|
|
کدخبر: ۱۶۰۶۴۴

نفر دوم رشته حفظ مسابقات سراسری قرآن کریم که ۶ برادر حافظ قرآن دارد و خودش هم یک ساله حافظ کل قرآن کریم شده است، با اشاره به مهجوریت قرآن در جامعه گفت: رسانه ها باید قرآن را دریابند.

گروه فرهنگی مشرق- «موسی معتمدی» آخرین عضو خانواده معتمدی است کهدر سی وششمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریمبا حضور در فینالرقابت های حفظ کلبه مقام دوم دست یافت. برادر وی «حسین معتمدی» نیز در سال ۱۳۹۱ توانست پس از کسب رتبه نخست مسابقات کشوری در مسابقات بین المللی جمهوری اسلامی ایران نیز در رقابت با نمایندگان بیش از ۶۰ کشور دنیا رتبه نخست رشته حفظ کل قرآن کریم را از آن خود کند.

در این گزارش گفت وگوی ما با این حافظ کل قرآن کریم را می خوانید.

آقای معتمدی لطفا خودتان را معرفی کنید.

«موسی معتمدی» متولد سال ۱۳۶۷ قم هستم و تا پیش از ازدواج ساکن قم بودم اما اکنون در اصفهان ساکن هستم، البتهپدر و مادرم اصالت اصفهانی دارند.

چه شد به سمت حفظ قرآن رفتید؟

سال سوم راهنمایی برادرم مهدی پیشنهاد حفظ قرآن را به من داد و من در همان زمان با کمک برادران و پدرم به همراهحسین بهمؤسسه جامعةالقرآن رفتیم و یک ساله نزد اساتیدی مانند «سیدتقی امام جمعه» و استادی به نام «ابواسحاق» که عراقی بود حفظ قرآن را به اتمام رساندیم.

پس از پایانحفظ وارد حوزه علمیه شدیم. برادرم حسین مسابقات را زودتر از من آغاز کرد و به مقام اول رسیداما من مشغول درس حوزه شدمو کمتر برای مسابقات وقت گذاشتم.

با برادرم حسین جابجا شدیم

گفتید ساکن اصفهان هستید؛ برادر شما آقای «حسین معتمدی» از اصفهان به قم و شما از قم به اصفهان نقل مکان کردید چطور شد دو برادر جای خود را عوض کردید؟

بله؛ درست زمانی که من ازدواج کردم برادرم حسین به قم نقل مکان کرد و من هم بعد از ازدواج در اصفهان ساکن شدم، البته این موضوع برای من خوشحال کننده نبود زیرا فکر می کردم در اصفهان تنها نیستم اما به هر حال ما نا خواستهجای خود را عوض کردیم.

شما چندمین برادر خانواده معتمدی هستید؟

من آخرین فرزند خانواده معتمدی هستم ما ۸ برادر و ۲ خواهر هستیم.

اسامی برادران را می گویید؟

اسامی برادران از بزرگ به کوچک عبارتند از: «محمد»، «مهدی»، «علی»، «روح الله»، «محمود»، «احمد»، «حسین» و «موسی».

همه برادران حافظ قرآن هستید؟

برادرم مهدی، حافظ کل قرآن است، علی آقا حدود ۱۵ جزء حفظ است، روح الله حدود ۲۰ جزء قرآن را حفظ و در حال حاضر در حوزه علمیه مشغول تدریس و تحصیل است، محمود هم حدود ۱۵ جزء حفظ است، من، احمد و حسین هم کل قرآن را حفظ هستیم.

امیدوارمما اولین برادران نفر اول رشته حفظ باشیم

در رشته قرائت برادران فردیتنها برادرانی هستند کهبه مقام اولمسابقات رسیده اند و اگر شما اول شوید اولین برادرانی هستید که مقام نخست مسابقات سراسری را در رشته حفظ کلکسب کرده اید؛ این حالت را دوست دارید؟

امسال در یک قدمی این عنوانی که شما می گویید بودیم اما قسمت این بود که دوم شوم، اما امیدوارم این اتفاق در آینده رخ دهد، البته از جهاتی ناراحت نیستم زیرا اصلاً دوست نداشتم از گردونه و هیجان مسابقات کنار بروم و شاید قسمت است که چند سال تجربه کسب کنم.

