|
|
کدخبر: ۱۷۲۵۱۳

بیمه بیماران بر روی تخت بیمارستانها

خبرگزاری تسنیم: بیماران دارای بیمه تکمیلی نمی توانند از خدمات جدید بیمارستانهای وزارت بهداشت و پرداخت ۱۰ درصدی بهره مند شوند، همچنین، بیمه کردن بر روی تخت بیمارستانها محقق شد و تقبل ۹۰ درصد هزینه های درمانی نیز صورت پذیرفت.

به گزارش حوزه سلامتخبرگزاری تسنیم، مهدی تهرانی دوست، با اشاره به اینکه اجرای طرح تحول نظام سلامت قرار است در جهت برقراری آرامش میان بیماران و کاهش هزینه های آنها باشد، اظهار داشت: بیماران در بیمارستان امیراعلم علاوه بر پرداخت ۱۰ درصدی، هیچ کدام از هزینه هایی که خارج از تعهد بیمه ها بود، را پرداخت نمی کنند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تهران تاکید کرد: به هر حال این طرح یک سری از مشکلات اجرایی خواهد داشت که به مرور زمان خود را نشان می دهند و باید درصدد رفع آنها باشیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، وی بیان کرد: در این زمینه بیمارانی که قبلا بیمه نبوده اند، تمام آنها تا زمانی که روی تخت بیمارستان هستند، بیمه می شوند و هزینه هایشان زیر چتر طرح جدید خواهد رفت.

تهرانی دوست در زمینه رفع مشکلات دارویی داخل بیمارستان ها نیز گفت: برخی از داروها ممکن است در داروخانه بیمارستان وجود نداشته باشد ولی برای تهیه داروها طوری برنامه ریزی کرده ایم که بیمار نیازی به خروج از بیمارستان برای تهیه دارو نداشته باشد.

در ادامه توکلی، رئیس بیمارستان امیر اعلم با اشاره به اینکه تمام اعمال جراحی گرانقیمت تحت پوشش طرح تحول سلامت هستند، گفت: یعنی بیمار فقط ۱۰ درصد هزینه های این جراحی ها را می پردازد. البته اعمال جراحی زیبایی مشمول این طرح نیست.

مراجعات بیماران به بیمارستان های وزارت بهداشت دو برابر شد

وی با اشاره به اینکه آمارها از ۱۵ اردیبهشت تا به حال نشان می دهد مراجعات بیماران به بیمارستان های تحت پوشش وزارت بهداشت دو برابر شده است، خاطرنشان می کند: ما از تمام ظرفیت ها برای پذیرش آنها استفاده می کنیم. در حال حاضر تمام صورت حساب های این بیمارستان ها به یک سوم و یک چهارم تقلیل یافته است و در حال پرداخت مابه التفاوت به بیماران هستیم. نقایصی در سیستم خودکار بیمارستان ها تا قبل از اجرای طرح وجود داشت که تمام آنها مرتفع شده است.

به گفته توکلی در مورد سیستم ارجاع البته ممکن است هنوز مشکلاتی داشته باشیم. به هر ترتیب با اجرای طرح، دستورالعملی به تمام بیمارستان های تحت پوشش وزارت بهداشت ابلاغ شده است که هر بیمارستانی از خدمات بیمارستان های دیگر برای خدمات تشخیصی و آزمایشگاهی استفاده کند. ممکن است سیستم دانشگاهی قادر به ارائه برخی خدمات آزمایشگاهی تخصصی نباشد که در این زمینه بین سه دانشگاه شهید بهشتی، تهران و ایران جلسات ستادی برگزار شده است تا بتوانیم این خدمات را داخل مجموعه های دانشگاهی و سیستم دولتی ارائه دهیم.

وی افزود:حتی در صورت اجبار به انتقال بیمار به بخش خصوصی، بیمارستان طرف حساب با بخش خصوصی خواهد بود نه بیمار. تا قبل از این اگر بیمار از یک بیمارستان دولتی به بیمارستان دولتی دیگری ارجاع داده می شد، به عنوان یک بیمار سرپایی به حساب می آمد نه بستری.ضمن اینکه پرداخت ۳۰ درصدی هزینه های سرپایی نیز به عهده بیمار بود. ولی در حال حاضر چنین بیمارانی، بیماران بستری تلقی شده و ۹۰ هزینه ها با بیمه ها و بیمارستانی که بیمار را ارجاع داده، خواهد بود.

خدمات بیمه تکمیلی محدود شد

توکلی در پایان خاطرنشان کرد: در مورد بیمارانی که تحت پوشش بیمه تکمیلی هستند باید این توضیح را داد که این افراد شامل خدمات جدید بیمارستان های تحت پوشش وزارت بهداشت و پرداخت های ۱۰ درصدی نمی شوند. تنها در صورتی می توانند وارد طرح شوند که از بیمه تکمیلی استفاده نکنند.

انتهای پیام /

ارسال نظر