|
|
کدخبر: ۱۷۲۹۲۹

رئیس قوه قضائیه در نشست روسای کل دادگستری های کشور:

خبرگزاری تسنیم: رئیس قوه قضائیه گفت: اتحاد برخی صداها و رسانه های داخلی با رسانه های بیگانه کارشان تخریب نظام و دستگاه های نظام از جمله قوه قضائیه است قابل تامل است.

به گزارش خبرنگار قضاییخبرگزاری تسنیم، آیت الله آملی لاریجانی در نشست با روسای کل دادگستری های سراسر کشور اظهار داشت: امسال از سوی مقام معظم رهبری مزین به نام فرهنگ و اقتصاد با عزم ملی و مدیریت جهادی است که بحثمدیریت جهانی و عزم ملی انحصاری برای فرهنگ و اقتصاد ندارد.

وی با بیان اینکه در درون قوه قضائیه جدای از وظایف ذاتی بحثمدیریت جهادی نیز مطرح می شود، ادامه داد: موضوع اتکای مدیریت به بحثایمان و توانایی درونی انسان بیشتر مدنظر است. مدیریت جهادی به معنای حرکت و سرعت زیاد نیست بلکه انسان باید به توانایی خود و رشدی که مدنظر خداوند است توجه کند. دوران جهاد و دفاع مقدس نمونه ای از عزم ملی و مدیریت جهادی بود و همچنین توانایی های هسته ای و پیشرفت های علمی مصادیق دیگر از مدیریت جهادی در کشور ما بوده است. ما نباید حرکت خود را به فرهنگ و اقتصاد محصور کنیم و امیدواریم هر مسئولی در هر سطحی که در درون قوه قضائیه است کمربند ها را بسته و برای حرکت جهادی خود را آماده کنیم.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به کارهای زیربنایی در دوره ۵ ساله مدیریت خود که روبه پایان است گفت: در هفته قوه قضائیه جمع بندی اقداماتی که انجام شده و نشده را اعلام می کنیم و می گوییم که چه مقدار از این برنامه ها و سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری عقب مانده ایم و چجه اقدام مناسبی انجام داده ایم.

آملی لاریجانی گفت: مهمترین دغدغه بنده و مسئولان عالی قوه قضائیه بحثنیروی انسانی است، فضای فیزیکی را می توان با بدیل جبران کرد اما نیروی انسانی را نمی توانیم. در این جهت اقدامات اساسی صورت گرفت و جذب عده ای از نیروی انسانی جدید در قوه قضائیه براساس برنامه پنجم صورت گرفت. تلاش برای ارتقای دانش کارکنان، اهتمام به وضعیت معیشتی کارکنان و قضات از سایر اقدامات انجام شده است. وضعیت خاص دستگاه قضایی نیازمند اقدامات و توجه بیشتر دولتمردان است اما وضعیت فعلی جامعه ما را قانع می کند که بیش از این توقع نداشته باشیم. هرچند وضعیت نباید به گونه ای باشد که نیروی قضایی برای تامین معاش خود به سراغ شغل دوم برود.

وی با بیان اینکه نظارت ها گسترده و تقویت شده است، تشدید نظارت بخشی از مشکلات موجود را ترمیم می کند. یکی دیگر از اقدامات انجام شده استفاده از فناوری های جدید است که در سال های اخیر مورد اهتمام بود و فکر می کنم اگر این راه را ادامه دهیم تحول عظیمی در چگونگی خدمت رسانی به مردم صورت می گیرد.

رئیس قوه قضائیه استقلال را یکی از مهمترین امور در قوه قضائیه دانست و گفت: در تمام دنیا نیز استقلال دستگاه قضایی امری پسندیده است. دستگاه ها از هم مستقل هستند هر چند قوا با هم تعامل دارند اما مراد ما این است که برخی نتوانند تاثیر نادرست خود را در قوه قضائیه داشته باشند.

وی ادامه داد: این را ظلم فاحشی می دانم که عده ای می گویند دستگاه قضایی تابع فلان دستگاه است. اینکه قوه قضائیه را تحت تاثیر نهادی بدانند افترا و ظلم فاحشی است. البته اینکه در گوشه ای یک قاضی تحت تاثیر باشد را منکر نمی شویم اما این موضوع نباید بنایی برای تعمیم و تسری این موضوع به تمام دستگاه قضایی باشد زیرا این روال نادرستی است.

