|
|
کدخبر: ۱۶۰۵۳۹

تسنیم گزارش می دهد / مهلت تمام شد

خبرگزاری تسنیم: با اتمام مهلت ۹۰ روزه شرکت سی. ان. پی. سی چین برای توسعه میدان مشترک آزادگان جنوبی، این کشور در مرز اخراج از توسعه سومین میدان نفتی ایران قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار اقتصادیخبرگزاری تسنیم، فاز ۱۱ پارس جنوبی، میدان نفتی پارس شمالی، میدان مشترک نفتی یادآوران، بخش شمالی و جنوبی میدان مشترک آزادگان به پیمانکار چینی سپرده شده بود اما به علت تعلل پیمانکاران چینی در توسعه این میدان های تاکنون آنها از دو طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی و پارس شمالی کنار گذشته شده اند و در صورتی که برنامه مشخصی برای تسریع در توسعه میدان آزادگان جنوبی ارائه نشود، از این طرح نیز خلع ید می شوند.

ابتدای اسفندماه سال ۱۳۹۲، بیژن نامدار زنگنه؛ وزیر نفت، با اعلام این که کارفرمای ایرانی طرح توسعه میدان مشترک آزادگان جنوبی طبق قرار داد به شرکت چینی توسعه دهنده این میدان اخطار داده است گفته بود: ادامه همکاری ایران با این پیمانکار خارجی بستگی به تغییر رفتارش در مهلت ۹۰ روزه ای که به آنها داده شده است، دارد.

علی رغم این که چند روزی است که مهلت شرکت سی. ان. پی. سی چین برای ارائه برنامه ای با هدف تسریع در توسعه میدان آزادگان جنوبی به اتمام رسیده اما هنوز تصمیمی از سوی وزارت نفت برای توسعه این میدان مشترک با کشور عراق گرفته نشده است.

کشف میدان نفتی آزادگان واقع در ۸۰ کیلومتری غرب اهواز در سال ۱۳۷۸ اعلام شد و یکی از بزرگ ترین اکتشاف های تاریخ ۱۰۰ ساله صنعت نفت لقب گرفت. بر اساس مطالعات اولیه نفت درجای آن۳۳میلیارد بشکه و نفت خام قابل استحصال آن یک میلیارد و ۸۸۱ میلیون بشکه برآورد شده بود که بعد از تکمیل مطالعات، در سال ۸۶ اعلام شد نفت درجای میدان آزادگان به ۴۲ میلیارد افزایش یافته است.

شرکت مهندسی و توسعه نفت(متن) به نمایندگی از شرکت ملی نفت ایران و به عنوان کا ر فرمای قرارداد، در روزهای پایانی سال ۱۳۸۲ قرارداد توسعه میدان مشترک آزادگان را با شرکت ژاپنی اینپکس در قالب قرارداد بیع متقابل و به مبلغ پنج میلیارد دلار امضا کرد.

طبق این قرارداد تولید اولیه از میدان آزادگان باید از شهریور ۱۳۸۶ با ظرفیت روزانه ۵۰ هزار بشکه آغاز می شد تا در کمتر از یک سال تولید از این میدان به بیش از ۱۵۰ هزار بشکه در روز برای مدت سه سال برسد و در صورت توافق دو طرف سقف تولید به ۲۶۰ هزار بشکه در روز برای مدت دو سال افزایش یابد.

بعد از هفت سال تعلل ژاپنی ها، در مهر ۱۳۸۹، توسعه میدان آزادگان به شرکت سی. ان. پی. سی چینی واگذار شد البته این بار مبلغ قرارداد به حدود ۱۲ میلیارد دلار افزایش یافت. طبق این قرارداد حجم تولید از میدان باید به روزانه ۳۲۰ هزار بشکه برای مدت سه سال افزایش می یافت که این افزایش تولید باید طی ۵۲ ماه عملیاتی می شد.

در حالی ۱۱ سال از انعقاد اولین قرارداد برای توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی می گذرد که نه تنها برنامه توسعه ای ایران برای این میدان مشخص نیست، بلکه تاکنون طرح جامع توسعه میدان نیز نهایی نشده است. این شرایط در حالیست که توسعه میدان آزادگان در بخش عربی که به میدان " مجنون " معروف است توسط شرکت آمریکایی " رویال داچ شل " با سرعت در حال انجام است.

انتهای پیام /

ارسال نظر