|
|
کدخبر: ۱۶۰۶۸۲

یک نمونه از اسرائیلیات چنین است: خدای تعالی در ورای این زمین دریایی خلق کرده محیط بر زمین، و در پشت آن دریای محیط، کوهی است که به آن «کوه قاف» آسمان دنیا می گویند، که آن دریا را پوشانده است.

گروه فرهنگی مشرق- واژه اسرائیلیات جمع «اسرائیلیه» است و آن عبارت است از داستان یا رویدادی که از منبعی اسرائیلی نقل شده باشد. خود کلمه «اسرائیلی» منسوب است به «اسرائیل» که لقب حضرت یعقوب پیامبر است و یهودیان چون به او منتسب اند، به «بنی اسرائیل» مشهورند، چنان که در آیات متعددی از قرآن کریم از ایشان همین گونه یاد شده است؛ یَا بَنِی إِسْرَائِیلَ اذْکُرُواْ نِعْمَتِیَ الَّتِی أَنْعَمْتُ عَلَیْکُمْ وَأَوْفُواْ بِعَهْدِی أُوفِ بِعَهْدِکُمْ وَإِیَّایَ فَارْهَبُونِ.

برخی گفته اند: کلمه اسرائیل واژه عبری است. به معنای «پیروزی بر خدا»؛ این واژه مرکب است از «اسراء» به معنای پیروزی و چیره شدن و «ئیل» به معنای قدرت تام و تمام که لقب خداست، سرمنشاء این وجه تسمیه، افسانه ایست که می گوید: حضرت یعقوب تمام یک شب با خدا کشتی گرفت؛ در پایان و هنگام صبح بر خدا چیره شد.

اما اکثر مفسران کلمه «اسرا» را به معنای «عبد» و «ئیل» را به معنای «اله» گرفته اند و اسرائیل یعنی «عبدالله»، «صفوه الله».

این معنا صحیح و مورد تأیید روایات نیز است؛ حضرت رسول اکرم(ص) می فرمایند: «أَنَاعَبْدُاللَّهِ اسْمِی أَحْمَدُوَ أَنَا عَبْدُ اللَّهِ اسْمِی إِسْرَائِیل» امام باقر(ع) می فرمایند: «کان یعقوب اسرائیل الله و معنی اسرائیل الله أی خالص الله» امام صادق(ع) می فرمایند: «یعقوب هو اسرائیل و معنی اسرائیل عبدالله لأنّ «الإسراء» هو عبد و «ئیل» هوالله عزّ وجلّ»

اصطلاح اسرائیلیات گرچه ظاهراً به فرهنگ منحرف یهودی و داستان هایی که از منبعی یهودی نقل شده دلالت دارد، اما در اصطلاح مفسران و محدثان مفهوم وسیع تری به خود گرفته و شامل تمام افسانه های کهن است که از گذشته وارد تفسیر، حدیثو تاریخ شده است؛ اعم از این که منشأ اصلی آن یهودی، مسیحی، یا غیر آن باشد. حتی برخی از ایشان در مدلول این اصطلاح توسعه بیشتری قائل شده و اخبار بی اساسی که دشمان اسلام، با سوءنیت جعل کرده و در کتب تفسیر و حدیثوارد نموده اند تا مبنای اعتقادی مسلمانان را سست کنند، مانند افسانه غیرانیق را از اسرائیلیات دانسته اند.

سبب اطلاق اسرائیلیات بر انواع یاد شده من جمله نصرانیات از باب تسمیه کل به اسم جزء است و این که بیشتر این داستان های خرافی و باطل از منابع یهودی سرچشمه گرفته و ایشان کسانی اند که در قرآن کریم، به عنوان کینه توزترین دشمنان اهل ایمان معرفی شده اند:

«لَتَجِدَنَّ أَشَدَّ النَّاسِ عَدَاوَةً لِّلَّذِینَ آمَنُواْ الْیَهُودَ»

سبب ورود اسرائیلیات در تفسیر

شاید بتوان ورود اسرائیلیات به تفسیر و حدیثرا مربوط به تأثیر فرهنگ یهودی در فرهنگ عرب در زمان جاهلیت دانست در زمان جاهلیت گروهی از اهل کتاب که بیشتر ایشان را یهودیانی که از دیر زمان به شبه جزیره عربستان کوچ کرده بودند و یهودیانی که در سال ۷۰ میلادی از آزار فرمانروای رومی فرار کرده و به سرزمین عربستان روی آورده بودند، تشکیل می دادند.

یهودیان فرهنگی را که از کتاب های تحریف شده دین خود، نشأت می گرفت و تعالیمی را که نسل به نسل از روحانیون خویش به ارثبرده بودند، به شبه جزیره عربستان آوردند. ایشان علاوه بر معبدهایی که در آنها شعائر مذهبی خود را برپا می داشتند، مدارس دینی داشتند که به آموزش معارف دینی خود می پرداختند.

