|
|
کدخبر: ۱۷۳۲۰۱

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی:

خبرگزاری تسنیم: مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی گفت با بهره برداری از فاز اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس در نیمه سال ۹۴ کشور از واردات بنزین بی نیاز می شود و امکان صادرات ۲ تا ۳ میلیون لیتر بنزین فراهم می شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادیخبرگزاری تسنیم، عباس کاظمی با بیان اینکه یکی از دغدغه های اصلی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی مسائل زیست محیطی است، گفت: برای ارتقای کیفیت محصولات پالایشگاهی طرح هایی از سال ۸۵ تعریف شد که به دلیل مشکلات مالی برخی از این طرح ها با تاخیر تکمیل خواهند شد. بر اساس طرح های تعریف شده برای ارتقای کیفیت محصولات پتروشیمی باید ۱۴ میلیارد دلار سرمایه گذاری صورت گیرد.

وی با اشاره به اینکه طرح ارتقای کیفیت پالایشگاه اراک تکمیل شده است، گفت: با تکمیل شدن این طرح روزانه ۱۶ میلیون لیتر بنزین با استانداردهای مشابه یورو ۴ وارد مدار تولید شد. همچنین در این پالایشگاه روزانه ۱۲ میلیون لیتر گازوئیل تولید می شود.

وی با بیان اینکه برای انتقال بنزین یورو ۴ به ۲ شهر تهران و کرج با مشکلات انتقال روبرو بودیم گفت: به همین منظور با ساخت یک خط لوله بنزین باکیفیت از اوایل بهمن ماه سال گذشته در شهر تهران و کرج توزیع شد.

به گفته مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی کیفیت بنزین توزیع شده در تهران بدین قرار است. بنزن زیر یک درصد، آروماتیک ۳۵ درصد، گوگرد ۳۰ppm و اکتان ۹۱.

کاظمی در مورد پالایشگاه تبریز نیز گفت: واحد بنزن زدایی این پالایشگاه نیز وارد سرویس شد که موجب کاهش بنزن بنزین تولید پالایشگاه تبریز می شود. همچنین در تلاش هستیم که آروماتیک این پالایشگاه را هم به کمتر از ۳۵ درصد برسانیم.

وی در مورد طرح توسعه پالایشگاه اصفهان توضیح داد: واحد سوم پالایشگاه اصفهان ۶ ماه پیش وارد سرویس شد اکنون نیز منتظر واحد چهارم این پالایشگاه هستیم که در صورت انجام این طرح کیفیت ۱۲ میلیون لیتر بنزین این پالایشگاه به یورو ۴ ارتقا می یابد.

وی در مورد تاخیر در راه اندازی این طرح اظهار کرد: در حال حاضر منتظر کاتالیست های مورد نیاز هستیم اما با توجه به اینکه این کاتالیستها در انحصار یک شرکت آمریکایی است موجب شد در راه اندازی این طرح کمی تاخیر پیش بیاید. طرح ارتقای کیفیت پالایشگاه بندرعباس ۸۶ درصد پیشرفت داشته است که پیش بینی می شود نیمه امسال این طرح به بهره برداری برسد.

معاون وزیر نفت در مورد پالایشگاه ستاره خلیج فارس هم گفت: پیش از این قرار بود بنزین و گازوئیل تولیدی از این پالایشگاه به صادرات اختصاص یابد اما طبق دستور وزیر کل بنزین و گازوئیل تولیدشده در این پالایشگاه که مطابق با استانداردهای یورو ۵ خواهد بود برای توزیع در کشور آماده خواهد شد. بر همین اساس نیز تولیدات ۲ پالایشگاه بندرعباس و آبادان برای صادرات در نظر گرفته شده است.

کاظمی درصد پیشرفت پالایشگاه ستاره خلیج فارس را ۷۰ درصد اعلام کرد و گفت: فاز اول این پالایشگاه با تولید ۱۲ میلیون لیتر بنزین در نیمه سال ۹۴ وارد سرویس خواهد شد که در این صورت کشور از واردات بنزین بی نیاز می شود و امکان صادرات ۲ تا ۳ میلیون لیتر بنزین فراهم خواهد شد.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی از ساخت ۸ پالایشگاه کوچک در یک مجتمع در عسلویه خبر داد و گفت: حجم خوراک هر کدام از این پالایشگاه ها ۶۰ هزار بشکه میعانات گازی خواهد بود که سرمایه مورد نیاز برای ساخت این پالایشگاه ها توسط بخش خصوصی آورده خواهد شد.

وی با اعلام اینکه سهم وزارت نفت در ساخت این پالایشگاه ها ۲۰ درصد خواهد بود گفت هزینه ساخت هر کدام از این پالایشگاه ها بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیون دلار است.

به گفته وی محصولات تولیدی این پالایشگاه های کوچک نفت های سبک و سنگین، گازوئیل، نفت سفید و ال پی جی است که برای صادرات و خوراک پتروشیمی ها اختصاص خواهد یافت.

وی با اشاره به اینکه با ساخت پالایشگاه های آناهیتا، پالایشگاه میعانات گازی شیراز و ستاره خلیج فارس ظرفیت پالایش کشور به ۳.۵ میلیون بشکه نفت خام در روز گسترش خواهد یافت گفت: با تحقق این طرح ها رتبه ایران در بخش پالایش ارتقا می یابد.

کاظمی در مورد طرح توسعه و بهزینه سازی پالایشگاه آبادان گفت: برای اجرای این طرح ۲.۶ میلیارد یورو سرمایه گذاری نیاز است که قرار است این حجم از سرمایه گذاری توسط چینی ها تامین شود. با اجرای این طرح کیفیت محصولات پالایشگاه آبادان که قدیمی ترین پالایشگاه کشور محسوب می شود به استاندارد یورو ۵ ارتقا خواهد یافت.

وی با اشاره به اینکه باید سالانه ۲ درصد از تولید مازاد پالایشگاه های کشور کاهش یابد گفت: در این صورت باید طبق سند چشم انداز تولید مازوت کشور به ۱۰ درصد برسد که آن نیز به صادرات اختصاص می یابد.

معاون وزیر نفت اعلام کرد: امسال ایران به صادرکننده گازوئیل و LPG تبدیل خواهد شد.

کاظمی در مورد مشارکت ایران در ساخت برخی از پالایشگاه های خارجی(اندونزی) گفت: این طرح ها تاکنون پیشرفت خاصی نداشته اند.

ادامه دارد…

انتهای پیام /

ارسال نظر