|
|
کدخبر: ۱۷۳۲۱۱

کرد زنگنه در گفت وگو با تسنیم پیشنهاد کرد

خبرگزاری تسنیم: رئیس سابق سازمان امور مالیاتی با تشریح مشکلات سیستم مالیاتی کشور گفت: تا زمانی که چرخه تولید نچرخد، نمی توان بر واحدهای تولیدی فشار مالیاتی آورد بنابراین بخشودگی مالیاتی راه کاری مناسب برای وضعیت کنونی تولید در کشور است.

غلامرضا حیدری کرد زنگنه در گفت وگو با خبرنگار اقتصادیخبرگزاری تسنیمگفت: همه کشورها با توجه به درصدی از تولید ناخالص داخلی خود یک ظرفیت مالیاتی دارند. این ظرفیت مانند یک معدن است. هر چقدر از این معدن استفاده بیشتری کنیم، به نفع خودمان است.
وی با بیان اینکه در حال حاضر ما در پایین ترین سطح ممکن از این ظرفیت استفاده می کنیم، گفت: در حال حاضر سهم درآمد مالیاتی کشور حدود ۷ درصد است. این در حالی است که به طور متوسط در دنیا این سهم بین ۱۵-۲۵ درصد می باشد. در برخی از کشورها نیز ۴۰ درصد است.
کرد زنگنه در تبیین علت استفاده پایین از ظرفیت مالیاتی کشور گفت: اگر ماشین آلات قوی داشته باشیم می توانیم از یک معدن به خوبی استفاده کنیم. اگر درآمدهای مالیاتی سهم بالایی در اقتصاد ندارد به دلیل آن است که ابزارهای لازم وجود ندارد. در بحثمالیات نیز، برای استفاده از ظرفیت های مالیاتی نیاز به ابزار داریم. یکی از مهم ترین و اصلی ترین ابزارها، وجود اطلاعات مالیاتی جامعه است.

وی افزود: اساس کار مالیات، اطلاعات است. زمانی سیستم مالیاتی می تواند کارآمد عمل کند که اطلاعات جامعی نسبت به معاملات ملکی، شهرداری ها، گمرک، حساب های بانکی افراد، نقل و انتقالات، درآمدها داشته باشد. متاسفانه در حال حاضر برای بررسی رندمی اظهار نامه های مالیاتی چنین بانک اطلاعاتی وجود ندارد. به طور مثال حدود دو سوم املاک کشور ثبتی نیستند و یک سوم مابقی نیز اخیرا در فرآیند ثبت قرار گرفته اند.

کرد زنگنه با اشاره به لزوم حرکت به سمت دولت الکترونیک خاطر نشان کرد: در دولت الکترونیک چنین اطلاعات جامعی وجود دارد. تا زمانی که دولت الکترونیک محقق نشود، نمی توان به صورت دقیق اظهارنامه های مالیاتی را بررسی کرد.

کرد زنگنه، طرح جامع مالیاتی را اقدام موثری برای بهبود وضعیت مالیات کشور دانست و گفت: البته اگر ۳۲ پروژه ای که در قالب طرح جامع مالیاتی کشور، در حال انجام است، به اتمام برسد، همچنان نیاز به دولت الکترونیک است. یعنی تحقق دولت الکترونیک شرط لازم است.

وی گفت: مالیات افرادی که دارای کارخانه و محل کار مشخصی هستند با کمترین دردسری وصول می شود اما یکی از معضلات سیستم مالیاتی، افرادی هستند که کارهای دلالی و واسطه ای می کنند و در هیچ جا فعالیت آنان ثبت نمی شود و قابل ردیابی نیز نیستند.

رئیس سابق سازمان امور مالیاتی، عدم تنوع پایه های مالیاتی را از دیگر مشکلات سیستم مالیاتی کشور دانست و خاطر نشان کرد: پایه مالیاتی در کشور ما محدود است. در صورتی که کشورهای دنیا از بیشتر فعالیت ها مالیات اخذ می کنند. یکی از مزیت های تنوع پایه مالیاتی این است که اکثر افراد جامعه را پوشش می دهد و لذا فشار بر طبقه و افراد خاصی تحمیل نمی شود.

وی گفت: مالیات ستانی ابزاری برای اصلاح فرایندها است. لذا سیستم مالیاتی را نباید محصور به کسب درآمد کرد. در دنیای امروز دولت ها با استفاده از ابزار مالیات، مصرف را کنترل می کنند. از طرف دیگر با استفاده از ابزار مالیات، ایجاد انگیزه برای تولید می کنند.

کرد زنگنه با تاکید بر لزوم رونق چرخه تولید و اقتصاد قبل از افزایش نرخ مالیات تصریح کرد: امام علی ع در نامه ای به مالک می فرمایند وقتی می خواهی از مردم خراج(یا همان مالیات) بگیری، اول باید عمران و آبادانی کنی. طبق این فرمایش امام علی و منطق اقتصادی تا زمانی که چرخه تولید نچرخد، نمی توان بر واحدهای تولیدی فشار مالیاتی آورد. اول باید تولید ثروت صورت بگیرد و بعد توزیع ثروت. مشکلی که الان با آن مواجهیم آن است که تولید ضعیف شده است. لذا باید اول تولید جان دوباره ای بگیرد و بعد مالیات را افزایش داد.

وی استفاده از سیاست بخشودگی مالیاتی را راه کاری مناسب برای وضعیت کنونی تولید در کشور دانست و گفت: به نظر من در نرخ های مالیاتی تجدیدنظر شود.

کرد زنگنه در خصوص ارزش افزوده نیز گفت: اگر سیاست مالیات بر ارزش افزوده به درستی اجرا شود، سیاست بسیار مفید و خوبی است. این سیاست به نوعی اصلاح الگوی مصرف است. همچنین نباید یک نرخ ثابت برای همه کالاها وضع کرد. بلکه برای برخی کالاهای لوکس باید نرخ های بیشتری در نظر گرفته شود.

انتهای پیام / /

ارسال نظر