|
|
کدخبر: ۱۶۷۲۹۱

رئیس دانشکده طب سنتی:

خبرگزاری تسنیم: رئیس دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: ساخت دارو بدون مجوز وزارت بهداشت، جرم است ولی سهولتی که برای دریافت مجوز داروهای سنتی است بسیار بیشتر از داروهای شیمیایی است، بنابراین برای داروهای شیمیایی سختگیری بیشتری صورت می پذیرد.

به گزارش خبرنگار سلامتخبرگزاری تسنیم، محمدرضا شمس اردکانی رئیس دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران، اظهار داشت: دارو یک کالای استراتژیک است و بیش از استراتژیک بودنش حساس است؛ در واقع دارو سمی است که وارد بدن می شود و تاثیراتی در بدن می گذارد و اگر این دارو در جهت درمان باشد، بسیار مفید است و در صورتی که برای درمان نباشد حتی ممکن است که آنقدر به سلامتی آسیب وارد کند که منجر به مرگ شود.

به گفته وی هر کسی در هر جای دنیا برای ساختن دارو باید مجوز های لازم را بگیرد. کمپانی های بزرگ دارویی که نفوذ زیادی دارند، برای ورود دارویشان به بازرار دارویی مجوزهای لازم را کسب می کنند و بعد برای این کار ملیاردها تومان که بعضی وقت ها میلیون ها دلار خرج می کنند زمانی بین ۵ تا ۱۵ سال هم صرف می کنند تا شرایط مهیا شود و دارو به بازار بیاید.

رئیس دانشکده طب سنتی عنوان کرد: در این راستا افرادی می خواهند دارویی درست کنند و به مردم بدهند اگر آزمایشات لازم انجام نشده باشد و بعد هم مدعی باشیم که چرا مجوز لازم داده نمی شود. به صراحت می گویم وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی آمادگی دارد هر دارویی که قابلیت عرضه شدن داشته باشد و قوانین و مقرراتش هم بسیار شفاف و مشخص است به اسم خودشان به ثبت برسانند و افراد می توانند از مزایایش استفاده کنند.

شمس اردکانی ادامه داد: وزارت بهداشت و درمان بسیار سهل با این مسئله مواجهه می کند. بنابراین افراد حتماً باید به وزارت بهداشت درمان مراجعه کنند و در صورتیکه دارویی مفید باشد، می تواند مدارک لازم برایش ایجاد شود. بنابراین زمانی که مدارک لازم و ضروری ایجاد شد به وزارت درمان و بهداشت تحویل دهند و در آنجا سهولتی که برای داروهای گیاهی و سنتی است بسیار بیشتر از آن چیزی است که برای داروهای شیمیایی است. برای داروهای شیمیایی سخت گیری بیشتری است ولی این را در نظر داشته باشیم که ساخت دارو بدون مجوز وزارت بهداشت و درمان جرمی است که علاوه بر آن که خسارت جانی بر مردم وارد می کند و قابل تعقیب هم خواهد بود.

رئیس دانشکده طب سنتی خاطرنشان کرد: گسترش طب سنتی در فضای سلامت کشور و در دانشگاه های علوم پزشکی یک رشد و توسعه خوب داشته است و مردم می توانند به درمانگاه های طب سنتی مراجعه کنند.

انتهای پیام /

ارسال نظر