عرب در زمان جاهلیت در طول سال دو بار کوچ می کرد یک بار در زمستان به طرف یمن و یک بار دیگر در تابستان و به طرف شام. ایبن دو منطقه که بیشترشان از یهود بودند مرکزی شده بود برای ملاقات ها و برخوردهای ما بین اعراب و یهودیان. طبیعی است که ملاقات های اعراب دوی و یهودیان به اصطلاح مدنی و شهرنشین تأثیر به سزایی در ورود فرهنگ یهودی در بین اعراب که از فرهنگ ابتدایی برخوردار بودند، داشته است.

پس از ظهور اسلام زمینه های پذیرش فرهنگ یهود بیشتر شد پیامبر اکرم(ص) در مسجد مدینه مجالسی برای تعالیم معارف خود ترتیب می دادند و در اطراف مدینه طوایف یهود چون بنی قینقاع، بنی نضیر، خیبر و فدک سکونت داشتند. به واسطه این همسایگی، بین یهودیان و مسلمانان ملاقات هایی که معمولاً از تبادل علوم و معارف نیز خالی نبود رخ می داد. پیامبر نیز با یهود و سایر اهل کتاب جهت تبلیغ دین مبین اسلام، ملاقات هایی داشتند، اهل کتاب نیز جهت طرح پرسش های خود که بعضاً به منظور امتحان و صدق ادعای آن حضرت صورت می گرفت، با آن حضرت دیدار می کردند. از همه مهمتر دخول گروه هایی از علمای یهود چون «عبدالله بن سلام» و «کعب الاحبار» به اسلام است.

ایشان از فرهنگ یهود به حد وسیعی مطلع بودند و در بین مسلمانان نیز جایگاه قابل ملاحظه و ویژه ای داشتند از طرفی هم قرآن کریم در بیان قصص انبیا مشترکات زیادی با تورات و انجیل دارد. اما با یک فرق اساسی و آن اینکه قرآن کریم وقتی شرح حال یکی از انبیا را بیان می کند به ذکر رویدادهایی که موجب پند و اندرز است اکتفا می نماید و از بیان جزئیات امور مانند تاریخ حوادث، نام شهرها، اسامی افراد صرف نظر می کند. برخلاف کتب عهدین که مانند کتاب های تاریخی به ذکر جزئیات و تفصیل حوادثمی پردازد. علاوه بر این، قرآن در آیاتی مشرکان را مخاطب قرار داده و از آنان می خواهد در صورت شک در نوبت و یا تردد در صحت محتوای قرآن به اهل کتاب مراجعه کنند و مسلمانان صدر اسلام با نظر به این قبیل آیات، گمان می کردند مراجعه به یهودیان بلامانع است؛ لذا اصحاب جهت آگاهی از جزئیات تاریخ انبیای گذشته به اهل کتاب و یا مسلمانانی که قبلاً از جمله آنها بودند، مراجعه می کردند.

ابن خلدون می گوید: «چون اقوام عرب، اهل کتاب و دانش نبودند و صحراگردی و بی سوادی بر ایشان غلبه داشت و هنگامی که نسبت به شناخت آنچه نفوس بشری به اطلاع از آنها مایل است، همچون علل حوادثو ابتدای آفرینش و اسباب و علل هستی، مشتاق می شدند، درباره این امور از اهل کتاب که پیش از ایشان بودند، سؤال می کردند و از آنها بهره می جستند، آنها یهودیان پیرو تورات و بعد از آنان مسیحیان بودند. یهودیانی که بین اقوام عرب در آن روزگار می زیستند. چون ایشان مردم بدوی بودند و از اموری که گفته شد، جز آنچه که عموم اهل کتاب می دانستند، اطلاعی نداشتند. بیشتر ایشان از قبیله «حمیر» بودند که پس از قبول اسلام غیر از احکام شرعی که نسبت به آنها جانب احتیاط را رعایت می کردند، درباره مسائلی چون اخبار ابتدای آفرینش و حوادثمربوط به آینده و امثال آن بر همان اعتقادات قبلی خود باقی ماندند. ایشان افرادی چون کعب الاحبار، وهب بن منبه و عبدالله بن سلام بودند که کتب تفسیری مالامال از منقولات ایشان در این موضوعات شد.»

