|
|
کدخبر: ۱۷۲۷۱۶

دبیر علمی بیست و پنجمین کنگره فیزیوتراپی ایران عنوان کرد

خبرگزاری تسنیم: دبیر علمی بیست و پنجمین کنگره سالانه فیزیوتراپی ایران با هشدار درباره افزایش اختلالات اسکلتی و عضلانی که ناشی از صنعتی شدن جوامع امروزی است، نسبت به تعلل در راه اندازی دکترای حرفه ای رشته فیزیوتراپی انتقاد کرد.

به گزارش حوزه سلامتخبرگزاری تسنیم، نادر معروفی در همایش بیست و پنجمین کنگره سالانه فیزیوتراپی ایران با هشدار درباره افزایش اختلالات اسکلتی و عضلانی که ناشی از صنعتی شدن جوامع امروزی است، نسبت به تعلل در راه اندازی دکترای حرفه ای رشته فیزیوتراپی انتقاد کرد و اظهار داشت: در عصر کنونی با توجه به صنعتی شدن جوامع، مشکلات و اختلالات اسکلتی و عضلانی در حال افزایش است، جامعه به سمت سالمندی در حال حرکت است و همین شرایط باعثشده است در آینده بیماری های اسکلتی، عضلانی و اختلالات ناشی از فقر حرکتی در جوامع افزایش داشته باشد.

معروفی افزود: در کشورهای توسعه یافته نظام سلامت با واقع بینی و آینده نگری محدود شده است و سیاستگذاران با برنامه ریزی توانسته اند اقدامات موثری را اجرا کنند، ولی در کشور ما اتخاذ سیاست های انقباضی و محدود کننده در مورد برخی از رشته ها از جمله فیزیوتراپی، به جای تعامل، تقابل بین حرفه ای، به ارمغان آمده است.

به گفته وی رشته فیزیوتراپی در شرایط کنونی می توانند توجه بیشتری به بیماری ها و اختلالات عملکردی قلب و عروق و سیستم عصبی داشته باشد و همین شرایط فرصتی است برای تعاملات بین رشته ای؛ ولی متاسفانه سیاستگذاران توجه کافی نداشته اند. بنابراین سیاستگذاران از بالا به پایین ضرورت تغییر رویکرد ارتقای حرفه ای را باید درک کنند.

معروفی عنوان کرد: رسالت اصلی جامعه فیزیوتراپی تلاش برای ارتقای حرفه ای و گسترش رویکرد تخصصی بیمار – محور است که با ایجاد تعامل سالم علمی و منطقی با سایر گروه های پزشکی می توان به این اهداف رسید. امروزه فیزیوتراپی به عنوان یکی از ارکان اصلی و در زمره متخصصان پیشرو در زمینه مشکلات سیستم حرکتی انسان شناخته شده است.

دبیر علمی بیست و پنجمین کنگره سالانه فیزیوتراپی ایران ادامه داد: امروزه با توجه به تبعات فقر حرکتی و نیز اجرای الگوهای غلط زندگی در جوامع صنعتی حرکت به عنوان محور اصلی کنگره فیزیوتراپی قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه راه اندازی دکترای حرفه ای رشته فیزیوتراپی به طور جدی از سوی مسئولان اجرا نشده است، گفت: در حال حاضر با گذشت چند سال، ارتقای رشته فیزیوتراپی به دکترای حرفه ای همچنان، با ممانعت های بسیاری روبه رو شده است.

معروفی بیان داشت: یکی از مطالبات اصلی رشته فیزیوتراپی ارتقا این رشته به دکترای حرفه ای است که امیدواریم دولت تدبیر و امید با پیگیری و راه اندازی فیریوتراپی تخصصی، پیشرفت حرفه ای این رشته را رقم زند. فیزیوتراپی نقطه ای است برای همگرایی سه مساله دانش، تجربه و هنر؛ همچنین به عنوان علم پیشرو در سیستم حرکتی محسوب می شود.

وی خاطرنشان کرد: ۲۲۰ مقاله علمی به دبیرخانه کنگره امسال ارسال شده است که از بین آنها ۲۴ مقاله به صورت سخنرانی علمی و ۹۷ مقاله به صورت پوستر به کنگره ارایه شده است. براین اساس بیست و پنجمین کنگره انجمن فیزیوتراپی ایران در روزهای ۱۷ تا ۱۹ در هتل المپیک در حال برگزاری است.

انتهای پیام /

ارسال نظر