|
|
کدخبر: ۱۶۴۸۹۳

سایت خبری وزارت صنعت گزارش داد

خبرگزاری تسنیم: در جلسه قائم مقام وزیر صنعت در امور تجارت با جمعی از صاحبنظران و روسای اصناف، خسروتاج قائم مقام وزیر از مشکلات ۲ قانون جدید نظام صنفی و مباره با قاچاق گفت و اصناف هم فضا را برای انتقاد از مسئولان اتاق اصناف مهیا دیدند.

به گزارشخبرگزاری تسنیمبه نقل از شاتا، جمعی از صاحبنظران و روسای اصناف در دیدار با قائم مقام وزیر صنعت معدن و تجارت در امور تجارت و تنی چند از مدیران و مشاوران وی، ضمن طرح مسائل و مشکلات موجود صنفی، نقش اصناف در جامعه و اقداماتی که در راستای اقتصاد مقاومتی باید صورت گیرد را بررسی کردند.

قائم مقام وزیر صنعت معدن و تجارت در این نشست با تاکید براینکه این گونه نشستها بصورت منظم با صاحبنظران اصناف ادامه خواهد یافت، تاکید کرد که اصناف باید به جایگاه واقعی خود دست یابند و فاصله فعلی اتاقهای اصناف و اتاقهای بازرگانی با کارآمدتر شدن تشکل های اصناف کاهش یابد.

مجتبی خسروتاج با اشاره به ضرورت اگاه سازی واحدهای صنفی نسبت به انتخابات پیش رو و دعوت از همه روسای اتحادیه ها برای مشارکت فعال در انتخابات اتاقهای اصناف افزود: مشارکت فعالتر مسوولان اتحادیه ها در انتخابات اتاقهای اصناف به افزایش کارایی و پیگیری مطلوبتر خواسته های اصناف منجر خواهد شد.

وی تاکید کرد: چنانچه تصمیمات اتخاذی در هر صنفی با تشخیص درست مشکلات و استفاده از تجربیات صاحبنظران و متکی بر پایه های علمی صورت گیرد، می توان به نتایج حاصله امیدوار بود.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به این که نقد دلسوزانه بسیار مهم است، یادآور شد: برای انتخابات اتاق های اصناف شهرستانها باید همفکری بیشتری صورت گیرد.

خسروتاج با اشاره به مشکلاتی که قانون جدید نظام صنفی دارد و وزیر صنعت معدن و تجارت هم به آن کاستی ها اشاره نموده اند، اشاره کرد و گفت: در حال تدوین و جمع بندی این نواقص و ارسال آن برای نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی هستیم تا بتوانیم در راستای شفاف سازی و روان سازی نظام توزیع و بازرگانی داخلی حرکت کنیم.

وی یادآور شد که مشابه همین مشکلات و کاستی ها در قانون جدید مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز شاهد هستیم که باید برای آن هم چاره جویی شود.

در این نشست شرکت کنندگان ضمن اشاره به برخی از ضعفها و اشکالاتی که در تشکلهای صنفی در سالهای اخیر بوجود آمده است، به برخی از مشکلاتی که با مشارکت و حمایت دولتمردان قابل پیگیری و برطرف شدن است، اشاره کردند.

انتقاد از عملکرد مسوولان اتاق اصناف کشور که باعثافت جایگاه اتحادیه ها در وصول مالیات اصناف در سالهای اخیر شده است، مهمترین مشکل مطرح شده از سوی شرکت کنندگان در این نشست بود.

برخی از روسای اتحادیه ها بر این باوربودند که با روند فعلی اقتصاد و برنامه های موجود سازمان امور مالیاتی، تولید نابود خواهد شد و عدم توافق سازمان امور مالیاتی کشور با اتحادیه های صنفی، بر پیکره اصناف خسارت وارد کرده که در نهایت به تشدید روند تعطیلی واحدهای صنفی در کشور منجر خواهد شد.

برخی از روسای اتحادیه ها در این نشست اعلام کردند محاسبه مالیات در حال حاضر بنا بر ظرفیت و دستگاه های موجود در واحدهای تولیدی محاسبه می شود و این در حالی است که حجم تولید بسیار کمتر از ظرفیت تولید است و عدم توافق سازمان مالیاتی ضربه سنگینی بر پیکره اصناف است و باید حرف اصناف از زبان خودشان شنیده شود نه از زبان یک یا دو عضو هیات رییسه اتاق اصناف کشور.

در این نشست رییس اتحادیه فروشندگان و تولیدکنندگان گل و گیاه گفت: پایانه صادرات و تولید گل در دولت های نهم و دهم بدون هیچ حمایتی نیمه کاره رها شد که این پایانه باعثارزآوری بسیار درحوزه گل بود. اما سازمان مالیاتی پنجاه میلیون تومان برای مجموعه ای که هنوز راه اندازی نشده است، مالیات بریده است.

عجایبی تاکید کرد: هدفمندی یارانه ها بلایی بود که در زمان اجرا با آن موافقت نشد، اما کسی توجهی به اعتراضات کارشناسان نکرد. واریز یارانه نقدی به حساب افراد باعثشد نیروی کار کاهش یابد و تمام سرمایه و نیروهای کار کشور به افغان ها داده شود.

درودیان رییس اتحادیه پیراهن دوزان و پیراهن فروشان هم تاکید کرد: با توجه به شعارهای سال در چند سال اخیر اگر مقامات و رییسان کشور از تولیدات داخلی استفاده کنند، زیر دستان و دیگر مسوولان رده پایین تر کشور هم از تولیدات ایرانی استفاده خواهند کرد که این موضوع فرهنگ استفاده از تولید داخلی را در کشور رواج خواهد داد.

وی با اشاره به این که از اصناف و اتحادیه ها به درستی استفاده نمی شود، بیان کرد: رانت و رشوه در مباحثمالیاتی باعثفساد در جامعه و خانواده می شود.

شجری رییس اتحادیه تولیدکنندگان کفش دست دوز هم گفت: رییسان اتحادیه ها به صورت دست و پا بسته کار می کنند و هیچ اختیار و همکاری با رییسان صورت نمی گیرد و در سالهای اخیر اتحادیه ها بی هویت شده اند.

همچنین در این جلسه یک کارشناس امور اصناف خاطرنشان کرد: اصناف فراموش شده اند و جایگاه اصناف به درستی تعریف نشده است و کسی قدرت اصناف را درک نکرده است.

وی با اشاره به این که در بین اصناف وحدت نیست، تاکید کرد: باید اهتمام شود تا افراد با کفایت، با سابقه و دارای برنامه مدون رییس اتحادیه ها شوند و اگر ایرادی در اجرای برنامه آن ها وجود داشت، از سوی اتاق های اصناف بازخواست شوند.

وی با اشاره به این که اگر از اصناف حمایت شود، ایجاد شغل خواهد شد گفت: واریز یارانه نقدی نیروی کار را کاهش داد.

انتهای پیام /

ارسال نظر