زمان گسترش و رواج اسرائیلیات و افسانه ها، همزمان با گسترش حوزه اسلامی یعنی در اواخر خلاقت عمر بود. عمر گرچه با استنساخ از روی کتابهای اهل کتاب، با شدت و قاطعیت برخورد می کرد، اما در خصوص مراجعه به اهل کتاب سخت گیری نداشت. قصه گویی در همه مساجد و حتی مسجدالنبی(ص) در خلافت او رواج یافت و در زمان خلیفه(عثمان) بعد از او قصه گویی در مساجد به طور رسمی و به صورت یکی از مراسم دینی تلقی شد. بدعتی را که عمر پایه گذار آن بود در زمان معاویه به اوج خود رسید. معاویه قصه گویی را به عنوان ابزاری برای پیشبرد سیاست های خود و توجیه عوامل الناس در خدمت خویش گرفت. از این رو قصه گویی به سرعت رشد کرد و چون با خلق و خوی عوامل الناس هم سازگاری داشت، از سوی عوام مقبول واقع شد و از این راستا زمینه های ورود اسرائیلیات در کتب تفسیری فراهم شد.

نمونه ای از اسرائیلیات

۱ - سیوطی در «درّ المنثور» در تفسیر کلمه «ق» در اول سوره «ق» از ابن ابی حاتم از ابن عباس چنین روایت کرده است: «خدای تعالی در ورای این زمین دریایی خلق کرده محیط بر زمین، و در پشت آن دریای محیط، کوهی است که به آن «کوه قاف» آسمان دنیا می گویند، که آن دریا را پوشانده است. و در ورای آن کوه، زمین دیگری مثل همین زمین، ولی هفت برابر بزرگتر آفریده است. و در ماورای آن زمین دریای محیطی به آن و در ورای آن دریا کوهی دیگر به نام قاف آسمان دوم و محیط بر آن دریا آفریده است. و همچنین شمرده تا به هفت زمین و هفت دریا و هفت کوه و آسمان رسید. آنگاه گفت: «و این است معنای آیه «وَالْبَحْرُ یَمُدُّهُ مِن بَعْدِهِ سَبْعَةُ أَبْحُرٍ».

۲ - از دیگر افسانه هایی که ساخته دست یهود است، داستان هاروت و ماروت بوده که متأسفانه در کتب روایی ما نیز نفوذ کرده است. خلاصه آن به نقل از تفسیر قمی چنین است: «امام باقر(ع) - معاذالله - فرمودند: همانا ملائکه هر روز و هر شب از آسمان به زمین می آمدند و اعمال اهل زمین را از جن و انس ثبت می کردند و به آسمان می بردند اهل آسمان از دیدن معاصی زمینیان به فریاد آمده، لب به اعتراض گشوده و به پروردگار عرض کردند: پروردگار! جهانیان را آفریدی تا اطاعتت کنند و اکنون به نافرمانی و گستاخی روی آورده اند! پس چرا بر آنها غضب نمی کنی؟ خداوند که دوست داشت به ملائکه نشان بدهد که چه چیزی باعثشده است اینان به معاصی کشیده شوند به ملائکه فرمود: دو تن از بهترین های خود را برگزینید تا آنها را آزمایش کنیم و به زمین بفرستیم. و در نهاد آن دو، شهوت، غضب، حرص، آرزو و دیگر صفات انسانی قرار دهیم تا اطاعت ایشان را نسبت به من ببینید.

ملائکه دو تن را که بیشترین عیب جویی را نسبت به فرزندان آدم داشتند به نام های «هاروت» و «ماروت» انتخاب نمودند. خداوند در نهاد آن دو، شهوت و غضب و دیگر صفات انسانی قرار داد و آنان را به زمین فرستاد در حالی که به آنان تأکید کرد که به او شرک نورزند، قتل نفس نکنند، به زنا کشیده نشوند و مشروب ننوشند، پس آنان به صورت بشر در منطقه ای از بابل فرود آمدند. اما آنها شرب خمر کرده و مرتکب زنان شدند. در این هنگام، رهگذری از آنجا می گذشت از بیم رسوایی او را کشتند و پس از هوشیار شدن، دریافتند که گناه بزرگی مرتکب شده اند؛ خواستند به آسمان صعود کنند، جلوی آنان گرفته شد، خداوند به آنان فرمود من شما را ساعتی از روز در میان خلقم به زمین فرستادم و شما معاصی که از آنها نهی کردم مرتکب شدید. فرشتگان چون چنین دیدند به اشتباه خود پی بردند، خداوند آن دو فرشته را میان عذاب دنیوی و عقاب اخروی مخیر ساخت. آنان عذاب دنیا را چون منقطع است انتخاب نمودند آن گاه خداوند آن دو را از پا در میان چاهی در بابل آویزان کردو آنان تا قیامت در شکنجه اند.»

این داستان علاوه بر این که با عصمت فرشتگان که در قرآن بدان تصریح شده است ناسازگار و در تضاد است، با بسیاری از روایات نیز در تعارض است. از امام حسن عسکری(ع) درباره این دو فرشته و داستان یاد شده سؤال شد، فرمودند: «پناه بر خدا؛ فرشتگان معصومند و به لطف الهی از گناه و زشتی ها مصون هستند.».

ارسال نظر