|
|
کدخبر: ۱۷۳۰۰۶

حداد عادل در جلسه علنی شورای عالی استان ها:

خبرگزاری تسنیم: نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه شوراها در معرض انواع خطرها هستند، گفت: شما می توانید در شهرتان تصمیمی بگیرید که براساس آن یک عده یک شبه پولدار و عده ای متضرر شوند.

به گزارش خبرنگار اجتماعیخبرگزاری تسنیم، غلامعلی حدادعادل در پنجمین جلسه علنی شورای عالی استان ها که صبح امروز در ساختمان قدیم مجلس شورای اسلامی برگزار شد، با بیان اینکه شوراها یکی از هدایای انقلاب اسلامی به ملت ایران است، اظهار داشت: یکی از عطایای انقلاب به ملتی که صاحب این انقلاب هستند این است که از طریق شوراها امکان دخالت در کارهایشان را دارند. شوراها یک گام بلند در تحقق مردمسالاری دینی در کشور هستند که باید قدر آن را بشناسیم.

وی افزود: اگر مردم احساس کنند که می توانند با رای خود نماینده ای انتخاب کنند تا امور شهر شان را به آن بسپارند دلبستگی شان به شهر و جامعه ای که در آن زندگی می کنند بیشتر می شود و احساس تعهد و مسئولیت بیشتری خواهند داشت.

رئیس فراکسیون اصولگرایان مجلس تصریح کرد: اگر خدای نکرده خلاف این امر رخ دهد «که عقیده دارم چنین شرایطی ایجاد نشده» و شرایط طوری شود که مردم از سازوکار شوراها پشیمان شود، گره ای از کارشان باز نشود و اشکالات مهم پیش بیاید نه تنها از من و شما روی گردان می شوند بلکه از مردمسالاری دینی نیز پشیمان خواهند شد. اگر مردم از نمایندگان خود سرخورده شوند زمینه برای دیکتاتوری فراهم می شود؛ این یک تجربه جهانی است که وقتی مردم می بینند از این راه ها کار به سامان نمی رسد آرزو می کنند هر فرد دیگری بیاید و آنها را نجاد دهند.

وی با بیان اینکه باید همه در اعتلای کار شوراها اهتمام داشته باشیم خاطرنشان کرد: در یکی از دیدارهای نمایندگان مجلس شورای اسلامی با مقام معظم رهبری توصیه ای از سوی رهبر معظم انقلاب خطاب به نمایندگان مطرح شد مبنی بر اینکه در ۴ سالی که نماینده مردم هستید خودتان را وفق خدمت کنید و به فکر نفع شخصی نباشید.

حدادعادل افزود: بنده نیز این فرمایش رهبر معظم انقلاب خطاب به شما تکرار می کنم و می گویم اگر امروز نماینده مردم هستید باید فکر کنید که مبادا در آن رایی که می دهید نفع شخصی مقابل نفع ملت باشد.

* شوراها در معرض انواع خطرها هستند / از سرنوشت برخی شوراها عبرت بگیرید

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در ادامه اظهارات خود با بیان اینکه شوراها در معرض انواع خطرها هستند، گفت: شما می توانید در شهرتان تصمیمی بگیرید که براساس آن یک عده یک شبه پولدار و عده ای متضرر شوند. بنابراین باید ببینید در تصمیم گیری هایتان حق و حقیقت کدام است و نفع چه کسانی تامین می شود.

وی اظهار داشت: در برخی مراجعات به بنده اعلام می شود که اعضای شورای فلان شهر از اقوام و بستگان برخی زمین داران هستند که با پول و تبلیغات آنها رای آورده اند و متاسفانه این نمایندگان تصمیماتی می گیرند که موقعیت زمین اقوام و بستگان مذکور را تغییر می دهند و براین اساس قیمت ها افزایش می یابد.

حدادعادل تصریح کرد: بنده وجود چنین شرایطی را تایید نمی کنم اما از شما می خواهم مراقب باشید تا چنین اتفاقاتی رخ ندهد. اگر در تصمیم گیری هایتان به این راه کشیده شوید نزد مردم مسئول هستید و مردم را دل زده و پشیمان می کنید.

رئیس فراکسیون اصولگرایان مجلس همچنین با تاکید بر اینکه باید مراقب باشیم با دعواهای جناحی وارد تصمیم گیری ها نشویم، تصریح کرد: چه دلیلی دارد که یک دعوای جناحی باعثشود مصلحت مردم را فدای اختلافات کنیم، اصرار داشته باشیم چه کسی باشد یا چه کسی نباشد و شوراها را نردبان قدرت کنیم برای مجلس یا جای دیگر.