آملی لاریجانی با بیان اینکه در این دوره این استقلال حفظ شد و یکی از بهترین توصیفات دستگاه قضایی استقلال آن است، گفت: به این اقتدار و استقلال دستگاه قضایی افتخار می کنیم. در جریان فتنه قوه قضائیه خوب و مستقل عمل کرد. هرچند ممکن است کاستی هایی وجود داشته باشد اما به وظایف عمل شد. مهم این است که مسئولان قوه قضائیه بصیرت داشته باشند و فتنه ها را دریابند.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به وقایع اخیر در زندان اوین و هجمه رسانه های خارجی در این زمینه گفت: در بازرسی از بند ۳۵۰ زندان اوین دیدید که چه بساطی را راه انداختند و برخی اذناب داخلی آنها کار صحیح و قانونی را زیر سوال بردند. این اتحاد برخی صداها و رسانه ها با رسانه های بیگانه که کارشان تخریب نظام و دستگاه های نظام از جمله قوه قضائیه قابل تامل است. در ماه های اخیر هجمه هایی علیه قوه قضائیه به راه افتاده است که شاید نسبت به هیچ دستگاه دیگری این هجمه ها وجود نداشته باشد.

وی ادامه داد: عده ای به جای اینکه ارتباط این رسانه خارجی با تخریب ها و هجمه ها را بفهمند جور دیگری رفتار می کنند باید پرسید این رسانه ها چطور دلسوز چندنفر در بند ۳۵۰ اوین شده اند اما در بحثتحریم یک ملت هیچگاه نیامدند بگویند چرا غربی ها ظلم می کنند و با تحریم می خواهند ملتی استوار را تضعیف کنند. آنها جلسه گذاشتند که به موضوع بند ۳۵۰ و ادعای ضرب و شتم زندانیان بپردازند ولی آیا وقت گذاشتند تا دولت های خودشان را به خاطر تحریم یک ملت مستقل تقبیح کنند.

آملی لاریجانی تصریح کرد: ما از رسانه های بیگانه انتظاری نداریم اما نکته عجیب این است که عده ای از درون با آنها همنوا می شوند. ما باید راه حق را بشناسیم و اجازه ندهیم جوسازی ما را از عدالت به طرف دیگری منقلب کند. دستگاه قضایی باید راه عدالت را بشناسد و به این حرف ها گوش ندهد. ما قوانین، وظایف و محدودیت هایی داریم که باید بر اساس آنها حرکت کنیم و بدانیم هر قدم که ما عقب بیاییم آنها فشارشان را بیشتر می کنند.

رئیس قوه قضائیه در ادامه سخنان خود با بیان اینکه جا دارد ما در راه خدمت به مردم از استراحت، آرامش و وقت خود و خانواده خودمان کم بگذاریم گفت: افرادی که به دستگاه قضایی مراجعه می کنند قطعا گرفتار هستند و نیاز است که قضات و کارکنان قضایی با تحمل و صبر بیشتر با مردم برخورد کنند. بعضا گزارش هایی می آید که در برخی از حوزه ها رفتارهای نادرستی صورت می گیرد. ما نمی خواهیم این موضوع را تعمیم دهیم اما این رویه های نادرست باید اصلاح شود.

وی با اشاره به تناسب جرم و مجازات در بحثکیفرها اظهار داشت: دست قاضی در حوزه های مختلفی از جمله تبدیل مجازات حبس به غیرحبس باز است، در واقع تشخیص جرم مجازات و وضعیت مجرم با قاضی است. بعضا گزارش هایی می آید مبنی بر اینکه به عنوان مثال جوان کم سن و سالی به خاطر سرقت به حبس طویلی محکوم شده است. در حالی که این کار وضعیت را بدتر می کند. چه دلیلی دارد چنین حبسی داده شود و به نظر می آید این اقدام عاقلانه نباشد. مجازات باید برای بازدارندگی باشد نه انتقام و یک قاضی نباید عصبانی شده و به جای مجازات متناسب مجازات حداکثری دهد.

آملی لاریجانی با اشاره به ابلاغ بخشنامه ای در روزهای اخیر مبنی بر ضرورت استفاده از مجازات جایگزین حبس درباره پزشکان گفت: اخیرا درباره پزشکان مواردی پدید آمد که بهتر بود اینگونه عمل نمی شد هرچند گمان می کنم پشت این قضیه جریانی علیه قوه قضائیه وجود داشت.

