|
|
کدخبر: ۱۶۵۳۱۴

وزیر بهداشت:

خبرگزاری تسنیم: وزیر بهداشت با اشاره به اینکه آلودگی آب و هوا، سموم کشاورزی، آلودگی صوتی و حوادثجاده ای اثرات سوء در سلامت جامعه مان گذاشته است، بر ضرورت داشتن پیوست سلامت برای تمام طرح های بزرگ و کوچک کشور تأکید کرد.

به گزارش خبرنگار سلامتخبرگزاری تسنیم، سیدحسن هاشمی در همایش هفته سلامت که با حضور معاون اول رئیس جمهور و وزرای رفاه، آموزش و پرورش و رئیس صداوسیما برگزار شد، اظهار داشت: هفته سلامت امسال با شعار خودمراقبتی برگزار شد تا بتوانیم با مهارت آموزی برای ارتقای سلامت جامعه تلاش کنیم زیرا می توان با خود مراقبتی از ۵۰ درصد بیماریها جلوگیری کرد بنابراین باید سواداجتماعی و سلامت جامعه برای جلوگیری از ابتلا به بیماریها افزایش یابد که در این راستا رسانه های نقش بسیار مهمی ایفا می کنند به طوری که صداوسیما توانسته است در هر روز ۳۰ ساعت برنامه های سلامت محور تولید و پخش کند.

وی به اهمیت نقش وزارت آموزش و پرورش با پوشش ۱۲.۵ میلیون دانش آموز که به همراه خانواده هایشان نیمی از جمعیت کشور را شامل می شوند، اشاره کرد گفت: همکاری بین بخشی در حوزه خودمراقبتی و ارتقای سلامت بسیار اهمیت دارد سلامت همگانی بدون رویکرد و مشارکت میسر نیست باید با تعامل همه سازمانها برای ارتقای سلامت جامعه تلاش کنیم.

وزیر بهداشت ادامه داد: متاسفانه مشکلاتی از جمله فقر، بیکاری، آلودگی آب، هوا، سموم کشاورزی و آلودگی صوتی و حوادثجاده ای از عواملی هستند که اثرات سوئی بر سلامت جامعه می گذارد. بنابراین بدون همکاری و همیاری، بدون عزم ملی و مشارکت مردم رسیدن به اهداف سلامت میسر نخواهد بود.

هاشمی ادامه داد: به همین منظور جلسه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی فردا یکشنبه ۷ اردیبهشت به ریاست رئیس جمهور پس از ۳ سال تعطیلی برگزار می شود و امیدواریم همه طرح های بزرگ و کوچک ملی پیوست سلامت پیدا کند زیرا رئیس جمهور نیز توجه بسیاری به حوزه سلامت و امنیت غذایی دارد و در این شورا سیاست های رئیس جمهور اجرایی خواهد شد بر این اساس داشتن غذایی با کیفیت مناسب نشان از یک دولت خوب و پاسخگو است تا بتوان توزیع غذا نیز برای مصرف آحاد جامعه به صورت عادلانه صورت پذیرد.

وی با اشاره به ابلاغ سیاست های کلی سلامت از سوی رهبر معظم انقلاب عنوان کرد: ابلاغ این سیاست ها فراروی فعالیت مسئولان علی الخصوص مسئولان حوزه بهداشت درمان قرار خواهد گرفت بنابراین باید طوری برنامه ریزی شود که شاهد اجرای این سیاست ها باشد. تدوین این سیاست ها ماه ها و سال ها طول کشید. البته کلی بودن این سیاست ها برای برخی مسئولان ابهاماتی ایجاد کرده است ولی به هر حال ابلاغ این سیاست ها تکلیف را در حوزه سلامت مشخص کرد. بنابراین برای رسیدن به یک دیدگاه یکسان به چند ماه وقت نیاز است بنابراین بسیار ضروری است همه دستگاه ها کمک کنند برای ارتقاء سلامت مردم این سیاست ها اجرا شود.

وزیر بهداشت اظهار داشت: وزارت بهداشت به تنهایی مسئولیت سلامت کل کشور را برعهده ندارد و هیچ وقت هم مدعی نبوده ایم که مدیریت سلامت کارآمد بوده است. بلکه مابقی دستگاه ها و سازمان ها نیز در امر سلامت دخیل هستند و وزارت بهداشت بیشتر سیاستگذاری را انجام می دهد چیزی که مربوط به وزارت بهداشت است مربوط به ارتقاء شبکه های بهداشت است که ۳۰ سال از عمر آنها گذشته و فرسوده شده است بهورزان ما نیز بیش از ۳۰ سال فعالیت کرده آند و ما باید زنجیره شبکه بهداشت را کامل کنیم بنابراین این شبکه ها به سمت حاشیه شهرها پیش خواهد رفت.

ناکارآمدی بیمه ها

هاشمی در ادامه به ناکارآمدی بیمه ها اشاره کرد و عنوان داشت: بیمه ها بسیار ناکارآمد هستند زیرا بیمه ها غیر مسئول عمل کرده اند و ضرورت دارد بر اساس تجارب کشورهای موفق در حوزه بیمه یک بیمه کارآمد تعریف کنیم.

وزیر بهداشت به وظایف وزارت بهداشت نیز اشاره کرد و گفت: از وظایف مهم وزارت بهداشت ایجاد نظام ارجاع پزشک خانواده است و نباید اقدامات کنونی ما مانند مسکن عمل کند البته کار بسیار سختی در پیش داریم و فقط نیز از عهده وزارت بهداشت محقق نخواهد شد بلکه بیمه ها نیز باید کمک کنند.

هاشمی گفت: در زمینه منابع مالی نیز از دولت ممنون هستیم که کمک های شایانی به ما کرده است ولی باید منابع پایدار باشد. به نظر می رسد در مورد منابع باید به سمتی پیش برویم تا بتوانیم برنامه هایمان را به خوبی اجرا کنیم تا مردم در حوزه سلامت توانمند شوند. زیرا ما همیشه شاهد آن بودیم که مردم جلوتر از دولت ها بوده اند و کسانی که تریبون دارند باید در این زمینه نقش خود را به خوبی ایفا کنند.

وی درباره مرحله دوم هدفمند کردن یارانه ها خاطرنشان کرد: البته پس از اجرای هدفمند کردن یارانه ها توقعات مردم بالا رفت ولی رئیس جمهور کار ما را آسان کرد که در ماه های آینده ۱۰ درصد از هزینه های درمانی مردم کاهش می یابد و این در شرایطی است که طبق برنامه پنجم توسعه هزینه های درمانی باید به ۳۰ درصد رسیده بود ولی الان عکس آن وجود دارد و مردم ۷۰ درصد از هزینه های درمانی را پرداخت می کنند بنابراین هر اقدامی که از سوی دولت صورت می پذیرد باید به ذائقه مردم شیرین آید.

انتهای پیام /

ارسال نظر