وی ادامه داد: باید از سرنوشت برخی شوراها عبرت بگیرید، حتما به خاطر دارید که در اوج صحبت های توسعه سیاسی مردم تهران آنقدر از رفتار یک شورایی دل زده شدند که در انتخابات بعدی شوراها حداقل مشارکت را داشتند. در حالی که تبلیغات بسیاری هم برای برگزاری آن صورت گرفته بود؛ متاسفانه جنجال های بیهوده و نامربوط باعثانزجار مردم شد.

* محیط زیست در ذهن تصمیم گیرندگان کشور جایگاه مناسبی ندارد

حدادعادل همچنین به ضرورت توجه به مسائل کلان اشاره کرد و گفت: بنده در دیدار دو هفته گذشته اعضای شورای شهر تهران با جمعی از نمایندگان مجلس این نکته را بیان کردم که مساله محیط زیست را جدی بگیرید. بنده باورم این است که در ذهن تصمیم گیرندگان کشور مساله محیط زیست جایگاه درخور خود را ندارد.

وی افزود: در حال حاضر چند مساله زیست محیطی کلان مانند آلودگی هوا در کشور داریم که شامل حال بسیاری از شهرهای کشور شده است و تعدادی از استانهای جنوبی و غربی نیز به دلیل وجود ریزگردها با مشکلات زیست محیطی مواجه هستند. حال در کنار این معضل آلودگی خاک را هم در نظر بگیرید که وقتی روی قسمتی از خاک روغن سوخته خودرو ریخته می شود چه بر سر آن می آید.

رئیس فراکسیون اصولگرایان مجلس با بیان اینکه دشت و صحراها از انواع پلاستیک ها پر شده و اگر کسی نداند فکر می کند با زمین کاشت پلاستیک روبه رو شده است! گفت: هر سال در روز زمین پاک به صورت نمادین زباله جمع می کنند، سال گذشته طی ۴ ساعت ۱۰ کیسه زباله جمع کردند که فکر کردم لازم است بنویسم با چند نوع زباله برخورد کرده ام. واقعیت امر این است که از کثرت آن همه زباله که همه آنها نیز صنعتی بودند حیرت زده بودم.

حدادعادل با اشاره به اینکه به معضلات مذکور از بین رفتن فضای سبز را هم اضافه کنید، گفت: خشک شدن دریاچه ای مانند ارومیه یا رودخانه ای مانند زاینده رود را آسان نگیرید، اینها مسائلی نیست که بگوییم که تا هفته دیگر فکری برایش می کنیم.

وی در ادامه گفت: در اطراف تهران نقطه ای وجود داشت که از آن رودخانه عبور می کرد اما در اثر بی مبالاتی و بی توجهی مسئولان ۴۰۰ کارگاه در اطراف آن تاسیس شد و هرچه توانستند در آن نقطه درخت بریدند و در بستر رودخانه کارخانه ایجاد کردند. اگر به این رودخانه نگاه کنید خجالت می کشید و می گویید دینی که مردم را به نظافت تشویق می کند و می گوید نظافت نشانه ایمان است باید وضع رودخانه اش این باشد.

رئیس فراکسیون اصولگرایان مجلس ادامه داد: در عین حال با وجود وضعیتی که برای این رودخانه ایجاد شده باز هم مردم روزهای جمعه و در روز طبیعت اطراف آن جمع می شوند، در ۱۳ فروردین امسال ۴ هزار نفر کنار آن جمع شدند اما یک سرویس بهداشتی در آن نقطه تعبیه نشده بود. ما به عنوان مسئول به این فکر نکرده ایم که آنها به سرویس بهداشتی نیاز دارند بعد سخن از نماز می گوییم. آیا چنین امکاناتی را فراهم کرده ایم که صحبت از این مسائل کنیم.

حدادعادل با بیان اینکه به مسائل محیط زیست در مقیاس کلان فکر کنید و ببینید آثار تصمیمات تان در درازمدت چه خواهد بود، گفت: عقل کشورداری را در مدیریت محیط زیست آن ببینید باید دید آیا در هر قسمتی از جنگل هتل درست می کنند. در هر نقطه از شهر آسمانخراش بنا می کنند و باید دید با کوه و درخت و زباله چه می کنند.

انتهای پیام /

ارسال نظر