وی خطاب به روسای دادگستری ضمن تاکید بر الزامی بودن اجرای این بخشنامه از آنها خواست به مجموعه تابعه خود تاکید کنند آن را مناسب و صحیح اجرا کنند.

رئیس قوه قضائیه در ادامه با اشاره به ابلاغ قانون آیین جدید دادرسی کیفری گفت: از زمان ابلاغ برای اجرا ۶ ماه زمان در نظر گرفته شده که به نظر ما این ۶ ماه کم است زیرا این قانون تغییرات مهمی در تشکیلات قضایی ایجاد می کند و اجرای این تغییرات نیازمند زمان است. همچنین تغییراتی در دیوان عالی کشور در زمینه کیفیت و صلاحیت های رسیدگی و همچنین اعمال ماده ۱۸ ایجاد می کند که یکی از این تغییرات بحثورود ماهوی شعب دیوان عالی به پرونده هاست که شاید مشکلاتی وجود داشته باشد.

آملی لاریجانی با اشاره به اینکه به نظر ما این قانون تشکیلات را تغییر می دهد، گفت: همچنین در حوزه صلاحیت ها از رئیس قوه قضائیه گرفته تا ارکان پایین تر، تغییراتی صورت گرفته که البته صلاحیت ها بیشتر شده است و به طور کلی تحولی عجیب و غریب در آیین دادرسی ایجاد می کند.

وی ادامه داد: فعلا با همه این تفاسیر تمام روسای کل دادگستری ها باید برای آموزش این قانون تلاش بیشتری به کار گیرند و معاونت آموزش قوه قضائیه نیز پیش بینی هایی را در این زمینه کرده است اما این قانون جدید به قدری ظرایف دارد که نیازمند کار مجدد و مکرر است.

رئیس قوه قضائیه نظارت بر قوه قضائیه اقدامی برای تطهیر کل قوه قضائیه دانست و گفت: هرچند اعلام مجازات قضات را نادرست می دانم اما این کار برای پاک شدن سیمای قوه و حتی بازدارندگی از تکرار تخلفات لازم است.

آملی لاریجانی ادامه داد: بنده هم به عنوان رئیس قوه قضائیه و هم به عنوان دوست از شما می خواهم که نظارت ها را تقویت کنید. هم نظارت از راه دور داریم و هم باید در مسیر نظارت های حضوری قرار بگیریم. مسئولان نظارت های از راه دور را بگذارند برای بقیه افراد، خودشان مرتب از حوزه های قضایی سرزده بازدید کنند و نحوه برخورد با مردم را از نزدیک رصد کنند. در قوه قضائیه که بیش از ۹ هزار قاضی و ۳۵ هزار کارمند فعالیت می کنند ممکن است برخی افراد سودجو موجب خدشه دار شدن سلامت سایرین شوند.

وی ادامه داد: اگر روسای کل دادگستری از اتاق های خود بیرون بیایند و نظارت ها را گسترش دهند قطعا این کار بازدارندگی و اثر دارد. آنها باید ببینند که آیا در وقت اداری یک کارمند و قاضی زیارت عاشورا می خواند. وقت اداری مخصوص کار اداری است و زیارت عاشورا خواندن برای وقت دیگری است. بعضا شکایت می کنند که یک فرد از شهرستان به تهران می آید و مثلا ساعت ۹ صبح وقت دادرسی دارد و این در حالی است که قاضی تازه ساعت ۱۰ صبح کارش را آغاز می کند.

رئیس قوه قضائیه در پایان بحثممنوع الخروجی ها و ممنوع المعامله ها اشاره کرد و گفت: یکی دیگر از مشکلات قضایی این بود که مثلا فردی ممنوع الخروج می شود ولی در نهایت تعیین تکلیف نمی شود و مدت های زیادی پس از این موضوع به فرودگاه می رود و آنجا مطلع می شود که ممنوع الخروج است. درباره ممنوع المعامله ها نیز این مشکل وجود دارد و مسئولان باید در همه حوزه های قضایی به این مسائل به سرعت رسیدگی کنند و نتیجه اقدامات را به نهادهای مربوطه اعلام کنند تا افراد هنگام خروج یا انجام معامله با مشکل مواجه نشوند.

انتهای پیام /

ارسال نظر

پربیننده ترین