|
|
کدخبر: ۱۶۰۷۴۴

عضو هیئت علمی بیمارستان قلب شهید رجایی خبر داد

خبرگزاری تسنیم: عضو هیئت علمی بیمارستان قلب شهید رجایی با اشاره به موفقیت در عدم نیاز به پیوند قلب با تزریق سلول های بنیادی گفت: افرادی را داشتیم که کاندیدای پیوند قلب بودند ولی با تزریق سلولهای بنیادی توانستیم آنهارا از لیست پیوند خارج کنیم.

به گزارش حوزه سلامتخبرگزاری تسنیم، احمد امین: عضو هیئت علمی بیمارستان قلب شهید رجایی با بیان اینکه بخش مهمی از درمان نارسایی قلبی مصرف دارو و بخشی دیگر اصلاح سبک زندگی است، اظهار داشت: رژیم غذایی صحیح، ورزش، تغییر محیط کار و کنترل عوامل استرس زا از این جمله هستند.

وی ادامه داد: یک بخش دیگر درمان نارسایی استفاده از وسایل کمک قلبی است. دستگاه های ضربان ساز قلبی، دستگاه شوک دهنده قلبی، دستگاه های پمپ قلبی کمکی که از طریق جراحی تعبیه می شوند، از این جمله اند.

عضو هیئت علمی بیمارستان قلب شهید رجایی به توفیقات پزشکان ایرانی در زمینه پیوند قلب اشاره کرد و گفت: انجام ده ها پیوند قلب در سال موفقیتی بزرگ است و توانسته ایم تعدادی از بیماران بدحال را به کمک پیوند از مرگ نجات دهیم.

وی با بیان اینکه ایران در زمینه بکارگیری روش های نوین درمان نارسایی قلبی نیز حرف هایی برای گفتن دارد، عنوان کرد: شاخص ترین این روش ها استفاده از سلول های بنیادی برای درمان نارسایی قلب است. مرکز آموزشی درمانی قلب شهید رجایی از حدود دو تا سه سال گذشته تحقیقات جامعی را در خصوص سلول های بنیادی آغاز کرده است.

به گزارش مرکز تحقیقات قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، امین افزود: استفاده از سلول های بنیادی در درمان نارسایی قلبی در حد تحقیقات بوده است و هنوز کاربرد درمانی مشخصی پیدا نکرده است. البته خدماتی به برخی بیماران ارائه شده است و بسیاری از آنها از سلول های بنیادی سود برده اند.

این فوق تخصص نارسایی قلب ادامه داد: افرادی را داشته ایم که کاندیدای پیوند قلب بودند ولی با تزریق سلول های بنیادی و دارو درمانی توانسته ایم آنهارا از لیست پیوند خارج کنیم.

وی با بیان اینکه سلول های بنیادی در درمان انواع نارسایی های قلب در حال امتحان شدن و تحقیق است، گفت: بهترین نتایج آن اکنون در خصوص مواردی از نارسایی قلبی است که گرفتگی عروق قلب یا بیماری های ایسکمیک، آن را ایجاد کرده است. اما در موارد غیر ایسمیک یعنی در غیر از درگیری عروق قلبی هم تحقیقاتی در حیطه سلول های بنیادی انجام و نتایج خوبی از آن به دست آمده است.

امین افزود: فاکتورهای مختلفی در میزان موفقیت سلول های بنیادی دخالت دارند، اینکه سلول های بنیادی از کجا تهیه یا چه روشی برای تهیه آن به کار گرفته شده است و سلول بنیادی به چه طریقی به قلب تزریق شود از جمله این فاکتورها هستند.

این فوق تخصص نارسایی قلب با بیان اینکه همه دنیا بر روی سلول های بنیادی برای درمان قلب کار می کنند، گفت: ایران نیز از کشورهای دیگر عقب نمانده است و اکنون در چند مرکز تخصصی بر روی این موضوع کار می شود.

بر اساس این گزارش، چهارمین کنگره بین المللی نارسایی قلب ایران از تاریخ ۱۰ تا ۱۲ اردیبهشت سال ۱۳۹۳ در محل مرکز همایش های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی تهران برگزار می شود.

انتهای پیام /

ارسال نظر