|
|
کدخبر: ۱۶۰۷۶۰

خبرگزاری تسنیم: قیمت جهانی طلا در معاملات هفته گذشته و در پی کاهش تنش ها بر سر اوکراین ۲۳ دلار کاهش یافت و به ۱۲۹۴ دلار در هر اونس در پایان معاملات رسید.

به گزارشخبرگزاری تسنیم، قیمت جهانی طلا طی هفته گذشته متاثر از امیدواری ها به تلاش های دیپلماتیک برای کاهش تنش ها در اوکراین و آمارهای امیدوار کننده از اقتصاد آمریکا کاهش یافت.

قیمت هر اونس طلا در هفته گذشته ۱.۸ درصد برابر با ۲۳ دلار کاهش یافت و به ۱۲۹۴ دلار در پایان معاملات رسید.

نگرانی ها از کاهش تقاضا برای طلا از سوی چین و تداوم خروج سرمایه از صندوق های سرمایه گذاری نیز در کاهش قیمت طلا به زیر ۱۳۰۰ دلار موثر بوده است. در ابتدای معاملات هفته هر اونس طلا در برابر ۱۳۱۷ دلار معامله می شد.

روز جمعه به دلیل تعطیلات عید پاک، حجم معاملات چندان چشمگیر نبود و بازار در حالت نیمه تعطیل به سر می برد. به همین دلیل قیمت طلا در روز جمعه نسبت به روز قبل از آن تغییر چندانی را شاهد نبود.

برنارد داهداه، تحلیلگر بازار طلا به رویترز گفت: «با توجه به پدیدار شدن نشانه های بیشتری حاکی از بهبود وضعیت اقتصادی آمریکا… قیمت طلا این هفته کاهش یافت.»

وی افزود: «در حالی که اقتصاد آمریکا در حال عادی شدن است، بحثدر فدرال رزرو در مورد چگونگی و زمان عادی کردن مجدد نرخ بهره در حال بالا گرفتن است… اگر تقویت بیشتر آمارهای اقتصادی آمریکا، احتمال عادی شدن نرخ بهره در این کشور را مطرح کند، قیمت طلا یک بار دیگر تحت فشار قرار خواهد گرفت.»

اوایل هفته گذشته، جانت یلن، رئیس فدرال رزرو آمریکا بر اتخاذ سیاست پولی مطابق با وضعیت اقتصادی این کشور تصریح کرده بود. نرخ پایین بهره یکی از عوامل اصلی افزایش قیمت طلا بوده است.

همچنین، ریسک های موجود در بازار ناشی از بالا گرفتن تنش ها بین روسیه و غرب بر سر اوکراین، قیمت طلا را در چند جلسه اخیر افزایش داده بود. اما پس از آنکه آمریکا، روسیه، اوکراین و اتحادیه اروپا خواستار پایان یافتن فوری خشونت ها در اوکراین شدند، این نگرانی ها کاهش یافت.

انتهای پیام / / ۹۶

ارسال نظر