در خرداد ماه خبر داد و گفت: حجم روابط تجاری ایران و ترکیه در هر ماه به ۱.۲ میلیارد دلار رسیده، در حالی که این رقم در سال های گذشته در مدت ۱۲ ماه حاصل می شد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمود واعظی در همایش مشترک تجاری ایران و ترکیه سیاست خارجی ایران را در دوره فعالیت دولت تدبیر و امید توجه ویژه به همسایگان دانست و گفت: ترکیه جایگاه ارزشمندی در توسعه روابط ایران با دنیا دارد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: روابط خارجی ایران با دنیا به سرعت در حال تغییر است و سفر رئیس جمهور ترکیه به ایران دستاوردی ارزشمند برای رفع موانع پیش روی دو کشور در تجارت مشترک داشت.

وی تصریح کرد: در ۱۰ سال اخیر سالانه ۱.۲ میلیارد دلار حجم روابط تجاری ایران و ترکیه بوده که هم اکنون به ۱.۲ میلیارد دلار در ماه رسیده است.

واعظی گفت: توسعه همکاری های تجاری ایران و ترکیه نیازمند برطرف کردن موانع پیش رو از سوی دولت ها و همت بخش خصوصی است.

به گفته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هدفگذاری دو کشور دستیابی به تجارت ۳۰ میلیارد دلاری در سال ۲۰۱۵ است که به نظر می رسد با پتانسیل های موجود در دو کشور به راحتی قابل دسترس است ضمن اینکه برای توسعه روابط در روزهای گذشته مذاکراتی در بخش های انرژی، حمل و نقل، مباحثپولی و بانکی صورت گرفته است.

وی ادامه داد: بعد از ۲۰ سال مذاکره موافقتنامه تجارت ترجیحی میان ایران و ترکیه به امضاء رسیده و اجرایی شده است.

واعظی از سفر حسن روحانی، رئیس جمهور اسلامی ایران در خرداد ماه سال جاری به آنکارا خبر داد و گفت: امیدواریم بتوانیم دستاوردهای مثبتی از این سفر داشته باشیم.

ارسال نظر

پربیننده ترین