از مسابقات بگویید که چطور شد به فینال مسابقات رسیدید و عنوان دوم را کسب کردید؟

مسابقات سال به سال بهتر برگزار می شود و یک سری رقبای جدید هم اضافه می شوند من در دو مرحله برگزاری از نظر حفظی غلط نداشتم و جزو نفرات برتر بودم، البته به دلیل غلط وقف و ابتدا کمی از نمره من کم شد، افراد دیگری هم بودند که حضور قوی در مراحل ابتدایی داشتند مثلاً برادر من در مرحله اول بدون غلط خواند، اما به هر حال خواست خدا بر این بود که من به عنوان نفر هشتم راهی فینال شده و در نهایت به مقام دوم مسابقات سراسری دست پیدا کنم.

در فینال بدونغلط خواندم وبا نفر اول نیم نمره اختلاف داشتم

در مسابقات غلط حفظی هم داشتید؟

نه غلط حفظی نداشتم فقط به خاطر تکرار یک کلمه و نفس گیری در بین آیه نمره از دست دادم.

نمره شما با نفر اول چقدر اختلاف داشت؟

نمره من با آقای هژبری نیم نمره اختلاف داشت، البته آقای هژبری در فینال یک غلط داشت اما به دلیل نمره بالای صوت که در مراحل قبل و خود فینال گرفته بود در مجموع نیم نمره از من بالاتر شد.

در دومین حضور دوم شدم

شما تاکنون چند دوره در مسابقات کشوری حضور داشتید؟

این دومین حضور من در مسابقات کشوری قرآن کریم است، البته سه سال قبل سهمیه حضور در مسابقات سراسری را کسب کردم اما به دلیل مشغله کنکور در مسابقات حاضر نشدم.

امسال به عنوان نماینده کدام استان در مسابقات حاضر شدید؟

سال های قبل به عنوان نماینده استان قم در مسابقات حاضر بودم اما امسال به دلیل ازدواج و نقل مکان به اصفهان به عنوان نماینده اصفهان در مسابقات سراسری قرآن کریم حضور یافتم.

حفظ یکساله مطلوب ترین روش برای حفظ قرآن است

گفتید یک ساله حافظ قرآن شدید شما کدام روش حفظ را بیشتر می پسندید؟

عقیده من این است که با روشیکساله بهتر می توان کل قرآن را حفظ کرد زیرا طرح هایی که زمان آنبیش از یک سال است چندان موفق نیست و سبب ریزش افراد می شود. در حالی که دوره های یک ساله هم وقت کمتری می گیرد و هم ریزش کمتری دارد، البته شاید حضور در این طرح توان و استعداد بالایی را بطلبد، اما در مجموع به نظر من بهترین راه برای حفظ قرآن دوره های یک ساله است.

البته حضور در این طرح مشکلاتی دارد و باید فرد مجرد باشد، شاغل نباشد و هیچ فعالیت دیگری نداشته باشد، خود ما هم از حوزه مرخصی گرفتیم، شبانه روز کار حفظ را انجام دادیم تا ظرف مدت یک سال حافظ قرآن شدیم.

در حفظ یک ساله، فرسایش کمتر است و در مجموع به نظر من بهتر است. البته نگهداری حفظ تلاش دیگری را می طلبد و هرگونه که قرآن را حفظ کرده باشید اگر تکرار نکنید محفوظات فراموش می شود. البته شاید نگهداری حفظ یک ساله کمی سخت تر باشد.

با مرور ۵ جزء در روز گام به مسابقات گذاشتم

تمرینات شما در روز چقدر است و چگونه به مقام دوم رسیدید؟

گذشت زمان و تکرار محفوظات به تثبیت حفظ کمک می کند و اگر چند سال از حفظ شما گذشته باشد و تکرار محفوظات هرچند کم را هم کنار نگذاشته باشید نیاز نیست برای مسابقات فشار وحشتناکی روی خود بیاورید.

من ۱۱ سال پیش قرآن را حفظ کردم و در روزهای عادی دو یا سهجزء محفوظات راتکرار می کنم، البته سه ماهمانده بهمسابقات مرورروزانه خودرا به۵تا ۶ جزءافزایش دادم. در کنار اینها هم در جلسات پرسش و پاسخ و تجوید استاد ستوده نیا و کلاس لحن آقای شاه میوه می رفتم و همه اینها پس از لطف خدا سبب شد امسال با حضور در فینال دوم شوم.

قصد دارید مسابقات را تا کجا ادامه دهید؟

هدف من کسب مقام نخست مسابقاتاست اما حضور در مسابقات انسان را از اغلب فعالیت ها مانند تدریس و تحصیل باز می دارد. من تلاش خودم را می کنم، حال خواست خدا هرچه باشد همان خواهد شد. تا آخر عمر هم نمی توان در مسابقات شرکت کرد و باید یک جایی کار را تمام کرد و به تدریس و تربیت جوانان پرداخت.

حرف دیگری دارید؟

در درجه اول از همه افرادی که به قرآن کریم اهمیت می دهند و بهساحت مقدس این کتاب آسمانیخدمت می کنند تشکر می کنم.

قرآن در جامعه مهجور مانده

در جامعه ما قرآن واقعاً مهجور مانده و به ورزش و هنر بسیار بیشتر از قرآن اهمیت داده می شود، در حالی که ما هرچه داریم از قرآن است و باید همه چیز خودمان را با آیات خدا تطبیق دهیم، اما حتیفینال مسابقات حفظ به صورت زندهاز سیمای قرآنپخش نمی شود، در حالی که مسابقه و فعالیتی بالاتر از مسابقات سراسری نداریم.

قرآندر بین مردم هم مهجور است و به جز چند نفر، مردماغلبچهره های قرآنی را نمی شناسند زیرا تبلیغی بر روی چهره های قرآنی نمی شود اگر ما می خواهیم انس با قرآن در جامعه بیشتر شود باید در ابتدا رسانه ها قرآن را به مردم معرفی کنند.

البته شایدمقصر اصلی این موضوع مردم نباشند، زیرا ما همه ابزار و امکانات را در اختیار موضوعاتی غیر از قرآن قرار داده ایم و تلاشی برای معرفی این کتاب آسمانی که نجات بخش انسان از همه مشکلات دنیا و آخرت است نمی کنیم، آنگاه انتظار داریم مردم قرآنی شوند.

رسانه ها قرآن کریمرا دریابند

در مجموع باید بگویم فضای کشورمان چندان قرآنی نیست و همه ما مسئولیم و باید در این راه تلاش کنیم، البته سهم رسانه ها در این زمینه بیشتر است وامیدوارم رسانه ها قرآن را دریابند.

امسال دوست دارید به کجا اعزام شوید؟

چندی پیش یکی از دوستاندر مسابقات یکی از کشورها بدون غلط خواندهبوداما عنوانی کسب نکرده بود، جالب اینجاستکشور میزبان یک جایزه ویژه به عنوان بهترین ترتیل به وی داده بود، نکته اینجاست که نماینده ما بدون غلط خوانده و خود میزبان هم تلاوت وی را به عنوان بهترین ترتیل انتخاب کرده اما باز هم به او عنوان نداده بودند. همه اینها نشانه تلاش برخی برای تفرقه افکنی بین شیعه و سنی است؛ اما با همه این صحبت ها باید بچه های ما برایاثبات حقانیت شیعه در مسابقات مختلف با اقتدار حضور یابند و خواست خدا هرچه باشد همان می شود. امیدوارم به مسابقات هرکجا که اعزام می شوم برای شیعیان و هموطنانم افتخار کسب کنم.

ارسال نظر